Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Забезпечення якості вищої освіти



Основні проблеми, які передбачається розв’язати

Важливими проблемами, на розв’язання яких повинні бути спрямовані дії Кабінету Міністрів України, є:

недостатній рівень якості та інтенсивності наукових розробок в університетах;

дистанціювання університетів від виробництва, ринку і економічних відносин у цілому;

неефективність системи управління та низька якість менеджменту у вищих навчальних закладах;

недостатнє матеріально-технічне забезпечення.

Основні кількісні показники, якими характеризується ситуація

Станом на 1 січня 2017 р. за активною участю стейкхолдерів розроблено 130 проектів стандартів вищої освіти, зокрема за освітніми рівнями бакалавра — 102, магістра — 28.

Єдиною формою державного фінансування вищої освіти в Україні на даний момент залишається система державного замовлення на підготовку фахівців, яка не забезпечує повною мірою потреби економіки та суспільства.

Мета, якої передбачається досягнути

Створення системи забезпечення та постійного поліпшення якості вищої освіти, яка відповідає європейським рекомендаціям і стандартам вищої освіти, враховує кращі світові практики та є основною технологією досягнення відповідності освітньої системи вимогам і потребам суспільства та особистості.

Цільові кількісні показники, яких передбачається досягнути
до кінця 2017 року і в середньостроковій перспективі

У 2017 році:

розроблення стандартів вищої освіти за освітнім рівнем бакалавра — 120, магістра — 80;

забезпечення функціонування Національного репозитарію академічних текстів — універсальної за змістом загальнодержавної електронної бази, фонди якої міститимуть кваліфікаційні роботи випускників системи вищої освіти, академічні тексти наукового, науково-технічного та освітнього (навчального) характеру;

забезпечення вільного і безоплатного доступу до академічних текстів в установленому порядку.

У середньостроковій перспективі:

розроблення та затвердження 125 стандартів вищої освіти освітнього рівня бакалавра; 127 стандартів вищої освіти освітнього рівня магістра; 117 стандартів освітньо-наукового рівня доктора філософії;

створення відкритого реєстру вищих навчальних закладів, який буде давати змогу зручно переглядати та обробляти статистичну інформацію про кожен вищий навчальний заклад і, таким чином, забезпечить доступ абітурієнтів до інформації про вищі навчальні заклади та рівень професійного розвитку їх випускників;

підвищення не менш як на п’ять позицій рейтингових показників якості менеджмент-освіти за результатами Глобального індексу конкурентоспроможності Світового економічного форуму;

подання заявки на включення Національного агентства забезпечення якості вищої освіти до Європейського реєстру агентств забезпечення якості вищої освіти.

Відповідність пріоритету Програмі діяльності Кабінету
Міністрів України, іншим стратегічним документам,
міжнародним зобов’язанням

Пріоритет відповідає Угоді про асоціацію.

Результати роботи за попередній період

На сьогодні громадське обговорення пройшли понад 30 відсотків стандартів за освітнім рівнем “бакалавр”, інтенсивно розробляються стандарти за освітнім рівнем “магістр” і освітньо-науковим рівнем “доктор філософії”. У питаннях формування сучасних систем забезпечення якості вищої освіти видимих успіхів не досягнуто — початок роботи Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти відтерміновано більше ніж на рік порівняно з вимогами Закону України “Про вищу освіту”, а вищі навчальні заклади не отримали жодної методичної допомоги у формуванні системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти.

У 2014 році Законом України “Про вищу освіту” передбачено створення незалежної системи оцінки якості вищої освіти, визначені суб’єкти забезпечення якості вищої освіти та встановлені санкції у зв’язку з виявленням академічної недоброчесності, зокрема академічного плагіату. Розгорнуто інформаційну кампанію щодо підвищення академічної доброчесності серед науковців та учасників освітнього процесу. У 2015 році МОН запроваджено оприлюднення текстів дисертацій у режимі читання на офіційних веб-сторінках спеціалізованих вчених рад. У 2016 році Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією МОН про створення Національного репозитарію академічних текстів. Водночас МОН розробляються заходи щодо створення та введення в експлуатацію Національного репозитарію.

У 2016 році як експеримент у дев’яти вищих навчальних закладах проведено вступні випробування під час вступу на основі ступеня бакалавра на навчання для здобуття ступеня магістра за спеціальністю 081 “Право” з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання.

Суть підходу, який пропонується реалізувати
в середньостроковій перспективі

Створення відкритого реєстру вищих навчальних закладів, який дасть змогу переглядати та обробляти статистичну інформацію про кожен вищий навчальний заклад. Така інформація повинна містити публічно доступну деперсоніфіковану (зведену) інформацію про зайнятість випускників конкретних спеціальностей кожного вищого навчального закладу.

Упровадження системи гарантування якості вищої освіти, яка ґрунтується на поєднанні стандартів вищої освіти, що містять державні вимоги до її змісту, самостійного розроблення вищими навчальними закладами освітніх програм, навчальних планів, спеціалізацій, напрацюванні методичної бази та наданні практичної допомоги вищим навчальним закладам у створенні системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти. Важливим інструментом сполучення освітніх та професійних стандартів повинно стати запровадження (орієнтовно з 2019 року) єдиного державного кваліфікаційного іспиту з окремих спеціальностей відповідно до нових стандартів вищої освіти. Проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту можливо лише з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання, що потребує проведення вступних випробувань до магістратури з окремих спеціальностей.

Реформування системи державного фінансування вищої освіти (включаючи розширення фінансової автономії вищих навчальних закладів) та сфери публічних закупівель на підготовку фахівців з вищою освітою.

Розроблення та пілотне впровадження нової моделі управління та підвищення якості менеджменту у системі вищої освіти.

Врегулювання статусу вищих навчальних закладів I—II рівня акредитації з метою забезпечення їх діяльності як провідної ланки професійної освіти.

Розвиток академічного підприємництва.

Удосконалення механізму формування Національного агентства забезпечення якості вищої освіти на конкурсній основі з урахуванням досвіду імплементації Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”.

Створення Національного репозитарію академічних текстів та забезпечення його наповнення існуючими текстами. Нові тексти будуть надходити до Національного репозитарію з вищих навчальних закладів та наукових установ. У розрізі функціонування Національного репозитарію буде врахована можливість перевірки текстів щодо академічного плагіату.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 212; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь