Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


В межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.



3. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

1) існує обгрунтована підозра щодо вчинення кримінального право­порушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосу­вання заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, про­курор звертається із клопотанням.

4. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримі­нальному провадженні.

5. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження пови­нні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посила­ються.

6. До клопотання слідчого, прокурора про застосування, зміну або скасування заходу забезпечення кримінального провадження додасться витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального про­вадження, в рамках якого подається клопотання.

1. ЗагальяикГпрвцедурним правилом здійснення будь-якого із передбаче­них в ч. 2 ст. 131 КПК заходів забезпечення кримінального провадження є їх призначення ухвалою слідчого судді або суду. Проте з цього правила можуть бути винятки, які обумовлюються особливими ситуаціями, що виникають під час кримінального провадження, до яких слід віднести виклик слідчим, проку­рором (ст. 133 КПК) та судовий виклик (ст. 134 КПК) зазначених у цих статтях певних осіб для допиту або для обов'язкової участі в процесуальній дії, тим­часового обмеження у користуванні спеціальним правом шляхом тимчасового на нетривалий час вилучення уповноваженою особою документів, які посвід­чують користування спеціальним правом, у законно затриманої нею особи (ч. 1 ст. 148, ч. 1 та 3 ст. 208 КПК) (потім, якщо потреба в тимчасовому обмеженні у користуванні спеціальним правом не відпаде, слідчий суддя мас постано­вити відповідну ухвалу - ч. 1 ст. 150 КПК), тимчасове вилучення майна, яке може здійснити кожний, хто законно затримав особу в порядку, передбаченому ст.ст. 207, 208 КПК (ст. 168 КПК), затримання особи як тимчасовий запобіж­ний захід (ч. 2 ст. 176 КПК), яке здійснюється в порядку, визначеному КПК (ч. 2 ст. 207, ч. 1 ст. 208 КПК).

336

1. Клопотання слідчого, прокурора про застосування заходів забезпечення кримінального провадження для постановления відповідної ухвали подається до слідчого судді того місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган, що здійснює досудове розслідування, незалежно від того, де меиясає, перебуває, працює, зареєстрована особа, стосовно якої має бути по­становлена ухвала.

3. Для одержання дозволу на застосування заходів забезпечення кримі­нального провадження слідчий, прокурор під час розгляду його клопотання слідчим суддею мають довести, що (а) з поданих слідчому судді матеріалів мож­на зробити обгрунтоване припущення щодо вчинення кримінального правопо­рушення такого ступеня тяжкості, що для забезпечення дієвості кримінального провадження необхідне застосування заходів забезпечення цього провадження;

(б) умови й потреби досудового розслідування вимагають такого втручання в права, свободи і законні інтереси особи, на якому наполягає слідчий, проку­рор, особливо коли йдеться про застосування запобіжних заходів (ст. 184 КПК);

(в) значною мірою саме таким чином може бути виконане завдання розсліду­вання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається з клопотанням.

В іншому випадку позитивне рішення слідчого судді щодо поданого кло­потання є дуже проблематичним.

4. Слідчий суддя або суд, розглядаючи клопотання, повинні завжди вивча­ти можливість отримати для потреб досудового розслідування речі й докумен­ти, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні без застосування заходу забезпечення кримінального провадження. Наприклад, тимчасово вилучені документи, які посвідчують користування спеціальним правом, зберігаються і можуть вивча­тись на підставі відповідного протоколу (ст.ст. 148, 149, 208 КПК), тимчасово вилучене майно також може досліджуватись і зберігатись на підставі протоколу (ст. 168 КПК), під час проведення огляду дозволяється вилучення речей і доку­ментів, які мають значення для кримінального провадження (ч. 5 ст. 237 КПК), речові докази і документи можуть бути надані добровільно (ч. 2 ст. 100 КПК).

Природно, що в подібних випадках застосування спеціальних заходів за­безпечення кримінального провадження не викликається необхідністю.

5. Сторони кримінального провадження свої клопотання про застосуван­ня заходів забезпечення кримінального провадження повинні обґрунтовувати доказами, поданими слідчому судді або суду, на підтвердження тих обставин, на які вони посилаються в клопотанні. Так, під час розгляду клопотання про здійснення приводу слідчий суддя заслуховує доводи особи, яка подала клопо­тання, досліджує наявне підтвердження отримання особою, яка не з'явилася за викликом без поважних причин, повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом (ч. 1 і 3 ст. 142 КПК); під час розгляду клопотання про тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом слідчий суддя може заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значен­ня для вирішення поставленого в клопотанні питання (ч. 4 ст. 151 КПК); таку

-337

саму можливість має слідчий суддя під час розгляду клопотання про дсто- ронення від посади (ч. З ст. 156 КПК); до клопотання про арешт майна (мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий. прокурор обґрунтовує доводи клопотання (ч. 2 ст. 171 КПК); під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя має право за­слухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про застосування запобіжного заходу (ч. 4 ст. 193 КПК)

тощо.

6. Для унеможливлення свавільного застосування, зміни або скасування заходу забезпечення кримінального провадження до клопотання слідчого, про­курора додається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, який неза­перечно свідчить про те, що кримінальне провадження, в рамках якого подаєть­ся клопотання, дійсно офіційно ведеться, об'єктом процесуального втручання є права і свободи особи, які мають бути максимально захищені.

338


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 164; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь