Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Підсумовуючи, підкресліть, що Люблінська і Брестська унії відкрили новий етап у житті українців, етап згортання політичного життя, економічних утисків, дезорганізації і занепаду Православної церкви.



Література:

Грушевський М. С. Історія України-Русі. Т.4. - К., 1993.

Законодательные акты Великого Литовского княжества XV - XVI вв. Сб. материалов. – Л., 1936.

Первый литовский статут. - Вильнюс, 1985.

Політична історія України. - К., 2004.

Плохий С. Н. Папство и Украина: Политика римской курии на украинских землях XVI - XVII вв. - К.,1989.

Смолій В. А., Гуржій 0. І. Як і коли почала формуватися українська нація. - К., 1991.

Стрийковський М. Хроніка польська, литовська, жмудська і всієї Русі // Дзвін. -1990. - № 1-4.

Шабулько Ф. М. Земли Юго-Западной Руси в составе Великого княжества Литовского. - К., 1987.

Щербак В. О. До питання про еволюцію класово-станової структури феодального суспільства в XIV – першій половині XVII ст. // УІЖ. -1987. – № 2.

Яковенко Н. Здобутки і втрати Люблінської унії // Київська старовина. - 1993. - № 3.

 

Завдання 3. Початок козаччини

ПЛАН

Виникнення та еволюція козацтва в Україні. Козацтво – як фактор державотворення.

2. Запорозька Січ – військово-політичне об ¢ єднання козаків. Соціально – економічний та військовий устрій Запоріжжя. Козацька символіка.

Державотворчі функції Запорозької Січі, її місце в історії української державності.

Відповідь на поставлені питання розпочніть з короткого вступу, в якому зазначте, що одну з найславетніших сторінок в історії України вписало українське козацтво.

Хто ж такі козаки? Звідкіля вони взялися? Коли вперше зустрічаємо термін “козак” і що він означає у перекладі з тюркської мови? На ці питання необхідно дати відповідь, а згодом перейти до розвитку, характерних рис і особливостей українського козацтва. Викристалізуйте низку версій, що пояснюють походження козаків. Назвавши теорії, дайте кожній з них характеристику.

Зробіть короткий аналіз соціально-економічного і політичного становища українського народу Х V -Х VI ст. і визначіть основні причини зародження українських козаків. Особливу увагу зверніть на посилення феодальної експлуатації, закріпачення, наростання релігійного та національного гніту, а також на зростання зовнішньої загрози і постійні набіги кримських татар і турків.

Вкажіть, що першою письмовою згадкою про українських козаків було повідомлення польського хроніста Бєльського про те, що провідниками поляків на Поділлі були козаки.

Водночас, скориставшись рекомендованою літературою, охарактеризуйте процес зародження і становлення нової верстви українського народу – козацтва. Зазначте, що козацтво як соціальна верства не було однорідним, воно ділилося на запорізьке (низове) та реєстрове. Розкажіть про Дике поле – місце згуртування втікачів – українців, про їх життя, побут, військо.

Важливо підкреслити, що зміни, які нагромаджувались впродовж першої половини Х V 1 ст. і в способі життя і в загальному образі пограничного степового добичника-козака, логікою власного розвитку підштовхували до організаційного оформлення козацької спільності. Зазначте, що цей процес здійснювався шляхом створення Запорозької Січі. Де й коли було засновано першу Січ? Як вона називалась? Яка її доля? Розкажіть про засновника Хортицької Січі Дмитра Вишневецького. Варто перерахувати інші військові укріплення козаків, їх долю. Говорячи про це, необхідно охарактеризувати життя запорожців, устрій і військову організацію Запорозької Січі. Зазначте, що на Запорожжі існувало своє законодавство, військова та судова влада. Тут була республіканська форма правління. Кожен козак мав право голосу, як у загальній Раді, так в радах паланок, куренів, поселень. Визначіть, які питання розглядалися на козацьких Радах.

Розкажіть про військову організацію, її структуру, про те, що все козацтво очолював гетьман, а запорозьке козацтво – кошовий отаман. Зазначте, що разом з військовим писарем, суддею і обозним, кошовий отаман утворював уряд – кіш Запорозької Січі.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 174; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь