Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Адміністративно-правове регулювання авіаційного транспорту



Авіаційний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств авіаційного транспорту загального користування, покликаний задовольняти потреби населення та суспільного виробництва в авіаційних перевезеннях.

Рівні державного регулювання авіаційного транспорту України:

· Міністерство транспорту та зв'язку України.

· Державна авіаційна адміністрація (Державіаадміністрація) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінтрансзв'язку та йому підпорядковується.

· Аеропорти та аеродроми. На сьогодні в Україні діють 43 аеропорти та аеродроми цивільної авіації.

· Повітряні судна літальні апарати, що тримаються в атмосфері за рахунок взаємодії з повітрям, відмінної від взаємодії з повітрям, відбитим від земної поверхні, і здатні маневрувати у тривимірному просторі.

Основними завданнями Державіаадміністрації є:

· здійснення державного контролю та нагляду за безпекою ци вільної авіації;

· організація розроблення нормативно-правової бази для регу лювання діяльності у галузі цивільної авіації;

· сертифікація та реєстрація об'єктів і суб'єктів цивільної авіа ції та ліцензування їх діяльності;

· проведення розслідування інцидентів з цивільними повітря ними суднами, що сталися на території України, та в установлен ному порядку розслідування інцидентів з цивільними повітряними суднами України, що сталися на території інших держав;

· регулювання використання повітряного простору та органі зація повітряного руху;

· організація авіаційних перевезень;

· реалізація основних напрямів економічної, тарифної, фінансо вої, кадрової, науково-технічної, страхової, інвестиційної, соціаль ної політики та здійснення заходів щодо забезпечення екологічної безпеки у галузі цивільної авіації;

· сприяння провадженню зовнішньоекономічної та міжнарод но-правової діяльності цивільної авіації (постанова Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної авіаційної адмініст рації» від 2 листопада 2006 р. № 1526).

Адміністративно-правове регулювання морського і річкового транспорту

Морський і річковий транспорт - це виробничо-технологіч ний комплекс організацій і підприємств морського і річкового транспорту загального користування, покликаний задовольняти потреби населення та суспільного виробництва в морських і річко вих перевезеннях.

Рівні державного регулювання управління морського та річ кового транспорту України:

· Міністерство транспорту та зв'язку України.

· Державний департамент морського і річкового транспорту (Укрморрічфлот) є урядовим органом державного управління в галузі морського і річкового транспорту, який діє у складі Мінтранезв'язку та підпорядковується йому.

· Морські та річкові порти. Морський порт - державне транс портне підприємство, призначене для обслуговування суден, па сажирів і вантажів на відведених порту території та акваторії, а також перевезення вантажів і пасажирів на суднах, що належать порту.

Морські та річкові судна.

Статистичні дані свідчать, що морський і річковий транспорт є суттєвою складовою єдиної транспортної системи України. Водно час мають місце і певні проблеми. Так, якщо на 1 січня 1991 р., за даними Укрморрічфлоту, у складі державних судноплавних компа ній (а інших тоді й не було) налічувалося 375 тільки морських суден загальною вантажністю (дедвейтом) 5,3 млн тонн, то до кінця 2004 р. сумарний дедвейт морських, річкових суден і суден «ріка-море», зареєстрованих в Україні, становив лише 1,2 млн тонн .

Основними завданнями Укрморрічфлоту є:

· участь у межах компетенції в реалізації державної політики в галузі морського і річкового транспорту;

· забезпечення розвитку морського і річкового транспорту з метою задоволення потреб населення і суспільного виробництва у морських і річкових перевезеннях;

· здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, що виконують перевезення пасажирів і вантажів морським і річковим транспортом, вимог нормативно-правових актів, стандартів і правил, які регулюють перевезення пасажирів і вантажів морським і річковим транспортом;

· додержання вимог законодавства щодо забезпечення безпеки судноплавства (постанова Кабінету Міністрів України «Про утворення Державного департаменту морського і річкового транспор ту» від 30 березня 2000р. № 584).

Доречно навести аналіз бачення морських портів лише як державних транспортних підприємств. Річ у тім, що 2004 р. Конституцій ний Суд України розглянув конституційне подання 49 народних де путатів України щодо відповідності Конституції України положення стосовно визначення морського порту державним підприємством. У поданні стверджується, що визначення морського порту тільки державним підприємством порушує свободу підприємницької діяль ності та свободу вибору споживачів, зачіпає інтереси суб'єктів гос подарювання недержавної форми власності, спричиняє неправомірне обмеження конкуренції у сфері торговельного мореплавства.

Рішенням Конституційного Суду України було: визнати таким, що відповідає Конституції, положення ч. 1 ст. 73 Кодексу торговельного мореплавства України про визначення морського порту державним підприємством. Серед аргументів, якими оперував суд, постановляючи таке рішення, доцільно вказати такі:

а) поєднання державного регулювання діяльності морського порту як суб'єкта природних монополій з визнанням на території порту можливості господарювання підприємств та організацій всіх форм власності забезпечує баланс інтересів суспільства, всіх суб'єктів господарської діяльності та споживачів послуг у сфері торговельного мореплавства;

б) специфічні функції державного порту не належать до підпри ємницької діяльності, а є обов'язковими державними послугами відповідно до зобов'язань України за міжнародними договорами;

в) визначення морського порту як державного підприємства є гарантією реалізації обов'язку держави щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, екологічної та економічної безпеки, безпеки мореплавства;

г) згідно з Конституцією України суспільні відносини у сфері підприємництва, зокрема обмеження права на підприємницьку діяльність, можуть бути врегульовані законодавством, а правовий статус морських портів визначається законами України;

д) визначаючи морський порт державним підприємством, Ко декс торговельного мореплавства України водночас не відкидає можливості господарської діяльності на його території підпри ємств та організацій будь-яких форм власності з метою обслугову вання суден, пасажирів і вантажів у порядку, встановленому Кабі нетом Міністрів України, і забороняє порту втручатися в таку діяльність і перешкоджати їй, окрім випадків, передбачених зако нодавством України, установчими документами цих підприємств і організацій (Рішення Конституційного Суду України від 15 грудня 2004 р. № 21-рп/2004 у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини першої стат ті 73 Кодексу торговельного мореплавства України (справа про морський порт як державне підприємство)).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 216; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь