Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Методичні рекомендації до практичного заняття. NP = (GP – ТР) – І×r                          (3.49). NP = (GP – ТР) – І×r                          (3.49)



 

Вагомим чинником сукупних видатків є інвестиції. У короткостроковому періоді вони впливають на рівень виробництва через зміни в сукупному попиті. У довгостроковому періоді вони впливають на виробництво через процес капіталоутворення, що змінює рівень потенційного ВВП.

Мотиваційним чинником інвестиційного попиту є чистий прибуток, який інвестори очікують отримати від інвестування. Вихідною базою для його кількісної оцінки є дохід від інвестування Чистий прибуток менший за дохід від інвестування на величину затрат, пов’язаних із сплатою відсотків за використання інвестиційних коштів, і податку на прибуток. Зазначене можна виразити такою формулою:

NP = (GP – ТР) – І×r                          (3.49)

де NP — очікуваний чистий прибуток;

GP - валовий прибуток, отриманий від реалізації інвестиційного проекту;

ТР - податок на прибуток;

(І×r) – затрати на інвестиції, які пов’язані зі сплатою відсотків за використання інвестиційних коштів.

r - реальна відсоткова ставка, яка обчислюється як різниця між номінальною відсотковою ставкою (n) та очікуваною інфляцією (π) за формулою:

r = n - π                                               (3.50)

 

Вплив інвестицій на сукупний попит (ВВП) відображається в теорії мультиплікатора. Суть мультиплікативного впливу інвестицій на ВВП полягає у тому, що інвестиції впливають на ВВП не пропорційно, а помножено, тобто мультиплікативно. Це означає, що при зміні інвестицій на одну грошову одиницю ВВП змінюється більше ніж на одиницю.

Мультиплікатор інвестицій — чисельний коефіцієнт, що показує залежність зміни доходу від зміни автономних інвестицій. Якщо відбудеться приріст обсягу інвестицій (наприклад, збільшаться державні асигнування на суспільні роботи в умовах спаду економіки), то доход збільшиться на величину, що у m раз більше, ніж приріст інвестицій, тобто

ΔY = me ×ΔI,                                       (3.51)

Або

ΔY = me ×ΔЕ,                                      (3.52)

 

де ΔY — приріст доходу, ΔІ, ΔЕ – приріст інвестицій або сукупних видатків; me — мультиплікатор (множник). Відповідно:

me =                                                          (3.53)

 

Оскільки мультиплікатор знаходиться в прямій залежності від граничної схильності до споживання (с/) і в зворотній залежності від граничної схильності до заощадження (s/), то

me = =                                       (3.54)

В умовах інфляції добуток me×ΔЕ, відображає приріст номінального ВВП, який у певних пропорціях розподіляється між приростом реального ВВП і приростом цін. Тому номінальний ВВП в аналізованому періоді становитиме Yb + me×ΔЕ. Після його дефлювання і зіставлення з реальним ВВП базового періоду можна визначити приріст реального ВВП, викликаний початковим приростом сукупних видатків в умовах інфляції:

ΔY =  - Yb                           (3.55)

Практичні завдання

 

Завдання 1

У базовому році автономні інвестиції країни становили 1000 млрд. грн., коефіцієнт еластичності інвестицій до реальної відсоткової ставки b – 0,4, реальна відсоткова ставка r – 20%. В аналізованому році автономне інвестування збільшилось на 50 млрд. грн., а реальна відсоткова ставка зменшилась на 5%. Обчисліть приріст інвестицій в аналізованому році.

 

Завдання 2

Для умов країни А інвестиційна функція задана рівнянням (млрд. грн.): І=1000 – 40 r, де r – реальна відсоткова ставка. Визначте обсяг інвестицій, якщо номінальна відсоткова ставка дорівнює 10%, темп інфляції становить 2%.


Завдання 3

В економіці відбулося зростанні інвестицій на 200 гр.од., гранична схильність до заощаджень становить 0,25. Обчислити як змінився ВВП.

 

Завдання 4

В умовах приватної економіки закритого типу Уb = 2000 грн., а інвестиції початково зросли на 50 грн. Розрахувати зміну реального доходу, якщо при цьому ціни зростуть на 5 %, а с/=0,75.

 

Завдання 5

Фактичне безробіття = природному, номінальний ВВП збільшився від 600 до 660 грн., номінальна відсоткова ставка = 12 %. Обчислити реальну відсоткову ставку.

 

Завдання 6

Обчислити очікуваний чистий прибуток за наступних умов: вартість інвестиційного проекту = 1000 грн., норма прибутку = 50 %, податок на прибуток = 30 %, номінальна відсоткова ставка = 12 %, темп інфляції = 4 %.

Завдання 7

Розрахувати сукупний попит на інвестиції за таких умов: номінальна відсоткова ставка = 14 %, темп інфляції = 4 %, податок на прибуток = 30 %. За цих умов економіка пропонує чотири інвестиційних проекти, які розрізняються вартістю та нормою прибутку:

5) 1000 грн., норма прибутку = 100%; 

6) 2000 грн., норма прибутку = 50%;

7) 3000 грн., норма прибутку = 30%;            

8) 4000 грн., норма прибутку = 10 %.

 


Контрольні завдання

 

1. Що розуміють під інвестиційним попитом?

2. Які фактори впливають на розмір інвестицій?

3. Перелічіть невідсоткові фактори інвестиційного попиту.

4. Чому інвестиційна складова сукупних витрат є найбільш мінливою?

5. Назвіть основні заходи для стимулювання заощаджень.

6. Поясніть, як впливають на інвестиційний попит очікувана норма чистого прибутку і відсоткова ставка комерційних банків?

7. Чи можлива ситуація в короткостроковому періоді, коли інвестиції перевищують заощадження. Чому?

8. Чому інвестиції завжди мають автономний характер?

9. Яка існує залежність між ВВП та інвестиціями?

10. Розкрийте сутність мультиплікатора витрат та напишіть формули для його визначення.

11. Як розраховується в умовах інфляції приріст реального ВВП під впливом зміни сукупних витрат.

12. Чи існує непрямий зв’язок між величиною мультиплікативного ефекту та процентом.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 180; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь