Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Щодо підготовки семінарського заняття. Завдання першого рівня
Опрацювання теми має певні труднощі, оскільки крім знання фактичного матеріалу потребує розуміння теоретичних питань таких наук як економіки, історії держави і права, політології. При розгляді першого питання потрібно показати як подальший розвиток відтворюючого господарства, поява ремесел призвели до інтенсифікації обміну і його перетворенню в торгівлю, вплинули на соціально-економічні відносини первісного суспільства, і, як наслідок, призвели до руйнування його егалітарності. Виникнення приватної власності неминуче вело до появи відносин експлуатації. Проте крім ендогенних факторів слід звернути увагу й на екзогенні чинники — зростання військових конфліктів між колективами первісних людей. Це дозволить зрозуміти обставини появи і специфіку основних форм експлуатації, що виникали на етапі розкладу первісного суспільства — внутрішньообщинна експлуатація (здольщина, кабальництво), патріархальне рабство, данництво. Особливу складність у студентів викликає поняття “патріархальне рабство”, його особливості у порівнянні з виробничим рабством наступних часів. Кардинальні зрушення відбувалися і у суспільних відносинах. В епоху розкладу первісного суспільства суттєво змінилося становище чоловіка і жінки. Необхідно вказати причини цих змін та показати як унаслідок цього змінювалися шлюбно-сімейні стосунки. При з’ясуванні питання політогенезу слід визначити причини цього явища, його зміст. Необхідно зупинитися на трьох шляхах інституціоналізації влади — військовому, аристократичному, плутократичному — та охарактеризувати їх наслідки. В). Завдання для самостійної роботи студентів (4 год.): Завдання першого рівня 1. Які зміни у житті людей свідчать про розклад первісного ладу: А) поява могутніх вождів; Б) перехід від простих знарядь праці до складених; В) нерівність всередині роду; Г) утворення союзу племен; Д) повна залежність людини від колективу; Є) зростання викупу за дружину. Поясніть свій вибір.
2. Визначте послідовність подій: А) виникнення приватної власності; Б) піднесення у виробництві; В) зростання регулярного надлишкового продукту; Г) зародження експлуатації; Д) поява додаткового продукту; Є) формування нової соціально–класової структури суспільства.
3. Закінчіть речення: “До археологічних доказів формування приватної власності на етапі розкладу первісного суспільства відносять …” “Новими структурними елементами родоплемінного ладу на етапі його розкладу були …” “Головною ознакою сусідської общини у порівнянні з родовою є …” “Процес становлення політичної влади і держави називають …”
4. Запишіть до словника і вивчіть значення наступних опорних понять і термінів: потестарна організація суспільства, престижна економіка, додатковий продукт, потлач, ремесло, суспільний розподіл праці, патріархальне рабство, первісні гроші, приватна власність, експлуатація, кабальництво, данництво, внутрішньообщина експлуатація, військовий, аристократичний, плутократичний шляхи інституціоналізації влади, чоловічі будинки, моногамна сім’я, кувада, травестизм, авункулат, сусідська община, велика патріархальна сім’я, патріархат, військова демократія.
Завдання другого рівня
Заповніть таблицю
2. Порівняйте патріархальне та виробниче рабство за самостійно виділеними критеріями:
3. Заповніть таблицю
4. На підставі яких фактів археологи визначають рівень розвитку ремесла? Дайте відповідь на питання, спираючись на конкретний приклад ремісничої діяльності.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 271; Нарушение авторского права страницы