Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Строк розгляду заяви про перегляд судового рішення Верховним Судом України не може перевищувати одного місяця з дня надходження справи до суду.



1. Справа про перегляд судового рішення з підстави неоднакового за­стосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм закону України про кримінальну відповідальність щодо подібних суспільно небезпечних діянь (крім питань призначення покарання, звільнення від покарання та від кримі­нальної відповідальності), що потягло ухвалення різних за змістом судових рі­шень, розглядається на засіданні Судової палати у кримінальних справах Вер­ховного Суду України (далі - засідання). Засідання є правомочним за наявності кворуму (мінімальної кількості осіб, присутніх на засіданні, яка визначає його). У цьому випадку засідання є правомочним за умови присутності на ньому не менше двох третин суддів від загального складу Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України.

2. Справи про перегляд судового рішення з підстави встановлення між­народною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом внаслідок не­дотримання останнім норм матеріального права (нагадаємо, що згідно з ч. 4 ст. 451 КПК, якщо порушення Україною міжнародних зобов'язань є наслідком

932

недотримання норм процесуального права, такі справи розглядаються колегією суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і криміналь­них справ у касаційному порядку) розглядаються на спільному засіданні всіх суддів Верховного Суду України, що є правомочним за умови присутності не менше двох третин суддів від складу суддів всіх судових палат. При цьому слід звернути увагу, що ч. 2 коментованої статті, на відміну від ч. 1, через засто­сування законодавцем формулювання «від складу Верховного Суду України, визначеного законом» вказує на те, що при визначенні кворуму спільного засі­дання слід виходити не із кількості фактично призначених суддів, а із загальної, визначеної Законом України «Про судоустрій і статус суддів», кількості суддів Верховного Суду України.

3. Відкриття судового засідання, роз'яснення його учасникам прав та обов'язків, оголошення складу суду і роз'яснення права відводу здійснюються головуючим судового засідання за правилами, встановленими у ст.ст. 342-345 КПК. Слід звернути увагу, що судовий розгляд здійснюється, відповідно до ч. 5 ст. 27 КПК, з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звуко­записувального технічного засобу. У разі ж неприбуття учасників судового про­вадження, відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.

4. Після виконання дій, передбачених ст.ст. 342-345 КПК (відкриття судо­вого засідання, повідомлення секретарем про повне фіксування судового роз­гляду технічними засобами, оголошення складу суду і роз'яснення права від­воду, повідомлення особам, які беруть участь у судовому розгляді, про їх права та обов'язки), і вирішення клопотань учасників судового провадження суддя-доповідач у необхідному обсязі доповідає зміст заяви особи, яка є ініціатором перегляду судових рішень, зокрема, зазначає, у чому саме, на думку заявника, полягало неоднакове застосування судом одних і тих самих норм закону Укра­їни про кримінальну відповідальність щодо подібних суспільно небезпечних діянь чи які саме порушення міжнародних зобов'язань, допущені Україною при вирішенні справи судом, констатувала міжнародна судова установа у своєму рішенні; вимог, викладених у заяві, яка надійшла до Верховного Суду України. Також суддя-доповідач доповідає про результати проведених ним підготовчих процесуальних дій, зокрема, зазначає: яким фахівцям Науково-консультативної ради було доручено підготувати науковий висновок щодо норми закону Украї­ни про кримінальну відповідальність, яка норма неоднаково застосована судом касаційної інстанції щодо подібних суспільно небезпечних діянь, чи надійшли такі висновки; представники яких органів державної влади визначені ним як такі, що можуть надати в суді пояснення, корисні для вирішення справи, та чому, тощо.

5. У разі прибуття учасників судового провадження у судове засідання голову­ючий суддя у цьому засіданні в порядку черговості дозволяє надати їм свої пояснен­ня по суті викладених у заяві вимог. Якщо такі заяви, крім сторони обвинувачення, подали інші особи, першим дає пояснення представник сторони обвинувачення.

 933

У разі необхідності для з'ясування сутності норми закону України про кримінальну відповідальність, яка неоднаково застосована судом касаційної інстанції, можуть заслуховуватися пояснення представників органів державної влади.

6. Неприбуття для участі у судовому засіданні учасників судового про­вадження, які належним чином повідомлені про дату, час і місце перегляду су­дового рішення (при цьому суд повинен переконатися, що таке повідомлення мало місце), не перешкоджає судовому розгляду справи. Якщо ж заявник (за­суджений, виправданий) звернувся з клопотанням (виявив бажання) бути при­сутнім під час перегляду судового рішення Верховним Судом України, але з невідомих причин не з'явився в судове засідання, розгляд справи може бути перенесений на іншу дату.

7. Після заслуховування пояснень сторін кримінального провадження та інших учасників судового розгляду, запрошених суддею-доповідачем, суд ви­ходить до нарадчої кімнати для ухвалення судового рішення.

8. Під час ухвалення судового рішення ніхто, крім складу суду, який здій­снює розгляд справи, не має права перебувати в нарадчій кімнаті. Нарада може бути перервана судом лише для відпочинку із настанням нічного часу, під час перерви судді не можуть спілкуватися з особами, які брали участь у криміналь­ному провадженні, а також розголошувати хід обговорення та ухвалення судо­вого рішення в нарадчій кімнаті. Судове рішення ухвалюється за результатами наради суддів шляхом голосування (простою більшістю голосів), від якого не має права утримуватися ніхто із суддів, а у разі незгоди із судовим рішенням (у цілому чи частково) кожен суддя зі складу суду має право викласти письмово окрему думку, яка не оголошується в судовому засіданні, а приєднується до матеріалів провадження і є відкритою для ознайомлення. Зазначимо, що мож­ливість висловлення суддею окремої думки є гарантією реалізації принципів рівності, незалежності та об'єктивності його правової позиції. Про необхід­ність правового забезпечення таких принципів, зокрема, і через механізм ви­словлення суддею окремої думки, наголошено і у ст. 45 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, де зазначається, що якщо рішення у справі повністю або частково не виражає одностайної думки суддів, кожний суддя має право викласти окрему думку.

9. Строк розгляду заяви про перегляд судового рішення у кримінальній справі Верховним Судом України не може перевищувати одного місяця із дня надходження витребуваної кримінальної справи безпосередньо до судді-допо-відача. Зазначимо, що законодавець у ст. 400-12 КПК України пов'язував строк розгляду справи Верховним Судом України (початок його спливу) не із днем надходження справи до суду, а із днем відкриття провадження у справі (вине­сення суддею-доповідачем відповідної ухвали).

Стаття 454. Повноваження Верховного Суду України 1. За наслідками розгляду справи більшістю голосів від складу суду постановляється одна з таких ухвал:

934

1) про повне або часткове задоволення заяви;


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 174; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь