Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Виникнення та розвиток грошових відносин



 

Вартість – це внутрішня властивість товару, формою прояву якої є мінова вартість. Тобто вартість одного товару виражається через вартість іншого товару. Розвинуті товарні відносини застосовують грошову форму вартості. Як же вона виникає?

Історично першою була проста, одинична або випадкова форма вартості:

                                    1 сокира = 20 кг зерна

Товар який виражає свою вартість по відношенню до другого товару знаходиться у відносній формі вартості (сокира). Інший товар, за допомогою якого виражається вартість першого виступає в ролі еквівалента (зерно).

Внаслідок І суспільного поділу праці (виділення скотарства) в обмін систематично починають надходити одні і ті ж товари, які обмінюються на інші товари. Виникає повна або розгорнута форма вартості:

 

З подальшим поглибленням суспільного поділу праці, зростанням товарного виробництва із маси товарів починає виділятись товар, який стає еквівалентом для усіх інших товарів. Це означало появу загальної форми вартості:

 

Спочатку роль загального еквіваленту у різних місцевостях виконували різні товари: хутро, сіль, велика рогата худоба, вівці, рис, тютюн, золото.

З часом роль загального еквіваленту майже повністю закріпилась за золотом і сріблом. Виникла грошова форма вартості:

 

Золото не є грошима за своєю природою. Воно стає ним в результаті тривалого історичного процесу розвитку товарного виробництва, обміну і форми вартості, коли людство з поміж маси товарів обрало золото. Це сталося завдяки його природнім властивостям. Золото однорідне, м’яке, ковке, подільне, неокислювальне. Саме головне, золото – досить трудомісткий товар і тому має високу вартість.

Суть та функції грошей

Гроші – це особливий товар, який об’єктивно виділився з усіх інших товарів і служить загальним еквівалентом при обміні товарів. Це товар, який виражає вартість інших товарів.

Суть грошей розкривається у їх функціях.

Функція міра вартості означає, що за допомогою грошей вимірюється вартість усіх інших товарів. Виражену в грошах вартість товару називають ціною. Ціни вимірюються за допомогою масштабу цін.

Масштаб цін – це грошова одиниця певної країни, що містить визначену кількість золота (срібла) і служить для цінового виміру вартості.

Масштаб цін встановлюється державою в законодавчому порядку, тоді як функцію міри вартості гроші виконують об’єктивно.

Гроші виконують функцію засобу обігу коли стають посередником у реалізації товарів при їх обміні. З появою грошей безпосередній товарний обмін (ТА–ТБ) перетворюється у товарний обіг (ТА–Г–ТБ).

Третя функціязасіб утворення скарбів або нагромадження.

Часто гроші вилучаються з обігу для створення грошових резервів, нагромадження. Нагромадження – це необхідний метод виробництва і його повторення (відтворення). Щоб залучити потрібні засоби виробництва або інші товари, виплатити зарплату працівникам потрібно нагромадити гроші.

Нагромадження повноцінних грошей (золота, срібла) означає створення скарбів.

Вилученні з обігу паперові гроші не являються скарбом, тому що, в результаті інфляційних процесів, вони швидко знецінюються.

Функція засобу платежу пов’язана з виникненням кредиту. Він виникає тоді, коли час реалізації товарів відривається від часу їх оплати. Це означає, що перехід товарів від продавця до покупця не супроводжується одночасною передачею грошей за цей товар. Оплата має відбутись у майбутньому. Цю функцію виконують при сплаті боргу, податків, виплаті пенсії, стипендії, заробітної плати, при оплаті комунальних послуг тощо.

В умовах розвитку міжнародних відносин гроші виконують функцію світових грошей. Спочатку цю функцію виконували повноцінні (золоті чи срібні) гроші. Нині, як міжнародний купівельний та платіжний засіб, використовуються національні валюти провідних країн світу та міжнародні розрахункові грошові одиниці.

Існують такі види грошей: повноцінні (золоті або срібні) монети, неповноцінні монети, паперові гроші (банкноти та казначейські білети), кредитні гроші (вексель, чек, кредитні картки, електронні гроші).

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 338; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь