Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Прилади радіаційної розвідки.



 

На оснащенні формувань ЦО знаходяться табельні прилади радіаційної розвідки, контролю опромінювання і забруднення радіоактивними речовинами: ДП-5В, ДП-5А 6, ДП-5Б (для вимірювання потужності дози) рівня радіації і ступеня радіоактивного забруднення.

Вимірювачі потужності дози ДП-5В, ДП-5А, ДП-5А6 призначені для вимірювання рівня гамма радіації і радіоактивного забруднення поверхні різних предметів за Y – випромінюванням. Потужність експозиційної дози - Y – випромінювання визначається в мілірентгенах або рентгенах за годину для тієї точки простору, в якій знаходяться при вимірюваннях блок детектування приладу.

Крім того, можна виявляти В – випромінювання. Технічний опис та інструкція з експлуатації додаються до приладу. Діапазон вимірювання гамма-випромінювання від 0, 05 мР/год до 200 Р/год в діапазоні енергії від 0, 084 до 1, 25 МеВ.

Прилади ДП-5В, ДП-5А, ДП-5Б мають шість піддіапазонів вимірювань і звукову індикацію на всіх діапазонах, крім першого. Звукова індикація прослуховується за допомогою головних телефонів приладу.

Відрахунок приладу відбувається за нижньою шкалою мікроамперметра в Р/год, за верхнею шкалою – в мР/год з наступним перемноженням на відповідних коефіцієнт піддіапазону. Робочою вважається ділянка шкали окреслена суцільною лінією.

Живлення приладів здійснюється від трьох сухих елементів типу КБ-1, А-336, оди з яких використовують тільки для підсвічування шкали мікроамперметру при роботі у темний час. Комплект живлення забезпечує безперервну роботу приладу без підсвічування шкали в нормальних умовах не менш 40 год. (ДП-%А, ДП-5Б) і 55-70 год. (ДП-5В) при строку зберігання не більше одного місяця.

Прилади можуть підключатися до зовнішніх джерел постійного струму напругою 3, 6 і 12 В (ДП-5А, ДП-5Б) і 12 або 24 В (ДП-5В).

Для цієї мети є колодка живлення і дільник напруги.

Прилад складається із вимірювального пульту, зонда (ДП-5А, ДП-5Б) або блоку детектування (ДП-5В0, з'єднаних з пультами гнучким кабелем, контрольного стронцієво-ітрієвого джерела В – випромінювання для перевірки роботоздатності приладів (на внутрішньому боці кришки футляру у ДП-5А і ДП-5Б і на боці деректування у ДП-5В.

Для підготовки приладу до роботи слід вийняти із укладеного ящика, відкрити кришки футляру, оглянути прилад, пристебнути до футляру паси. Дістати зонд або блок детектування, приєднати ручку до зонда, а до блоку детектування – штангу.

Встановити коректором механічний нуль на шкалі мікроамперметру. Підключити джерело живлення.

За допомогою контрольних джерел потрібно перевірити придатність приладів до роботи. Для цього екрани зонду в ДП-5А, ДП-5Б і блоку детектування в ДП-5В встановити відповідно у положення Б і К. Підключити телефони. В приладах Дп-5А, ДП-5Б відкрити контрольне бета-джерело, встановити зонд опорними фіксаторами на кришку футляру так, щоб джерело знаходилося напроти відкритого вікна зонду. Потім встановити послідовно ручку перемикача піддіапазонів у положення х1000, х100, х10, х1 і х0, 1, перевірити придатність приладу на всіх діапазонах, крім першого. В телефоні повинні прослуховуватися клацання.

При цьому стрілка мікроамперметра повинна зашкалювати на 6 і 5-му піддіапазонах, відхилятися на 4-му, а на 3 і 2-му не відхилятися через недостатню активність контрольного джерела. На 6 піддіапазоні клацання в телефоні можуть періодично перериватися через велику активність контрольного джерела для цього піддіапазону.

Після цього ручки перемикачів встановити в положення " Викл", натиснути кнопки " Сброс", повернути екрани в положення Г. Прилади перевірені і готові до роботи.

При радіаційній розвідці рівні радіації на місцевості вимірюються на 1 піддіапазоні (200) в межах від 5 до 200 р/год, а до р/год на 2 піддіапазоні (х1000). Зонд (блок детектування) екраном в положення Г повинен знаходитися у футлярі. Перемикач піддіапазонів встановити в положення 200 і зняти показання на нижній шкалі мікроамперметра 0-200 Р/год.

Якщо показники менш 5 Р/год. потрібно перемикач піддіапазонів перевести в положення х1000 і зняти показання на верхній шкалі – 0-5 мР/год. При вимірюванні гамма-випромінювань реєструється потужність дози в місці знаходження зонду і блоку детектування. При таких вимірюваннях прилад повинен знаходитись на висоті 0, 7 – 1 м від поверхні землі.

Ступінь радіоактивного забруднення шкірних покривів людей, їх одягу, сільськогосподарських тварин, техніки, обладнання, транспорту, продуктів харчування, врожаю, кормів, води визначають у такій послідовності. Заміряють гамма-фон у місці, де визначатиметься ступінь забрудненості об'єкта, але не ближче 15-20 м від нього. Зонд (блок детектування) повинен знаходитися на висоті 0, 7-1 м від поверхні землі. Потім зонд (блок детектування) опорними фіксаторами вперед підносять до поверхні об’єкту на відстані 1, 5 – 2 см. Перемикач піддіапапзонів встановлюють у положення х1000. Екран зонду (блоку детектування) повинен бути в положенні Г.

За показаннями мікроамперметру і за клацанням у телефоні місце максимального забруднення об'єкту. Із максимальної потужності експозиційної дози, виміряної на поверхні об'єкту, потрібно відняти гамма-фон. Результат буде характеризувати ступінь радіоактивного забруднення об'єкту. При відсутності показання на 2 піддіапазоні, перемикач піддіапапзонів послідовно встановити в положення х100, х10, х1, х 0, 1. Якщо гамма-фон менший за допустиму забрудненість, то його не враховують.

Для виявлення В- випромінювань необхідно встановити екран зонду (блоку детектування) у положення Б. Піднести зонд (блок детектування) до обстежуваної поверхні на відстань 1, 5 – 2 см. Ручку перемикача піддіапазонів послідовно встановлювати в положення х 0, 1, х 1, х10 до одержання відхилення стрілки мікроамперметру в межах шкали. У положенні екрану Б вимірюється потужність дози сумарного бета-гамма-випромінювання.

Збільшення показань приладу на одному і тому ж піддіапазоні порівняно із гамма-фоном свідчить про наявність В-випромінення. Для визначення ступеня радіоактивного забруднення води відбирають дві проби загальним об'ємом 1, 5 – 10 л, одну із верхнього шару вододжерела, другу – з придонного. Вимірювання проводять зондом (блоком детектування) у положенні Б, розміщують його на відстані 0, 5 – 1 см від поверхні води і знімають показання з верхньої шкали.

Прилад СРП-68-01 (" Поиск" ) неологічний, призначений для пошуку радіоактивних руд. Належить він до клас вимірювачів потужності дози (дозиметри). Але після аварії на Чорнобильської АЕС його широко застосовували для обстеження дітей, яких вивезли із тридцятикилометрової зони, для вимірювання наявності у щитовидній залози йоду – 131, а в сільському і лісовому господарствах х для визначення радіоактивності продуктів харчування, врожаю, кормів, сировини, ґрунту, добрив, води. Прилад широко використовують служби цивільної оборони для вимірювання рівнів радіації (фону).

Прилад СРП – 68-01 вимірює потік Y-випромінень у межах від 0 до 10000 с-1, потужність експозиційної дози Y-випромінення в межах від 0 до 3000 мк/Р/год.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 283; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь