Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


на наукову роботу учня 11-А класу Георгія Дєєва



за темою “Українська пісня у XX ст.”

    Багато хто з-посеред дослідників стверджує, що пісня є найголовнішим духовним здобутком нашого народу, пісенність – провідною рисою його творчого генія, а особливе поетичне світосприймання – визначальною рикметою національного психоустрою, менталітету. І це, поза найменшими сумнівами, так. Адже жоден інший народ упродовж свого існування не нагромадив такої кількості – понад 300 тисяч одиниць – довершених, високохудожніх, чарівливих зразків піснетворчості.

    Українці співали завжди. На кожному етапі історії пісня супроводжувала їхнє життя. навіть нині, коли національні культури під потужним тиском маскульту почали занепадати, коли народи втрачають своє коріння підпадають під вплив національної уніфікації, українці все-таки плекають свою пісню, бережуть свою пісенну душу. Хоч і не з такою інтенсивністю, але з такою ж яскравістю, самобутністю, майстерністю процес піснетворення триває і нині.

    Дослідження Георгія Дєєва присвячено саме пісенному фольклорові українців XX століття, його найголовнішим жанрам, тематичному спектрові, змістовим та художнім аспектам, особливостям творення, функціонування й поширення української народної пісні в наші дні.

    У науковій роботі з хронологічною послідовністю простежується шлях української пісні в наші часи, визначаються найголовніші домінанти кожної історичної епохи, відображені в піснях на тематичному рівні, традиції та новації в сучасному фольклорі, психологічні й соціальні аспекти освоєння нової дійсності в піснях. Особливий акцент у дослідженні робиться на аналізові форми пісень: учень з’ясовує найголовніші формальні особливості сучасної української народної пісні (символіка, звукопис, поетика), співвідношення в ній традиційних і новаторських виражально-зображальних засобів. В аналітичній основі свого дослідження учень спирається на найкращі зразки української пісенності, породжені нашою добою.

    Дослідження Г.Дєєва супроводжується добіркою сучасних автентичних пісенних зразків, записаних учнем під час фольклорної експедиції на Івано-Франківщині, що підносить наукове значення виконаної роботи і слугує додатковим ілюстративним матеріалом до оцінок, характеристик, тверджень, висловлених у ній.

    Виконана робота свідчить про велику, Грунтовну обізнаність учня з українським фольклором, про його вміння проводити фольклористичні дослідження, добирати, аналізувати й компонувати фольклорні твори.

    У цілому дослідження концептуальне, його продумана структура дає змогу висвітлити обрану тему багатоаспектно, глибинно. З мовного погляду наукову роботу оформлено на належному рівні.

    Дослідницька діяльність Г.Дєєва в царині української фольклористики свідчить про щире вболівання за збереження пісенних скарбів нашого народу.

                                                             Науковий керівник: /підпис/

                                                             Педагогічний керівник:    /підпис/

                                                             Керівник секції:        /підпис/

 

ЗРАЗОК 19

                                          Р ЕЦЕНЗІЯ

на  наукову роботу учениці 11-А класу Ольги Приказюк

за темою “Життєвий та творчий шлях Івана Гончара”

    Так драматично складалася українська історія, що впродовж багатьох століть колоніальні режими відмовляли українцям у праві берегти духовний та інтелектуальний набуток рідного народу, цей найцінніший свій скарб; усі найяскравіші вияви творчого генія українців нещадно нищилися, розкрадалися, приховувалися. Але, на наше щастя, траплялися сміливці, що всупереч усім заборонам та гонінням, репресіям та переслідуванням мужньо, одержимо й натхненно збирали, зберігали, вивчали й популяризували нетлінні клейноди українського духу. Серед цих подвижників чільне місце займає Іван Гончар – митець, етнограф, духовний провідник українського народу в 60-80-і роки, палкий і гідний продовжувач давніх традицій українознавства, невтомний збирач і дослідник народної спадщини, послідовний служитель Добра і Світла.

    Дослідження Ольги Приказюк присвячено драматичній і щасливій долі цього великого Українця. Робота розгортається в трьох планах: біографічному, який передбачає детальний виклад найголовніших подій непростого, насиченого злетами і зрадами життя Івана Гончара; мистецтвознавчому, у якому головна увага зосереджується на дослідженні скульптурного й малярського доробку митця, визначенні естетичної вартості всього, що зроблено ним у мистецтві, з’ясуванні його місця в українській культурі; українознавчому, який передбачає встановлення головних напрямів дослідницької та збирацької діяльності Івана Гончара в царині національної етнографії. Окрему частину роботи присвячено становленню й функціонуванню провідного осередку духовного життя України – Музею Івана Гончара.

    Ольга Приказюк докладно з’ясовує найголовніші складники особистості І.Гончара як людини, митця, науковця, громадського діяча (колосальна працездатність, велика жертовність і одержимість ідеєю збереження й примноження духовної спадщини нашого народу, підпорядкованість життя великій ідеї служіння рідному краєві, принциповість і незламність, відданість у праці для блага народу й Вітчизни, у служінні національним ідеалам). Спираючись на документальні джерела, учениця чітко визначає ті події, що стали етапними в біографії Івана Гончара, виявляє зв’язок його життєвої долі з долею Батьківщини, найголовнішими подіями в українській історії. Численним набуткам майстра на мистецькому й етнографічному полі, на ниві громадської роботи дається розлога, об’єктивна, науково виважена й умотивована характеристика. Маючи комплексний характер, робота О.Приказюк відзначається глибиною осягнення теми, усебічністю її висвітлення, змістовною грунтовністю. Великим здобутком роботи є те, що учениця не обмежується суто інформаційним аспектом фактичного матеріалу, а й намагається дати йому аналітичну оцінку.

    Чітка, продумана структура роботи дає змогу повно й вичерпно висвітлити тему. Мова та стиль дослідження рафіновано наукові.

    Виконана робота свідчить про високий рівень гуманітарної освіти учениці, сформованість у неї стійкої системи гуманістичних поглядів та національних ідеалів.

                                                   Науковий керівник: /підпис/

                                                   Педагогічний керівник:              /підпис/

                                                   Керівник секції:        /підпис/

                                     

ЗРАЗОК 20

Р ЕЦЕНЗІЯ

на наукову роботу учениці 11-А класу Катерини Загорської

за темою “Олена Теліга: шляхи життєвої та творчої долі”

   

    Ще донедавна історія української літератури являла собою книгу з величезною кількістю вирваних сторінок – було чимало яскравих, самобутніх, надзвичайно талановитих письменників, сама лишень згадка про яких – їхнє життя, творчість, внесок у літературу – була під забороною. Це і представники старшого покоління української творчої інтелігенції, які рішуче рвали пута духовної та інтелектуальної неволі, це і митці Розстріляного Відродження, які піднесли рівень рідного письменства до європейських верховіть і цим заслужили немилість радянської тиранії,     але передусім така доля – замовчування, викреслення з історії літератури, оганьблення – спіткала літераторів української діаспори, котрі з тих чи інших причин залишили рідний край, але не поривали з ним духовного зв’язку. 

    Наукову роботу Катерини Загорської присвячено дослідженню життєвого та творчого шляху однієї з таких постатей, без яких нині годі й уявити літературний процес в Україні, її духовний космос і суспільне буття – національної героїні, непересічної жінки, високоталановитої поетеси Олени Теліги.

    Дослідження є чітко структурованим – воно поділяється на дві приблизно однакові розміром частини, кожна з яких підпорядкована одній меті – щонайповнішому висвітленню життєдіяльності О.Теліги. У біографічному розділі дослідження на багатому фактичному матеріалі (епістолярій, мемуаристика, автобіографічна поезія) з’ясовуються найголовніші етапи життєвої долі О.Теліги, виокремлюються чинники, що мали визначальний вплив на становлення світогляду, ідеалів поетеси, її особистості вцілому, провідні риси її характеру та їх реалізація в конкретних учинках, психологічно тонко простежується складна еволюція цієї видатної жінки від аморфної, невизначеної у своїх пріоритетах свідомості до зрілої, національно визначеної, нонконформістської позиції. Життєвий шлях О.Теліги досліджується в широкому культурно-історичному контексті доби, у зв’язках із життєвими долями її однодумців (Д.Донцова, Є.Маланюка, У.Самчука, О.Ольжича, Н.Лівицької-Холодної та ін.) з визначенням спільного та відмінного в їхніх біографіях, що дає можливість рельєфніше показати долю поетеси, її складність, драматизм. Особливо цікавим та результативним є намагання учениці подати багатогранний психологічний портрет О.Теліги, пов’язати її душевну конституцію із глибинними пластами національної психіки.

    У другому розділі дослідження – “Творчість Олени Теліги” – дається вичерпна характеристика О.Теліги як майстра художнього слова, визначаються складові її неповторного, унікального поетичного світу: провідні мотиви, теми й образи її поезій, світогляд авторки, стильові особливості, формальні параметри (передусім ритміка) та ін. Аналіз творчості поетеси здійснюється в тісному зв’язку з її життєвою долею, тонко і точно визначаються автобіографічні мотиви лірики О.Теліги, грунтовно характеризуються психологічні аспекти її творчості, закоріненість поетичного світу авторки у визначальній ідеології її покоління – ідеології націоналізму.

    Робота свідчить про значну методологічну підготовленість учениці, про досконале оволодіння нею основами проведення сучасного аналізу художнього твору в усьому його методичному розмаїтті, уміння розглядати твір у єдності змісту та форми, з урахуванням його родової, видової, жанрової специфіки. Стиль викладу наукового матеріалу, застосований у роботі, – яскраво образний, напівбелетризований.

                                                   Науковий керівник:           /підпис/

                                                   Педагогічний керівник:              /підпис/

                                                   Керівник секції:                 /підпис/

 

ДОДАТКИ

ЗАМИСЛІМОСЬ!

 

Критика – це правильний кровообіг, без неї застій крові й хворобливі явища - невідворотні (М.Островський).

 

 

Критикувати – значить показувати автору, що він не зробив це так, як зробив би я, якби вмів. (К.Чапек).

 

 

Рецензент подібний до автомобіля: чим він гірший, тим більше від нього шуму (Ю.Тувім).

 

 

Поганого рецензента видно з того, що він обговорює поета, а не поему (Е.Паунд).

 

 

Хочеш уникнути критики – нічого не роби, нічого не кажи і будь ніким (Е.Хаббард).

 


[1] Авторський аркуш – 24, 5 сторінки комп’ютерного набору.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 191; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.021 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь