Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІН



 

& ТЕМА 1. ЗАКОНОДАВЧА ТА НОРМАТИВНА ОСНОВА ОХОРОНИ ПРАЦІ В ГАЛУЗІ

Мета: розглянути і проаналізувати основні положення законо­давчих актів України і нормативних актів держави та підприємства з охорони праці.

Ця тема розкриває такі питання:

1. Загальні відомості про законодавчу та нормативну базу охорони праці в Україні.

2. Гарантії прав громадян України на охорону праці.

3. Режим робочого дня різних категорій працюючих.

4. Пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах

5. Правова основа державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

6. Правила та норми з охорони праці.

Література: 1, с. 19–35; 2, с. 38–431; 3, с. 27–87; 4, с. 9; 7, с. 21–43; 9, с. 13–48; 10, с. 17–79.

¨ Методичні рекомендації до вивчення теми

Вивчаючи цю тему, слід звернути увагу на загальні відомості про законодавчу та нормативну базу охорони праці в Україні: Конституція України, Закони України «Про охорону праці», «Про пожежну безпеку», Кодекс законів про працю України.

Гарантії прав громадян на охорону праці при укладанні трудового договору та під час роботи на підприємстві (в установі, організації).

Порядок безкоштовного забезпечення працівників галузі спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту, а також мийними та знешкоджувальними засобами.

Пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах. Категорії робітників галузі, які мають право на пільги та компенсації. Сутність цих пільг і компенсацій.

Перелік посад з ненормованим робочим днем, для яких у галузі передбачена щорічна додаткова відпустка тривалістю до 7 кален­дарних днів.

Відмінність оплати праці робітників у нічний час.

Особливості охорони праці жінок, неповнолітніх осіб, інвалідів. Граничні норми підняття та переміщення важких предметів жінками та неповнолітніми особами.

Режим робочого дня для неповнолітніх осіб під час вироб­ничого навчання.

Слід уважно розібратись, яка правова основа, економічний механізм і організаційна структура загальнообов’язкового держав­ного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату ними працездатності або загибель їх на виробництві. Порядок визначення і сплати роботодавцем страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Виплати і надання соціальних послуг постраждалим (їхнім сім’ям, утриманцям) за рахунок коштів цього Фонду в разі настання страхового випадку.

У процесі вивчення теми необхідно вияснити, які правила та норми з охорони праці діють на даний час, які розроблені державні міжгалузеві та галузеві нормативні акти, міждержавні та державні стандарти з охорони праці, міждержавні та державні будівельні норми і правила, державні санітарні норми; положення, інструкції, керівництва (вказівки), вимоги, рекомен­дації з безпеки праці; зміст, порядок розробки та затвердження інструкцій з охорони праці для різних категорій працівників галузі.

Ознайомитись з переліком і короткою характеристикою чинних галузевих актів про охорону праці у сфері торгівлі.

Термінологічний словник

Умови праці – сукупність факторів виробничого середовища і трудового процесу, які впливають на стан здоров’я і працездатність людини в процесі праці.

Небезпечні виробничі фактори – це такі фактори, вплив яких на працівника в певних умовах призводить до травм, гострого отруєння, різкого погіршення здоров’я або смерті.

Шкідливі виробничі фактори – це такі фактори, вплив яких за певних умов може призвести до захворювання, зниження працездатності і (або) негативного впливу на здоров’я нащадків.

Техніка безпеки – система організаційних заходів і технічних засобів, що запобігають дії на працюючих небезпечних виробничих факторів.

Виробнича санітарія – це система організаційних, гігієнічних і санітарно-технічних заходів і засобів, що запобігають дії на працюючих шкідливих виробничих факторів.

Безпечні умови праці, безпека праці – стан умов праці, за якою вплив на працівників небезпечних і шкідливих виробничих факторів усунуто, або вплив шкідливих факторів не перевищує гранично допустимих значень.

 

$ Практичне заняття

Тема: Основні правові та нормативні положення
Закону України «Про охорону праці»

План

1. Законодавча та нормативна база України з охорони праці.

2. Основні положення Закону України «Про охорону праці».

3. Вирішити ситуаційні завдання.

4. Захистити результати роботи.

Запитання для поточного контролю знань

1. У яких документах встановлені та регламентуються основні положення з охорони праці в Україні?

2. Питання охорони праці в Конституції України.

3. Закон України «Про охорону праці», Кодекс законів про працю та їх значення для охорони трудових прав працівників.

4. Міжнародні нормативно-правові акти з охорони праці.

5. Які існують гарантії прав громадян на охорону праці при укладанні трудового договору і під час роботи на підприємстві?

6. Якою має бути тривалість робочого часу протягом кожного тижня для працівників різних категорій?

7. Які види і тривалість відпусток передбачено для працівників різних категорій?

8. Які пільги передбачено законодавством України для працівників, зайнятих на роботах з важкими і шкідливими умовами праці?

9. Порядок забезпечення працівників спеціа­льним одягом, взуттям іншими засобами індивідуального захисту‚ а також мийними і знешкоджуючими речовинами.

10. Як оплачується робота в нічний час?

11. Якою є правова основа загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання‚ що спричинили втрату потерпі­лим працездатності?

12. Які виплати здійснює і які витрати фінансує Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань?

13. Які та в якому розмірі виплати здійснює Фонд соціаль­ного страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань потерпілому в разі тимчасової втрати ним працездатності?

14. Який існує порядок визначення ступеня втрати потерпілим на виробництві професійної працездатності?

15. Яким є розмір одноразової страхової виплати потерпілому у випадку стійкої втрати ним професійної працездатності?

16. Яким має бути розмір одноразової допомоги родині‚ утриманцям потерпілого у випадку його смерті внаслідок нещас­ного випадку на виробництві або професійного захворювання?

17. Яким є порядок відшкодування працівнику моральної шкоди‚ що завдана умовами виробництва?

18. Державні міжгалузеві та галузеві нормативні акти з охорони праці, що діють у торгівлі.

 

$ Практичне завдання та методичні рекомендації до його виконання

Порядок виконання роботи

1. Користуючись Державним реєстром і каталогами актів про нормативно-правові акти про охорону праці, слід скласти класифікацію і навести приклади міжгалузевих і галузевих положень, інструкцій, міждержавних і державних стандартів України з питань охорони праці та пожежної безпеки.

2. Закон України «Про охорону праці» слід вивчити і вміти давати коментар до його статей у такій послідовності:

– основні положення Закону (ст. 1–3 Закону). Державна політика в галузі охорони праці‚ її основні принципи (ст. 4 Закону);

– гарантії прав на охорону праці під час прийняття на державну службу та під час виконання службових обов’язків. Право працівників на охорону праці під час роботи (ст. 5–12 Закону);

– відшкодування шкоди у разі ушкодження здоров’я або у разі смерті (ст. 9 Закону).

3. Вирішити такі ситуаційні завдання‚ посилаючись на статті Закону.

Завдання 1

Приватний підприємець не використовує найману працю. Обов’язки реалізатора виконує його дружина. Чи поширюються дії Закону на підприємця та його дружину?

Завдання 2

У приватному підприємстві за контрактом працюють громадяни іноземці‚ що знаходяться на Україні на законних підставах. Чи поширюється дія Закону на цих працюючих?

Завдання 3

Водій автоцистерни з молоком в’їхав на територію кондитерської фабрики. Чи поширюється на нього дія Закону‚ як такого‚ який залучений до праці на даному підприємстві?

Завдання 4

Роботодавець при прийомі працівника на роботу заявив‚ що створення належних‚ безпечних і здорових умов праці повністю залежить від самого працівника. Чи правильно це?

Завдання 5

При прийомі на роботу працівник під розписку був повідомле­ний про шкідливі виробничі фактори (отрутохімікати‚ протруєне зерно)‚ можливі наслідки їх впливу на здоров’я. Чи має в такому випадку працівник на пільги і компенсації?

Завдання 6

Під час прийому товарів за якістю оптового складу працівник виявив тару з порушеною герметичністю, з якої витікає концентро­вана соляна кислота. Створилась небезпечна виробнича ситуація: небезпечна для життя та здоров’я його самого‚ оточуючих людей і природного середовища. Чи має право працівник відмовитись від подальшої перевірки якості? Чи зберігається у разі простою за ним середній заробіток?

Завдання 7

Усі працівники роздрібного підприємства підлягають обов’язко­вому соціальному страхуванню від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання‚ які спричинили втрату працездатності. Хто сплачує страхові внески, роботодавець чи працівник?

Завдання 8

Працівник тимчасово втратив працездатність у зв’язку з нещасним випадком. Чи має він право на зберігання місця роботи та середню заробітну плату на весь період втрати працездатності?

Завдання 9

Внаслідок отриманої травми на виробництві лікарсько-консультаційна комісія (ЛКК) зробила медичний висновок‚ що працівник має бути переведений на 1 місяць на легку тимчасову роботу (нижче оплачувану). Чи зобов’язаний власник зберегти працівнику середньомісячний заробіток за попереднім місцем роботи?

Завдання 10

Працівник торгівлі у холодну пору року постійно працює на відкритому повітрі та у закритих неопалюваних приміщеннях. Чи має він право на спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку‚ які включаються у робочий час?

Завдання 11

Чи має право роботодавець видати замість спеціального одягу та спеціального взуття матеріал для їх виготовлення чи грошові суми для їх придбання?

Завдання 12

Нещасний випадок трапився внаслідок невиконання потерпілим вимог нормативних актів про охорону праці. Чи може бути зменшений розмір одноразової допомоги?

Завдання 13

Працівник внаслідок отриманої травми не працював 17 днів‚ у тому числі робочих – 11. За який період розраховується втраче­ний заробіток?

Завдання 14

На м’ясокомбінаті стався вибух котла. Декілька працівників обпекло гарячою парою.

Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) одному з них за наслідками огляду видала висновок про встановлення стійкої втрати працездатності у зв’язку з каліцтвом з визначенням 10 % втрати професійної працездатності. Як розраховується одноразова допомога у такому випадку?

Завдання 15

Під час аварії на м’ясокомбінаті (див. завдання 14) один працівник загинув. Як розраховується при цьому одноразова допомога.


Питання для самостійного вивчення

1. Законодавча та нормативна база охорони праці в Україні.

2. Гарантії прав громадян України на охорону праці.

3. Режим робочого дня різних категорій працюючих.

4. Пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

5. Правова основа державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

6. Правила та норми з охорони праці.

 

& ТЕМА 2. УПРАВЛІННЯ ОХОРОНОЮ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВАХ (УСТАНОВАХ, ОРГАНІЗАЦІЯХ) ГАЛУЗІ

Мета: знати суть управління охороною праці у масштабах держави і підприємства галузі, порядок регулювання питань охорони праці на підприємстві (в установі, організації) галузі.

Ця тема розкриває такі питання:

1. Концепція державного утримання охороною праці.

2. Система управління охороною праці на підприємстві.

3. Планування і фінансування заходів щодо охорони праці на підприємстві.

4. Оцінка ступеня ефективності функціонування системи управління охороною праці на підприємстві.

Література: 1, с. 38–67; 4, с. 10–26; 7, с. 44–68; 9, с. 49–109; 10, с. 80–101; 12, с. 6–30.

¨ Методичні рекомендації до вивчення теми

Під час вивчення цієї теми треба звернути увагу на концепцію державного управління охороною праці в Україні, його багаторівневу структуру. Органи державного управління і контролю за охороною праці.

Вияснити суть управління охороною праці у сфері торгівлі (на галузевому рівні).

Вивчити систему управління охороною праці на підприємстві (СУОП) як складову частину управління ним, що включає прогнозування і регулювання, активізацію і стимулювання, контроль, облік і аналіз, об’єкти та органи управління в СУОП; ознайомитись з положенням про систему управління охороною праці на підприємстві, функціями та завданням управління охороною праці на підприємстві, правами та обов’язками фахівців служби охорони праці.

Слід вияснити порядок планування та фінансування заходів щодо охорони праці, порядок використання коштів, виділених на охорону праці.

Далі слід уточнити мету навчання працівників з питань охорони праці.

Треба вияснити, яку участь бере трудовий колектив в управлінні охороною праці на підприємстві. Завдання комісії з питань охорони праці підприємства. Функції уповноважених трудового колективу з питань охорони праці, представників профспілкової організації. Суть співробітництва роботодавця та працівників щодо вирішення питань охорони праці. Як прово­диться адміністративно-громадський контроль стану охорони праці. Відомчий контроль за функціонуванням СУОП. Порядок опрацювання розділу «Охорона праці» колективного договору та «Угоди з охорони праці», контроль їхнього виконання.

Необхідно розглянути економічні методи управління охороною праці. Як проводиться оцінка ступеня ефективності функціону­вання системи управління охороною праці на підприємстві. Перелік документів, необхідних для управління охороною праці на підприємстві.

При підготовці до практичної роботи слід звернути увагу на те, що однією з функцій охорони праці‚ управління охороною праці є планування організаційно-технічних заходів з охорони праці. Планування заходів з охорони праці здійснюється з метою визначення і створення для працюючих умов праці‚ які відповідають вимогам нормативних актів з охорони праці.

Планування робіт з охорони праці за терміном дії поділяють на перспективне (на 5 р.)‚ поточне (на 1 р.)‚ оперативне (квартальне‚ місячне‚ подекадне).

За масштабом дії планування розрізняють: у масштабах держави – Національна програма поліпшення стану безпеки‚ гігієни праці та виробничого середовища; галузеве – у масштабах міністерства‚ виробництва‚ об’єднань тощо; регіональні – у межах району‚ області; підприємства.

При плануванні робіт з охорони праці на підприємстві у якості вихідних даних використовують: план економічного та соціального розвитку підприємства; план організаційно-технічних заходів‚ спрямованих на підвищення ефективності виробництва; матеріали з атестації робочих місць з умов праці та виробничої санітарії; матеріали розслідування нещасних випадків‚ професій­них захворювань та аварій; приписи органів державного нагляду‚ служби охорони праці; рекомендації комісії з питань охорони праці; результати адміністративно-громадського контролю стану охорони праці; постанови профкому‚ рішення зборів трудового колективу; відповідні накази адміністрації тощо.

Істотне значення у системі планування має розробка розділу «Охорона праці» колективного договору (угоди‚ трудового дого­вору)‚ що укладається між власником і трудовим колективом.

Колективний договір (угода) повинен обов’язково містити такі заходи:

- захисту прав і соціальних інтересів осіб‚ які потерпіли на виробництві від нещасних випадків (профзахворювань) – однора­зова допомога‚ компенсація витрат на ліки; організація переквалі­фікації‚ організація похорон; проходження додаткового платного лікування; працевлаштування інвалідів тощо (додаток А). Законом передбачена можливість зменшення одноразової допомоги у випадку‚ коли виробнича травма сталася з повної або часткової вини потерпілого (додаток Б);

- зобов’язання власника про відшкодування потерпілому моральної шкоди за заявою потерпілого і за наявності висновків компетентної медичної організації (МСЕК‚ ЛКК) (під впливом небезпечних або шкідливих факторів порушилися нормальні життєві зв’язки‚ він не в змозі реалізувати свої звички і бажання‚ погіршилися відносини з навколишніми людьми‚ потребуються від працівника додаткові зусилля для організації подальшого свого життя);

- комплексні інженерно-технічні заходи щодо досягнення нормативів безпеки‚ гігієни праці‚ підвищення існуючого рівня охорони праці з обмовленням асигнувань із фонду охорони праці. Наприклад:

а) розробка‚ виготовлення‚ монтаж і реконструкція наявних вентиляційних систем;

б) розробка‚ виготовлення та встановлення ефективніших інженерно-технічних засобів (огороджень‚ засобів сигналізації‚ запобіжних пристроїв тощо);

в) реконструкція системи природного та штучного освітлення з метою досягнення нормативних вимог;

г) здіснення заходів щодо зниження на устаткуванні рівнів шуму‚ вібрації‚ шкідливих випромінювань;

д) впровадження устаткування‚ яке забезпечує застосування безпечної напруги до 12В – у приміщеннях особливо небезпечних‚ до 42В – у приміщеннях з підвищеною небезпекою ураження електричним струмом;

е) виконання робіт щодо застосування сигнальних кольорів і знаків безпеки;

є) реконструкція опалення з метою доведення температурного режиму до встановлених нормативів;

ж) впровадження більш небезпечних засобів транспортування вантажів;

з) заходи щодо розширення‚ реконструкції санітарно-побутових приміщень.

Важливо‚ щоб цільові кошти на охорону праці не використо­вувались на інше (ремонт покрівель‚ підлоги‚ навчання кадрів‚ спецодяг‚ молоко‚ змивні засоби‚ озеленення територій‚ природо­охоронні заходи тощо).

За наявності на підприємстві певних економічних можливостей нормативні пільги і компенсації можуть перевищуватись на підставі додаткових зобов’язань згідно з колективним договором (угодою). Наприклад‚ надання працівникам додаткової відпустки за несприятливі умови праці (понад розмірів‚ визначених відомим Списком); додаткового комплекту спецодягу (понад встановлені Норми); обладнання додаткових санітарно-побутових приміщень (саун‚ душових кабін‚ ванн для миття ніг тощо) у тих виробництвах‚ де нормативами це не передбачено; скорочення тривалості робочого часу; принципи економічного стимулюван­ня та матеріальної відповідальності:

- з боку підприємства – готовність відшкодувати збитки від незабезпечення нормативних умов праці‚ від аварій та нещасних випадків (профзахворювань);

- з боку посадових осіб‚ працівників‚ з вини яких це сталося‚ зобов’язання відшкодувати підприємству певну частину завданих збитків;

- зобов’язання працівників щодо безумовного виконання кожним норм‚ правил‚ стандартів та інструкцій з охорони праці; додержання встановлених вимог поводження з машинами‚ інструментами; обов’язкового користування засобами індивідуа­льного захисту‚ виконання положень колективного договору.

Термінологічний словник

Управління – сукупність дій, що спрямовуються на підтри­мання чи поліпшення функціонування об’єкта відповідно до наявної програми, що створюється для досягнення певних цілей.

Функція управління – комплекс взаємопов’язаних видів діяльності, що здійснюються суб’єктом управління під час цілеспря­мованого впливу на об’єкт управління.

Суб’єкт управління охороною праці – діяльність функціональних служб і структурних підрозділів підприємств із забезпечення безпеч­них і здорових умов на робочих місцях, цехах, підприємстві в цілому.

Колективний договір – письмова двостороння угода, сторонами якої є, з одного боку, трудовий колектив, з іншого – адміністрація підприємства, установи, організації в особі керівника. Це правовий інструмент, за допомогою якого трудовий колектив забезпечує собі поліпшення умов та охорони праці. Це є гарант виконання чинного законодавства України з дотримання норм умов праці.

Управління охороною праці – підготовка, прийняття та реалізація рішень зі здійснення організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних та лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на забезпечення безпеки і збереження здоров’я людини в процесі праці.

СУОП – механізм реалізації вимог законодавства і нормативної документації про охорону праці на підприємстві, а Положення про СУОП – це документ, що узагальнює діяльність.

 

$ Практичне заняття

Тема: Планування і фінансування заходів з охорони праці

План

1. Вивчити структуру і порядок розроблення колективного договору на підприємстві (Навчальні завдання до лабораторних робіт. Основи охорони праці. Охорона праці в галузі. Бичков М.Ф. та ін. Полтава, 2003. – С. 130–138).

2. Розробити розділ «Охорона праці» колективного договору підприємства (Ситуаційне завдання) (згідно з дод. А і Б).

3. Захистити проведену роботу.

Запитання для поточного контролю знань

1. Які органи державного управління України здійснюють управ­ління охороною праці в Україні?

2. Суть концепції Кабінету Міністрів України в галузі охорони пра­ці.

3. Мета створення Національної ради з питань безпечної життєдіяльності населення.

4. Концепція Державного комітету України з промислової без­пе­ки, охорони праці та гірничого нагляду.

5. Повноваження міністерств та інших центральних органів виконавчої влади в галузі охорони праці.

6. Повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі охо­рони праці.

7. Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі охо­рони праці.

8. Завдання і функції профспілок у галузі охорони праці.

9. Яка мета функціонування в Україні системи управління охоро­ною праці (СУОП)?

10. Яка структура системи управління охороною праці на підпри­ємстві (СУОПП)?

11. Які функції СУОПП?

12. Основні завдання СУОП на підприємстві.

13. Який нормативний документ регламентує організацію служби охорони праці на підприємстві?

14. Які завдання вирішує служба охорони праці на підприємстві?

15. Які функції і які організаційні питання вирішує служба охорони праці підприємства?

16. З якою метою на підприємстві створюється комісія з питань охорони праці?

17. Основні завдання комісії з питань охорони праці.

18. Основні права комісії з питань охорони праці.

19. З якою метою проводиться планування заходів з охорони праці?

20. Як поділяють види планування за терміном дії?

21. Як поділяють планування за масштабом дії?

22. Назвіть джерела фінансування заходів з охорони праці на підприємстві.

23. За рахунок яких коштів формуються фонди охорони праці регіону?

24. Назвіть джерела фінансування галузевих фондів охорони праці.

25. За рахунок яких надходжень фінансується державний фонд охорони праці?

26. Дати визначення колективному договору, назвати сторони‚ між якими укладається колективний договір.

27. Хто має право на ведення переговорів і укладання колек­тивних договорів?

28. Які пропозиції заносяться у колективний договір?

29. Строк дії колективного договору.

30. Який порядок підписання колективного договору?

31. Як проводиться контроль за виконанням колективного договору?

32. Яка відповідальність за порушення і невиконання колек­тивного договору?

 

$ Практичне завдання та методичні рекомендації до нього

Порядок виконання роботи

1. Ознайомитись з вихідними даними до виконання ситуаційної задачі.

2. Скласти проект колективного договору підприємства‚ користуючись додатками А і Б.

3. Захистити результати роботи


Вихідні дані

Штатний розклад ВАТ «Виробничо-торгова фірма «Жоржета»:

Директор                                                                                                                   1

Заступник директора з торгівлі                                                                              1

Заст. директора з виробництва і транспорту                                                        1

Зав. виробництвом                                                                                                  1

Товарознавець з якості                                                                                            1

Товарознавець-організатор                                                                                     2

Інженер-технолог                                                                                                                1

Пекар                                                                                                                         2

Кондитер                                                                                                                   1

Кухар                                                                                                                         2

Бармен                                                                                                                       2

Офіціанти                                                                                                                  4

Кухонний працівник                                                                                               2

Комірник                                                                                                                   2

Продавці продовольчих товарів                                                                                        8

Продавці хлібобулочних виробів                                                                           2

Касири                                                                                                                  4

Директор магазину                                                                                                  2

Прибиральниці                                                                                                         3

Прибиральниця загальних місць користування                                                   1

Вантажник                                                                                                                            2

Водій автотранспорту                                                                                             2

Головний бухгалтер                                                                                                1

Бухгалтер                                                                                                                  2

Економіст                                                                                                                  1

Електрик                                                                                                                   1

Сантехнік                                                                                                                  1

Двірник                                                                                                                     2

Профспілкова організація не діє.

План економічного та соціального розвитку підприємства: організувати роботу спортивної групи «Здоров’я» і забезпечити її спортінвентарем‚ організувати відпочинок дітей працівників у літній період у спортивно-оздоровчих таборах за рахунок фонду соціальної допомоги‚ придбати ліки для працівників у період загрози епідемії грипу.

План організаційно-технічних заходів‚ спрямованих на підвищення ефективності виробництва: замінити 3 охолоджу­вані прилавки-вітрини на сучасні моделі; придбати 1 машину для нарізування гастрономічних товарів; установити 2 конди­ціонери; провести перевірку димохідних і вентиляційних каналів; у всіх структурних підрозділах проводити роботу‚ направлену на збереження енергоресурсів і матеріально-технічних цінностей.

Матеріали з атестації робочих місць з умов праці та виробничої санітарії:

- атестація робочих місць не проводилась.

Матеріали розслідування нещасних випадків‚ професійних захворювань та аварій:

- нещасних випадків на фірмі не було.

Приписи органів державного нагляду:

- на виробничому обладнанні та комунікаціях встановити розпізнавальні знаки безпеки; забезпечити всі структурні підрозділи фірми експлуатаційними інструкціями‚ інструкціями з охорони праці‚ інструкціями з протипожежної безпеки.

Рекомендації комісій з питань охорони праці:

- у торговельних залах слід привести штучне і природне освітлення відповідно до вимог Будівельних норм і правил; придбати нормативно-технічну документацію з охорони праці; надавати одноразову матеріальну допомогу при отриманні травми на виробництві при виконанні робіт без порушення вимог Закону України «Про охорону праці» у розмірі заробітної плати нарахованої на час лікування; розробити програми первинних інструктажів на робочих місцях і забезпечити їх проведення.

Результати адміністративно-громадського контролю стану охорони праці:

- санодягом і санвзуттям, працівники фірми з запізненням забезпечуються спецодягом і спецвзуттям згідно з діючими нормами.

Постанова профкому:

- розробити комплексні заходи‚ спрямовані на поліпшення умов праці відповідно до Закону України «Про охорону праці»‚ провести атестацію робочих місць.

Рішення зборів трудового колективу щодо соціальних гарантій:

- надавати матеріальну допомогу ветеранам-працівникам‚ ветеранам війни і праці‚ котрі працювали тривалий час у фірмі; надавати позики на будівництво або придбання житла праців­никам фірми; надавати працівникам фірми у разі укладення шлюбу – 3 дні‚ при смерті рідних – 3 дні‚ батькам при народ­женні дитини – 1 день вільного часу при збереженні основної заробітної плати; надавати матеріальну допомогу працівникам фірми у разі довгострокового лікування дітей; надавати одноразову матеріальну допомогу працівникам фірми‚ які виходять на пенсію у розмірі середньомісячної заробітної плати.


Питання для самостійного вивчення

1. Оцінка ступеня ефективності функціонування системи управління охороною праці на підприємстві.

2. Методи стимулювання дотримання нормативних вимог охорони праці на підприємстві.

3. Структура і порядок розроблення колективного договору на підприємстві.

 

& ТЕМА 3. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА УМОВ ПРАЦІ В ГАЛУЗІ

Мета: вивчити фактори виробничого середовища, які впливають на формування умов праці на підприємствах (установах, організаціях) галузі.

Ця тема розкриває такі питання:

1. Фактори, що формують умови праці.

2. Поняття і принципи класифікації гігієнічних умов праці.

3. Атестація робочих місць за умови праці.

Література: 1, с. 99–116; 3, с. 361–421; 4, с. 37–53; 6, с. 186–221; 7, с. 128–140, с. 145–182; 8, с. 2–34.

¨ Методичні рекомендації до вивчення теми

Вивчення теми слід розпочати з вияснення поняття про умови праці згідно з ДСТУ 2293-99.

Необхідно уточнити перелік документів, що регламентують умови праці на підприємствах (в установах, організаціях), класифікацію шкідливих виробничих факторів (фізичні, хімічні, біологічні, трудового процесу), перелік і характеристику шкідливих виробничих факторів, що виявляються в сфері торгівлі.

Треба розглянути поняття про гігієнічні нормативи умов праці; поняття про гранично допустиму концентрацію (ГДК) шкідливої речовини в повітрі робочої зони (максимальна разова та середньозмінна); величини ГДК і класи небезпеки шкідливих речовин, що можуть виділятися у повітря робочої зони на підприємствах, базах і складах галузі.

Слід ознайомитись з принципами гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, фізичного навантаження та напруженості трудового процесу. Слід знати, що існують чотири класи умов праці: оптимальні, допустимі, шкідливі, небезпечні (екстремальні).

Вивчити загальну гігієнічну оцінку умов праці, загальні методичні підходи до вимірів оцінки факторів виробничого середовища та трудового процесу.

Треба навести приклади визначення гігієнічного класу умов праці для характерних у сфері торгівлі професій і робіт відповідно до Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, фізичного навантаження та напруженості трудового процесу (Затвердж. наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27.12.2001 р. № 528).

Необхідно знати призначення, порядок і періодичність проведення атестації робочих місць за умовами праці. Зміст Карти умов праці, практичне використання на підприємствах результатів атестації робочих місць за умовами праці.

Визначити поняття «професійні захворювання», «професійна та виробничо-обумовлена захворюваність». Дати аналіз захворюва­ності працівників у сфері торгівлі.

При підготовці до практичної роботи слід звернути увагу на те, що укладаючи трудовий договір з працівником, його слід проінформувати під розпис про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, про їх вплив на здоров’я, а також про його права на пільги й компенсації за роботу в таких умовах (п. 1 ст. 29 КЗпП). Щоб виконати цю вимогу, необхідно провести цілий комплекс досліджень, установити наявність (відсутність) таких факторів; включити до колективного договору перелік пільг за роботу в шкідливих умовах, норми забезпечення засобами індивідуаль­ного захисту, спецодягом тощо. Подібні дослідження прово­дяться в рамках атестації робочих місць відповідно до Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці (додаток Ж з таблицями до нього).

Термінологічний словник

Атестація робочих місць за умовами праці – комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, які впливають на здоров’я і працездатність працівників у процесі трудової діяльності.

Важкість праці – характеристика трудового процесу, що відобра­жає переважне навантаження на опорно-руховий апарат і функціональні системи (серцево-судинну, систему дихання та ін.), які забезпечують його діяльність (Гігієнічна класифікація праці № 4137-86).

Гранично допустимий рівень виробничого фактора (ГДР) – рівень виробничого фактора, діяння якого при роботі встановленої тривалості за час усього трудового стажу не призводить до травми, захворю­вання або відхилення в стані здоров’я в процесі роботи або у віддалені періоди життя теперіш­нього і наступного поколінь.

Гранично допустима концентрація (ГДК) – концентрації, які при щоденній (крім вихідних днів) роботі протягом 8 год або іншої тривалості, але не більше 40 год за тиждень, за час усього робочого стажу не можуть викликати захворю­вань або відхилень у стані здоров’я, які виявля­ються сучасними методами досліджень у процесі роботи або у віддалені періоди життя теперіш­нього і наступного поколінь.

Допустимий рівень виробничого фактора – рівень виробничого фактора, діяння якого при роботі встановленої тривалості за час усього трудового стажу не призводить до травми або захворювання, але може викликати суб’єктивні дискомфортні відчуття, які швидко минають і нормалізуються, зміну функціонального стану організму, що не виходять за межі фізіологічної пристосувальної можливості.

Допустимі умови і характер праці – умови і характер праці, при яких рівень небезпечних і шкідливих виробничих факторів не перевищує встановлених гігієнічних нормативів на робочих місцях, а можливі функціональні зміни, що викликані трудовим процесом, відновлю­ються за час регламентованого відпочинку протягом робочого дня або домашнього відпочинку до початку наступної зміни і не чинять несприятли­вого впливу в близькому і віддаленому періоді на стан здоров’я працюючих і їх потомство. (Гігієнічна класифікація праці № 4137-86).

Карта умов праці – документ, в якому вміщуються кількісні і якісні характеристики факторів виробничого середовища і трудового процесу, гігієнічна оцінка умов праці, рекомендації з їх покращення, запропоновані пільги і компенсації.

Напруженість праці – характеристика трудового процесу, яка відображає переважне навантаження на центральну нервову систему (Гігієнічна класифікація праці № 4137-86).

Небезпечний виробничий фактор – виробничий фактор, діяння якого на працюючого при певних умовах призводить до травми або раптового різкого погіршення здоров’я.

Оптимальні умови і характер праці – умови і характер праці, при яких виключений несприятливий вплив на здоров’я працюючих небезпечних і шкідливих виробничих факторів, утворюються передумови для збереження високого рівня працездатності (відсутність або відповід­ність рівням, які прийняті як безпечні для населення). (Гігієнічна класифікація праці № 528-01).

Постійне робоче місце – місце, на якому працюючий перебуває більшу частину свого робочого часу (більше 50 % або більше 2 год безперервно). Якщо при цьому робота здійснюється в різних пунктах робочої зони, постійним робочим місцем вважається вся робоча зона.

Робоча зона – простір, обмежений по висоті 2 м над рівнем підлоги або площадки, на якому розташоване місце постійного або непостійного (тимчасового) перебування працюючих.

Умови праці – сукупність факторів, виробничого середовища, що впливають на здоров’я і працездатність людини в процесі праці.

Шкідливий виробничий фактор – виробничий фактор, вплив якого на працюючого за певних умов призводить до захворювання або зниження працездатності.

 

$ Практичне заняття

Завдання 1


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 302; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.115 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь