Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Імені Володимира Винниченка



 

 

А.І. Ткачук, С.О. Кононенко

 

 

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

 

 

КУРС ЛЕКЦІЙ

 

Навчальний посібник для студентів

Вищих педагогічних навчальних закладів

 

Кіровоград - 2006

ББК 65.9 (4 УКР) 248

Т-48

УДК 331

 

Безпека життєдіяльності. Курс лекцій: Навчальний посібник для студентів вищих педагогічних навчальних закладів / А.І. Ткачук, С.О. Кононенко. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка. – 2006. – 200 с.

 

Посібник містить курс лекцій, теми рефератів та питання, що виносяться на семінарські заняття з дисципліни „Безпека життєдіяльності” для студентів вищих педагогічних навчальних закладів і курсів післядипломної освіти.

 

Рецензенти: Волков Ю.І. — доктор фізико-математичних наук, професор,

                                            завідувач кафедри математики фізико-мате-

                                            матичного факультету Кіровоградського дер-

                                            жавного педагогічного університету імені

                                            Володимира Винниченка.

              Анісімов М.В. — кандидат педагогічних наук,

                                            доцент кафедри загально-технічних дисцип-

                                            лін та методики трудового навчання фізико-

                                            математичного факультету Кіровоградського

                                            державного педагогічного університету імені

                                            Володимира Винниченка.

 

 

Друкується за рішенням Методичної ради Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, протокол № 19 від 12 квітня 2006 р.

 

Ó

 
 А.І. Ткачук, С.О. Кононенко, 2006

Вступ

 

Безпека життєдіяльності — це галузь, спрямована на вивчення загальних закономірностей виникнення небезпек, їх властивостей, наслідків впливу на організм людини, основ захисту здоров’я та життя людини і середовища також, розробка і реалізація відповідних засобів та заходів щодо створення безпечних умов життя і діяльності людини. Безпека життєдіяльності — це дисципліна гуманітарно-технічного спрямування, яка формує теоретичний і методологічний апарат, необхідний для подальшого вивчення охорони праці, захисту навколишнього середовища, цивільної оборони, які розглядають конкретні небезпеки і способи захисту від них.

Із розвитком цивілізації та науково-технічного прогресу, бурхливим зростанням кількості населення на Землі, обсягів виробництва та його відходів проблеми стосунків між природою та суспільством дедалі загострюються, тому студентам необхідні в майбутній практичній діяльності спеціальні уміння і навички для запобігання і ліквідації небезпек, надзвичайних ситуацій, захисту людей та навколишнього середовища.

Вивчення дисципліни безпека життєдіяльності базується на інтеграції теоретичних і практичних знань (природознавство, фізика, хімія, основи безпеки життєдіяльності тощо), одержаних при вивченні загальноосвітніх дисциплін та набутому життєвому досвіді.

Метою курсу є теоретична та практична підготовка майбутніх фахівців щодо створення безпечних умов діяльності і життя, опанування принципів гармонійного розвитку особистості і сталого розвитку суспільства.

Після вивчення цієї дисципліни студент повинен вміти: 1) аналізувати та оцінювати небезпечні ситуації; 2) оцінити середовище перебування стосовно особистої безпеки, безпеки колективу; 3) самостійно приймати рішення про застосування термінових заходів у разі виникнення екстремальних ситуацій; 4) забезпечити особисту безпеку в екстремальних ситуаціях; 5) розробляти і впроваджувати систему заходів, спрямованих на збереження здоров’я людини та її гармонійний розвиток; 6) визначити психофізіологічні особливості людини та їх роль у забезпеченні особистої безпеки; 7) оцінювати негативні фактори середовища перебування та визначати шляхи усунення їх дії на людину; 8) надати першу медичну допомогу в екстремальних ситуаціях собі та іншим потерпілим; 9) визначити вимоги законодавчих актів у межах особистої та колективної відповідальності. Знати: 1) основні принципи формування безпечної життєдіяльності людини; 2) характеристики зовнішніх та внутрішніх негативних факторів; 3) вплив психофізіологічних особливостей людини на формування її безпеки; 4) класифікацію і нормування шкідливих та небезпечних факторів, що негативно впливають на здоров’я людини; 5) методи виявлення шкідливих та небезпечних факторів; 6) законодавчі акти та нормативні документи з питань безпеки життєдіяльності людини; 7) основні принципи колективної безпеки; 8) принципи гармонійного розвитку людини та сталого розвитку людства.



Лекція № 1.

 

Тема: „Теоретичні основи безпеки

життєдіяльності”

 

ПЛАН

1.1. Об’єкт, предмет та завдання безпеки життєдіяльності.

1.2. Основні поняття та визначення безпеки життєдіяльності.

1.2.1. Життєдіяльність.

1.2.2. Безпека.

1.2.3. Небезпека.

1.3. Надзвичайні ситуації.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 215; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь