Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Монополія її види та ознаки



Існують різні види монополій, які можна класифікувати на три основних: природна, адміністративна і економічна.

Природна монополія виникає унаслідок об'єктивних причин. Вона відображає ситуацію, коли попит на даний товар в кращому ступені задовольняється однією або декількома фірмами.

Адміністративна монополія виникає унаслідок дій державних органів. З одного боку, це надання окремим фірмам виняткового права на виконання певного роду діяльності. З іншого боку, це організаційні структури для державних підприємств, коли вони об'єднуються і підкоряються різним главкам, міністерствам, асоціаціям.

Економічна монополія є найбільш поширеною. Її поява обумовлена економічними причинами, вона розвивається на основі закономірностей господарського розвитку. Мова йде про підприємцях, які зуміли завоювати монопольне положення на ринку. До нього ведуть два шляхи. Перший полягає в успішному розвитку підприємства, постійному збільшенні його масштабів шляхом концентрації капіталу. Другою (швидший) грунтується на процесах централізації капіталів.

Сучасна теорія виділяє три типи монополій:

1) монополія окремого підприємства;

2) монополія як угода;

3) монополія, що грунтується на диференціації продукту.

Також можна виділити два різновиди ринкових монополій, кожний з

яких має свої особливості.

До першого виду (власне монополія) відносяться фірми, які є єдиним виробником товару, що надходить на ринок, і в нього немає близького замінника. Ціна такого товару визначається фірмою й не залежить від кон’юнктури ринку. Монополія - продавець, а точніше виробник (картелі, синдикати, трести), може бути одно продуктовою, тобто такою, яка монополізує виробництво і збут одного виду продукції, багато продуктовою, коли монополізується виробництво і збут багатьох видів продукції однієї або ряду галузей.

Другим різновидом є монополія – покупець. В якості таких монополій виступає держава, а також окремі фірми. Досконала монополія є досить рідкісне явище. Вона передбачає виконання таких умов:

 1) монополіст є єдиним виробником даного товару;

 2) продукція носить унікальний характер в тому сенсі, що не має близьких замінників;

 3) проникнення в галузь інших фірм закрито цілим рядом обставин, в результаті чого монополіст утримує ринок у своїй повній владі та повністю контролює обсяг випуску виробництва;

 4) ступінь впливу монополіста на ринкову ціну дуже висока, але не безмежна, бо він не може призначити будь-яку як завгодно високу ціну (будь-яка компанія, у тому числі і монополістична, стикається з проблемою обмеженості ринкового попиту та скорочення обсягу продажів прямо пропорційно зростанню цін).

Щоб отримати максимальний прибуток, монополіст використовує нецінові фактори впливу на ринковий попит, такі, як реклама, поліпшення якості товару і його зовнішнього вигляду, розширення діапазону послуг, що пропонуються і диференціацію.

 


158 Монопольна влада джерела її виникнення та наслідки прояву.

Фірма володіє монопольною владою (monopoly power) тоді, коли вона має можливість впливати на ціну свого товару, змінюючи кількість, що вона готова продати. Ступінь, до якої монополіст може використовувати свою монопольну владу, залежить від наявності близьких замінників на його товар і його частки на даному ринку. Природно, щоб володіти монопольною владою фірмі не потрібно бути чистою монополією. Причому необхідно, щоб крива попиту на продукцію фірми була нахилена вниз, а не була горизонтальної, як для конкурентної фірми, тому що інакше у монополіста не буде можливості змінювати ціну шляхом зміни кількості пропонованого товару. У крайньому, граничному випадку крива попиту на продукт, реалізований чистою монополією, є спрямованою вниз кривої ринкового попиту на даний продукт. Істотна відмінність між монополістичним ринком і ринком конкурентним полягає в тому, що монополіст здатний впливати на ціну, виручає за товар, а конкурентний продавець такої можливості не має. Фірма з монопольною влада є фірмою, яка на свій розсуд встановлює ціну на свій товар, а не приймає її як дане, тобто на відміну знову - таки від конкурентного продавця вона не є ціноотримувачем.

Оскільки монополіст є єдиним постачальником товару або виду послуг, ціна, яку він отримує за свою продукцію визначається ринковою кривою попиту на цю продукцію. Так як ринкова крива попиту на алмази є спадною, компанія " Де Бірс" знає, що чим більше алмазів вона виробить, тим нижчою буде ціна, яку вона отримує за кожен екземпляр. Таким чином, вона може підвищувати ринкову ціну; " Де Бірс" володіє монопольною владою.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 52; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь