Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Реструктизація та її види



Реструктуризація підприємства – це здійснення організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на реорганізацію підприємства, зміну форм власності, управління, організаційно-правової форми, що сприятиме фінансовому оздоровленню підприємства, збільшенню обсягів випуску конкурентоспроможної продукції, підвищенню ефективності виробництва та задоволенню вимог кредиторів.

Залежно від характеру застосовуваних заходів розрізняють такі форми реструктуризації:

 реструктуризація виробництва; реструктуризація активів; фінансова реструктуризація; корпоративна реструктуризація (реорганізація).

Реструктуризація виробництва передбачає внесення змін до організаційної та виробничо-господарської сфери підприємства з метою підвищення його рентабельності та конкурентоспроможності. Ідеться, насамперед, про такі заходи:

 зміна керівництва підприємства; впровадження нових, прогресивних форм та методів управління; диверсифікація асортименту продукції; поліпшення якості продукції; підвищення ефективності маркетингу; зменшення витрат на виробництво; скорочення чисельності зайнятих на підприємстві.

Реструктуризація активів передбачає такі заходи: продаж частини основних фондів; продаж зайвого обладнання, запасів сировини та матеріалів тощо; продаж окремих підрозділів підприємства; зворотний лізинг; реалізація окремих видів фінансових вкладень; рефінансування дебіторської заборгованості. 6

Фінансова реструктуризація пов’язана зі зміною структури і розмірів власного та позичкового капіталу, а також зі змінами в інвестиційній діяльності підприємства. Отже, це такі заходи:

 реструктуризація заборгованості перед кредиторами; одержання додаткових кредитів; збільшення статутного фонду; заморожування інвестиційних вкладень.

Фінансова реструктуризація обов’язково має супроводжуватися реструктуризацією виробництва.

Найскладнішим видом реструктуризації є корпоративна реструктуризація, яка передбачає реорганізацію підприємства, що має на меті змінити власника статутного фонду, створення нових юридичних осіб та (або) нову організаційно-правову форму діяльності. У межах такої реструктуризації виконують:

 часткову або повну приватизацію;

 поділ великих підприємств на частини;

 виокремлення з великих підприємств підрозділів, зокрема, об’єктів соціокультурного побуту та інших непрофільних підрозділів;

 приєднання до інших чи злиття з іншими, потужнішими

підприємствами.


Санація та її види

Найдієвішим засобом запобігання банкрутству підприємства є фінансова санація. Термін “санація” походить від латинського “sanare” – оздоровлення, видужання. Санація – це система фінансово-економічних, виробничо-технічних, організаційно-правових та соціальних заходів, спрямованих на

досягнення чи відновлення платоспроможності, ліквідності, прибутковості та конкурентоспроможності підприємства-боржника в довгостроковому періоді. Тобто санація – це сукупність усіх можливих заходів, які здатні привести підприємство до фінансового оздоровлення.

Типи санаційних заходів:

Фінансово-економічні – відбивають фінансові відносини, що виникають у процесі мобілізації та використання внутрішніх і зовнішніх фінансових джерел оздоровлення підприємств. Джерелами фінансування санації можуть бути кошти, залучені на умовах позики або на умовах власності; на поворотній або безповоротній основі.

Метою фінансової санації є:

 покриття поточних збитків та усунення причин їх виникнення;

 поновлення або збереження ліквідності та платоспроможності підприємств;

 скорочення всіх видів заборгованості;

 поліпшення структури оборотного капіталу;

 формування фондів фінансових ресурсів, необхідних для проведення санаційних заходів виробничо-технічного характеру.

Виробничо-технічні – пов’язані, насамперед, з:

 модернізацією та оновленням виробничих фондів;

 зменшенням простоїв;

 підвищенням ритмічності виробництва;

 скороченням технологічного часу;

 поліпшенням якості продукції;

 зниженням собівартості продукції;

 вдосконаленням асортименту продукції;

 пошуком та мобілізацією санаційних резервів у сферівиробництва.

Організаційно-правові – спрямовані на:

 вдосконалення організаційної структури підприємства,

організаційно-правових форм бізнесу;

 підвищення якості менеджменту;

 звільнення підприємства від непродуктивних виробничих структур;

 поліпшення виробничих стосунків між членами трудового колективу.

Розрізняють два види санації: 1 – санація зі збереженням існуючого юридичного статусу підприємства-боржника; 2 – санація зі зміною організаційно-правової форми та юридичного статусу санованого підприємства (реорганізація).

Соціальні санаційні заходи – оскільки санація підприємства пов’язана, як правило, зі скороченням зайвого персоналу, велике значення мають санаційні заходи соціального характеру. Особливо це стосується фінансового оздоровлення підприємств-гігантів або підприємств-міст. В такому разі звільнення працівників може призвести до соціальної нестабільності в регіоні. Саме тому слід вести помірковану політику звільнення у взаємозв’язку із реалізацією соціального плану проекту санації. Тут можуть бути передбачені такі заходи:

 створення та фінансування системи перепідготовки кадрів;

 пошук і пропозиція альтернативних робочих місць;

 додаткові виплати з безробіття;

 надання звільненим працівникам позик.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 197; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.016 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь