Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Грошові реформи та методи їх проведення



Серед комплексу заходів щодо оздоровлення та впорядкування грошового обороту особливе місце посідають грошові реформи. Вони являють собою повну чи часткову перебудову грошової системи, яку проводить держава, з метою оздоровлення чи поліпшення механізму регулювання грошового обороту відповідно до нових соціально-економічних умов.

Грошові реформи, що проводилися в різні часи в багатьох країнах, значно відрізнялися своїми цілями, глибиною реформування діючих грошових систем, методами стабілізації валют, підготовчими заходами тощо. Їх можна класифікувати так (рис. 6.4) [6, с. 62].

1)  створення нової грошової системи. Ці реформи проводилися при переході від біметалізму до золотого монометалізму, від останнього до системи паперово-грошового обігу чи кредитного обігу в умовах створення нових держав, як це мало місце в період падіння колоніальних імперій чи після виходу окремих республік зі складу колишнього СРСР. Прикладом таких реформ є грошова реформа Вітте в 1895–1897 рр. в Росії і грошові реформи в країнах, що звільнилися від колоніальної залежності, тощо;

2)  часткова зміна  грошової системи, коли реформуються окремі її елементи: назва і величина грошової одиниці, види грошових знаків, порядок їхньої емісії і характер забезпечення тощо. Прикладом таких реформ є зміна порядку емісії і забезпечення банкнот в Англії згідно з Актом Роберта Піля (1844 р.), грошові реформи в СРСР у 1922–1924 і 1947 рр.;



Мета

 

o Упорядкування, стабілізація і зміцнення

грошового обігу.

o Надання національній валюті характеру єдиного

законного платіжного засобу.

o Суттєве підвищення купівельної спроможності

грошової одиниці.

o Забезпечення конвертованості національної

валюти.

 
   
   
   
   
   
   
   
     
     
 

ТИПИ І МОДЕЛІ ГРОШОВИХ РЕФОРМ

 

 


 


Причина

Реформи

 

Наявність

 

негативних соціально-економічних наслідків інфляції


 


 

За  глибиною  реформа  ційних  заходів


 




Становлення нової грошової системи (структурні, повні, радикальні реформи)

 

 

Часткова зміна грошової системи (реформи часткового типу)

 

Реформи формального типу

 

Реформа з деномінацією грошового обігу

 

Проведення спеціальних стабілізаційних заходів


 

 

 

   

Конфіскаційні

       

 

    O Ліміт на обмін банк-  

За

 

нот.

     

 

 

Характером

o

Замороження депо-

 

 

 

Обміну

   

зитів.

 

   

o

   

Припинення валютно-

Р             обмінних операцій              

 

- впровадження нової грошової одиниці; -структурні зміни в економіці; - структурні зміни в державних фінансах: банківській і валютній системах Змінюються окремі елементи грошової системи: - масштаб цін; - вид і номінал грошей; - порядок емісії зводяться лише до технічних аспектів; - заміна через обмін купюр дійсного масштабу цін. - дефляція; - деномінація; - девальвація; - ревальвація; - нуліфікація.

 

Неконфіска-

ційні реформи

 

Реформи

паралельного

типу

 
 
 
   
   

Рис. 6.4. Класифікація грошових реформ

 

 


3) проведення спеціальних стабілізаційних заходів з метою отримання інфляції чи подолання її наслідків. Чим би не була викликана необхідність проведення грошової реформи, найголовнішою її метою завжди є стабілізація грошового обороту. Для досягнення цієї мети недостатньо прийняти ті чи інші законодавчі акти, а необхідно підготувати відповідні економічні передумови. Без цього гроші і після реформи можуть знецінюватися. Тому успішне проведення грошової реформи потребує відповідної підготовки: нагромадження золотовалютних і матеріальних резервів, припинення чи значне зменшення темпів зростання грошової маси в обігу, оздоровлення державних фінансів, поліпшення структури суспільного виробництва, збалансування ринку тощо.

Нерідко грошовій реформі передує деномінація грошових знаків, тобто обмін усіх старих знаків на нові в певній пропорції з одночасним перерахуванням у цій пропорції всіх грошових показників: цін, тарифів, заробітної плати, балансової вартості фондів тощо. Згідно зі світовим досвідом грошових реформ, існують такі методи стабілізації валют: нуліфікація, ревальвація (реставрація), девальвація, деномінація.

Нуліфікація — оголошення державою знецінених паперових грошових знаків недійсними. Проводиться вона за умови надзвичайно великого падіння купівельної спроможності грошей, коли вже недоцільний будь-який обмін їх на нові гроші і в такій крайній формі трапляється рідко. Зокрема, в кінці XVIII ст. у Франції були оголошені недійсними повністю знецінені асигнації і їх було вилучено з обігу без будь-якого відшкодування.

Частіше знецінені гроші вилучаються з обігу шляхом обміну на нові знаки в надзвичайно низькій пропорції, так що плата за них має суто символічне значення. Так, в СРСР у 1922–1923 рр. 1 крб. новими знаками обмінювався на 1 млн крб. старими, в 1924 р. у Німеччині 1 нова рейхсмарка — на 1 трлн старих марок, у 1944 р. в Греції — 50 млрд. старих драхм на 1 нову. У всіх цих випадках по суті проводилася нуліфікація знецінених грошей, хоча за формою вона нагадувала девальвацію.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 184; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.022 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь