Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


УРОК «ВИЙШОВ ІЗ СЕБЕ - ВЧАСНО ПОВЕРНИСЬ »



Кричащий в гневе смешон , молчащий в гневе - страшен .

Стародавнє висловлювання

Там, де нестача здорового глузду, всього не вистачає.

Д. Галіфакс

Мета заняття:

Формування уявлень про механізм "керованого гніву";

Ознайомлення зі способами "безпечного" визволення агресивних почуттів;

Набуття навичок самокерування психоемоційним станом.

Хід заняття:

Робота з текстом

"НЕКЕРОВАНИЙ ХАРАКТЕР"

Притча від Ошо

Один учень прийшов до Майстра із такими словами: - Майстре, у мене зовсім некерований характер! Що мені робити, як впоратись із цим?

• То вияви свій характер, аби я зміг подивитись на нього, - відповів на це Майстер.

• Я не можу це зробити наразі, - сказав учень. - Я не готовий показати його тобі просто зараз.

• Ну гаразд, покажеш потім, - посміхнувся Майстер. - Прийдеш до мене як тільки це проявиться знову.

• Але я не зможу показати тобі це одразу ж, - заперечив учень. - Це завжди трапляється несподівано, і я не впевнений, що не втрачу цього доки йтиму до тебе.

• У такому разі, це не може бути твоєю невід'ємною частиною. Якщо в тобі щось дійсно є, ти можеш показати це будь-кому й будь-коли. Коли ти народився, ти не мав цього, отже, це прийшло до тебе ззовні. Я раджу тобі, щоразу як твій нестримний характер дошкулятиме тобі, бий себе палицею, аж доки він не покине тебе, - посміхаючись, порекомендував Майстер.

Кожний із нас передусім продукує енергію (психічну, фізичну), та найважливішим є те, як ми її використовуємо - і конструктивно (виявляючи активність, наполегливість у ! досягненні мети, ініціативність, завзятість, цілеспрямованість) чи деструктивно (руйнуючи, знищуючи, демонструючи самому собі та оточуючим свою слабкість і некерованість).

Інша річ, що найчастіше ми не стільки аналізуємо "якісність" прояву власної енергії, скільки спостерігаємо її безпосередньо "в дії та наслідках ". До того ж, мотиви нашої поведінки навіть для нас самих не завжди є очевидними, що вже казати про тих, хто мимоволі опинились в ролі свідків.

Гніваючискчи дратуючись із будь-якого приводу, ми стаємо 1 схожими на звичайне бревно , яке потрапило у воду і пливе за ! течією — незнамо куди й незнамо навіщо. Це означає, що j справжні причини бурхливого реагування у більшості випадків і так і залишаються для нас самих невідомими. Тож коли нам все ж таки вдається усвідомити причину "виходу з себе" та засувати мету, якій цей "вихід" слугує, ми отримуємо можливість керувати своїми власними агресивними імпульсами й І проявами.

Що ж стосується спрямування агресивної енергії, то не варто обрушувати її на когось іншого, оскільки в цьому немає жодної потреби. Крім того, існує завелика імовірність, що цей інший у відповідь видасть вам ще більшу порцію прихованого гніву.

Те саме відбувається, коли вас нудить: адже ви нікого не шукаєте, щоб вас знудило в його присутності. Щось таке неприйнятне для вас ви "проковтнули", і вся ваша психічна сутність прагне позбавитись від цього. Агресивна енергія потребує визволення, виходу назовні, проте для цього немає ніякої необхідності у свідках.

Наступного разу, коли ви відчуєте в собі гнів або роздратування, зробіть наступне: пробіжіться навкруги вашої домівки десь так приблизно сім разів, а потім присядьте під деревом перепочити й подивіться, що сталося із вашими почуттями. Ви їх не пригнічували, не стримували, і, що вкрай важливо, ні на кого не виплескали.

Вправа "Звільняємось від злості"

Інструкція 1: "Намалюйте на окремому аркуші паперу свою злість гак, як ви її собі уявляєте. Можливо, це буде портрет людини, до якої ви відчуваєте злість і агресію. Якщо намалювали, розірвіть "свою злість" на маленькі клаптики та викиньте її у кошик для сміття. Можете вважати, що позбавилися від накопичених агресивних почуттів".

Інструкція 2: "Намалюйте на спільному із парі пером малюнку все те, що в кожному з вас є злого, агресивного (зуби, кігті, жала, шипи, колючки, перетинки тощо). Після цього домовтеся, як вчинити зі своєю злістю (наприклад: розірвати, зім'яти, спалити й викинути до смітника).

Вправа "Обережні рухи"

Інструкція: "Не встаючи із-за парт, замружте очі й спробуйте злегка постукати кінцівками пальців по своїй голові з правого й лівого боку одночасно. Це має нагадати вам падіння крапель дощу. Потім вдарте трохи сильніше, але так, щоб не завдати собі болю. І так само постукати по обличчю, по шиї.

Після того, як кожен з вас навчиться розраховувати силу своїх рухів, слід повторити вправу в парах. Один із партнерів стукає руками іншого по спині, плечах, але так, щоб не викликати в нього неприємних відчуттів, не завдати болю. Потім поміняйтеся ролями й повторіть те саме".

Вправа "Сипучий пісок"

Інструкція: "Коли ви засмучені, розгнівані, роздратовані, постарайтеся усвідомити, чому так сталося і в чому це виявляється. Наприклад: "Я серджуся, тому що він знову взяв мою річ без дозволу. Я відчуваю злість у грудях". Змініть свою звичайну реакцію (утрачаєш терпіння, виходиш із себе) і скажи: "Сипучий пісок". Ці слова виражають застрявання, зациклювання на емоції.

Якщо ми зациклилися на почутті злості, ми не можемо з нього вибратися, як із сипучого піску. Коли ми скажемо: "Сипучий пісок", - ми нагадаємо собі про це й усвідомимо, що треба щось змінити. Щось змінити - означає подивитися на те, що відбувається, збоку. Ви можете розказати людині, яка викликала у вас негативні емоції, про те, що відчуваєте: "Коли ти так робиш, я почуваю себе...." Це буде виявом влади над собою, а не демонстрацією власної вразливості.

Якщо для вас це важко, глибоко вдихніть або прогуляйтесь. Можна сказати собі: "Я піднімаюсь над цим почуттям (треба назвати почуття). Я покидаю його, а не "застрягаю" на ньому".

Запитання для аналізу та рефлексії:

Як ви ставитеся до власної агресивної енергії: боїтеся її чи одержуєте від неї задоволення?

Що викликає у Вас найбільше роздратування й злість?

Чи завжди Ви намагаєтесь проаналізувати справжні причини власних агресивних почуттів і дій?

 Як найчастіше Ви виявляєте свої роздратування й злість, які способи розрядження агресивної енергії є для Вас звичними?

Чи вважаєте Ви такі способи реагування прийнятними, конструктивними?

Завершення заняття.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 221; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь