Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Польові транзистори з керуючим переходом



 

В польових транзисторах з керуючим переходом роль керуючого переходу може виконувати звичайний p-n-перехід, гетероперехід або бар’єр Шоткі. Найбільш поширеними є польові транзистори із звичайним керуючим p-n-переходом (рис. 2), сформовані на основі кремнію.

Рис. 2. Структура польового транзистора з керуючим p-n-переходом

та каналом n-типу

 

Робочим режимом польового транзистора з керуючими p-n-переходом є такий режим, при якому керуючий p-n-перехід зміщений у зворотному напрямі, тобто коли між затвором і витоком подається напруга, яка є зворотною для p-n-переходу. Принцип дії транзистора полягає в тому, що внаслідок зміни зворотної напруги на p-n-переході змінюється ширина p-n-переходу та, відповідно, каналу, а також значення струму, який протікає по ньому. Зокрема, при збільшенні зворотної напруги p-n-переходу поперечний переріз каналу, його електропровідність та значення струму будуть зменшуватися, а при зменшенні зворотної напруги – навпаки, зростатимуть. Напругу між затвором і витоком, при якій транзистор закривається і його струм IС стає близьким до нуля, називають напругою відтину UЗВ відт.

Залежність струму транзистора IС від напруги UЗВ, прикладеної між затво-ром і витоком, при деякій заданій напрузі UСВ =const називають передавальною або стоко-затворною статичною вольт-амперною характеристикою польового транзистора. Її типовий вигляд зображено на рис. 3,а.

Залежності струму стоку IС від напруги UСВ, прикладеної між стоком і витоком, які знімають при різних значеннях напруги UЗВ, змінюючи її від нуля до UЗВ відт, мають типовий вигляд, зображений на рис. 3,б. Ці залежності називають статичними вихідними або стоковими вольт-амперними характеристиками.

Рис. 3. Стоко-затворна (а) та стокові (б) статичні вольт-амперні характеристики польового транзистора з керуючим p-n-переходом

і каналом n-типу

 

На підставі цих характеристик бачимо, що струм IС з ростом напруги UСВ спочатку доволі швидко зростає, а відтак його наростання майже зовсім припиняється, тобто наступає явище, яке називають насиченням. Це пояснюється тим, що при наявності напруги UСВ зворотна напруга на керуючому p-n-переході (яка біля витоку дорівнює напрузі ½UЗВ½) в бік стоку за абсолютною величиною збільшується і досягає значення ½UЗВ½+UСВ, внаслідок чого p-n-перехід в бік стоку розширюється, а канал – звужується (рис. 4). При малих напругах UСВ транзистор веде себе подібно до резистора: збільшення напруги UСВ викликає майже лінійне зростання струму IС та навпаки.

Рис. 4. Збільшення товщини керуючого р-п-переходу біля стоку при зростанні напруги UCB (UCB3> UCB2 > UCB1) та постійній напрузі на затворі

При збільшенні напруги UСВ канал поблизу стоку настільки звузиться, що зростання струму IС із збільшенням напруги UСВ майже припиняється - наступає насичення. Напругу UСВ, при якій збільшення струму IС майже припиняється, називають напругою насичення UСВ нас. Струм IС, який відповідає напрузі насичення, називають початковим струмом стоку і позначають IС поч. Зауважимо, що значення IС поч та UСВ нас залежать від напруги UЗВ. В довідниках подають їх значення, виміряні при UЗВ=0.

В пологій області стокових вольт-амперних характеристик (в області насичення) струм стоку можна визначати за формулою:

.                                          (1)

При великих напругах UСВ в транзисторі може виникнути електричне пробиття, зокрема пробиття керуючого p-n-переходу біля стоку. Значення напруги UСВ, при якій відбувається пробиття, залежить від напруги UЗВ, оскільки зворотна напруга на керуючому p-n-переході біля стоку дорівнює ½UЗВ½+UСВ. Отже, чим більше значення напруги ½UЗВ½, тим при меншій напрузі UСВ наступить пробиття.

Зміщення вихідних ВАХ транзистора вниз із збільшенням напруги UЗВ пояснюється тим, що керуючий p-n-перехід розширюється (поперечний переріз каналу звужується), що призводить до зменшення струму, який протікає через транзистор.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 162; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь