Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Формування витрат і грошових виплат



Якщо чистий дохід збільшує фінансовий результат діяльності підприємства, то витрати зменшують його. Про які витрати йде мова?

Приклад 2.2. У січні АТП оплатило рахунок за мастила на суму 126 тис. грн., в т. ч. податковий кредит з ПДВ 21 тис. грн. (126/6). Оприбуткували мастила на складі по чистий його вартості, тобто у сумі 105 тис. грн. (126-21), оскільки в подальшому саме вона буде відшкодована чистим доходом. Додатково сплачена постачальнику сума 21 тис. грн. відшкодовується АТП державою за рахунок відповідного зменшення податкового зобов’язанням з ПДВ.

Для надання послуг у цьому місяці використано мастил на 95 тис. грн. Яка вартість мастил буде включена у собівартість реалізованих послуг за січень і на яку суму збільшаться грошові виплати січня?

Ця вартість становитиме 95 тис. грн. Одначе і 10 тис. грн. (105-95) є витратами. Принципова відмінність між ними полягає у тому, що 95 тис. грн. – окуплені витрати, тобто витрати, які вже принесли підприємству певний чистий дохід, а 10 тис. грн. – ще неокуплені витрати, тобто мастила на цю суму забезпечать отримання доходу у наступному місяці.

Грошові виплати січня становлять 126 тис. грн.

Приклад 2.3. Станція технічного обслуговування 04.03.17 р. придбала діагностичну установку за 282 тис. грн., в т.ч. податковий кредит з ПДВ – 47 тис. грн. (282/6). В цьому ж місяці установка уведена в дію. Відповідно до діючого законодавства, нарахування амортизації установки починається з квітня. Яку суму амортизаційних відрахувань треба включити у собівартість реалізованих послуг за квітень і якими у березні були грошові виплати?

Амортизації підлягає сума 235 тис. грн. (282-47). Прийнято рішення нараховувати її методом прискореного зменшення залишкової вартості. При цьому строк корисного використання складає 5 років. За таких умов річна норма амортизації становить 0,4 (2/5), а амортизаційні відрахування за квітень – 7,8 тис. грн. (235*0,4/12). Ця сума є окупленими витратами, а 227,2 тис. грн. (235-7,8) – неокупленими. Останні становлять залишкову вартість діагностичної установки.

Грошові виплати за березень – 282 тис. грн.

Приклад 2.4. Яку суму становлять витрати на оплату праці та відрахування на соціальні заходи за березень, якщо за підсумками березня нараховані:

- заробітна плата працівникам АТП у сумі 550 тис. грн.,

- утримання із заробітної плати – усього 107,3 тис. грн., в т.ч.:

(а) податку з доходів фізичних осіб за ставкою 18 % – 99 тис. грн. (550*18/100)

    (б) військового збору за ставкою 1,5 % – 8,3 тис. грн. (550*1,5/100);

- єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду за ставкою 22% - 121 тис. грн. (550*22/100).

Витрати на оплату праці становлять 550 тис. грн., відрахування на соціальні заходи – 121 тис. грн. Одночасно обидві сумі становлять кредиторську заборгованість (зобов’язання АТП) на 31.03.

Грошові виплати по цих нарахуваннях здійснюються у квітні:

- виплатили заробітну плату працівникам АТП за березень – 442,7 тис. грн. (550-107,3);

- перерахували відрахування на соціальні заходи за березень – 121 тис. грн.;

- перерахували до бюджету податок з доходів фізичних осіб та військовий збір – 107,3 тис. грн.;

Усього грошові виплати у квітні становили 671 тис. грн.

(442,7+121+107,3). Вони забезпечили повне погашення заборгованості перед працівниками АТП, бюджетом, Пенсійним фондом.

Приклад 2.5. Київенерго виставило АТП рахунок за спожиту електроенергію у березні – 192 тис. грн., в т.ч. податковий кредит з ПДВ - 32 тис. грн. (192/6). Вказана сума становить зобов’язання АТП перед Київенерго. 15 квітня підприємство повністю оплатило рахунок. Яка сума включаються у витрати АТП за березень?

Витрати на електроенергію за березень і одночасно кредиторська заборгованість АТП на кінець березня становлять 160 тис. грн. (192-32).

Грошові виплати у сумі 192 тис. грн. означають погашення кредиторської заборгованості перед Київенерго.

Узагальнення наведених прикладів дозволяє зробити висновок про те, що витратами, які визначають фінансовий результат діяльності підприємства за звітний період, є окуплені матеріальні витрати, здійснені протягом цього періоду, та зобов’язання на кінець звітного періоду. Це положення стосується лише тих підприємств, які надають послуги (АТП), виконують роботи (СТО) і не обліковують незавершене виробництво та готову продукцію.

За видами діяльності розрізняють такі витрати:

- Основна діяльність: собівартість реалізованих робіт, послуг; адміністративні витрати; витрати на збут;

- Інша операційна діяльність: інші операційні витрати;

- Інвестиційна діяльність: втрати від участі в капіталі, інші витрати;

- Фінансова діяльність:фінансові витрати.

Собівартість реалізованих робіт, послуг включає:

· прямі матеріальні витрати;

· прямі витрати на оплату праці з відрахуваннями на соціальні заходи;

· інші прямі витрати;

· загальновиробничі витрати.

Загальновиробничі витрати включають витрати на управління виробництвом (оплата праці апарату управління цехами, дільницями тощо, відрахування на соціальні заходи щодо оплати їх праці); амортизацію основних засобів загальновиробничого (цехового, дільничного) призначення; витрати на удосконалення технологій і організації виробництва; витрати на охорону праці, техніку безпеки тощо.

До адміністративних витрат відносяться такі загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством:

· загальні корпоративні витрати (витрати на проведення річних зборів, представницькі витрати тощо);

· витрати на службові відрядження й утримання апарату управління підприємством та іншого загальногосподарського персоналу;

· витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського використання (операційна оренда, страхування майна, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, водопостачання, охорона тощо);

· витрати на зв’язок;

· податки, збори та інші передбачені законодавством обов’язкові платежі (окрім тих, що включаються до виробничої собівартості) (комунальний податок, податок за забруднення навколишнього середовища, податок на землю тощо);

· інші витрати.

Витрати на збут включають витрати на рекламу та дослідження ринку; оплату праці працівників підрозділів, що забезпечують збут; витрати на їх відрядження; на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування; на транспортування, перевалку й страхування продукції тощо.

До інших операційних витрат відносять собівартість реалізованих надлишків виробничих запасів, необоротних активів й витрати, пов’язані з їх реалізацією; нестачі й втрати від псування цінностей; витрати на утримання об'єктів соціально-культурного призначення та інші.

Фінансові витрати включають витрати на проценти (за користування кредитами, за випущеними облігаціями, за фінансовою орендою тощо) та інші витрати, пов’язані із залученням позикового капіталу.

Втрати від участі в капіталі є збитками від інвестицій в асоційовані, дочірні або спільні підприємства.

До складу інших витрат включаються такі витрати інвестиційної як собівартість реалізованих фінансових інвестицій (балансова їх вартість та витрати, пов’язані з реалізацією); витрати на ліквідацію та залишкова вартість ліквідованих необоротних активів тощо.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 243; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь