Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Судова реформа в Україні 02.06.2010



31 травня 2010 р. Верховною Радою України було зареєстровано законопроект № 6450 «Про судоустрій та статус суддів», який подано Президентом України.         

Метою даного законопроекту є реформування судової системи України. Автор пропонує створити Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, який функціонуватиме, як суд касаційної інстанції. При цьому за Верховним Судом України, як вищим судовим органом, залишатимуться повноваження щодо перегляду справ з таких підстав: неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло за собою ухвалення протилежних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах; встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом.

 

Крім того, даним законопроектом пропонується обмежити кількість суддів Верховного Суду України до 20 – по 5 суддів від кожної спеціалізованої юрисдикції (адміністративної, господарської, цивільної, кримінальної), при цьому передбачається ліквідація військових судів.

Також, законопроектом передбачено, що голови і заступники голови судів призначаються терміном на 5 років із числа суддів відповідних судів. Кандидатури на посаду голови суду, заступника голови суду вносяться до Вищої Ради Юстиції (ВРЮ) за поданням відповідної Ради суддів України і розглядаються на засіданні ради юстиції персонально. Під час такого засідання з кандидатом проводиться співбесіда.

 

Рішення про призначення на посаду голови суду, заступника голови суду, приймається за результатами розгляду кандидатури на засіданні ВРЮ відкритим голосуванням. Рішення про призначення суддів на адмінпосади вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів ВРЮ від її конституційного складу.

 

Порядок звільнення суддів з адміністративних посад той самий. Крім того, законопроектом пропонується встановити, що два з трьох членів ВРЮ, які призначаються Радою і Президентом, повинні бути суддями.

 

Також, законопроект передбачає, що з'їзд адвокатів призначає трьох членів ВРЮ, один з яких призначається з числа суддів; з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначає трьох членів ВРЮ, один з яких призначається з числа суддів; всеукраїнська конференція працівників прокуратури призначає двох членів ВРЮ, один з яких призначається з числа суддів.

 

Крім того, передбачається ліквідувати територіальні кваліфікаційні комісії, а їх повноваження передати Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, що оптимізує процедуру розгляду питань, пов’язаною з дисциплінарною відповідальністю суддів.

 

Даним проектом Закону „Про судоустрій і статус суддів” одночасно передбачаються внесення змін до процесуальних кодексів України.

Постановою Верховної Ради України від 28 квітня 1992р. була схвалена Концепція судово-правової реформи.

Судово-правова реформа була запланована у три етапи.

На першому етапі пропонувалося, зокрема, внести зміни до Закону “ Про судоустрій України”, Кримінально-процесуального та Цивільно - процесуального кодексів України, прийняти закони про Конституційний Суд України, адвокатуру, про судоустрій і статус суддів, про нотаріат України, про акти громадянського стану, про судову експертизу, провести інтенсивну роботу по підготовці Кримінально-процесуального кодексу та деяких інших кодексів України. Не виконано такі завдання першого етапу реформи: не розроблені нормативні акти з питань оптимального навантаження суддів слідчих та інших працівників правоохоронних органів, їх матеріально-технічне забезпечення і розміщення тощо.

На другому етапі передбачалось: запровадити організаційні структури зі спеціалізації здійснення правосуддя в Україні, створити адміністративні суди, суди, які розглядають сімейні справи, завершити створення Інституту законодавства і правової реформи.

 Третій етап передбачав вивчення і узагальнення ефективності судово-правової реформи, внесення змін до чинного законодавства з питань удосконалення діяльності судової влади, органів досудового слідства, прокуратури, юстиції, адвокатури, проведення подальшої роботи по спеціалізації судів, реалізацію наукових програм з удосконалення судово-правової реформи. Частково пройдено і цей етап, оскільки прийнято новий Закон “ Про судоустрій “,внесено істотні зміни до Закону про прокуратуру, чітко визначено повноваження Міністерства юстиції України та ін.  

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 190; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь