Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Для гуманітарного 11 класу гімназії № NN м.Києва



(автор - В.Ф. Марченко, обсяг - 12 с. рукопису)

Подана до розгляду програма розрахована на поглиблене вивчення української мови учнями гуманітарного 11 класу гімназії з розрахунку 136 год (4 год на тиждень, 2 навчальних семестри). Програму укладено з урахуванням вимог Програм для середньої загальносвітніх навчальних закладів: Рідна мова. 5-11 класи /Л.В.Скуратівський, Г.Т.Шелехова, В.І.Новосьолова. – К., 2001 р. (далі – чинна Програма).

У пояснювальній записці до поданої на розгляд програми сформульовано освітню мету та завдання поглибленого навчання української мови гімназистів. Умотивовано переструктурування вивчення певних тем, розширення вимог щодо змісту роботи з культури мовлення (зокрема враховано попередження стилістичних недоліків мовлення учнів і форми опрацювання стилістичних ресурсів мови). Зміст програми, як зазначено в пояснювальній записці, диференційовано на чотири взаємопов’язані змістові лінії: лінгвістичну, комунікативну, культурологічну й діяльнісну. Проте до лінгвістичної змістової лініїї внесено значні доповнення.

Так, тему Стилістичні засоби синтаксису в рецензованій програмі представлено окремими розділами: Просте речення (40 год), Пряма мова та інші засоби індивідуалізації мови (7 год.) Складне речення (17 год). Вивчення вказаних розділів передбачає розгляд тем Стилістичні особливості питальних і спонукальних речень; Особливості вживання односкладних і двоскладних речень у різних стилях; Стилічстичні функції звертання; Використання вставних слів у різних стилях. Стилістична роль прямої й непрямої мови  тощо.

До програми внесено теми, що не пропонуються для вивчення чинною програмою Так, у розділі Пряма мова та інші засоби індивідуалізації мови  наявні теми Невласне пряма мова; Здогадна мова; Підрядно-підпорядкована пряма мова.

Рецензована програма не вміщує наявного в чинній програмі розділу Будова тексту. Стилі, типи і жанри мовлення. Натомість укладачем додано розділ Стислістичні особливості складного синтаксичного цілого,  в якому розглядаються теми Стилістичні функції абзацу; засоби зв’язку в складному синтаксичному цілому та Надфразові єдності як синтаксично-стилістичні одиниці літературного мовлення. Чинною програмою ознайомлення учнів з основами лінгвістики тексту передбачено в 9 класі, проте вилучення теми Будова тексту  в 11 класі видається нам неправомірним. Зупинившись на структурній організації тексту, укладач програми знехтував такими важливими темами, як Семантика тексту та Залежність структури тексту від типу й стилю висловлювання, з чим, як нам здається, не можна погодитись.

Як зазначено в пояснювальній записці, культурологічна та діяльнісна змістові лінії рецензованої програми повністю відповідають чинним Програмам див. (с.3). Проте до комунікативної змістової лінії укладачем внесено уточнення та доповнення. Так, замість Переказ з творчим завданням (див. чинну програму, с.70) читаємо: Творчий переказ з продовженням. Докладний творчий переказ із деталізацією викладеного (усний і письмовий). Замість Твори на суспільну та морально-етичну тему (див. чинну програму, там же) у рецензованій програмі: Твори на морально-етичну тему за матеріалом двох і більше художніх творів (усний і письмовий). Твір у науковому чи публіцистичному стилі з широким узагальненням (усний і письмовий).  З такими доповненнями, на нашу думку, цілком можна погодитись.

Не зрозуміло, чому серед пропонованих поданою на розгляд програмою ділових паперів є лише звіт про виконану роботу, офіційний лист, акт,  але не згадано заяву, автобіографію, доручення, розписку, протокол (складний) (див. чинну програму, с.70).

Програму добре структуровано, змiст роздiлiв загалом вiдповiдає вимогам чинної програми. У програмі вміщено чіткі вимоги до знань і вмінь учнів, що сприяє практичному спрямуванню викладання української мови, міцному засвоєнню теоретичного матеріалу та оволодінню мовою в усіх видах мовленнєвої діяльності. Поглиблене вивчення курсу мови побудоване у функціонально-стилістичному аспекті. Позитивом можна вважати значне розширення вимог до учнівського мовлення у рубриці Культура мовлення. Вивчення програмового матеріалу побудоване з урахуванням міжпредметних зв’язків.

      Разом з тим, зауважимо:

укладачеві слід мати увазі, що програму поглибленого вивчення української мови для гімназистів має бути укладено з урахуванням вимог чинної Програми (що потрібно більш чітко зазначити у пояснювальній записці, див. с. 3), тому він не може вилучати передбачені чинною програмою теми. З огляду на вищесказане необхідно повернути теми Будова тексту. Стилі, типи і жанри мовлення;

комунікативною змістовою лінією поданої на розгляд програми необхідно передбачити навчання гімназистів складати такі ділові папери, як заява, доручення, автобіографія, протокол (складний), розписка;

у розділі Повторення  у кінці року  подано вимоги до знань і вмінь учнів (у рубриках Учні повинні знати; Учні повинні вміти,  що автоматично окреслює коло повторюваних питань. У такому разі, на нашу думку, варто сформулювати пропоновані для повторення теми.

 Вважаємо, що після внесення певних змін та уточнень укладену В.Ф.Мироненко навчальну програму для гуманітарного 11 класу можна затвердити.

Рецензент:     Ю. В. Томенко, канд. пед. наук, доцент кафедри української мови N- ського педагогічного університету

 

ЗРАЗОК 14

РЕЦЕНЗІЯ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 207; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь