Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Облік часу П.М. Кєрженцева



Сподвижник А.К. Гастєва з впровадження наукової організації праці в Росії П.М. Кєрженцев запропонував вести систематичні записи витраченого часу - складати хронокарти, які мають різноманітну форму (Рис. 2.2).

Види хронокарт:

1. Послідовний цифровий запис дня, в який записуються одна за одною всі види робіт і проведення часу за добу. Як зазначає П. Кєрженцев, недолік цього запису в тому, що немає наочного подання витрат часу протягом дня.

2. Запис на картці, де всі послідовні дії вносяться щоразу в новий рядок, отримуючи графік у вигляді сходів. Для більшої наочності можна заносити аналогічні витрати часу в одну і ту ж сходинку, а також згрупувати за схожим елементом, що дає чітке графічне представлення про всі події дня і зв'язки між ними.

На думку автора, ведення хронокарти займає кілька хвилин в день і є дуже ефективним заходом контролю часу і його правильного розподілу. Необхідно систематично використовувати хронокарти як один із засобів вироблення «почуття часу», це допоможе чітко уявляти собі, як іде робота, а також навчить безпомилково визначати різні тимчасові проміжки. Проте однієї хронокарти недостатньо, так як вона відзначає досить великі часові інтервали, а відчуття часу може бути сформовано як раз при визначенні секунд і хвилин.

 

  Дата

Картка обліку часу П.І.Б.

  Номенклатура 7 8 9 6 Разом
С сон                                     8
Л самообслуговування                                     ½
Ї їжа                                     2
В відпочинок                                     1
                                        11 ½
Р звичайна робота                                     6
Ч читання                                     2 ½
Д доповідь                                     ½
З засідання                                     2
П проїзди                                     1
                                        12
Н непродуктивний                                     ½
В витрачений                                      

 

Рис. 2.2. Хронокарти П.М. Кєрженцева

АВС- хронометраж

Суть АВС- хронометражу полягає в тому, що особливу увагу в момент обліку часу приділяють ключовим завданням, а обліку та аналізу нерезультативних справ відводиться незначний час (Табл. 2.1).

Основні чотири принципи представленої методики:

1. Концентрація уваги на головних завданнях або парадокс самоврядування. У методиці з'єднується хронометраж з механізмом акцентування на основних завданнях, а в її основі закладена вдосконалена «картка обліку часу» Гастєва - Кєрженцева, що отримала назву «картка ефективності». Всі здійснювані завдання поділяються на ключові завдання, інші справи і явні втрати, тому картка поділена на три області і дає можливість паралельної фіксації одночасної діяльності.

Таблиця 2.1

Заповнений бланк аналітики АВС-хронометражу

Дата

Важливо коеф. (2)

Справи категорії В та С коефіцієнт (1)

  Втрати (-1)

Разом

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   15
01.03.14 1 4 1 2 1 2 3 2 1 1 2 1 2 2 1   3 290 хв
01.03.14 2 2 2 2 1 1 2 2 4 3       2 1   3 250 хв
01.03.14 И 6 3 4 2 3 5 4 5 4 2 1 2 4 2 6 540 хв

 

2. Простота і гнучкість ведення форми обліку часу. У даній формі час відзначається галочкою, а всі завдання згруповані за типами, що дозволяє вести повноцінний хронометраж, а також налаштовувати облік під себе. У картці поле завдань розбито на три частини: рядки 1-3 (ключові завдання), 4-14 (типові і рутинні завдання) і 15 (втрати часу).

3. Вимірність і наочність результатів діяльності. Представлена форма дозволяє відзначати вчинені одночасно дії, але крім картки ефективності складається таблиця аналізу використаного часу, яка ведеться в MS Excel. У першому стовпці зазначається дата, у другому вписується номер картки, якщо за день їх було заповнено більше однієї, потім розташовані стовпці, які відповідають завданням, на які було витрачено час. Стовпці групуються як в картці ефективності: справи категорії А (важливі), В та С (типові та рутинні завдання) і втрати. Потім необхідно підрахувати в заповненій картці кількість галочок і внести в таблицю аналізу використаний час.

4. Корисна повнота інформації. У методі АВС- хронометражу введено ряд спрощень: розукрупнення важливих і укрупнення рутинних завдань; розгляд цілого комплексу завдань категорії «важливо», а також категорії В і С об'єднаних в комплекс. І ще необхідно відзначити, що таблиця аналітики дозволяє розглядати діяльність людини в ретроспективі.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 544; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь