Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Об’єм дихальної системи в типової птиці і типового ссавця масою 1 кг



Показник  Птиця  Ссавці
 Об’єм легень, мл  29, 6  53, 5
 Об’єм трахеї, мл  3, 7  0, 9
 Об’єм повітряносних мішків, мл 127, 5  
 Загальний обсяг дихальної системи, мл 160, 8  54, 4
 Дихальний обсяг, мл  13, 2  7, 7
 Частота дихання  17, 2  53, 5

Особливості будови. До органів подиху ставляться: носова порожнина, верхня гортань, нижня (співоча гортань) трахея, бронхи, легкі і повітряносні мішки. Загальний обсяг дихальної системи в птиць приблизно в трьох разу більше, ніж у ссавців тієї ж маси, що обумовлено складністю повітряносних шляхів, що з'єднують різні частини системи.

Довга трахея перед входом у легкі розгалужуються на два головних бронхи: правий і лівий. Кожний із них віддає гілку в грудошійний повітряносний мішок, потім проходить через усе легке і за його межами переходить у черевний повітряносний мішок

У легкому від головного бронха відходить два ряди повторних бронхів - дорсальних і вентральних. Деякі повторні бронхи або їхньої гілки виходять із легких і переходять у повітряносні мішки, інші сліпо закінчуються в легких. Перші називаються ектобронхами, інші – ендобронхами.

Повторні бронхи сполучені між собою легеневими трубочками – парабронхами, стінки яких утворять вирости – повітряні капіляри.

Парабронхи і повітряні капіляри, які оточені ніжною сполучною тканню, утворюють так називані лійки п'яти або шестикутної форми. Останні складають основу дихальної паренхіми. Вона пронизана кровоносними капілярами малого кола, через які відбувається газообмін.

Процес газообміну в птиць йде інтенсивніше, ніж у ссавців завдяки наявності противоточної системи.

Легкі птиць щодо невеликі і мало розтяжних. Вони займають 7 – 9% обсягу усіх повітряносних шляхів. Розташовані в грудній порожнині, по обидва боки хребта, від першого ребра до переднього краю нирок. На відміну від ссавців легені птиць не лежать вільно в грудній порожнині. Дорсальною поверхнею вони втиснені між ребер і міцно сполучені з ними. Нижня поверхня легких рівна, покрита плеврою. Повної грудобрюшної перепони (діафрагми) у птиць немає; є дві слабко розвиті перетинчасті перегородки - легенева і грудобрюшна. Перша розділяє грудну порожнину на верхню і нижню частині, друга частково відокремлює черевні органи від легких.

 

Роль повітряносних мішків.

Повітряносні мішки являють собою випинання слизової оболонки ектобронхів. Нараховується 9 основних мішків: чотири парних і один непарний. Дляч зручності вивчення їх розділяють на дві групи – задню і передню. Деякі мішки дають випинання, що проникають у порожнині трубчастих кісток, хребців, грудної і тазових кісток.

Спеціальні досліди з уведенням газів в ізольовані мішки показали, що їхнє значення в газообміні незначно.

Циркуляція повітря в дихальній системі досить складна. Під час вдиху основна частина повітря йде через легкі в задні мішки, а в передні надходить повітря з легких. При видиху повітря з задніх мішків не виходить через головний бронх, а проходить через легкі. При такому вдиху повітря з легких переходить у передні мішки і при другому видиху виводиться назовні. Таким чином, кожна порція повітря проходить усю дихальну систему за два дихальних цикли, а через легкі повітря проходить як під час вдиху, так і під час видиху.

Дихальна функція повітряносних мішків полягає лише в забезпеченні однонаправленого потоку повітря через легкі. У той же час повітряні мішки виконують і ряд інших важливих функцій в організмі птиця.

1. Теплорегуляційну, оскільки при тепловому перевантаженні (задишці) може посилюватися потік повітря тільки через повітряні мішки, не торкаючись легкі (морфологічний шунт); це дозволяє уникнути дихального алкалозу. При вимиканні дихальних мішків і напруженої роботі грудних м'язів температура тіла підвищується вище норми. Інтенсивна циркуляція повітря через мішки сприяє охолодженню внутрішніх органів – серця, печінки, сім'яників, особливо в польоті.

2. Переміщення центру ваги тіла, за рахунок зміни ступеня заповнення тієї або іншої групи повітряних мішків.

3. Зменшують питому масу птиці, особливо водоплаваючих.

4. Беруть участь в обміні води шляхом випари.

5. Сприяють газообміну в польоті.

6. Відіграють роль теплоізоляторів.

7. Служать амортизаційними подушками, що охороняють внутрішні органи при різких переміщеннях тіла..

Механізм дихання.

Частота дихальних рухів у птиць удвічі вище, ніж у ссавців. При оптимальній температурі вона складає:

Вид птиці  Частота дихальних рухів в хв
 Голуби  40 - 60
 Кури  20 - 40
 Качки  50 - 75
 Гусаки  15 - 25
 Індички  12 - 14

 

Різко частішає дихання у птиць при підвищенні зовнішньої температури вище комфортної. Так, у курок-несучок частота подиху при температурі 20 і 35° С складає відповідно 20 і 135 циклів у 1 хв.

Легенева вентиляція в польоті різко зростає. Так, у птиць масою 400 г вона складає 7, 23, а в польоті 147 л у 1 час. Частота подиху збільшувався майже в 19 разів.

Значення діафрагми в диханні птиць обмежено, оскільки герметичність грудної порожнини відсутніх. Рух легень випливає за рухом кісток, що складають грудну клітину, у першу чергу ребер і грудини.

При вдиху скорочуються трикутні м'язи; грудина, каракоїдні, вилочкові кістки і грудне ребро відходять вперед і униз. Вертикальний розмір грудної клітини різко зростає, а поперечний злегка зменшується. Легені розтягуються зі сторони й униз. Черевні органи зміщаються за грудною кісткою, що сприяє розширенню повітряносних мішків. У них створюється негативний тиск, а повітря кинеться через ніздрі в дихальну систему.

При видиху спостерігається обернена картина: м'язи розслаблюються, обсяг грудної клітини зменшується, легкі і повітряносні шляхи стискуються, повітря кинеться в оберненому напрямку.

Центральна і рефлекторна регуляція дихання, принципово не відрізняється від регуляції подиху ссавців. Птиці дошкульні до хиби кисню. У уток сильна задишка виникає при зниженні його утримання в повітрі на 1 - 2%. Спорідненість крові до кисню в птиць приблизно таке ж, як у ссавців, але завдяки принципу противотоку відбувається більше насичення крові в легких. Птиця більш дошкульна до надлишку СО2 у повітрі і дуже стійка до дихального алкалозу. Порушується дихальна функція в птиць при надлишку в повітрі аміаку і сірководню.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 92; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь