Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття про акліматизацію. Фази акліматизації. Акліматизація до нових кліматичних умов.



Акліматизація (від латів.(латинський) ad — до, для і греч.(грецький) klíma — клімат), пристосування організмів до нових умов існування. Хоча А. буквально — пристосування до клімату, відвіку цим терміном позначають пристосування організму не лише до нових кліматичних, але і грунтових умов, а також до нових біоценозам. А. можлива двома шляхами: 1) зміною обміну речовин організмів. Такого роду зміни ( модифікації ) не успадковуються і визначаються нормою реакції організму. В цьому випадку відбувається натуралізація (наприклад, багато злісних і карантинних бур'янів і шкідники, що мають широку норму реакції генотипу і що вільно поширюються по планеті). При цьому генетична структура популяції або вигляду не змінюється; 2) зміною генетичної структури вигляду. Це — достеменна А. Чинником, що визначає генетичну структуру вигляду і що обумовлює А., є природний відбір . В онтогенезі А. визначається багатством генофонду популяції. Деяке значення при А. мають спонтанні мутації, але частота їх невелика. А. відбувається при переселенні організмів в нові для них райони або місця, де вони раніше були винищені ( реакліматизація ) . А. спостерігається при зміні умов проживання, наприклад, при вирубці лісів або посадці лісових смуг, зрошуванні пустель або осушенні боліт і так далі В цих випадках одні організми відкочовують або (як і рослини) гинуть, інші пристосовуються до нових умов середовища, тобто акліматизуються. Акліматизуватися можуть як культурні види тварин і рослин при їх інтродукції (штучна А.), так і дикі види в природних умовах (природна А.) при переселенні в нові райони (міграції або кочівля тварин, випадкове перенесення рослин людиною, тваринами, вітром і т. д.).

 

-------- Здатність людини до акліматизації.

Як у виду у людини здатність до акліматизації дуже висока: тільки людина зуміла розселитися в усіх кліматичних зонах Землі - від екватору до полюсів і на всіх висотах - від рівня моря до висоти 4500 м. Але у окремих осіб і навіть у цілих етнічних груп ця здатність значно нижче. Пристосування, або адаптація, людського організму до зовнішніх умов має дві форми: генетичну і набуту. Генетична форма адаптації виникла в процесі еволюції, на протязі життя багатьох поколінь. Набута форма адаптації виникає у продовж життя індивідуума, при переселенні в іншу кліматичну зону, наприклад. В дитинстві акліматизація відбувається легше, чим у зрілий вік, але у дітей до 1 року вона дуже обмежена. Після 10 років здатність до акліматизації різко підвищується, досягаючи максимуму між 20 і 40 роками. К старості вона знов різко знижується.

Складніше з адаптацією до екстремальних кліматичних умов. Деякі люди виявляються неспроможні пристосуватися до таких умов, тобто рівень екстремальності перевищує адаптаційну здатність організму. Такому індивідууму потрібно або переїхати в місце з більш підходящим кліматом або ж спромогтися створити по можливості комфортні штучні умови. Сподіватися на розвиток особової більш високої адаптаційної здатності, яка не закладена в генетичну програму даної людини, немає сенсу. Так, в усякому випадку, вважають спеціалісти-біометеорологі, які вивчають цю проблему.

Часто можна почути питання, чому жителям середніх широт важко жити в жаркому кліматі? Ряд дослідників вважають, що шкідливий вплив жаркого клімату на жителей середніх широт не настільки значний, як прийнято думати, однак сам по собі факт зниженої пристосовності європейців до жаркого клімату можна вважати встановленим. Багато європейців схильні до різноманітних теплових розладів (тепловий удар, циркулярна дистонія, порушення водного обміну, хронічна перевтома, тропічний лишай, обезводнення організму, сонячні опіки, тощо). Крім того, у людей з непігментованою шкірою може розвитися рак шкіри, особливо при довгому сонячному ультрафіолетовому опромінення.

Кліматичні умови також відіграють визначену роль на ріст і розвиток людини. В країнах з жарким кліматом статеве дозрівання наступає раніше, ніж в країнах з холодним кліматом. У мешканців рівнин, які переселилися в гірські райони де атмосферний тиск нижче, зменшується частота зачать і народжуваності.-------


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-10; Просмотров: 68; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь