Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Роздержавлення і приватизація.
–1– Власність – це економічні відносини між людьми з приводу привласнення засобів виробництва, робочої сили предметів споживання, послуг, об`єктів інтелектуальної власності в усіх сферах суспільного виробництва. Найважливішими підсистемами власності є економічна та юридична власність. Економічна власність має: а) Кількісний аспект власності – означає певну сукупність матеріальних благ, різноманітних об`єктів власності, в тому числі об’єктів інтелектуальної власності. Залежно від того, в чиїх руках вони зосереджуються (феодал, капіталіст) формується відповідний суспільний спосіб виробництва; б) Якісний аспект власності – виражає систему виробничих відносин між людьми щодо привласнення об`єктів власності у всіх сферах суспільного відтворення. Вираження даної власності є такі економічні категорії – вартість, ціна, податок, прибуток, і т д. Економічна власність тісно пов’язана з юридичною. Юридична власність – загальна умова виробництва, вияв волі певного класу і правове оформлення цієї волі в юридичних актах і нормах, у парі власності. Найважливіші категорії юридичної власності є: а) Володіння – право виключного фізичного контролю над об’єктом власності (продавати, дарувати, здавати в оренду); б) Використання; в) Розпорядження – це комплекс заходів, які дозволяють відчужувати об’єкти власності: продавати, закладати, дарувати, передавати спадково, і т п.
-2- Поняття власності знаходить свій прояв в її об’єктах і суб’єктах. Об’єктами власності є матеріальні блага (засобі виробництва), національне багатство в цілому, навколишня природа. Об’єктами державної власності є земля, її надра, води, ліси. Державі належать основні засоби виробництва в промисловості, с/г, будівництві, засоби транспорту і зв`язку, комунальні та інші господарства, основний міський житловий фонд, а також інше майно необхідне для здійснення завдань держави. Об’єктами кооперативної власності є засоби виробництва і майно, необхідне для здійснення кооперативних статутних завдань, кінцевий результат функціонування кооперативів. Об`єктами індивідуальної власності є матеріальні блага для функціонування виробничої і невиробничої сфери, особистого підсобного господарства, тобто засоби виробництва для ведення індивідуального, партнерського і колективного виробництва, а також предмети споживання, житло, одяг, побутові речі. Суб’єктами власності є носії відносин власності. Головним носієм цих відносин виступає працівник як господар своєї держави і власник свого капіталу. В цілому суб`єктами власності в Україні є: народ України, громадянин України, юридичні особи, держава, іноземні носії власності. Суть власності знаходить свій прояв в її функціях: а) Функція управління суспільним виробництвом; б) Визначає і фіксує власника; в) Покладає сувору відповідальність на власника за збереження власності; г) Викликає інтерес до її ефективного використання задля здобуття прибутку.
-3- Вся історія розвитку суспільного виробництва базується на різних модифікаціях двох форм власності: приватної та державної. Приватна власність виражає відносини між людьми з приводу привласнення засобів та результатів виробництва окремими людьми – власниками цих засобів. За характером поєднання робочої сили і засобами виробництва приватна власність поділяється на приватну трудову, нетрудову, рабовласницьку, феодальну та капіталістичну. В сучасних умовах приватна власність розмежовується на індивідуальну, сімейну та колективну власність. Інша форма власності – державна. За цією формою власником засобів виробництва є держава. Державна власність утворюється за рахунок державного бюджету або націоналізації приватних підприємств (25 – 35 %). Верховна Рада України прийняла Закон „Про власність” 7.02.92р, який встановлює такі форми власності: 1. Індивідуальна – власність громадян; 2. Колективна – власність трудових колективів; 3. Державна – суб’єктом є Українська держава в особі Верховної Ради України; 4. Змішані форми. Головним матеріальним елементом у структурі власності завжди дула власність на землю, будівлі, машини та інші засоби виробництва. В сучасних умовах основою власності стає – інформація, тобто утворюється нова форма власності – інтелектуальна власність.
-4- Роздержавлення – це комплекс заходів, спрямованих на усунення монополії держави на власність, скорочення державного сектора і утворення багатоукладної економіки, посилення процесів саморегулювання економіки. Приватизація – це процес передачі власності від юридичної особи (держава, міськрада і т д. ) фізичній особі або групі осіб. Роздержавлення і приватизація власності вимагає дотримання таких принципів формування та реалізації: 1. Забезпечення кожному громадянину України однакового доступу до об’єктів приватизації та необмеженого вибору сфер приватизації; 2. Охоплення цим процесом усіх сфер економіки, з урахуванням інтересів усіх суб`єктів; 3. Використання усіх форм власності, виходячи з економічної доцільності; 4. У власності держави має залишатися майно, необхідне для виконання нею своїх функцій; 5. Даний процес повинен проходити під громадським контролем, з широким інформування населення. Згідно з концепцією роздержавлення і приватизації в Україні основними формами роздержавлення є: 1. Акціонування державних підприємств і продаж певної частини акцій громадянам та їх господарським об`єднанням ; 2. Оренда майна громадянам на їх господарським об`єднанням ; 3. Обмеження втручання держави в процес ціноутворення ; 4. Скасування примусового держзамовлення; 5. Відмова від надання підприємствам дотацій та субсидій; Приватизація може здійснюватися у таких формах: 1. Купівля – продаж неподільних майнових комплексів за конкурсом або на аукціоні; 2. Купівля – продаж часток (акції, паїв) у капіталі підприємств за конкурсом, на аукціоні, на фондовій біржі; 3. Викуп майна зданого в оренду з викупом; 4. Викуп майна трудовим колективом, безплатне передання окремих підприємств або частини їх майна; 5. Ліквідація підприємств у відповідності із законодавством України, і продаж їх майна за конкурсом, на аукціоні, на біржах, через торгівельну мережу.
Питання для самоконтролю. 1. Економічний зміст власності. 2. Різноманітність форм власності. 3. Економічні форми реалізації власності. 4. Еволюція відносин власності. 5. Роздержавлення. Форми, методи, напрямки, суперечності. 6. Основні шляхи приватизації державного майна в Україні.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 247; Нарушение авторского права страницы