Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття «фінансовий менеджмент»



Поняття «фінансовий менеджмент» можна розглядати в трьох аспектах:

- cистема управління фінансовою діяльністю підприємства;

- орган управління фінансовою діяльністю підприємства;

- форма підприємницької діяльності.

Як система управління фінансовий менеджмент представляє собою процес управління фінансовою діяльністю підприємства. Фінансова діяльність, в свою чергу, покликана забезпечувати  платоспроможність підприємства, тобто можливості погашення зобов’язань, що виникають у процесі операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.

Як орган управління фінансовий менеджмент підприємства включає фінансову дирекцію та безпосередньо фінансових менеджерів.

Фінансовий менеджмент як форма підприємництва передбачає надання фінансових послуг підприємству: консалтингові фірми розробляють бізнес-плани, інвестиційні програми; факторингові фірми займаються управлінням дебіторською заборгованістю підприємства тощо.

Ми будемо вивчати фінансовий менеджмент як систему управління підприємством, яка озброює суб’єктів управління (фінансових менеджерів) відповідним методами прийняття управлінських рішень.

Підприємства в України поділяються на державні та приватні (господарські товариства: товариства з обмеженою відповідальністю та акціонерні товариства). Об’ектом ФМ є фінансова діяльність приватних підприємств (господарських товариств).

В дисципліні «Фінансовий менеджмент» ми будемо вивчати методологію фінансового менеджменту, яка включає: цілі, функції, принципи, методи фінансового менеджменту.

 

1.2. Складові методології фінансового менеджменту

Цілі фінансового менеджменту є багаторівневими.

Стратегічною метою менеджменту, в т.ч. фінансового, є зростання добробуту власників підприємств. Довгий час вважалося, що для її досягнення достатньо максимізувати прибуток і рентабельність роботи підприємства. Сьогодні ж власники вимагають від керівництва приросту вартості, яка їм належить.

Розрізняють бухгалтерську і ринкову вартість підприємства.

Бухгалтерська вартість (БВ) дорівнює:

 

БВ=А-З,

 

де А – активи підприємства;

З – його зобов’язання.

Отже, бухгалтерська вартість підприємства дорівнює вартісті вланих його активів.

Ринкова вартість визначаєтся на підставі незалежної оцінки, яка здійнюється у відповідності із законодавством про оцінку майна, майнових прав, або при продажі підприємства. Ринкова вартість при продажі враховує гудвіл (позитивний чи від’ємний). Гудвілце різниця між вартістю, за якою придбані активи, і їх справедливою вартістю на дату придбання.

Приклад 1.1. Прийнято рішення продати ТОВ. Незалежні експерти визначили вартість підприємства у сумі 900 тис. грн. На аукціоні підприємство продано за: перший варіант - 980 тис. грн.; другий варіант - 810 тис. грн. Якою є ринкова вартість ТОВ і гудвіл за обома вартіантами?

 

 

Варіанти

перший другий
Ринкова вартість ТОВ, тис. грн. 980 810
Гудвіл, тис. грн. 980-900=+80 810-900=-90

 

Чим вища ринкова вартість підприємства, тим вища його інвестиційна привабливість – сигнал для інвесторів до вкладання коштів.

Внутрішнім джерелом зростання вартості підприємства є тезаврований (накопичений, капіталізований) прибуток, обсяг якого визначається в процесі розподілу останнього. Порядок розподілу прибутку господарських товариств представлений на рис. 1.1.

 

Прибуток від звичайної діяльності

-

Податок на прибуток

(у фактичному кошторисі використання прибутку ця сума визначається за декларацією про податок на прибуток, за плановим кошторисом податок на прибуток рахується за діючою ставкою оподаткування)

=

Чистий прибуток

-

Прибуток для особистих потреб власників

(нараховані дивіденди акціонерам чи виплати засновникам ТОВ)

=


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 247; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь