Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Фильтраційно-реабсорбційна теорія



1. Фільтрація

Процес фільтрації (ФД- фільтраційний тиск) залежить від:

1. Артеріального тиску (АД)

2. Онкотичного тиску (ОД)

3. Гідростатичного тиску (ГД - тиск в просвіті канальця нефрону)

ФД=АД–(ОД+ГД)

ФД=90 – (30+20) = 40; у пацюків у прямому досвіді: ФД = 47–(25+10)=12.

У капсулі нефрону порожнину судини і нефрону розділяє тонкий шар клітин ендотелію і плоского епітелію капсули, що має значні пори і спроможний пропускати досить значні молекули (< 70000).

Швидкість фільтрації досягає 130 мл у хв., за час 7, 8 л. За добу в значної рогатої худоби утвориться 900 - 1800 л первинної або провізорної сечі в добу, у свині - 500 л/добу (у людини біля 160 л)

У результаті фільтрації утвориться первинна сеча, по своєму складі аналогічна складу плазми крові, за винятком великих молекул (> 70000).

2. Реабсорбція

Реабсорбція (обернене всмоктування) води й інших речовин відбувається в проксимальному, дистальному ділянках канальця, низхідної і висхідної ділянці петлі нефрону і збірної трубці, але у усіх відділах нефрону відбувається всмоктування визначених речовин. Всмоктування відбувається активно і пасивно.

Всі речовини, що реабсорбуються нирками, називаються граничними.

Поріг – це концентрація речовини в крові, перевищення якої гальмує реабсорбцію його з канальців нефрону

Високий поріг мають глюкоза, амінокислоти, іони Ca, K, Na, Cl, вони добре всмоктуються. Поріг для глюкози 180 мг%.

Низький поріг мають сечовина, сечова кислота, аміак, фосфати.

Безпорогові речовини - креатинін, сульфати, чужорідні для організму речовини, інулін.

Кліренс – коефіцієнт очищення, відповідає обсягу плазми, очищеної нирками від даної речовини в одиницю часу.

У проксимальному канальці всмоктуються глюкоза, амінокислоти, вітаміни низькомолекулярні білки й інші фізіологічно цінні неелектроліти і 80 – 85 % води, яка поступила у просвіт нефрону.

З проксимальної частини канальця в петлю нефрону надходить рідина, практично ізоосмотична крові. У петлі нефрону відбувається подальша реабсорбція і концентрування сечі унаслідок функціонування зворотньо-противотечної системи. Зворотньо-противотечна система – це фізіологічний механізм реабсорбції води і Na+ у петлі нефрону, заснованих на різноманітній проникності для них стінок висхідного і спадних колін петлі. У висхідному коліні петлі активно всмоктується Na+ (Cl), а зі спадного коліна пасивно усмоктується вода. До точки перегину петлі концентрація речовин у петлі підвищується й у висхідному коліні усмоктування Na+ відбувається з концентрованого розчину. Осмотичний тиск у тканинах, що знаходяться в точці перегину, у 4 разу вище, чим осмотичний тиск крові. Усмоктування Na+ у висхідному коліні призводить до тому, що вміст канальця знову стає ізоосмотичним, але загальна кількість її зменшується на 6/7.

У дистальних звитих канальцях здійснюється подальше всмоктування іонів натрію, калію, води й інших речовин. Всмоктування в цьому відділі відбувається регульовано (факультативна реабсорбція).

3. Канальцева секреція. Клітини ниркових канальців завдяки активному транспорту не тільки реабсорбується, але й активно секретують ряд речовин з навколоканальцевої рідини в просвіт канальців. У тварин секретуються (у проксимальної і дистальної частинах канальця нефрону) і (у дистальної частині). У такий спосіб регулюється вміст H+ і K+.

У клітинах ниркових канальців відбувається дезамінування амінокислот: аміак, що утворився, дифундує у просвіт канальців і, приєднавши іон водню, перетворюється в іон амонію. Секреція іонів аміаку, так само як і водню, сприяє підтримці нирками кислотно-лужної рівноваги крові.

Завдяки активній секреції виділяється велика частина введених в організм ліків і секретуються органічні речовини як кислого, так і лужного характеру. (гіпурова кислота, креатинін, пеницилин і др). Шляхом активної канальцевої секреції з крові навколоканальцевих капілярів можуть віддалитися речовини, що слабо або взагалі не фільтруються.

4. Синтез речовин у нирці. У нирці утворяться деякі речовини, що виділяються у сечу (гіпурова кислота, аміак).

 

Утворення сечі

Склад плазми крові і сечі

Речовини  Плазма крові, %  Сеча, %  Зміна концентрації речовин у сечі (у скільки разів)
 Вода  90 - 93  95  -
 Білки, жири й ін.  7 - 9 - -
 Декстроза  0, 10 - -
 Сечовина  0, 030  2, 00  60
 Сечова кислота  0, 002  0, 05  25
 Натрій  0, 320  0, 35  1
 Калій  0, 020  0, 15  7
 Аміак  0, 001  0, 04  40
 Кальцій  0, 008  0, 0015  2
 Магній  0, 0025  0, 0060  2
 Хлор  0, 370  0, 60  2
 Фосфати  0, 009  0, 27  30
 Сірка  0, 003  0, 18  90
 Креатинин  0, 001  0, 10  100

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 120; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2025 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь