Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Роль нирок у підтримці осмотичного гомеостазу



Нирки беруть участь у підтримці загальної кислотно-лужної рівноваги організму декількома засобами: а) регуляцією рівня HCO3 у плазмі: б) регенерацією іонів HCO3; секрецією іонів H+ у мочу, де вони можуть утворювати NH4+, з HCO3; утворюючи СО2 і Н2О, чи утворюючи H2PO4. При ацидозі виділяється кисла сеча, що містить NaH2PO4, а при алкалозі Na2HPO4 і Na2CO3, а також відбувається виділення K+ і Na+.

Na2HPO4+H2CO3=NaHCO3+NaH2PO4

Регуляція діяльності нирок

Регуляція сечоутворення

Регуляція роботи нирок нейрогуморальна.

Регуляція сечоутворення відбувається як на фазі фільтрації, так і реабсорбції. Процес фільтрації залежить головним чином від рівня кров'яного тиску в капілярах клубочка, що визначається розміром просвіту приносних і виносних артеріол. Їхній тонус регулюється нервовим і гуморальним шляхом. Нервова регуляція тонусу приносної клубочкової артеріоли здійснюється за рахунок судинозвужувальних симпатичних волокон. Порушення їх викликає звуження приносної артеріоли і, отже, зменшення фільтрації. Гуморальна регуляція здійснюється адреналіном і ангиотензином - 2. У малих дозах адреналін викликає звуження виносних артеріол і, отже, збільшення фільтрації, у великих - звуження й і приносних судин, і зменшення фільтрації. Ангіотензин - 2 викликає звуження виносних артеріол і збільшення фільтрації.

Нирки можуть функціонувати після їхній денервації, але це не доказує їхня незалежність від нервової системи.

На діурез впливають дистантні рецептори, можливий виробітку відповідних умовних рефлексів, що змінюють інтенсивність діурезу.

Існують різноманітні рефлекторні впливи на нирки з осмо- і волюморецепторів, рецепторів ротової порожнини і барорецепторів шлунка. Один з основних валюморецепторів знаходиться в передсерді, при їхньому сильному розтягу в серце виробляється передсердний натрійуретичний гормон.

У передніх областях кори головного мозку м'ясоїдних тварин виявлені ділянки, подразнення яких викликає посилення сечовиділення або його затримку і зміну складу сечі. Видалення цих ділянок не порушує роботу нирок у звичайних умовах, але порушує її при збільшенні навантаження (наприклад, при уведенні великих кількостей води в організм). Центри, що регулюють утворення сечі, є в проміжному мозку на дні третього мозкового шлуночка в сірому бугрі і підбугрової області.

Симпатична нервова система стимулює реабсорбцію натрію в дистальних канальцях і больовій анурії.

З гормонів на діурез впливають АДГ (вазопресин) і альдостерон. АДГ зв'язується зі специфічними рецепторами клітин-мішеней дистального відділу нефрону і збірних трубочок і активізує пов'язану з ними аденілциклазу. Під її впливом з АТФ утвориться Ц-АМФ, що стимулює внутрішньоклітинні процеси, що призводять у кінцевому рахунку до виділення значної кількості гіалуронидази. Остання сприяє збільшенню проникності клітинних мембран, у результаті чого збільшується реабсорбція води.

Альдостерон стимулює реабсорбцію натрію і виділення калію клітинами дистальної частини канальця, його виділення стимулюють АКТГ, аденогломерулотропин гіпоталамуса і ренин. На кальцієвий обмін впливають мінералокортикоиди. На вміст в сечі кальцію і фосфатів впливають паратгормон і тиреокальциотонин.

 

Рух сечі по сечоводах. Регуляція виведення сечі

Виведення сечі

Сеча по сечоводах направляється в сечовий міхур завдяки перистальтичним скороченням (1 – 6 сокр./мін. 20 - 30 мм/с).

Сечоводи впадають у сечовий міхур так, що при його заповненні їхнє устя стискується.

Накопичується в сечовому міхурі, що має три шари гладкої мускулатури - внутрішній і зовнішній рівнобіжний довгої осі, середній - кільцевий. Є два сфінктера. Внутрішній сфінктер має гладку мускулатуру, а зовнішній - поперечнострокату.

Рефлекс сечовипускання

При заповненні сечового міхура відбувається подразнення рецепторів, імпульси досягають попереково-крижового відділу спинного мозку. Парасимпатичні нерви розслаблюють сфінктер і скорочують гладку мускулатуру сечового міхура. Симпатичні нерви скорочують сфінктер і розслаблюють мускулатуру міхура.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 115; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2025 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь