Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ. Тернопільський національний



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Тернопільський національний

Педагогічний університет

Імені Володимира Гнатюка

СІЛЬСЬКИЙ зелений туризм

Тернопіль

2008

ББК 75.8(4УКР)я73

Рекомендовано до друку Вченою радою Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка

протокол № від  січня 2009 р.

Рецензенти:

В.М.Триснюк – к.г.н., зав. кафедри туризму Галицького інституту імені В’ячеслава Чорновола.

В.В. Файфура – к.е.н., доцент кафедри

 

 

Царик П.Л.

Сільський зелений туризм // Навчальний посібник. – Тернопіль, 2008. – 100 с.

© ТНПУ ім. Володимира Гнатюка, 2008



СТРУКТУРА ПРОГРАМИ навчального КУРСУ

“СІЛЬСЬКИЙ зелений туризм”

( за вимогами ECTS)

ОПИС ПРЕДМЕТА КУРСУ

Предмет: СІЛЬСЬКИЙ зелений туризм

Курс: 1 Напрям, освітньо-кваліфікацій-ний рівень Характеристика навчального курсу
Кількість кредитів ECTS: 1     Модулів: 2   Змістових модулів: 3   Загальна кількість годин: 36 Тижневих годин: 2  0405 Туризм бакалавр     За вибором 2 семестр Лекції  (теоретична підготовка): 12 год. Практичні: 6 год. Самостійна робота: 10 год. Індивідуальна робота: проект (створення туристичного паспорту сільського населеного пункту (за вибором) 8  год. Вид контролю: залік

МЕТА: забезпечити засвоєння основних положень і проблематики сільського та зеленого туризму, історії його розвитку, надання послуг у цьому виді туризму, вивчення основ маркетингу та рекламної діяльності характерної для сільського та зеленого туризму, основних ресурсів розвитку сільського та зеленого туризму своєї місцевості.

ПЕРЕДМОВА

На туристичних спеціальностях університетів даний спецкурс вивчається на першому році навчання. Він створений для засвоєння студентами основ організації зеленого сільського туризму як одної з частин туристської індустрії. Відповідно до діючого навчального плану спеціальності “Туризм” курс розрахований на 36 годин, із яких 18 годин аудиторних і 18 годин – це індивідуальні заняття. Індивідуальні завдання передбачені на виконання індивідуальних дослідних завдань під керівництвом викладача. Спецкурс “Основи зеленого сільського туризму” є невеликим за своїм змістом, але містить як аспекти теоретичних питань, так і важливих прикладних завдань організації сільського зеленого туризму.

Особливої актуальності курс набув після прийняття Верховної Радою України законів “Про туризм”, “Про сільський та сільський зелений туризм”, видання указів президента України “Про основні напрямки розвитку туризму в Україні до 2010 року”, “Про основні засади розвитку соціальної сфери села”; розпорядження Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення на 2001-2002 роки”.

Даний курс досліджує історію розвитку сільського зеленого туризму в Україні та інших державах, способи запровадження в українському селі мережі так званих “Гостинних садиб”, теоретичні питання їх маркетингу, менеджменту, обслуговування, реєстрації тощо. Крім того названий курс дає студентам не тільки знання а й вміння проводити дослідження території на предмет виявлення об’єктів сільського зеленого туризму, вже діючих гостинних садиб та перспективи їх розвитку (в процесі підготовки індивідуальних науково-дослідних завдань).

ЗМІСТОВИЙ Модуль I

ЗМІСТОВИЙ Модуль II

Основи надання послуг гостинності.

ТЕМА 3. Основи організації гостинної садиби

Проаналізовано необхідні правові й економічні умови для ГС. Спілки власників садиб – як запорука успішного розвитку сільського зеленого туризму. Укладання двосторонніх угод з спілкою власників садиб, турагентом або туроператором. Ефективність гостинної садиби. Маркетинг послуг гостинної садиби й управління якістю послуг. Очікування туристів від гостинних садиб. Визначення ринку попиту. Якість обслуговування. Оптимізація механізму ціноутворення. Фактори від яких залежить вартість стандартного пакета послуг ГС.

ТЕМА 4. ПЕРСОНАЛ. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ. БЕЗПЕКА ТУРИСТІВ

Досвідчений персонал - один з визначальних факторів забезпечення економічної ефективності ГС. Професійна підготовка та фізичний стан персоналу. Вимоги та сподівання гостей гостинних садиб до персоналу. Основні етапи налагодження дружніх стосунків з гостями. Правило перших чотирьох хвилин. Вирішення конфліктних і спірних питань. Права та обов’язки власників гостинної садиби. Права та обов’язки найманих працівників. Права та обов’язки гостей гостинних садиб. Забезпечення умов безпечного відпочинку. Зовнішні та внутрішні фактори потенційної небезпеки. Страхування майна та життя власників та гостей гостинних садиб. Фактори потенційної небезпеки для клієнтів гостинних садиб в Україні.

 

ТЕМА 5 Організація послуг проживання (ПІДГОТОВКА НІЧЛІГІВ).

Види поселення клієнтів гостинних садиб. Вибір типу і кількості кімнат, що надаються гостям сільських садиб. Основні вимоги до площі, інтер’єру та устаткування житлових кімнат. Облаштування для відпочинку гостей окремих котеджів або дачних будинків. Організація проживання туристів у кемпінгах. Відведення місця під кемпінг та основні санітарно побутові умови. Способи організації відпочинку у кемпінгах. Загальні (групові кімнати) та санітарно-гігієнічні вимоги дня них. Обслуговуючі приміщення (вітальні, кухні, коридори, санвузли). Вимоги до площі, інтер’єру, устаткування, загального санітарного стану обслуговуючих приміщень. Загальні вимоги до приміщень гостинних садиб.

ЗМІСТОВИЙ Модуль IIІ

Тема

Лекції

Самостійна робота

Індивідуаль­на робота  

Модуль 1 Поточне тестування

Модуль 2 (ІНДЗ) Підсумковий тест Сума

Змістовий модуль 1

Змістовий модуль 2

Змістовий модуль 3

30

35

100

10

10

10
Т1 Т2 Т3 Т4 Т5 Т6
5 5 5 5 5 10

Шкала оцінювання:

90–100 балів – відмінно (А);

85-89 балів – дуже добре (В)

75–84 балів – добре (С);

70-74 балів – посередньо (D)

60–69 балів - задовільно (E);

35–59 балів - незадовільно з можливістю повторного складання (FX);

0–34 балів - незадовільно з обов’язковим повторним курсом (F).

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: опорні конспекти лекцій; інтерактивний комплекс навчально-методичного забезпечення дисципліни (ІКНМЗД); нормативні документи МОН України; ілюстративні матеріали.

Опорний конспект лекцій

Таблиця 2

Розробка продукту

Продуктом може бути як фізичний об'єкт, так і сервіс. Продукт або послуги, які ви пропонуєте, поєднують у собі вигоди, які споживач бажає отримати.

Туристичний продукт — це не стільки умови розміщення, харчування або компетентність екскурсовода чи відмінна спортивна підготовка провідника на маршруті, скільки відчуття, з яким клієнти сприймають та усвідомлюють ті речі, які ви підготували для них, для задоволення їхніх потреб. Під час туристичного походу клієнти не купують транспортування або сухий пайок, вони задовольняють своє прагнення отримати нові знання, спілкування, повноцінний відпочинок.

Визначення свого ринку

Для того, щоб мати гарні стосунки з вашими клієнтами, ви повинні добре знати людей, котрим ви пропонуєте свої послуги.

Запам'ятайте головні запитання: «хто? », «що? », «коли? », «де? » та «яким чином? »:

Хто користується вашими послугами і платить за них?

Що користувач являє собою (вік, інтереси тощо)?

Коли клієнти шукають ваші послуги?

Де вони розташовані?

Яким чином ви можете найкращим чином спілкуватися з ними?

Дослідження ринку показали, що ціна не є визначальною ознакою для споживачів, тобто тим, на що вони звертають увагу в першу чергу.

В першу чергу клієнти шукають продукт або сервіс: як він виглядає, наскільки він привабливий.

Маркетинг для вашої садиби на практиці полягає в постійному просуванні на ринку послуг ГС, пошуку і заповненні визначеної споживчої ніші.

Аналоги ГС в розвинених країнах уже не просто мініготелі, що лише надають стандартний пакет послуг для туристів, це насамперед частина визначеного туристського продукту, місцевість, яка і залучає туристів. Наприклад, багато членів Асоціації готелів В& В Округи Південний Вельс (Австралія) прямо зв'язують свою діяльність з напрямками екологічного туризму «відпустка на фермі, ранчо тощо». У свою чергу члени Мережі готелів В& В Округу Полярна Зірка штату Аляска (США) тісно пов'язують імідж своїх готелів з духом часів «золотої лихоманки».

Кожна гостинна садиба по-своєму унікальна й не схожа одна на одну, і тому власники ГС повинні активно шукати ті чи інші атрибути залучення клієнтів.

Таблиця 2

Якість обслуговування

Атмосфера закладу є одним з вирішальних факторів при обслуговуванні клієнта. Вона сприймається клієнтом за допомогою органів чуттів. Терміни, що описують сенсорні відчуття, служать і опису атмосфери специфічного середовища. Головними сенсорними каналами для сприйняття атмосфери є зір, слух, нюх і дотик. Зокрема: головні візуальні аспекти — колір, яскравість, розмір і форма; головні слухові аспекти — шум і висота звуку; головні нюхові аспекти — запах і свіжість; головні дотикальні аспекти — м'якість, гладкість і температура.

Сталість якості обслуговування — інший фактор успіху. Він означає, що клієнти дістають потрібну їм послугу, не побоюючись несподіваних сюрпризів. Звичайно, з одного боку деякі іноземні туристи можуть регулярно (скажімо щороку) відвідувати ту саму місцевість і користуватися послугами однієї ГС, але сталість якості насамперед необхідна для роботи з туроператором. Будь-яка значна зміна в політиці бізнесу ГС незмінно тягне за собою досить хворобливу перебудову стратегії бізнесу компанії. Якщо власники ГС будуть часто змінювати режим і правила своєї роботи, розцінки на послуги і т. д., то швидше за все компанія відмовиться від співпраці з такою ГС.

Ціна

Незважаючи на те, що ціна ваших послуг є тим чинником, який, як правило, зазнає найбільшої критики з боку споживачів, саме вона зумовлює розвиток вашої справи.

Першим кроком у встановленні ціни є обчислення прямих витрат на окремого клієнта, а другим - збільшення кошторису на такий відсоток, який би ви хотіли. Таке ціноутворення називається ціноутворенням на підставі реальних витрат. Іншим видом установлення ціни є гнучке ціноутворення. Воно залежить від конкуренції у вашому бізнесі.

Досвідчений підприємець спочатку визначає свою ціну на підставі реальних витрат, порівнює її з цінами ринку і лише після цього приймає остаточне рішення про оголошення її для клієнтів.

Проте окремі клієнти готові заплатити більше, якщо ви запропонуєте для них спеціальні або індивідуальні послуги.

Для вашого бізнесу буде практично неможливо забезпечити клієнтів усім необхідним. Тому вам необхідно докладно ознайомитись із можливостями та послугами інших малих підприємств у вашій місцевості та укласти з ними угоди про співпрацю. При такому підході ви зможете запропонувати клієнтові цілий пакет послуг, який клієнт оплатить вам одноразово. Наприклад, ферма, що пропонує прогулянки на конях, може укласти угоду з вашою ГС для поселення своїх клієнтів.

Однією із найболючіших проблем у науковому забезпеченні економіки сучасного туристського і готельного бізнесу є відсутність єдиної міжнародної уніфікованої системи ціноутворення. Наприклад, вартість проживання як у готельних, так і в неготельних засобах розміщення туристів різних категорій, якості обслуговування в різних країнах і населених пунктах в одній країні має різні оцінки. Виділімо головні фактори, від яких у цілому залежить вартість стандартного пакета послуг вашої ГС.

Місцерозташування ГС. Найбільшим попитом користуються ГС, розташовані в центральних частинах курортних територій поблизу транспортних вузлів. Крім того, близьке розташування до центрів торгівлі, місць масових спортивних і культурно-розважальних заходів також підвищує вартість проживання в ГС.

Якість послуг, що надаються. Туристи, особливо іноземні, значну увагу приділяють якості платних послуг, що надаються. Чим більше Ваша ГС відповідатиме архітектурно-планувальним і санітарно-гігієнічним характеристикам, наведеним у таблиці, тим вищою буде вартість пакета послуг ГС.

Кваліфікація персоналу. Вартість послуг у ГС, що надаються підготовленим і досвідченим персоналом, звичайно вища. Персонал ГС повинен приділяти особливу увагу якісному обслуговуванню гостей. Бажано, щоб хоча б один із членів сім'ї, яка управляє ГС, володів англійською мовою на рівні вільного спілкування. Чим краще ви зрозумієте потреби і побажання клієнта, тим більше задоволення від поїздки і проживання у вашій садибі одержує клієнт, і, отже, більше грошей він може затратити на оплату наданих послуг.

Сезонність прибуттів. Дестинації, як туристські продукти, дуже відрізняються різною сезонністю прибуттів туристів. Наприклад, пік прибуттів на курорти Середземномор'я припадає на весну й осінь, коли температура повітря не надто висока. Та влітку й узимку ціни на тури значно знижуються. Те ж саме спостерігається і в Україні. Найбільша кількість іноземних туристів у Криму і Карпатах звичайно влітку і ранньою осінню. Тому взимку і навесні підприємства туристської індустрії, у тому числі й готелі (крім ресторанів), намагаються зрівноважити попит шляхом запровадження гнучкої системи тарифів для підтримки хоча б мінімального числа туристів, що обслуговуються, бізнесменів і відрядників. Зрозуміло, що сезонність прибуттів також повинна відігравати значну роль у ціноутворенні у вашій ГС.

Ринкова оцінка дестинацій. У даному випадку за фактор береться коефіцієнт, який виражається відношенням кількості туристів, що відвідують визначену дестинацію на рік, і валової суми грошей, що залишаються туристом у даній місцевість за одну поїздку. В кожній країні цей коефіцієнт різний через відмінності в рівні розвитку транспортної й обслуговуючої інфраструктури, а також рівень життя населення. Наприклад, у Японії середня заробітна плата готельного працівника з підрозділу обслуговування становить в середньому 2000—2500) доларів США на місяць, при цьому туристи в середньому за один день перебування в Токіо витрачають не менше 120 доларів США, тоді як в Іспанії туристи на день витрачають не менше 40—50 доларів США. У зв'язку з цим ринкова привабливість іспанських курортів незрівнянно вища, ніж японських. Тому із самої Японії більше виїжджають відпочивати, ніж туди в'їжджають. Виходячи з вищесказаного, можна стверджувати, що ринкова привабливість ваших гостинних садиб у перспективі може бути не меншою за іспанські, італійські та навіть і польські чи словацькі.

Рекламна діяльність

Тільки окремі продукти та послуги, пропоновані на ринку, прийнятні для всіх споживачів. Успіх вашої справи у сфері сільського зеленого туризму залежить від того, скільки клієнтів ви здатні залучити до відвідання власної гостинної садиби. Саме від цього залежить ваш прибуток.

Успішне ведення власної справи вимагає певної кількості реалізованих продуктів та послуг. Якщо люди не знають про існування ваших послуг, то вони і не будуть ними користуватися.

Забезпечення поінформованості потенційних споживачів про вашу діяльність та надавані послуги вимагає від вас низки рекламних заходів.

Суспільство має бути поінформоване з приводу:

характеру та сутності ваших послуг;

ваших ділових партнерів;

вигідних пропозицій;

обладнання та цін;

місцевості, де розташована ваша гостинна садиба.

Під час розробки своєї рекламної кампанії ви повинні дотримуватись принципу AIDA (УЗБД):

по-перше, привернути увагу; по-друге, зацікавити людей; по-третє, викликати бажання; по-четверте, спонукати людей діяти.

Серед основних засобів реклами головними є телебачення, радіо, газети, рекламні щити та електронна пошта. Потрібно враховувати специфіку кожного з них. Дослідження показують, що найбільш ефективними для власників гостинних садиб та найчастіше використовуються ними рекламні оголошення у ЗМІ.

На що потрібно звернути особливу увагу при створенні та розміщенні рекламного оголошення? Важливо все, однак ступінь важливості того чи іншого елемента реклами залежить як від споживача, на якого розрахована реклама, так і від рекламованого товару.

Рекламне оголошення повинно містити центральну тезу (рекламний аргумент), яка інформує потенційного споживача про найважливіші властивості і відмінні риси продукції, що роблять її корисною для споживача. Можна виділити чотири види корисності:

раціональну корисність, пов'язану із задоволенням яких-небудь раціональних потреб;

сенсорну корисність, пов'язану із задоволенням, яке одержує споживач від користування та володіння продукцією;

соціально-престижну корисність, коли володіння даною продукцією підвищує престиж власника в тому соціальному прошарку, до якого він належить;

корисність для самоствердження, коли володіння продукцією сприяє підвищенню його самооцінки.

Процес розробки реклами містить два етапи:

ухвалення рішення про структуру рекламного повідомлення, формулювання основних тез і форми їхнього викладу;

розробку рекламного матеріалу, тобто створення тексту, підбір ілюстрацій, рішення щодо кольорової гами та друку і т. д.

Існують визначені вимоги до рекламного повідомлення. Мета рекламної публікації досягнута тільки тоді, коли повідомлення: побачене + прочитане + зрозуміле + запам'ятоване.

При цьому важливо дотримуватися таких основних принципів:

рекламне повідомлення повинно привертати увагу людей;

структура повідомлення повинна відповідати специфіці обраного засобу поширення реклами;

текст повинен бути якомога простішим, але водночас цікавим та містити переконливі аргументи, які підкреслюють переваги рекламного продукту;

доцільно використовувати тільки ті слова і графічні елементи, які вже знайомі потенційним споживачам;

дизайнерське рішення не менш важливе, ніж зміст;

необхідно обов'язково підкреслити важливість для споживача прихованих внутрішніх якостей продукції у порівнянні з її зовнішніми якостями, що можуть бути перевірені та оцінені.

У структурі реклами можна виділити таких п'ять основних моментів:

здатність привернути увагу (наскільки ефективно залучається увага читачів заголовком, компонуванням, якістю ілюстративного матеріалу, наскільки ефективно вона впливає саме на ті категорії читачів, на які розраховане рекламне повідомлення);

сила впливу на емоції (наскільки вдало обраний і ефективно поданий основний рекламний аргумент);

сила впливу на фактичну поведінку споживача (наскільки переконливо повідомлення запрошує дотримуватись його порад і наскільки ймовірно, що читач дійсно виконає ті дії, які підказує повідомлення);

інформативність (наскільки чітко й ясно викладено основний рекламний аргумент, наскільки всебічно показано корисність рекламованого об'єкта);

здатність викликати бажання прочитати повідомлення до кінця (наскільки ефективно повідомлення привертає увагу читачів).

Основні принципи реклами:

те, що сприймається свідомо, довше утримується в пам'яті;

те, про що говориться на початку і наприкінці повідомлення, запам'ятовується краще, ніж те, про що говориться всередині;

якщо матеріал різноманітний або незвичайний, він запам'ятовується краще;

інформація легше запам'ятовується і краще сприймається, якщо вона не суперечить усталеним поняттям, переконанням або менталітету;

необхідно враховувати дух основних тенденцій громадського життя.

При проведенні рекламної кампанії, розрахованої на споживача, важливо знати, кому призначається реклама, тобто який конкретно сегмент туристського ринку (молодь, пенсіонери, домогосподарки, менеджери, середній персонал компаній, аматори гірськолижного спорту, відпочинку на морських курортах і т. д.) стане споживачем реклами. Відповідно до кожної конкретної групи вибираються засоби реклами, її зміст і форма. Різні дослідження в галузі комерційної реклами приводять до висновку про недоцільність звертання реклами відразу до всіх споживачів, з одного боку, і необхідність робити рекламу більш вибірковою, спрямованою на визначений сеґмент ринку з обов'язковим урахуванням його соціально-демографічних і психологічних особливостей з іншого.

Загальновизнано, що одним з найдійовіших рекламних засобів у просуванні туристичного продукту на ринок є стабільна якість обслуговування і беззастережне виконання усіх обіцянок клієнтам. Одержавши задоволення від поїздки, клієнт із більшим ступенем імовірності звернеться до її послуг знову.

Зверніть особливу увагу

На назву своєї гостинної садиби. Турист очікує одержати у вашій садибі приємний та затишний відпочинок. Назва садиби дуже часто є першим чинником, який зорієнтує туриста зупинитися саме у вас. Якщо, наприклад, турист побачить у спеціалізованому путівнику назву «Медова хата» чи «Грибна садиба» (назви умовні), то, зрозуміло, що якщо його цікавлять гриби чи пасіка, він одразу надасть перевагу саме цим садибам. А назва садиби, наприклад, «Над ставом», «Над рікою» привабить любителів плавання та риболовлі.

Практика свідчить, що господарі, які вже приймають гостей, дуже часто називають гостинні садиби іменами когось із членів сім'ї, найчастіше власних дітей. Причому домінують жіночі імена. Нерідко трапляються і назви садиб за прізвищами господарів.

Можливі також варіанти назв за заняттями, які можуть бути запропоновані туристам, або за якимсь іншим фактором, який відображає головну відмінність цієї садиби від усіх інших. Тобто готового рецепту, як найкраще назвати свою гостинну садибу, вам не дасть ніхто, крім вас самих.

Головне знайти ту «родзинку», яка зробить вас відмінними від інших і кращими від усіх на цьому ринку надання послуг гостинності.

На логотип (якщо немає можливості виготовити свій — користуйтеся тим, який має організація, до котрої ви належите).

На зовнішній вигляд будівель та споруд.

На візитні картки та рекламу.

На зовнішній вигляд співпрацівників.

На вигляд обладнання.

 

Чому саме чотири хвилини?

Ця цифра вибрана невипадково. Проведені дослідження та аналіз, які охопили контакти між тисячами людей за різноманітних обставин, та отримані результати свідчать, що протягом чотирьох перших хвилин вирішується, чи стосунки між людьми триватимуть надалі в майбутньому, чи ні. Тільки після перших чотирьох «обов'язкових» хвилин розмови люди інтуїтивно відчувають, чи потрібно попрощатися, чи продовжити більш близьке спілкування.

Багато хто з тих, хто приймає гостей, не завжди розуміє важливості цих перших чотирьох хвилин і затрачає на зустріч багато часу, роблячи її часто ритуальною або формальною, іноді при цьому рутинною та обтяжливою. Цим вони стомлюють, дратують і навіть відштовхують своїх гостей від себе.

Це дуже погано, адже гість платить вам не тільки за нічліг та харчування. Перш за все гість платить гроші за позитивні емоції!

- 2 -

У будь-якому туристському чи готельному бізнесі завжди можуть виникати конфліктні та передконфліктні ситуації.

Туристи – це насамперед споживачі, які платять гроші для того, щоб одержати приємний, максимально комфортний, цікавий і не втомливий відпочинок.

Психологи, що спеціалізуються на туристській індустрії, в основному розрізняють передконфліктні й конфліктні ситуації.

Передконфліктні ситуації в основному породжуються суттєвими розбіжностями між очікуваннями туриста і його конкретними враженнями, отриманими від подорожі загалом та її окремих складових.

Наприклад, вартість послуг ГС видалася туристові надто завищеною за відсутності необхідних побутових і санітарно-гігієнічних умов (немає гарячої води, холодний туалет у дворі і т. п.). У цьому випадку власник ГС повинен виважено підходити до питання ціноутворення і дотримання співвідношення «ціна-якість». Найчастіше передконфліктні ситуації ініціюються так званою «ціновою дискримінацією», коли ті ж послуги коштують для співвітчизників дешевше, ніж для іноземних туристів. Тут слід зазначити, що законодавство багатьох країн і ряд актів міжнародного приватного права закріплюють неприпустимість «цінової дискримінації» і що власники ГС при веденні негнучкої цінової політики ризикують мати судові розгляди зі своїми клієнтами. Однак у більшості випадків досвідчені власники не допускають прояву конфліктних ситуацій, а у випадку виникнення таких — намагаються вирішити проблемну ситуацію шляхом переговорів чи поступок за свій рахунок, тому що невелика поступка одному вибагливому клієнтові не принесе великих збитків ГС.

Іноді мають місце конфліктні ситуації. У більшості випадків вони пов'язані з так званими «складними» клієнтами, до яких звичайно відносять надмірно вимогливих гостей. Однак у практиці ГС конфліктних ситуацій трапляється значно менше, ніж у готелях, оскільки вважається, що власники ГС до гостей ставляться дуже уважно і виявляють гостинність.

Необхідно пам'ятати, що ГС не є окремим суб'єктом туристської індустрії – вона, як будь-який інший готель чи ресторан, перебуває в тісній взаємодії з тураґентами або туроператорами, що також відповідають за своїми обов'язками.

Підтримка репутації доброго й надійного партнера – запорука подальшого процвітання бізнесу власників ГС.

Способи, до яких ви вдаєтеся при вирішенні складних ситуацій, є кінцевим випробуванням, яке свідчить про ваш професіоналізм та вміння керувати взаємостосунками між людьми, особливо якщо проблема, що виникла, не є результатом допущеної вами помилки, а результатом обставин, ініційованих кимось або чимось.

Чи дотримуєтеся ви думки, що тільки незручні клієнти скаржаться і вони будуть скаржитися за будь-яких обставин?

Може скластися враження, що першопричиною скарг є важкий день, але досить небезпечно розглядати скаржника як набридливу муху, не сприймаючи його серйозно. Кожна скарга є своєрідним попереджувальним знаком, тим лакмусовим папірцем, який повідомляє вам про те, що щось негаразд із вашою послугою або продуктом.

Така скарга надає вам можливість виправити стан справ ще до того, як ваші гості поїдуть і більше до вас ніколи не повернуться. Багато гостей ненавидять скаржитися і багато чого можуть стерпіти перед тим, як вам поскаржитися. Коли ж вони вже скаржаться, то через щось значне, а якщо ні, то це є результатом ряду дрібних неприємностей, які їм дошкуляли раніше, і в момент, коли додалася ще одна, їхня чаша терпіння переповнилася.

Тема 5. Організація послуг проживання (ПІДГОТОВКА НІЧЛІГІВ)

1. Види поселення.

Кімнати.

Самостійні житлові споруди: відпочинкове житло, дачні будиночки.

Кемпінги.

Загальні (групові) кімнати.

Обслуговуючі приміщення.

Загальні вимоги до приміщень

- 1 -

Залежно від виду приміщення, яке в нашому господарстві збираємось надавати гостям, а також засобів, які можемо призначити для їх адаптації, можливе осягнення різного стандарту. Маємо менші можливості маневру, коли надаємо готові приміщення, більші - коли будуємо новий об'єкт або пристосовуємо стару стайню чи горище; тоді можемо задуматись над тим, який тип поселення і яке розташування приміщень буде гостям відповідати найкраще. Це може мати істотне значення для успішного ведення Вашого бізнесу, попит є, як відомо, різний залежно від виду поселення.

Агротуризм — на противагу так званому масовому туризму (великі відпочинкові установи) - характеризується тим, що пропонує затишне і домашнє поселення в маленькому масштабі. Тому в багатьох країнах існують законодавчі обмеження щодо максимальної кількості різних відпочинкових елементів (кімнат, ліжок, місць у наметових містечках). Це має дві сторони - як позитивну, так і негативну. Очевидним є те, що винаймання однієї кімнати не забезпечить власникам агрооселі відчутного доходу, а інші додаткові інвестиції не будуть прибутковими. З іншого боку, з'являється природне прагнення розширення бізнесу, коли справи йдуть добре. Застерігаємо, однак, перед надмірним збільшення кількості приміщень. Не вдасться тоді утримати «домашнього» характеру послуг, що є головним магнітом, який притягує туристів. Складно встановити межі, поза якими Ваше починання перестає бути «відпусткою на селі», а стає звичайним пансіонатом. У більшості країн Європейського Союзу така межа встановлена на максимальній кількості кімнат — десяти. В Україні лімітованим чинником кількості кімнат може виявитися податкова система.

 - 1.1. -

Необхідно вирішити, чи будуть це кімнати одно-, дво- чи багатомісні. Найпопулярнішими є двомісні кімнати. Зате багатомісні (максимум чотири-, п'ятимісні) можна підготувати для молоді. Якщо володієте величезними кімнатами, спробуйте їх перегородити і створити дві кімнати, які зв'язані зі спільним входом для однієї сім'ї (допускається коридор). Однак пам'ятаймо, щоб кожне приміщення мало окреме вікно.

Не потрібно «загущувати» приміщення встановленням завеликої кількості ліжок у кімнаті. Гості повинні мати достатню поверхню для вільного переміщення впродовж дня, а також вільний доступ до вікна і шафи. Нижче подаємо приклади мінімальних норм площі поверхні, які прийняті в Німеччині, Польщі та Україні.

Одномісна кімната Німеччина Польща Україна
- тільки нічліг мін. 8м2 7 м2 9 м2
- нічліг і місце для відпочинку 12 м2 Немає даних Немає даних
Двомісна кімната      
- тільки нічліг 12 м2 12 м2 12 м2
- нічліг і місце для відпочинку 18 м2 Немає даних Немає даних
Загальна кімната мін. 6 м2 на особу Немає даних мін. 3 м2 на особу

одномісні: мін. 200 х 90 см;

двомісні: мін. 200 х 140см.

У Польщі популярні так звані версальки, які розкладаються в ширину на 110 см, часто використовуються як двомісні ліжка, можуть бути трактовані виключно як додаткове нічліжне місце для іншої особи. Розкладні м'які крісла можуть слугувати лише як ліжка для дітей. Допускається також двох'ярусне ліжко в дитячій кімнаті. Також рекомендується наявність дитячого ліжечка для маленьких дітей (із сіткою чи драбинкою), яке можна помістити в кімнаті батьків.

Ліжка повинні бути не в знищеному стані, оснащені чистими матрацами, із суцільним покриттям, з гармонійним поєднанням до кольору стін, підлоги, килимів, гардин та інших елементів кімнати. Позитивно сприймається облаштування кімнат у традиційному сільському стилі з елементами, пов'язаними з місцевими традиціями та обрядами. Вимагається відповідна кількість постелі для щотижневої її заміни. У холодніші пори року необхідні додаткові ковдри, а також калорифери. Вікна повинні бути оснащені непрозорими шторами, віконницями або жалюзями.

Окрім цих мінімальних елементів оснащення (ліжка, закрита шафа і постіль), стандарт кімнати буде вищий, коли додатково там буде наявне наступне:

 килим або доріжка біля ліжок;

 м'які крісла або крісла, а також невеликий письмовий стіл;

 книжкові полички;

 ікони;

 настільна лампа;

 електричний чайник з необхідним посудом;

 радіо і телевізор.

При облаштуванні приміщення потрібно використовувати екологічно безпечні матеріали, не токсичні і вогнетривкі (наприклад, вогнестійкі смітники). Гості щораз частіше звертають увагу на те, чи використані засоби і матеріали гармонійно вписуються в навколишнє середовище. Наприклад: яким порошком переться білизна або яким лаком покрита підлога (невідповідний може викликати подразнення шкіри і очей).

- 1. 2. -

У Західній Європі відпочинкове житло і дачні будиночки належать до найпопулярніших форм поселення. Під час обговорення з українськими відпочивальниками зауважено велике зацікавлення проведенням вільного часу в таких нічліжних об'єктах. Маючи право вибору кімнат у будинку власників і чи окремого відпочинкового помешкання, більшість гостей вибирає самостійні житлові споруди. Чому? Тому, що помешкання є вигідніше, воно забезпечує більше приватності, на місці є кухня і санітарний вузол. Такий вибір особливо відповідає батькам з малими дітьми.

Зі сторони власника господарства відпочинкове помешкання може бути вигідним вирішенням виникаючих проблем. Йому тільки потрібно мінімально облаштувати кухню, а санітарний вузол цілком задовольнить дві або три кімнати. При відповідному проектуванні один каналізаційний і водогінний канал обслуговуватиме кухню і вбиральню. Вітальна кімната може бути з'єднана в одному приміщенні з кухнею і їдальнею. У будинках, які призначалися для проживання двох поколінь, такі помешкання існують і часто не використовуються. Тоді прийняття рішення про відкриття туристичного бізнесу майже не вимагає значних фінансових витрат та інвестицій. Оплата за таке житло здійснюється за цілий об'єкт загалом і при цьому не має значення те, що гостей прибуло менше, ніж є підготовлено місць. На житлові цілі можна відвести горище, господарський будинок (літню кухню), веранду і тим самим збільшити кількість спальних місць. Щоб максимально використати загальну > -площу, часто поєднують зміщення поверхів і створюють яруси на зразок шафи з антресолями.

Відпочинкове житло має ще одну особливість, воно є вирішенням проблем догляду й утримання об'єкта. Гості самі прибирають, а власник тільки надає мийні засоби, щітки, ганчірки, порохотяг. Трапляються непоодинокі випадки, коли відпочивальники приїжджають з власною постільною білизною, і тоді відпадає потреба у пранні.

Щоб полегшити проектування відпочинкового помешкання, пропонуємо декілька типових варіантів планів розташування приміщень. Інші рекомендації щодо оснащення кожного приміщення зокрема детально описано в наступних розділах щодо облаштування кухні, кімнат, санітарного вузла, вітальні тощо.

Літній або дачний будинок

В Україні рідко трапляється, щоб селяни будували дачні будиночки, частіше вони продають свої приватизовані земельні ділянки міським жителям. Подібне явище спостерігалося в Скандинавських країнах, однак там вдалося переконати селян, що продаж землі є одноразова можливість, яка забезпечує тільки швидкий дохід. Розпочата роз'яснювальна кампанія мала на меті заохотити селян до будівництва дачних будинків, що в подальшому виявилося більш дохідною справою, ніж продаж земельних ділянок.

Немає потреби будувати заново нову будівлю дачного типу. Можна відремонтувати стару селянську хату, млин, стайню або інші споруди, які не використовуються для ведення господарської діяльності. У деяких районах, так званих неперспективних сіл, є чимало покинутих господарств, трапляються цілком не заселені хутори чи присілки. Доведені до первісного стану, без псевдосучасних змін, покинуті об'єкти можуть чудово служити туристам.

Дачний будинок всередині за оснащенням схожий з відпочинковим помешканням, однак становить окремий будівельний об'єкт із використанням більшої загальної площі. Оснащення приміщень не повинно бути комфортабельним, достатньо використати прості і старі функціональні дерев'яні меблі. Максимальна кількість ліжок в одному будинку може бути від чотирьох до десяти (для однієї або двох сімей) і відповідно від двох до п'яти спалень, кухня або кухонний куток, АУС, санітарний вузол, вітальна кімната, тераса, городні меблі. Про інші елементи дачного облаштування приміщень вестимемо мову у відповідних розділах порадника.

Цей вид поселення часто вибирають туристи з огляду на його наступні переваги: безпосередній контакт з природою, перебування на свіжому повітрі впродовж цілого дня, великий ступінь приватності, незалежність від власників, вигідні, просторі приміщення, можливість догляду за дітьми, які граються перед будиночком. Це часто є сповненням мрій про власний будинок, хоча б тільки на період відпочинку.

- 1.3. -

Ця форма поселення характеризується певною сезонністю. У Голландії понад 60 % громадян проводять свою відпустку в наметах або в кемпінговому причепі (так званому скіфі). Останнім часом значно змінилися вподобання туристів і наступив спад зацікавлення побутом на великих відведених кемпінгових полях, які вміщують від 50 до 100 причепів, на користь малих сільських об'єктів біля селянського господарства. Однак в Україні, біля забудованого комплексу відпочинкових баз альтернативне розвивається цей вид поселення біля великих водойм та морського узбережжя.

Правові норми багатьох країн не дозволяють інтенсивне використання місцевості біля селянської садиби на функціонування кемпінгів, обмежуючи максимальну кількість місць до 15 наметів або причепів. Кемпінг є добрим вирішенням для тих господарств, біля яких є вільні, відповідно розташовані місця з виглядом на привабливі і мальовничі краєвиди. Низькі ціни компенсуються більшою кількістю гостей, які одночасно перебувають на кемпінгу.

Ведення кемпінгу у сільській місцевості може здійснюватися різними способами:

власник надає фірмі відведене місце, яка там встановлює власні причепи і сама здає їх туристам;

приватні особи орендують відведену місцевість на цілий сезон і встановлюють свої причепи;

власник сам купує декілька причепів і орендує їх гостям;

гості приїжджають з власним причепом або наметами. Облаштування і побутові умови кемпінгу:

добра дорога, яка дозволяє маневрувати автомобілем разом з причепом;

утрамбоване місце для п'яти причепів чи наметів як мінімум;

відведення надлишкової води з місця кемпінгу;

забезпечення питною водою і облаштування каналізацією;

електричне під'єднання;

вбиральня, душові кабінки, забезпечення теплою і холодною водою (до максимальної кількості місць);

зовнішнє освітлення (дороги, стежок, доступу до санвузлів);

протипожежне забезпечення (щити, ящики з піском тощо);

відведені місця для збору сміття і відповідна їх місткість;

місце для розведення вогнища, обладнання під гриль.
Додатково:

кухня з їдальнею;

світлиця або альтанка;

окреме каналізаційне й водопровідне підключення до кожного причепа.

- 1.4. -

Це спальні приміщення для більшої кількості осіб, як правило, від п'яти до кільканадцяти нічліжних місць. Окрім кімнат, до цього виду поселення ставляться вимоги облаштування побутових приміщень для вмивання, вбирання, а також інших загальних приміщень, таких як кухня, їдальня, вітальня. Стандарт поселення і послуг, які пропонуються, можна охарактеризувати як елементарний, він є нижчим, ніж у випадку гостинних кімнат. Оснащення кімнат має бути простим і невимушеним, тому пропонуємо замість шаф для одягу обладнати стіни відповідною кількістю вішалок для верхнього одягу з можливістю його просушування, двох'ярусні і розсувні ліжка. Одна ванна на максимум 12 осіб, при цьому власники цього об'єкта зобов'язані прибирати приміщення. З огляду на низький стандарт, ціни також низькі. Такими поселеннями користуються переважно групи шкільної та студентської молоді.

У Західній Європі останнім часом з'явилися нові форми загальних (групових) способів поселення. Дві з них здобули особливу популярність. Це великі стодоли, пристосовані для проведення короткотермінового відпочинку, які функціонально призначені для зберігання кормів або для інших господарських потреб. Ці споруди забезпечують елементарні умови для короткотермінового перебування. Гості часто мають зі собою спальні мішки, а часом і оснащення для

готування їжі. Важливим є те, що завдяки адаптації цих об'єктів для туристичних цілей вдається зберегти їх від руйнування й утримувати як елемент сільського достатку.

Другий, схожий тип загальних (групових) помешкань - місця для ночівлі в стодолі із сіном, де окремі спальні приміщення відокремлені одне від одного тюками сухої трави. Гості самі можуть вирішувати потребу в площі перебування і кількості нічліжних місць.

- 2 -

Самі лише спальні місця не повною мірою забезпечують задоволення відпочинком і не в стані задовольнити очікувань гостей. Для того щоб вони почувалися добре під час відпочинку, помешкання мусять мати функціональні приміщення, які умовно називаються обслуговуючими, однак їх надання і відповідне оснащення є необхідною умовою.


Вітальня

Вітальня (відпочинкова кімната) є приміщенням, яке мусимо запланувати у всіх перелічених вище типах поселення. Вона може функціонально використовуватися як: місце для споживання їжі (якщо немає окремої їдальні), місце для товариських зустрічей, забав, огляду телевізійних передач. Під час довгих вечорів або негоди гості не мусять сидіти в спальних кімнатах. Це приміщення є доброю можливістю до знайомства з іншими відпочивальниками та проведення товариських бесід з власниками агрооселі.

Оснащення:

відповідна кількість місць за великим столом чи лавкою;

вигідні крісла або дивани;

камін;

ігровий стіл (карти, шахи тощо);

експрес для кави і чаю;

міні-бар (самообслуга із записом і цінником);

телевізор, відео-, стереоапаратура (якщо кімната впорядкована в традиційному селянському стилі, це оснащення потрібно помістити в спеціальній шафі або в іншому приміщенні).

Загальна площа вітальні для чотирьох-восьми осіб повинна становити мінімум 20 м2. Додатково деякі власники агроосель облаштовують спеціальну ігрову кімнату для дітей.

Кухня

Господар (а власне, господиня) мусить обміркувати, чи буде вона готувати для гостей, чи гості будуть користуватися з окремої кухні. Надання гастрономічних послуг дає додатковий дохід, але з різних причин (малі діти, пік польових робіт, стан здоров'я) господиня може бути не зацікавлена у приготуванні їжі.

Тоді є наступні можливості:

замість кімнат влаштовуємо відпочинкове помешкання з міні-кухнею;

створюємо додаткову кухню для всіх гостей разом з окремою їдальнею.

Оснащення:

газова або електрична плитка з духовкою;

холодильник з морозильною камерою;

умивальник;

кухонні шафки зі столовим начинням, повним набором тарілок, каструль, кухлів, склянок, небезпечним приладдям для готування їжі (таким як терки, м'ясорубка, консервний ключ, комплект ножів);

кавоварка;

місце для зберігання продуктів;

смітник для харчових відходів;

засоби для чищення, миття, комплект ганчірок.

Додатково:

мікрохвильова піч;

посудомийна машина;

фільтр для води з інструкцією до використання.

Елементи оснащення повинні повністю відповідати максимальній кількості гостей. Тарілок, склянок, горняток має бути відповідно більше.

У відпочинковому приміщенні бажано відвести на кухонний куток мінімум 4 м плюс додатково 4 м2 для споживання їжі (для чотирьох осіб). Спільна чи загальна кухня повинна за площею й оснащенням задовольняти користування нею одночасно щонайменше половини гостей.

Санітарний вузол

Звичайно, найкраще є тоді, коли кожна кімната має окремий санітарний вузол. Це, як правило, вимагає додаткових витрат, але від цього отримаємо вищу ціну. Якщо мусимо перепроектувати приміщення, потрібно вважати, щоб санітарний вузол не зменшив занадто площу кімнати. Тоді краще влаштувати один санітарний вузол на дві кімнати, якщо вони розташовані поруч.

Трапляється так, що внаслідок різних умов (фінансових, обмеженої площі, з технічних або будівельних причин) потрібно задовольнятися спільним санітарним вузлом для декількох кімнат. Така незручність повинна компенсуватися нижчою ціною. Спільний санітарний вузол радимо розміщувати на тому самому поверсі, де знаходяться спальні. Важливою складовою є добре функціонуючі центральне опалення і вентиляція. Практикується користування одним санітарним вузлом максимально семи чоловік, у випадку більшої кількості гостей рекомендуються окремі санітарні вузли для мужчин і жінок.

Оснащення:

Санітарний вузол має справляти приємне враження. З точки зору дотримання правил гігієни, а також економії води рекомендується встановлювати душові кабінки замість ванн. Необхідні дзеркало над умивальником, освітлення, поличка або ванна шафка, розетка, вішаки для рушників. Біля душової кабінки повинен бути вішачок на халат і рушник, килимок, мильничка, поличка для косметики. Потрібен смітник для відходів. Усі елементи оснащення

мають бути оформлені в одному стилі, вміло скомпоновані і поєднуватися з кольором стін та підлоги. Необхідні засоби для чищення, туалетний папір та паперові рушники.

- 3 -

все обладнання і елементи оснащення мають відповідати максимальній кількості гостей;

відповідне завершення підлог у кімнатах, коридорах і сходових клітках з метою дотримання чистоти і безпеки гостей;

вентиляція всіх приміщень;

опалення відповідно до пори року (у сезонних об'єктах додаткові обігрівачі для холодніших днів або ночей);

достатнє освітлення (мінімум ЮОВт на одне приміщення) плюс нічні лампочки, бра. Постійне освітлення проходів, сходових кліток і коридорів (для безпеки гостей);

протипожежний інвентар (вогнегасники, шланги, інструмент) у видному і легкодоступному місці з інструкцією щодо обслуговування (для іноземних гостей вона має бути перекладена двома мовами: англійською і німецькою);

використання незаймистих лицювальних матеріалів, знакування евакуаційних виходів;

утримання бездоганної чистоти приміщень з використанням нетоксичних засобів, які підлягають біорозпаду;

відповідна кількість шаф і шухляд, місця на розміщення дорожніх речей, мінімум чотири вішаки на одну особу (суцільні) плюс вішак для спідниць, брюків тощо;

мітли, щітки для взуття, ганчірки;

меблі, стіни, штори, наліжники, покривала та інші елементи оснащення мають бути однорідними за стилем і кольором, адже маленькі дрібнички створюють ефект затишку.

 

Місто Кременець

Розкинувся Кременець у довгій вузькій долині, серед мальовничих Кременецьких гір, північні схили яких поступово переходять у рівнину Малого Полісся. З півдня до них примикає Західний Лісостеп.

В околицях міста здіймаються останцеві гори Замкова, Черча, Дівочі Скелі, Страхова. Маслятин, Бужа, Гостра, що є складовою частиною Кременецької гряди. Відносна висота їх 120 -150 метрів. Здалеку видно високу крутосхилу Замкову гору з рештками мурів та веж колись могутньої фортеці. Висота гори 397 метрів над рівнем моря. За звичай її називають тут Боною на честь імені однієї з володарок замку італійки Бони, дружини польського короля Сигізмунда І.

У південно-східній частині міста знаходяться оповиті легендами мальовничі Дівочі скелі. Це цінна ботанічно-геологічна та палеонтологічна пам'ятка, один з найцікавіших куточків Кременецьких гір. Ламані, нагромаджені в первозданному хаосі брили, стрімкі урвища і дивовижні кам'яні композиції, чорні провалля гротів і печер довгою стрічкою оперезують верх гори. Ділянки степової і наскельно-степової рослинності є місцем зростання низки волино-подільських ендеміків, а також реліктових видів. Це шавлія кременецька, молочай волинський, змієголовник австрійський, гвоздика несправжньопізня, спірея пиківська, лещиця дністровська, підмаренник застарілий. самосил гірський. жовтозілля Бессера.

Тут зростають також ендеміки Кременецьких гір - мінуарція збільшена та юринея товстосім'янкова і вузьколокальний ендемік та реліктовий вид береза Клокова.

Багата визначними подіями та архітектурними пам'ятками історія міста.

У Кременці народився і провів дитячі роки великий польський пост Юліуш Словацький. На кременецькій околиці Калинівка височіють поміж зеленими шатами мальовничі скелі куди часто любив приходити поет, їх називають скелями Словацького.

А біля підніжжя гори Черчі знаходиться П'ятницький цвинтар XVII століття, де, за переказами поховані козаки Максима Кривоноса, які загинули під мурами фортеці у бою з польською шляхтою. На цвинтарі збереглося кілька десятків монолітних кам'яних хрестів та брил. Одна з них своєю формою нагадує кобзу.

Серед інших пам'яток історії та культури виділяються приміщення колишнього братського Богоявленського монастиря, спорудженого на початку XVII століття., будівля колишньою єзуїтського колегіуму, Миколаївський собор та багато інших унікальних споруд та пам'яток.

Село Підлісці.

Село Підлісці знаходиться одразу під Кременцем. Тут знаходиться ще один пам'ятник часів визвольної боротьби українського народу Богданова каплиця. Тут ідучи на Берестечко, побував Богдан Хмельницький.

- 2 -

Бережанщина входить до географічного району Опілля, яке є найвищою і найбільш розчленованою частиною Подільського плато. В основному територія району рівнинна, лише подекуди здіймаються високі пагорби, які поступово переходять у широкі долини. І тільки північніше Бережан, там, де проходить водорозділ річок Золота Липа і Нараївка, гребенистим пасмом виділяється Подільська гряда. Тут знаходиться найвища точка Подільського плато, яка сягає 448 м над рівнем моря. Найрозчленованішою частиною Опілля є його східний край на межиріччі Гнилої Липи та Золотої Липи, Золотої Липи та Стрини. Межиріччя видовжених кряжів з півночі на південь розчленовані численними річками та ярами. Глибина врізу досягає 150-200 м, абсолютні висоти перевищують 400 м. У північній частині пасма річкові долини, яри і балки досить розлогі, а в південній - круті, часто зі стіноподібними схилами, складеними твердими пісковиками, вапняками, сланцями.

Бережанські краєвиди своєю красою можуть суперничати з найкращими куточками природи Європи. З якого б горба ви не оглядали б місцевість, око не стомиться від одноманітності. А вони, ці горби, чи, як їх називають місцеві жителі, гори, досить високі: гора Сторожинська має 398 метрів, Звіринець 382, Яришків 308. В регіоні знаходиться ціла низка привабливих геологічних пам'яток природи, серед яких: карстові лійки на околиці с.Гутисько, Коржовське відслонення середнього девону, Курянський вапняковий останець, останець - " Чортів камінь".

Природні умови Бережанщини сприятливі для розвитку сільського та лісового господарства. Найбільш поширеними на території району є родючі черноземні та темно-сірі опідзолені ґрунти. У лісах Бережанщини нараховується близько 200 деревних та чагарникових порід. У них зустрічаються дикий кабан, олень, козуля, рідше дикий кіт. З птахів поширені тетерев, рябчик, снігур, кедрівка та інші. У річках багато риби (короп, карась, лин, окунь, щука), водиться водяний щур. Є на Бережанщині горностаї, ласки. З ендемічних видів тут поширені подільський кріт, плямистий ховрашок, чагарникова полівка. Клімат Бережанщини лагідний і досить вологий. Найхолодніші дні в січні, найтепліші в липні. Зима, яку часто супроводжують відлиги, триває з другої декади грудня до середини лютого. Влітку на Бережанщині практично не буває посух.

Лісистість горбогірних регіонів подекуди сягає 33%. Тут поширені букові, грабово-букові ліси. Трапляються дубові, дубово-грабові лісові формації. До схилів південних експозицій приурочені лучно-степові фітоценози, утворені формаціями осоки низької. Прикладом таких унікальних лучно-степових угруповань є рослинність Голицького ботаніко-ентомологічного заказника. На території Опілля зустрічаються: волошка тернопільська, конюшина гірська, кадило сарматське, осока низька, підмареник забутий та ін. Враховуючи високу залісненість території і наявність елітних букових та дубових лісів у районі Бережанського горбогір'я збереглась велика кількість цікавих ботанічних об'єктів: дуб Б. Хмельницького віком понад 500 років, дуб " Богатир" віком 400 років, Бережанська і Нараївська бучини, Мужилівська 140-річна діброва.

У глибину тисячоліть сягає неписана історія Бережанщини. На території сучасних Бережан тривалий час існувало давньоруське поселення. Зручні природні умови приваблювали сюди, на береги Золтої Липи, первісних людей. Селилися вони недалеко від річки, на високих, укритих лісом сухих берегах.

Багато хвилюючих сторінок історії Бережинщини пов'язані з періодом першої світової війни. На схилах тутешніх гір точилися криваві бої за участю відродженого українського війська Українських Січових Стрільців. Численні свідчення тих тривожних часів можна спостерігати і сьогодні.

Село Гутисько

Особлива, дещо містична атмосфера панує в цій місцині. Тут, в селі Гутисько сам Бог поєднав частинки в єдине ціле так, що не виникає сумніву: людина не віддільна від природи.

Частина Бережанського горбогір'я з горою Голиця , розлогі букові ліси що ваблять своєю величчю та могутністю, незвичайні творіння природи карстові лійки та воронки. І все це тут, у Гутиську. Місцеві жителі цінують Природу, віддаючи їй належне. Село Гутисько є осередком лемківської культури (донедавна саме тут походив її фестиваль) Це чи не єдине село, де так добре збереглися залишки лемківських традицій. Вишиванки рукодільниць та різьба по дереву місцевих майстрів-умільців такі прекрасні, що виникає бажання придбати будь-яку річ.

Ліси Гутиська надзвичайно багаті ягодами та грибами. Опеньки, підберезники, печериці, лисички обирайте до смаку. А скільки тут суниць! Сезон полювання привабить в село мисливців

Село Куряни.

Село Куряни розкинуте серед лісів на березі річки Нараївки по обидві стороні шляху, що йде з Бережан на Рогатин, за 15 кілометрів від районного центру і за 4 кілометри від залізничної станції Підвисоке на лінії Тернопіль-Ходорів. У селі є ставок, над яким посеред лісу колись стояв панських фільварок. Поблизу села у лісі розташована мальовнича вапнякова скеля останець.

- 3 -

Подільські Товтри перетинають хвилясту рівнину Подільського плато з північного заходу на південний схід через міста Збараж, Скалат, Гримайлів, Кам'янець-Подільський аж до Молдавії. Горбисте товтрове пасмо має різну ширину: від двох-трьох до п'ятнадцяти-двадцяти п'яти кілометрів і довжину понад 250 кілометрів. Середня висота головного товтрового валу триста-чотириста метрів над рівнем моря.

За густі ліси-бори, за уквітчані сонячні галявини, за напоєні медом і росами трави в народі ці гори назвали Медоборами

На вершинах Медоборських гряд і горбів видніються мальовничі скелі, кам'яні поля. Місцями у вапняках розвинені карстові форми рельєфу (карри, гроти, ніші, колодязі), що жадібно поглинають дощові і талі води. В таких місцях рослинність бідна. Зате біля підніжжя горбів, де підземні води рясними джерелами виходять на поверхню, буяє багата і різнобарвна рослинність.

Серед рослинного розмаїття Подільських Товтрів є ряд рідкісних видів. Наприклад, таких як легендерна „неопалима купина" - ясенець білий. У теплі сонячні дні квіти цих рослин виділяють багато ефірних масел, які на мить спалахують при піднесенні сірника. Сам же ясенець при цьому залишається неушкодженим, що й дало цій цінній лікарській рослині народну назву „неопалима купина".

Окремі ділянки Подільських Товтрів взято під охорону як важливі ботаніко-геологічні пам'ятки природи, а на найбільш цінній з них, від села Вікно до Збруча у 1990 році створено Медоборський державний заповідник.

Медобори - чарівний край подільської землі, оповитий легендами, переказами про сиву давнину, про героїчні події минулого. Тут знаходять сліди поселень людини кам'яної доби і місця словянських городищ, тут були столиці руських удільних князівств і укріплені замки родовитих магнатів.

У 1848 році в Збручі недалеко від села Личківці було знайдено скульптурне зображення чотиригранну фігуру-стовп із сірого вапняку висотою 2, 67 метра, давньослов'нського бога Святовида. Припускають, що на найвищій у цьому районі Медоборів горі Богут, висотою 414 метрів, в дохристиянські часи знаходилося святилище на якому і стояла ця фігура.

Збаразькі Товтри

Товтровий кряж бере свій початок біля Підкаменя, що на Львівщині, на одній з найбільш підвищених ділянок Подільської височини, у місці, де пролягає вододіл басейнів Дніпра-Славутича та Дністра, де із зелених затишних левад випливають холодними джерелами Іква, Стир, Серет, Горинь.

Товтри це унікальна геолого-ботанічна пам'ятка минулого, подібної якій немає у всій Європі. Бо тільки тут зносяться до неба гори-стрімчаки, породжені в глибинах прадавнього Сарматського моря. Протягом сотень тисяч років у теплих мілководних товщах якого існували і відмирали гігантські колонії коралів, водорості, моховики, молюски та безліч інших морських організмів, їх рештки, разом з дрібними частинками гірських порід, поступово відкладалися, нашаровувалися вздовж узбережжя древнього моря, утворивши на протязі кількох сотень кілометрів величезний коралово-рифовий бар'єр, який після відступу моря перетворився в довгу гряду вапнякових гір.

Біля села Дзвиняча Збаразького району знаходиться яр Жаб'як. Це своєрідний природний музей, в якому зосереджена велика кількість унікальних геологічних експонатів. Яр на кілька десятків метрів врізається в товщу гірських порід, оголюючи верстви віком 15-20 мільйонів років. В них захоронені численні рештки рослинних і тваринних організмів винятково доброї збереженості. Тут є найбільші на Поділлі скам'янілі стовбури дерев, і верстви бурого вугілля з добре вираженими рештками рослин. У більш пізніх відкладеннях знайдено бивні і зуби мамонтів і крем'яні знаряддя праці. За багатством видового складу викопних організмів і їх збереженістю яр не має собі рі вних серед подібних пам'яток.

Поблизу села Залужжя у підніжжі зелених Товтрових пагорбів розміщена цікава пам'ятка природи - печера " Довбушева". Попрощавшись на деякий час з сонцем можна зайти під холодні склепіння підземелля. Моторошна тиша зрідка порушується -Інше ударами важких краплин, що зриваються з чорної икритої кіптявою стелі. Дві галереї печери, заввишки 4-> метрів і загальною протяжністю до тридцяти метрів, закладені в надрах гори.

Місто Збараж

На мальовничій Подільській височині, де Товтровий кряж перетинає невелика річка Гнізна, лежить давнє місто Збараж районний центр Тернопільської області.Збараж гарний кожної пори року: зимою він приваблює спортсменів захоплюючими лижними трасами, весною і влітку потопає в зелені, річка і озера дихають свіжою прохолодою, восени радує щедрими врожаями полів і садів. Територія, на якій розташований Збараж, ще в сиву давнину приваблювала людину. Тут було слов'янське поселення епохи Київської Русі. Перша письмова згадка про Збараж датується 1205-1211 роками. Тогочасні літописи говорять про Збараж як центр волості Галицько-Волинського князівства. Але найбільш яскраві сторінки історії Збаражчини пов'язані з Визвольню війною українського народу 1648-1654 років.

Відразу за селом Залужжя, на березі річки Гнізни навпроти Старозбаразької фортеці піднімається стрімка гора, яку називають Бабиною. Кажуть, що тут колись було поганське капище з кам'яним ідолом бабою, а потім було збудовано церкву, що з'єднувалася з фортецею шкіряним мостом. Зовсім поряд, в урочищі з однойменною назвою Бабина гора, виявлено залишки давньоруського городища ІХ-ХІ1І століть, оточеного колись валами і ровами.

Село Чернихів розташоване у місцях багатих на рибу: короп, білий амур, товстолобик, карась, плотва та інші. А при воді, в зелених нетрях, виводиться безліч болотних та водоплавних птахів.

Село Вікно

Поряд з товтровими горами Гостра скеля, Любовня, Лебедиха, Ципель, Довга розкинулось село Вікно. Перші письмові згадки про нього датуються 1464 роком. Свою назву воно отримало від унікальних озер-вікнин, утворених підземними водами, що в кількох місцях прорвалися назовні могутніми джерелами. Вони не замерзають навіть у найлютіші морози. Чимало легенд та переказів виникло навколо цих незвичайних природних пам'яток.

На відстані 1 кілометра від села, на схилі Товтрової гряди відслонюються мальовничі скелі сарматських рифових вапняків, які називаються скелями Франка в честь перебування тут на початку 1880-х років І.Я.Франка. Вершини і підніжжя скель покриті багатою рослинністю, серед якої зустрічається багато рідкісних видів. Селище Гримайлів

За чотири кілометри від Вікна по трасі Сатанів-Скалат лежить древнє селище Гримайлів. У його зовнішньому вигляді сусідують сучасність і патріальхальна старовина. Окраса Гримайлова його парк. Колись у ньому стояв великий палац, але під час війни він був зруйнований. Парк зберігся краще. Столітні дуби, липи, клени творять могутніми кронами суцільний дах. Недалеко від парку, при самій дорозі, стоїть викладений із медоборського каменю пам'ятник „Дерево Міцкевича", споруджений у сторічний ювілей великого польського поета.

- 4 -

Коропецьке Подністров'я

Дністровський каньйон є одним з найбільших у Європі. Утворений річкою Дністер, він являє собою річкову долину з прямовисними берегами висотою 100-250 м. Північні схили каньйону густо помережені ущелинами, по яких стікають до Дністра його ліві притоки. За визнанням спеціалістів Дністровський каньйон є одним з наймальовничіших місць України і своїми рекреаційними можливостями він не поступається Криму і Карпатам.

Глибокі річкові долини, яри, каменоломні відкриють допитливому оку безліч документальних свідчень геологічного минулого краю: скам'янілі рештки вимерлих і рослин, рештки морських та наземних хребетних, зразки гірських порід. З допомогою цих німих свідків минулого ви зможете здійснити цікаву і неповторну подорож у глибину віків.

Поблизу села Стигла розміщена цікава гравертинова скеля. Довжина її 4 м, висота 3-4м. У травертині є отвори від стебел рогози, гілок дерев, діаметром 3-4 см. Біля південного краю скелі протікає потічок по травертиновому гравію. За 10 м від бровки скелі, утворюючи кілька невеликих водоспадів, протікає дзюркотливий струмок.

Серед будівель Коропецького дитячого інтернату чепурним красенем розташувався палац колишнього власника цих земель, графа Бадені. Серед сучасних корпусів інтернату у парку ще можна помітити старовинні дерева, як і перед фасадом резиденції.

В книзі В. Стецюка " Культурні грона Дністра" наводяться перекази, що збереглись серед місцевого населення, про графа Бадиню. Його справжнє ім'я - Казімір Бадені (1846 -1909рр.), він був Іамісником Галичини, прем'єром Австрії та міністром внутрішніх справ. Палац в Коропці будований в класично-синкретичному стилі з розкішними бароковими ліпними геральдичними атрибутами, серед яких між рушниць і мисливських ріжків розміщений барельєф з зображенням перехрещених коси і ціпа. Особливо в палаці вражає мистецьке використання кольорової деревини для паркету та панелей на стінах.

В околицях містечка знайдені залишки поселення трипільської культури.

Село Горигляди

Природа Дністровського каньйону в районі села Горигляди неповторна і своєрідна. Тут збереглися унікальні геологічні та ботанічні пам’ятки природи. Клімат на Гориглядському відрізку Дністровського каньйону м'який і теплий. Середня температура січня 5° С, липня +19° С. Опадів випадає близько 550 мм на рік.Село Горигляди розташоване на мальовничому березі річки Дністер, який описує довколо села велику дугу, охоплюючи його з трьох сторін. Село розташоване на мальовничому лівому березі річки Дністер за 42 кілометри від районного центру Монастириська і за 35 кілометрів від найближчої залізничної станції Бучач.

Село відоме з 1785 року. Дорога до села пролягає через селище Коропець від якого його відділяють 12 кілометрів шляху через рівнинну столовину. Дністер описує довкола села велику дугу, охоплюючи його з трьох сторін. Особливий м'який помірно теплий та помірно вологий мікроклімат створює комфортні умови для вашого перебування. Протилежний берег, крутий та скелястий, відділений від русла річки широкою луговиною і є чудовим місцем для занять дельтапланеризмом. Привітні та гостинні господарі садиб пригостять вас фірмовою стравою квашеною рибою та ароматним хлібом власної випічки.

Навпроти села Горигляди на правому березі Дністра знаходиться печера, а над нею залишки багатовікового дубу, спаленого нещодавно блискавкою..

Бучацьке Подністров'я

Мальовнича і своєрідна природа південної частини Західного Поділля.

Рівні межиріччя з щедрими, родючими ґрунтами чергуються з глибокими каньйоноподібними долинами річок, які врізаються в поверхню плато на глибину понад сто метрів. Днища цих долин переважно вузькі, майже позбавлені заплав і лугової рослинності. А схили стрімкі, прямовисні, оголені. Прокладаючи свої русла, ріки глибоко врізалися в гірські породи і відкривали їх для людського ока.

Напрочуд гарні місця для відпочинку і туристичних мандрівок знаходяться на берегах річок Стрипа і Дністер. Швидкоплинна течія Дністра з її стрімкими, скелястими берегами, покритими лісом, червоні камені завжди приваблювали туристів і зачаровували їх незрівнянною красою. А той, хто захоче досхочу помилуватися цією красою, хай сідає в човен і пливе від села Стінка через Космирин, Набережну, Сновидів, Возилів, Костільник до Губина і перед його очима постануть неповторні краєвиди.

А біля села Сокілець на вершині правового берегу річки Сгрипи розташована скеля Монастирська. Тут же дещо вище скелі є багаті джерела підземних вод, з яких витікає потічок з водоспадом.

Кілька цікавих природних пам'яток знаходиться поблизу села Скоморохи. Тут знаходиться найбільш водоспадистий в Україні струмок Русилівський, на якому можна нарахувати до 15 водоспадів.

В долині річки Стрипа в урочищі Жолоби знаходиться печера довжиною 7 м, що утворилася у травертині. Стіни печери покриті гарними натічними утвореннями з кальциту білого і кремового кольору. Поряд в урочищі Перелісок знаходиться вапняковий останець з невеликою печерою, яку називають Сім Джерел. Ще одна печера знаходиться в урочищі Коростів де серед лісу розташувався вапняковий останець Рівна Скеля з джерелом і невеликою (до 16 м) печерою.

На Західному Поділлі в околицях Бучача, Заліщиків, Борщова, Чорткова, Підґірців зустрічається травертин - це легка пориста гірська порода. На вапнякових туфах часто видно відбитки і стебла листків рослин та рештки різних тваринних організмів. Найбільш красиві і оригінальні скупчення травертину є біля сіл Переволока і Рукомиш Бучацького району.

Село Сновидів

Село розташоване на лівому березі річки Дністер за 25 кілометрів від райцентру та за 5 кілометрів від Селища Золотий Потік. Село відоме з 1457 року. Центр сільської ради. Частина сільських садиб розташована в мальовничій долині притоки Дністра річки Бариш. Утворюючи своєрідну вулицю довжиною близько 5 кілометрів.

Селище Золотий Потік

Золотий Потік - селище міського типу, центр селищної ради, розташований за 18 кілометрів від районного центру і залізничної станції Бу чач.

Свою теперішню назву, Золотий Потік, селище отримало у 1570 році з ініціативи його нових власників Потоцьких. Тоді ж йому було надано статус міста, а у 1601 році польський король надав місту Магдебургське право і зобов'язав його власника Стефана Потоцького збудувати оборонну фортецю.

Тепер на території селища знаходяться руїни цієї фортеці, збудованої десь на початку XVII століття.Замок був регулярним, в плані подібним на квадрат. Ця фортеця побудована з місцевого сорту пісковику - темно-червоного, гранітного кольору. Товщина фортечних мурів - близько 2 м., на розі кожної стіни звели башту з 3-ярусними стрільницями. Посередині північно-східної куртини збереглася в'їздна брама. Палац спочатку був одноповерховим, другий поверх надбудовано пізніше. З внутрішнього боку брама прикрашена родовим гербом Потоцьких - Пилявою.

Горошова

Ви бажаєте відпочити на мальовничому березі Дністра, насолоджуючись прекрасними краєвидами каньйону; прагнете поринути у світ буковинської культури та почастувати смачнючої марени? Тоді запрошуємо до славнозвісної Горошової.

Село, ніби краплиною занурюється в бурхливі потоки Дністра і тим самим ізольовує себе від оточуючої цивілізації. Проте не це робить поселення таким унікальним. Горошова - єдине село Тернопільської області, де щорічно проводиться фестиваль „Святої Меланки" , який збирає людей не тільки з усієї України, а й сусідніх держав.

Найважливіше те, що жителі Горошової надзвичайно привітні та гостинні люди. Головним елементом горошівської культури є національне вбрання вишите бісером. Такий костюм має як кожна жінка, так і кожен чоловік. В селі є власна пекарня де випікають особливі хліб та калачі. А яке в Горошові справляють весілля! Але на ньому треба побувати особисто.

Практичні заняття.

Питання для обговорення

З історії розвитку сільського зеленого туризму.

Сучасний стан сільського зеленого туризму за кордоном і в Україні.

Класифікація додаткових засобів розміщення.

Основні категорії і поняття курсу.

Мета і мотивація вибору відпочинку у сільській місцевості.

Державна політика у сфері сільського зеленого туризму.

 

Практичні завдання.

Провести аналіз законодавчих актів у сфері сільського зеленого туризму (додаток 1).

Проаналізувати структуру закону України “Про сільський та сільський зелений туризм” і скласти конспект державної політики у сфері сільського зеленого туризму.

У словник термінів виписати основні категорії і поняття: екотуризм, сільський туризм, агротуризм, зелений туризм, природничий туризм, сільський зелений туризм, дестинація, homestay, farmstay, INNS, farm vacation, cottage, apartment.

 

Питання для обговорення.

Правові і економічні умови розвитку Гостинної садиби.

Маркетинг послуг гостинної садиби і управління якістю послуг.

Права та обов’язки власників і персоналу гостинної садиби.

Створення умов безпечного відпочинку.

Організація послуг проживання:

види поселення;

обслуговуючі приміщення.

Практичні завдання.

Скласти конспект основних вимог, щодо отримання статусу суб’єкта підприємницької діяльності без створення юридичної особи. (Додаток 2)

Заповнити картки первинного обліку гостинних садиб. (Додаток 3)

В термінологічний словник внести наступні категорії і поняття: маркетинг, туристичний продукт, гостинна садиба.

 

Питання для обговорення.

Ресурси сільського зеленого туризму “Кременецьких гір”.

Ресурси сільського зеленого туризму “Бережанського горбогір’я”.

Ресурси сільського зеленого туризму “Подільських Товтр”.

Ресурси сільського зеленого туризму “Тернопільського Подністров’я”.

 

Практичні завдання.

На контурну карту Тернопільської області нанести границі районів та основні туристичні об’єкти, населені пункти, у яких розвинутий сільський зелений туризм. (Додаток 4.)

 

Модуль 2

ІНДИВІДУАЛЬНІ НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНІ ЗАВДАННЯ:

1. Створення туристичного паспорту сільського населеного пункту (за вибором).

 

ЛІТЕРАТУРА

Закон України “Про сільський та сільський зелений туризм”.

Заповідне Поділля. Краєзнавчі нариси /за ред. Денисика Г.І. – Вінниця: Тезис, 2000. – 104с.

Ковальчук М.А. компакт-диск “Медобори запрошують”. 2005.

Корчемний В.Г. Екзоти Поділля. – Тернопіль: Лілея, 1998. – 238 с.

Корчемний В.Г. Хоростківський дендропарк. – Львів: Каменяр, 1988. – 38с.

Маєвський Януш. Агротуризм. – Львів, 2005. – 80с.

Мальовнича колиска краю. Путівник із сільського зеленого туризму на Тернопіллі. – Тернопіль: Збруч-екологія, 2004. – 34с.

Мацола В.І. Рекреаційно-туристичний комплекс України. – Львів, 1997.

Основы туристической деятельности. – М.: Советский спорт, 2002. – 200с.

Питуляк М.Р. Природні рекреаційні ресурси Тернопільщини, проблеми їх раціонального використання та охорони. Навчальний посібник. – Тернопіль, 1999. – 60с.

Поселки для отдыха. – М.: ЦНТИ по гражданскому строительству и архитектуре, 1984.

Постанова Кабінету Міністрів України “Програма розвитку туризму в Україні на 2002-2010 роки”.

Про туризм: Закон України // Урядовий кур’єр. – 1995. – 15.10.95.

Радзієвський В. О. Збруч – ріка єднання. Путівник. – Львів: “Каменяр”, 1969. – 176 с.

Радзієвський В.О. Кременецькі гори. Путівник. – Львів: Каменяр, 1976. – 112с.

Радзієвський В.О. У печерних лабіринтах Тернопільщини. – Київ: Здоров’я, 1967.

Радзієвський В.О., Бурма В.О. Медобори. Путівник. – Львів: Каменяр, 1971. – 184с.

Свинко Й.М. Волік О.В. Травертинові скелі Середнього Придністров’я. Посібник-Путівник. – Тернопіль: навчальна книга Богдан, 2004.

Туризм сільський зелений. Журнал.

Храбовченко В.В. Экологический туризм. – М.: Финансы и статистика, 2003. – 208с.

Чайковський М.П. Пам`ятки природи Тернопільщини. – Львів: Каменяр. – 1977.

Додаток 1.

Додаток 2.

Податок на додану вартість

Плата за землю

Що стосується плати за землю, то Порядком № 599 визначено, що плата (податок) за землю не сплачується платником єдиного податку тільки за земельні ділянки, які використовуються ним для здійснення підприємницької діяльності, зазначеної у Свідоцтві. При цьому слід мати на увазі таке. Законом України «Про плату за землю» визначено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Власники землі та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок.

Таким чином, фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, які є власниками землі або землекористувачами і згідно із Законом № 2535 є платниками земельного податку, при пере-

ході на сплату єдиного податку звільняються від сплати податку на землю, що використовується ними в підприємницькій діяльності.

За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Розмір, умови і терміни внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Тому від сплати орендної плати за землю платники єдиного податку не звільняються.

Однією з найбільших переваг спрощеної системи оподаткування є можливість для суб'єктів підприємницької діяльності-фізичних осіб при продажу товарів (крім підакцизних), наданні послуг при розрахунках із споживачами не застосовувати реєстратори розрахункових операцій.

Що ж до звільнення від податку на доходи фізичних осіб, то воно поширюється тільки на доходи самого підприємця.

Отже, ми коротко розглянули особливості способу оподаткування доходів приватних підприємців за спрощеною системою і переваги цього способу над іншими двома. Звичайно, ми не претендуємо на істину в останній інстанції, тому вам необхідно самим проаналізувати всі «за» і «проти» і вибрати найбільш оптимальний для свого виду діяльності спосіб оподаткування. Адже специфіка здійснення вашої діяльності може бути дещо відмінна від загальноприйнятої. Тому рекомендуємо вам більш детально ознайомитися з нормативними документами, що регулюють оподаткування приватного підприємця.

Безпека

Всі вхідні двері зачинені, коли вони не використовуються

Всі вікна зачинені, коли вони не використовуються

2. СТАНДАРТНИЙ КОНТРОЛЬНИЙ ЛИСТОК - КОРИДОР

Вхідні двері

Скло чисте та без плям

Планки без порохів

Стеля

Немає плям/павутини

Світильники чисті та справно функціонують

Підлога та килими

Всі покриття підлоги чисті, без пилу, сміття, немає ниток,

особливо під меблями, позаду вестибюльного столика,

штор та вздовж плінтусів

Немає плям

В хорошому стані

Дзеркало/картини

Немає пилу та плям на склі

Немає пилу, бруду, павутини, плям на картинах

Картини та дзеркало повішені рівно

Стійка в вестибюлі

Немає пилу

Немає безпорядку

Сходи

Всі покриття підлоги чисті, без пилу, сміття, бруду особливо вздовж плінтусів

Немає плям

В доброму стані

Перила чисті

 

3. СТАНДАРТНИЙ КОНТРОЛЬНИЙ ЛИСТОК - СПАЛЬНА КІМНАТА

Двері

Немає пилу, бруду, плям, відбитків пальців

Немає пилу, бруду на дверних петлях, достатньо змазки

Замки та шурупи в справному стані

Стіни та плінтуси

Немає пилу, бруду, плям, павутини

Світильники на стінах

Абажури, лампочки та освітлювальні пристрої чисті

Правильна напруга

Стеля

Немає павутини та плям

Світильники чисті та функціонують

Шафи

На дверях немає пилу та плям від пальців

Всередині шафи немає пилу, бруду, павутини,

плям від багажу та інших плям, сміття та залишених речей

Немає пилу на підставках для одежі (достатня кількість вішалок)

Поверхня всередині шафи гладка

Двері шафи закриваються щільно

Вікна

Немає пилу та плям на склі

Підвіконня, віконна рама та карнизи без пилу, бруду та павутини

Вікна відкриваються та закриваються легко та безшумно

Штори повішені рівно, немає пилу та плям, тканина не порвана

Радіатор опалення

Поверхня чиста

На нижній та задній частинах немає пилу та бруду

Ліжка

Основа/пружини не поламані та не провисають

Ніжки та дошки без пилу та мають гладку поверхню

Ніжки не поламані та не мають тріщин

Постіль

Вся постіль чиста та не має плям, дірок, а також потріпаних країв

Немає «жмутків» у подушках

Вся постіль має розмір, відповідний до розміру ліжка

Постіль заправлена правильно

Кошик для сміття

Є пакети для сміття всередині кошика

Немає пилу, бруду

Попільнички

Немає пилу, бруду, нікотину та інших плям

Попільнички не розбиті та не старі

Картини

Немає бруду, пилу, павутини, плям

Немає пилу на рамці картини

Дзеркала

Немає бруду, пилу, павутини та плям

Підлога

Вся покриття підлоги без пилу, бруду, сміття,
ниток, особливо під ліжками, під меблями,
позаду штор та вздовж плінтусів

Немає плям

В хорошому стані



Туалетний столик

Шухляди висовуються легко, немає пилу, бруду, волосся,

сміття та залишених речей

На оббивці немає розривів та плям

Ручки надійно прикріплені

Поверхня дерева гладка — немає тріщин та поломок

Стільці

Основа та ніжки чисті

Оббивка чиста / не зіпсована

Під обшивкою стільця — чисто, немає пилу та сміття

Настільні лампи

Відповідають вимогам та справно функціонують

Основа, абажур та електричні лампочки чисті,
без пилу та павутини

Гнучкий шнур не зіпсований та без потріпаних місць

 

5. СТАНДАРТНИЙ КОНТРОЛЬНИЙ ЛИСТОК-ЇЖА ТА НАПОЇ


Підготовка

Покриття столів чисті й відполіровані

Скатертини на столах без плям, не порвані та акуратно
розстелені на столах

Серветки складені акуратно

Столи накриті однаково

Достатня кількість меню


Привітання

Приємна інтонація голосу

Гостей запрошують до столу з посмішкою та

зацікавленим виразом обличчя

Розміщення

Гостей супроводжують до столу

Правильно розсаджують

Подають чисте меню (одне для одного гостя) або інформують,
які страви в наявності

Надають достатньо часу для вивчення меню


Прийом замовлення

Пропонують пункти меню (якщо необхідно)

Замовлення приймається ввічливо

Надаються, якщо необхідно, рецепти приготування їжі

Пропонуються відповідні напої

Обслуговування

Всі порції стандартні за консистенцією та розміром?

Правильна ідентифікація пунктів меню

їжа подана при правильній температурі

Правильне подання, представлення і запам'ятовування
пунктів меню

Перевіряється, чи задоволений відвідувач

Загальна увага до клієнтів


Прибирання столу

Весь брудний посуд прибирається після кожної страви
і зберігається у відповідному місці

Столи прибираються протягом усього часу приймання їжі

Брудний посуд замінюється чистим


Додаток 4.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 290; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.632 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь