Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ПРАВОВІ ПРОБЛЕМИ РЕАЛІЗАЦІЇ



ПРАВОВІ ПРОБЛЕМИ РЕАЛІЗАЦІЇ

КОНСТИТУЦІЙНИХ ПРАВ МОЛОДІ

Методичні рекомендації

за вимогами кредитно-модульної системи навчання

 

програма спецкурсу, робочий план, система та критерії оцінювання, плани та рекомендована література до практичних занять та самостійної підготовки

 

Харків – 2014

Вступ

   Набуття Україною у 1991 році незалежності, становлення громадянського суспільства створили передумови для розвитку вільної, духовно розвиненої особистості, здатної засвоїти кращі надбання світової і національної духовної спадщини, загальнолюдські цінності. Незважаючи на великі труднощі та перешкоди, Україна рухається шляхом демократичних змін.

 Надзвичайно важливим є питання формування духовних потреб молоді, заінтересованості в дослідженні загальнолюдських цінностей та   історичної спадщини народу, залучення її до культурного життя. Соціальне становище молоді як однієї з найбільш уразливих категорій населення, що характеризується наявністю амбіцій, пошуком власного шляху і прагненням до самореалізації, є показником успішності суспільства, можливості реалізації його потенціалу. Актуальність вивчення цього спецкурсу зумовлена тим, що молодь України перебуває у складній ситуації, коли в умовах стрімкого розвитку інформаційних технологій, збільшення кількості життєвих проблем у представників молодого покоління особливого значення набувають захист її прав, формування правової культури молоді. Оскільки сьогодні досить високими є показники рівня безробіття молоді, кількості дітей-сиріт, кримінальна активність малолітніх та інші проблеми у молодіжній сфері. 

  Основним Законом держави була та залишається Конституція, як втілення істотних прав людини (громадянина) на справедливість, свободу та добробут.

  Спецкурс «Правові проблеми реалізації конституційних прав молоді» являє собою систематичний виклад базових теоретичних і практичних уявлень в галузі правових основ суспільних відносин, суб'єктами яких є молодь; базується на досягненнях загальнотеоретичних знань і прикладних досліджень у сфері правового регулювання відносин, пов'язаних з молоддю; на досягненнях науки, яка вивчає правовідносини молоді та правозастосовчу практику, пов'язану з молоддю. У зв’язку з чим, метою викладання дисципліни «Правові проблеми реалізації конституційних прав молоді» є придбання студентами знань в галузі правового регулювання суспільних відносин, суб'єктами яких є молодь, а також формування у студентів здатності до професійної діяльності з реалізації норм законодавства про молодь. Навчальний курс сприятиме оволодінню навичками самостійно та кваліфіковано вирішувати практичні завдання у цій сфері. Розв’язання практичних завдань дасть змогу студентам певною мірою, опанувати тенденції практики застосування законодавства України, суб’єктом правовідносин яких є молодь.

Програма цього курсу – це перелік тем, їх зміст, завдань, які спонукають приходити на заняття підготовленими, складати план своєї роботи та досягти успіху у вивченні матеріалу. Розроблена з урахуванням особливостей викладання курсу на юридичному факультеті ХНПУ ім. Г.С. Сковороди. Зміст та обсяг курсу обумовив вибір активних форм навчання, які формують потребу і вміння самостійного поповнення правових знань.

Як результат вивчення спецкурсу студенти повинні:

1. знати:

- зміст основних міжнародних та державних нормативно-правових актів про молодь;

- правові засади діяльності органів законодавчої та виконавчої влади з організації роботи з молоддю;

- правові засади сприяння зайнятості, працевлаштування, підприємництву молоді;

- правові засади відповідальності молоді.

2. вміти:

- вільно оперувати основними поняттями і категоріями права, юридично правильно кваліфікувати факти і обставини, пов'язані з правовідносинами суб’єктом яких є молодь;

- аналізувати судову практику в даній сфері.

3. володіти:

- юридичною термінологією у професійній діяльності по роботі з молоддю;

- практичними навичками роботи з правовими документами в даній сфері;

- тлумачити і застосовувати міжнародні норми і нормативно правові акти України, що містять норми права про молодь.

    В цілому, дисципліна «Правові проблеми реалізації конституційних прав молоді» створює міцну основу як для розуміння соціальних і політичних процесів у суспільстві в цілому, так і для усвідомлення та правильної оцінки ролі молоді в сучасному українському суспільстві; закладає основи суспільно-політичної і правової грамотності майбутніх фахівців. Доречним буде висловлювання філософа К.Мангейма: «Молодь – це один із прихованих ресурсів суспільства, від мобілізації яких залежить його життєдіяльність».

 

РОБОЧИЙ ПЛАН

Тема 2. Правове регулювання

На соціальний захист.

(2 години)

(8 балів)

1. Дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї: поняття та значення.

2. Соціальна робота з сім’ями, дітьми та молоддю: правовий аспект.

3. Спеціальні гарантії для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

4. Правове регулювання сприяння підвищенню рівня життя молоді.

 

Ключові слова: соціальний захист;  сім'я, що перебуває у складних життєвих обставинах.

 

  Вивчення цієї теми дає можливість розглянути молодь як суб’єкт соціального захисту. Згідно з ст. 46 Конституції України молодь має право на соціальних захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової, або тимчасової втрати працездатності, страти годувальника, безробіття з незалежних від них обставин. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Соціальна робота - це професійна або волонтерська діяльність, яка спрямована на гарантовану підтримку та надання соціальних послуг людині. В широкому сенсі слова соціальна робота - це діяльність різноманітних соціальних служб (державних, приватних), а у вузькому - вплив спеціалістів з соціальної роботи на особистість з метою надання їй допомоги.

    Важливу роль у соціалізації дитини, її гармонійному розвитку відіграє родина. Проте в Україні збільшується кількість сімей, які потрапили у складні життєві обставини. За визначенням, сім'я, що перебуває у  складних життєвих обставинах – це сім'я, яка втратила свої виховні можливості через виникнення таких умов, що порушують нормальну життєдіяльність одного або кількох членів сім'ї, наслідки яких вони не можуть подолати самостійно.

    Молодь є суб'єктом соціального захисту, який характеризується соціально-психологічними особливостями молоді, її субкультурою та суспільно-значущими переконаннями та обов'язками. У практичному ключі суб'єктний характер соціального захисту молоді потребує в ході її реалізації враховувати вказані суб'єктні характеристики молоді.

 

Питання для дискусії:

1. Обдарована молодь і соціальні гарантії: погляд сьогодення.

2. Гострі соціальні проблеми молоді: студентський погляд.

 

 

Нормативно-правові акти та література:

 

1. Конституція України від 28.06.1996. - Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 30. – Стаття 141.

2. Про сприяння соціального становлення та розвитку молоді в Україні». -Закон України від 05.02.1993 № 2998-ХІІ (із змінами та доповненнями). - Відомості Верховної Ради України від 20.04.1993. - № 16. - Стаття 167.

3. Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю. - Закон України від 21.06.2001 № 2558-ІІІ. – Офіційний вісник України (офіційне видання). – 2001, № 29. - стор. 76. - Ст. 1293.

4. Проблеми соціального захисту молоді в умовах змін соціально-економічних відносин. – К.: УкрНДІ і проблем молоді, 2000. – с. 237.

5. Альошина С., Луков В. Світовий досвід розробки та здійснення державної молодіжної політики. – К. - Політвидавництво. – 2001. – С. 228.

6.Черниш Н.Н. Соціальна робота з дітьми, молоддю, жінками та різними категоріями сімей. / К. – ІДУС, 2001. – с. 338.

7. Майбутнє України: думка молоді ред.-упоряд.: Н. Демчук, О. Кузьмич, Л. Кудіна. – К.: Молодіж. Альтернатива, 2006. – 64 с.

8. Лисовский В. Т. Социальная защита молодёжи / В. Т. Лисовский. - М., 1994 - 311 с.

9. Молодёжный ренессанс: проблемы социализации молодёжи - М., 1990. - 301с.

10. Соціальне суспільство в Україні: експертна оцінка та аналіз існуючої в Україні системи утримання та виховання дітей, позбавлених батьківського піклування - К., 2002. - 63 с.

11. Формування здорового способу життя молоді: стратегія розвитку українського суспільства (Ч. 2) / О. О. Яременко, О. О. Вакуленко, Н. М. Комарова та ін. - К.: Держ. ін-т проблем сім'ї та молоді, 2005. - 212 с.

12. Молодь XXI сторіччя: виклики інформаційного віку: Актуальні проблеми сучасної молоді / Юлія Котляр. - К. – 2011. С. 49-53

 

 

Ювенальна юстиція.

(3 години)

(8 балів)

1. Ювенальна юстиція: сутність та зміст.

2. Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх.

3. Особливості застосування до неповнолітніх покарання.

4. Особливості звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності, покарання та його відбування.

5. Особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх.

 

  Ключові слова: відповідальність неповнолітніх, ювенальна юстиція

 

  Мета цієї теми – вивчення студентами теоретичного та практичного матеріалу щодо особливостей відповідальності молоді, зокрема неповнолітніх. Особлива увага приділяється судовій практиці у цій категорії справ, вирішенню проблемних питань застосування адміністративного, кримінального законодавства про особливості відповідальності неповнолітніх. Юридичною відповідальністю є закріплений у законодавстві і забезпечуваний державою юридичний обов’язок правопорушника зазнати примусового позбавлення певних цінностей, що йому належали.

    Проблема здійснення судочинства щодо неповнолітніх з кожним роком набуває все більшої актуальності: з одного боку про це говорять громадські діячі, які дотримуються активної позиції щодо захисту дитини, з іншого – науковці та практики, які, відповідно, з наукового і практичного погляду обґрунтовують необхідність особливого вирішення справ за участю неповнолітніх. Йдеться про особливий вид судових та інших державних органів, що називаються ювенальною юстицією.

 

ПРАВОВІ ПРОБЛЕМИ РЕАЛІЗАЦІЇ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 204; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.028 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь