Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Галузеві норми редагування навчальної літератури.



Незважаючи на специфіку різних видів навч. видань, практика видавничої справи виробила загальну методику роботи редактора над підготовкою їх до друку. Вона полягає в такому: 1. структурування змістової частини; 2. забезпечення належного навчально-методичного рівня тексту; 3. забезпечення взаємозв’язку текстового та ілюстративного матеріалу.=1. Структурування змістової частиниРоботу редактора над структурою підручника можна розділити на два етапи: 1. загальне ознайомлення з оригіналом та зіставлення його із затвердженою навч. програмою з цього предмета.Зміст і побудова підручника мають відповідати змісту програми.Якщо не всі розділи чи теми програми належно представлені в поданому оригіналі, його варто повернути на доопрацювання.2. відпрацювання такої структури видання, яка відповідала б типовій схемі для підручника: зміст, вступ (або передмова), основний текст, інформаційно-пошуковий текст.

Зміст. На відміну від радянської практики видававничої справи, зміст у навчальному виданні доцільно розміщувати на його початку, відразу після звороту титул сторінки. Заголовки змісту мають точно відтворювати ті ж замальовки, що подані в тексті. Не вносять до змісту лише заголовки, набрані в підбір тексту. Заголовки змісту не можна редагувати, скорочувати чи подавати в абревіатурі, якщо це не зроблено в основному тексті.Вступ або передмова є обов’язковим елементом видання. Тут зазначаються його актуальність, місце курсу серед інших дисциплін; формулюються завдання, які ставляться перед тими, хто вивчатиме предмет.Основний текст. Робота редактора з цим текстом полягає у чіткому і рівномірному розподілі його структурних елементів згідно з обраною автором системою рубрикації.Наприклад, така рубрикація: розділ, параграф, «ліхтарик».Якщо головний структурний елемент підручника – розділ, то він має охоплювати завершений об’єкт вивчення.Відпрацювавши перший розділ, редактор має витримати таке підпорядкування тексту (і приблизно однакове за обсягом) і в наступних розділах.Існують класичний і сучасний варіанти оформлення тексту. Класичний: Інформаційно пошуковий текст.Йдеться про добре продуману систему покажчиків і додатків. Бажаними є іменний, предметний, географічний покажчики, глосарій, список умовних скорочень.Ці структурні компоненти створюються після останньої верстки, бо вони «прив’язуються» до конкретних сторінок. Будь-які зміни в тексті підручника після завершення формування покажчиків (скорочення, додавання, уривки, що призводить до міни нумерації сторінок) становлять загрозу їх правдивості. =2.Забезпечення належного навчального-методичного рівня тексту. Визначенням переліку контрольних запитань і завдань має завершуватися кожна тема (розділ) навчального видання. Пошук відповідей на поставлені запитання чи виконання завдань спонукає учня (студента) до виділення головного в темі, вироблення звички самоконтролю. Треба: чому як, назвіть характерні тенденції, дайте порівняльну характеристику.=3. Забезпечення взаємозв’язку текстового й ілюстративного матеріалу. В навчальних виданнях найбільш поширеними є такі види ілюстрацій: репродукції, малюнки, фотографії, карти, діаграми, схеми, таблиці, рисунки, графіки. Функції ілюстрацій: 1. наочна, 2. доповнювальна,

3. поглиблювальна, 4. пояснювальна, 5. виховна, 6. естетична. Критерії відбору ілюстративного матеріалу: 1) залежно від адресного призначення: - в підручниках для початкових і частково середніх класів: образні малюнки, кольорові зображення предметів.- у підручниках з літератури й історії: портрети авторів і героїв, репродукції відомих художників.- у вузівських підручниках: схеми, таблиці, графіки.Важливо, щоб ілюстрації були максимально «прив’язані» до тексту. Ця вимога є абсолютною для шкільних підручників. Для вузівських підручників вимога є бажаною. Іноді різноформатні ілюстрації вміщують у кінці підручника.

4. Практичне завдання: відредагувати текст (обсяг – 1 с., тобто близько 2 тис. знаків).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 244; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.006 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь