Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття територіального устрою України



Територіальний устрій держави звичайно розглядається у широкому і вузькому розумінні.

У широкому розумінні слова — це форма державного устрою, яка охоплює коло питань, що стосуються устрою конкретної держави (державний, економічний, суспільний устрій держави, основи правового статусу людини і грома­дянина, система органів держави), тобто її територіального устрою.

На жаль, у сучасний період існування постсоціалістич-них країн термін " державний устрій" трактується досить ши­роко, як характеристика державного ладу країни, системи її органів. І, навпаки, спостерігається трактування цієї катего­рії у досить вузькому значенні слова, як характеристика ли­ше політико-територіальної та адміністративно-територіаль­ної організації держави, співвідношення держави в цілому з її складовими частинами.

Застосовується і термін " територіальна організація пуб­лічної влади", проте різнобічне його трактування призводить до змішування державної влади і місцевого самоврядування.

У конституціях країн світу містяться норми, які стосу­ються територіальної організації держави. Зокрема вони ре­гулюють питання, пов'язані з адміністративно-територіаль­ним поділом, закріплюють кордони держави, вирішують питання автономії у складі унітарних держав, статусу скла­дових федерацій тощо.

У вузькому (власному) розумінні слова територіаль­ний устрій (у тому числі і України) — це територіальна (або національно-територіальна) організація державної влади. Во-

16+'/. 2-290

-485-

на включає: питання внутрішнього поділу території держави на ті чи інші складові частини, правове становище цих час­тин, взаємовідносини між державою у цілому та її складови­ми. У такому значенні термін " територіальний устрій" засто­совується у випадках, коли держави поділяють за формою устрою на унітарні та федеративні.

Сутність багатонаціональних держав, як правило, харак­теризується поняттям " національно-державний устрій". Це форма організації держави, яка виражає взаємозв'язок тери­торіальної організації влади, тобто територіального устрою держави і національної структури суспільства, а також спів­відношення державного і національного суверенітету, націй і національних меншин, які об'єднуються у складі держави. Національно-державний устрій визначає національно-терито­ріальну організацію певної держави, внутрішній поділ її те­риторії на ті чи інші складові частини, правове становище цих частин і врегулювання взаємовідносин між державою в цілому, національними утвореннями та її складовими. Харак­тер національно-державного устрою обумовлюється метою, завданнями і функціями держави, залежно від яких терито­ріальна організація державної влади виявляється у конкрет­них формах державного устрою.

Конституційно-правовий інститут політико-територіаль-ної організації держави включає:

— норми, правову і політичну практику, історію, традиції та інші чинники країни, які у сукупності визначають терито­рію і кордони держави;

— норми, правову і політичну практику, історію і тради­ції, інші чинники країни, які встановлюють засоби політико-територіальної організації держави (унітаризм, федералізм, автономію, адміністратино-територіальні одиниці);

— норми, правову політику, практику, історію, традиції країни та інші чинники країни, пов'язані з розмежуванням компетенції між державою та іншими складовими частина­ми, зокрема між унітарною державою і автономними утво­реннями, між унітарною державою та її адміністративно-те­риторіальними одиницями;

— норми, правову і політичну практику, історію, традиції та інші чинники країни щодо порядку взаємовідносин держа­ви з її складовими частинами.

-486-

У " старих" унітарних державах конституційні норми, які стосуються територіального устрою держави, як правило, не закріплюються, оскільки вважається, що держава існує в кордонах, що історично склалися (Франція, Угорщина, Ру­мунія, Болгарія, КНР та ін.). І, навпаки, у країнах, що розви­ваються, та в постсоціалістичних державах, територіальні питання детально регулюються у конституціях (Індія, Пакис­тан, Азербайджан та ін.). При цьому ці норми, як правило, характеризують географічні та інші межі держави, форму державно-територіального устрою (унітаризм, федералізм, автономія).

У Конституції України питанню державного устрою при­свячено розділ IX " Територіальний устрій України", який складається зі статей 132 і 133. Стаття 132 закріплює основ­ні засади територіального устрою України, а ст. 133 — сис­тему її адміністративно-територіального устрою.

Відповідно до ст. 132, територіальний устрій України грунтується на засадах єдності та цілісності державної тери­торії, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економіч­них, екологічних, географічних і демографічних особливос­тей, етнічних і культурних традицій.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 216; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь