Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Види декоративного оздоблення та їх призначення



Аплікація – спосіб декоративного оздоблення продукції за допомогою поєднання різних матеріалів.

Для аплікації можуть бути використані папір і відбитки, полімерні плівкові матеріали, палітурні та інші тканини. Широко використовуються матеріали з рельєфною фактурою, яке створюється за допомогою торшорування або гренування при обробленні на спеціальних каландрах з рельєфним профілем поверхні. Аплікацію накладають на оброблену поверхню відповідно до макету і закріплюють її приклеюванням або зварюванням. Оскільки цей спосіб трудомісткий, то його застосовують рідко, в основному для випуску сувенірної продукції.

Декалькоманія – спосіб поліграфічного виготовлення й використання перевідних зображень, декоративних малюнків призначених для перенесення на папір або інший матеріал. Розрізняють три види переведення зображень: мокрий, сухий та термічний. Вибір їх залежить від властивостей матеріалів і експлуатаційних вимог.

Деколь – це багатошарова система, яка складається з підкладки й перевідного зображення. Залежно від призначення деколю, як матеріалу для підкладки використовують прогумований папір (папір з нанесеним клейовим шаром), полімерну плівку, металеву фольгу, тощо.

Крім підкладки й фарбового відбитка для перевідного зображення, на деколь наносять ще один або кілька тонких шарів

спеціального призначення, які розміщенні в певній послідовності.

Деколі для мокрого способу переведення гумують, тобто покривають (як поштові марки)водорозчинним клеєм, призначеним для фіксування перевідного зображення на поверхні виробу, що декорується. Деколі, які використовують для сухого переведення зображень, покриваються (як і липка стрічка) шаром, невисихаючого клею. Такий клей виготовляється на основі полівінілбутиралю. Для зручності використання й запобігання від передчасного висихання клейовий шар деколю до його використання захищається плівкою, наприклад лавсановою.

Деколі, які використовуються для термічного переведення зображень, складаються з лавсанової плівки або металевої фольги, що використовується як підкладка, на одну сторону якої послідовно нанесено восковий шар, декофарбову плівку перевідного зображення й ґрунтовий шар. Підкладка таких деколей повинна мати більш високе температурне розм’якшення .

До спеціальних видів декоративного оздоблення належить металізація, тобто нанесення тонких металевих покриттів.

Так, при виготовленні фольги для гарячого тиснення використовують вакуумну металізацію, при виготовленні друкарських схем – хімічну металізацію, а при декоративному оздобленні сувенірних виробів – хіміко - гальванічну металізацію. Технологія нанесення таких покриттів визначається особливостями

матеріалів і призначенням продукції. Робота здійснюється на спеціальних вакуум-металізованих установках. У масовому механізованому виробництві використовують спеціальні автоматичні лінії для виготовлення й оздоблення деколей та етикеток на папері або полімерній стрічці з апаратами друкування, гумування й висікання, а також зняття з рулону й з'єднання з оброблюваною поверхнею.

Гумірування – нанесення на зворотню сторону відбитків клею, котрий швидко висихає і при зволоженні набуває клеючої здатності. Дуже часто для цього використовують гуміарабік-смолу деяких сортів американських акацій, що швидко твердне.

Гумірування використовується для поштових марок, етикеток, та іншої продукції, котра наклеюється на яку - небуть поверхню.

Гренування – оброблення поверхні матеріалу (паперу, картону, відбитку), а також обрізу книжкового блока для зміни фактури поверхні, наприклад, надання поверхні зернистої або іншої розвинутої структури. Як правило, для цього використовують рельєфні валики або фрезу (для обрізу блоку видання).

Грепування здійснюється в результаті пропускання відбитків через каландр на одному з валів якого вигравірувано малюнок. Використовується грепування, наприклад, при оздобленні багатофарбової репродукції з творів живопису. Якщо на відбиток картини, написаної на полотні, нанести фарбу полотна, то враження від репродукції покращується.

Інкрустація – оформлення палітурної оправи або прикрашення будь-якого предмета малюнком (частіше всього орнаментального характеру), виконанням із шматочків метала, дерева, перламутра і других подібних матеріалів, врізаних в поверхню оправ або будь-якого предмета. Таким способом оформляють деякі унікальні екземпляри сувенірних і подарункових видань, а також адресних папок. Для закріплення елементів інкрустації по площі малюнка спочатку рекомендується зробити блінтове тиснення, а потім на гладкій поверхні розміщувати елементи малюнка. В залежності від приміняючих для інкрустації матеріалів елементи малюнка закріплюються клеєм: полівінілацетатним, кістковим клеєм (високої концентрації), а також клеєм марок 88 НП і БФ 2.

Наклейка ілюстрації на оправу в деяких випадках передбачається виданням для сувенірних і подарункових видань. В цьому випадку використовують окремі види тиснення з наклейкою на сторону оправи багатофарбової ілюстрації, відрукованої на папері. При такому варіанті оформлення, спочатку виконують всі передбачені виданням види тиснення або друку, а потім підготовлюють поверхню оправи до наклейки ілюстрації. Для цього ділянка оправи, призначена для наклейки ілюстрації, підлягає безфарбовому заглибленому тисненню штампом відповідної геометричної форми з обробленим корпусом. Тиснення повинно бути не сильно глибоким, але забезпечувати достатньо добре вирівнювання фактури покривного матеріалу оправи і захист ілюстрації від стирання. Потім на місце тиснення наклеюють ілюстрацію. Для більш надійного захисту ілюстрації від забруднень і механічних пошкоджень, а також для покращення зовнішнього оформлення палітурної оправи до ілюстрації наклейки можна припресувати синтетичну прозору плівку або покрити поверхню відтиска лаком.

Оплеткаце особливий спосіб оформлення кантів оправи. Оплетка для книжкових видань приміняється рідко, але знаходить

застосування для оформлення адресних папок, настільних блокнотів або інших подібних виробів. Оплетка, як показує сама назва, це оплетення кантів оправи або основу настільного блокнота вузької смужки матеріалу, колір якого відрізняється від кольору матеріала оправи. Ширина смужки матеріала для оплетки в залежності від формату видання повинна бути 3-5 мм. Для оплетки по контуру оправи з відступом від краю на 3-4 мм пробиваючи отвори так, щоб довжина прорізки і відстань між прорізом була однакова. В готові отвори вставляють смужку приготовленого матеріалу для оплетки і оплітають ним край оправи. Для оплетки

оправи можна використовувати різні матеріали.

Заокруглення кутів виробів – надання кутам виробів округлої форми для запобігання їх швидкого руйнування і втрати зовнішнього вигляду; використовується у дитячих книжках, блокнотах та подарункових виданнях.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-10; Просмотров: 199; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь