Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Організація соціально-педагогічної та психологічної роботи з дітьми трудових мігрантів



5. Організовувати обласні, а також районні навчально-методичні семінари для класних керівників, які є головами районних методичних об’єднань, а також заступників директорів з виховної роботи і педагогів-організаторів за участю працівників міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна».

6. Ініціювати створення інформаційно-просвітницького центру з метою залучення дітей та батьків до культурно-масової роботи.

7. Проводити з учнями тренінги, години спілкування, диспути, індивідуальні і групові консультації, залучати їх до участі у загальношкільних заходах, гуртках та спортивних секціях, психокорекційних заняттях. Запроваджувати роботу правознавчих клубів.

8. Організувати психолого-педагогічний супровід дітей, батьки яких перебувають за кордоном.

9. Посилити роботу з соціальним оточенням дітей трудових мігрантів та їх батьками. Наприклад, проводити тренінги з відповідального батьківства для батьків та тих, хто тимчасово їх замінює.

10. Розв’язати проблему кадрового забезпечення закладів освіти фахівцями психологічної служби, акцентуючи увагу на нагальності введення посад соціальних педагогів.

11.Створити відповідні структурні підрозділи на обласних, міських (районних) рівнях в певних службах, центрах (наприклад, службі у справах дітей), ввести посади фахівців, які будуть вести даний напрям роботи.

12.Систематично проводити науково-практичні семінари з метою обговорення організації роботи з дітьми трудових мігрантів.

 

Діти трудових мігрантів перебувають у складній ситуації соціального розвитку, оскільки всі вони переживають психотравмуючі впливи. Психотравма виникає через те, що основні люди в житті людини – батьки – не проживають разом з дитиною. Той факт, що батьки лише періодично приїжджають, викликає відчуття нестабільності, ці приїзди не компенсують відсутність постійного проживання з дітьми. Крім цього, дуже часто є незадоволеною й потреба в емоційній близькості, оскільки замінити спілкування з матір’ю і батьком дуже рідко спроможний хтось із родичів, а тим більше інших дорослих. Украй негативно позначається те, що потреба у безумовній любові, тобто усвідомлення дитиною, що вона є цінністю для своїх батьків, теж є не задоволеною, оскільки той факт, що вони залишають дитину саму, підриває впевненість у своїй значущості для батьків. Отже, діти трудових мігрантів зазнають багато негативних переживань через неможливість задоволення своїх базових соціальних потреб. Тому вони потребують соціально-психологічної допомоги.

Першочерговим завданням щодо здійснення психологічного супроводу соціально-педагогічного патронажу дітей трудових мігрантів є виявлення таких дітей та створення відповідного банку даних.

Рекомендуємо банк даних на дітей трудових мігрантів створювати за такою таблицею:

 

ПІБ дитини Дата народження   Клас Домашня адреса, телефон Хто із батьків працює за кордоном / місце перебування Соціальне оточення дитини, відомості про того, з ким мешкає дитина Зайнятість дитини у вільний час / відвідування гуртків
             

 

На основі інформацій із загальноосвітніх навчальних закладів створюється міський банк даних на дітей трудових мігрантів.

Під час реалізації проекту соціально-педагогічної роботи з дітьми трудових мігрантів варто визначити діагностико-концептуальний, організаційно-прогнозуючий, формуючий та аналітичний етапи, які включають в себе роботу учбову, виховну, з батьками, методичну з педагогічним колективом.

1. Діагностико-концептуальний етап:

Реалізація даного напряму роботи потребує включення його до системи навчально-виховного процесу навчального закладу.

2. Організаційно-прогнозуючий етап:

Перед реалізацією даного етапу необхідно насамперед виявити дітей трудових мігрантів та створити банк даних.

Особлива увага повинна приділятися індивідуальній роботі з дітьми трудових мігрантів, їхніми батьками та особами, з якими залишилась дитина.

У план засідань методичного об’єднання класних керівників необхідно ввести питання роботи з дітьми трудових мігрантів.

3. Формуючий етап:

Робота на даному етапі концентрується за трьома напрямами: методична робота з педагогічним колективом, робота з учнями, робота з батьками.

Для педагогічного колективу рекомендовано провести тренінги «Діти трудових мігрантів», «Діти вулиці. Шляхи потрапляння», «Запобігання торгівлі людьми і експлуатації дітей», «Діти заробітчан: новітнє соціальне сирітство? »

Для колективної роботи з батьками пропонується цикл батьківських зборів на тему «Трудова міграція. Діти трудових мігрантів». Метою такого батьківського лекторію є реалізація профілактичних та реабілітаційних напрямів роботи.

Робота з учнями повинна реалізуватися через основні аспекти системи правового виховання, поєднуючи напрями з формування здорового способу життя, родинно-сімейного, трудового, морально-етичного виховання. Особливу увагу треба приділити індивідуальній роботі з учнями.

4. Аналітичний етап:

З метою виявлення результатів роботи з даного напрямку серед учнів, вчителів та батьків доречно провести анкетування, «круглий стіл».

Для учнів можна провести заходи з метою узагальнення отриманих знань та вмінь з питань правової освіти взагалі і проблем трудової міграції та дітей трудових мігрантів безпосередньо.

 

Зміст роботи шкільної психологічної служби з дітьми трудових мігрантів визначається за такими напрямами:

1. Профілактична робота.

2. Діагностична робота.

3. Корекційна робота.

4. Консультаційна робота.

В системі реалізації методичного забезпечення роботи з дітьми трудових мігрантів рекомендуємо використати ряд методик:

Оцінка відносин підлітка з класом.

- Діагностика станів агресії.

- Діагностика темпераменту.

- Діагностика самооцінки.

- Рівень шкільної тривожності Філліпса.

- Методика «Карта інтересів» тощо.

В рамках реалізації програми роботи з дітьми трудових мігрантів пропонуємо

тематику годин спілкування:

8 клас - «Діти вулиць». «Світ професій».

9 клас - «Трудова міграція». Проблемний стіл «Моя професійна самореалізація».

10 клас - «Діти трудових мігрантів». «Виїзд за кордон у пошуках роботи як шлях потрапляння в рабство».

11 клас - Диспут «Трудова міграція: за і проти…». «Моя конкурентоспроможність на ринку праці в моєму місті».

 

Рекомендована література

Соціально-педагогічна та психологічна робота з дітьми трудових мігрантів: Навч.-метод. посібник. / За редакцією Левченко К.Б., Трубавіної І.М., Цушка І.І. – К.: ФОП " Чальцев", 2008. – 124 с.

 


Пігіда Віра, м. Луганськ

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-06; Просмотров: 234; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.016 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь