Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Форми та системи заробітної плати



 

Заробітна плата існує у двох основних формах: почасовій і відрядній.

Почасова (погодинна) заробітна плата – це плата за певну тривалість відпрацьованого часу. Вона виплачується згідно із трудовою угодою і погодинною ставкою заробітної плати.

Відрядна заробітна плата залежить від обсягу виконаної роботи або кількості виробленого продукту за одиницю часу.

Почасова оплата застосовувалась на початкових етапах розвитку ринкової економіки, коли праця була малокваліфікованою і різниця в продуктивності праці була малопомітною.

За індустріального технологічного способу виробництва зросло значення відрядної заробітної плати.

Сьогодні пануючою знову стала почасова заробітна плата. Це зумовлено широким застосуванням у виробництві конвеєрів, напівавтоматів та автоматів, швидкість яких і задає інтенсивність праці.

Ці форми комбінуються і утворюють різні системи заробітної плати.

Система Тейлора (потогінна) – система заробітної плати, яка виникла в США на початку XX ст. Вона базується на хронометруванні робочого дня і встановленні норм виробітку для фізично найсильніших, найбільш витривалих і кваліфікованих робітників.

Однією з найпоширеніших є тарифна система оплати праці. Величина заробітної плати при цьому визначається тарифною ставкою, яка є різною для працівників однієї спеціальності, але різної кваліфікації. Тарифна ставка визначається тарифним розрядом (розряди утворюють тарифну сітку) і тарифним коефіцієнтом, який є різницею між суміжними тарифними розрядами.

Одним із варіантів тарифної системи є система аналітичної оцінки робочих місць. Вона передбачає, що тарифні ставки встановлюються залежно від відносної складності робіт, а не кваліфікації працівників.

Відрядно-прогресивна система оплати праці передбачає виплату вищої прогресивної розцінки за виготовлений понад норму виріб (операцію). Метою даної системи є стимулювання вищої інтенсивності праці порівняно з середнім її рівнем в межах окремої галузі чи підприємства.

Преміальні системи заробітної плати передбачають застосування різних премій і стимулів. Премії виплачуються за неухильне дотримування технології, якість продукції, безаварійну роботу, великий стаж роботи у даній фірмі, тощо.

Преміальні системи будуються так, щоб стимули, пов’язані із поліпшенням окремих показників роботи, доповнювали один одного, а розміри одноразових підвищень тарифних ставок і окладів для робітників і конторських службовців були не менше 3% від основної заробітної плати, для майстрів і техніків – не менше 5%. Якщо розміри разових підвищень нижчі, вони перестають відігравати стимулюючу роль.

Колективні системи заробітної плати передбачають виплату частини заробітків із преміального фонду.

Прикладом є система Скенлона. Вона передбачає попереднє колективне (з участю керівництва підприємства і профспілок) встановлення нормативів витрат на робочу силу у загальній вартості чистого продукту фірми. Якщо виникає економія витрат фірми, то на цю суму утворюється спеціальний фонд. З цього фонду 25% зараховують до резерву для можливих перевитрат фірми на робочу силу в майбутньому. Із суми, що залишилась, виплачують премії (25% - адміністрації, 75% - робітникам). Премії розподіляються відповідно до тарифних ставок.

Найпоширенішою формою колективної оплати праці є система „участі у прибутках”. Вона передбачає утворення преміального фонду за рахунок заздалегідь встановленої частки прибутку фірми. Виплати з преміального фонду не оподатковуються. Премії нараховують за підвищення продуктивності праці, зниження витрат виробництва. Виплата премій робітникові залежить від розміру його заробітної плати з урахуванням особистих і трудових характеристик. Дана система передбачає виплату премії або її частини у формі акцій. Акції, як правило привілейовані (по ним виплачується фіксований, не залежний від розміру прибутку дивіденд і вони не дають своєму власнику право голосу). Робітник тепер вважається співвласником підприємства і від нього вимагають відмовитись від страйків. Робітники не можуть вільно розпоряджатися цими акціями. При переході на інше підприємство або з виходом на пенсію акції у них викуповують за ринковою ціною.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 268; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь