Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Розгляд проекту у третьому читанні.



Комітет з питань бюджету доробляє проект закону про Державний бюджет України і виносить його на розгляд знову у тижневий строк (до 25 листопада).

З доповіддю виступають Голова Комітету з питань бюджету і Міністр фінансів України. Голосування йде по тим статтям проекту бюджету, які не були прийняті у другому читанні, та за проектом закону в цілому.

Якщо рішення про схвалення закону про Державний бюджет України із запропонованими пропозиціями Комітету з питань бюджету у цілому не прийнято, проводиться голосування за кожною пропозицією.

За результатами обговорення Верховна Рада може відхилити проект закону про Державний бюджет України, якщо він не відповідає чинному законодавству.

Закон про Державний бюджет України Верховна Рада має прийняти до 1 грудня року, що передує плановому.

Після прийняття Верховною Радою Закону про Державний бюджет України протягом трьох днів Кабінет Міністрів України подає Президенту України обґрунтування і розрахунки щодо бюджетних показників такого закону, змінених порівняно з проектом закону про Державний бюджет України, поданим Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України на розгляд у першому читанні.

Прези­дент України має право розглядати документ протягом двох тижнів. У разі його підписання, закон набуває чинності.

Президент України має право повернути до Верховної Ради України для повторного розгляду закон про Державний бюджет України із вмотивованими і сформульованими пропозиціями, тоді Кабінет Міністрів України у тижневий строк подає Верховній Раді України зміни до показників, зазначених у текстових статтях такого закону, та оновлені додатки до нього відповідно до пропозицій Президента України.

Якщо Прези­дент України не затвердив закон про Державний бюджет України своїм підписом, і він не набув чинності, Верховна Рада України приймає Постанову про порядок фінансування невідкладних витрат до затвердження закону про Державний бюджет. У разі неприйняття такої постанови до 30 грудня, автоматично продовжу­ється дія закону про Державний бюджет поточного року, крім показників щодо видатків розвитку.

Якщо закон про Державний бюджет України не буде прийнятий у зазначені вище строки, то Кабінет Міністрів має повноваження здійснювати видатки відповідно до положень Бюджетного кодексу (ст. 46), в якому передбачено, що в такому разі фінансуються тільки поточні видатки (бюджетна сфера та видатки на соціальний захист й соціальне забезпечення), а фінансування капітальних видатків забороняється, крім випадків, пов’язаних із введенням воєнного або надзвичайного стану, оголошенням окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації.

До прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період податки і збори (обов’язкові платежі) стягуються відповідно до закону про Державний бюджет України на бюджетний період, що передує плановому, та іншими нормативними актами. Запозичення в цей період можуть здійснюватися лише з метою погашення основної суми державного боргу.

Законом про Державний бюджет України визначаються:

· загальна сума доходів Державного бюджету з розподілом на загальний та спеціальний фонди;

· загальна сума видатків бюджету з розподілом видатків на капітальні та поточні;

· граничний розмір дефіциту (профіциту) Державного бюджету України в наступному бюджетному періоді та державного боргу, повноваження з надання державних гарантій, а також з обсягу цих гарантій;

· бюджетні призначення головним розпорядникам коштів Державного бюджету України відповідно до Бюджетної класифікації;

· доходи бюджету відповідно до Бюджетної класифікації;

· бюджетні призначення міжбюджетних трансфертів (суми дотацій, субвенцій та розміри відрахувань від регульованих доходів до бюджетів областей);

· розмір оборотного залишку бюджетних коштів;

· додаткові положення, що регламентують процес виконання бюджету.

До Державного бюджету України можуть включаються також доходи і видатки цільових загальнодержавних фондів; їх затверджують за кожним фондом окремо.

На підставі прийнятого закону про Державний бюджет України уточнюється та схвалюється Кабінетом Міністрів України у місячний строк з дня опублікування закону про Державний бюджет України прогноз Державного бюджету України на наступні за плановим два бюджетні періоди.

Проект республіканського бюджету АРК затверджується на сесії Верховної Ради АРК, облас­них і міських – на сесії Ради народних депутатів тільки після затвердження проекту державного бюджету. Термін затвердження проекту місцевого бюджету – 25 грудня.

Якщо місцевий бюджет не буде прийнято до 30 грудня, то вступають в силу показники бю­джету, які передано на затвердження.

Прогноз місцевого бюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди подається до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідних місцевих рад разом з проектом рішення про місцевий бюджет. Він уточнюється на підставі схваленого Кабінетом Міністрів України прогнозу Державного бюджету України на наступні за плановим два бюджетні періоди і прийнятого рішення про місцевий бюджет та схвалюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних місцевих рад.

Показники проекту місцевого бюджету на бюджетний період, що настає за плановим, також ґрунтуються на індикативних прогнозних показниках місцевого бюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди.

Складають та схвалюють прогноз місцевого бюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди відповідно до прогнозних та програмних документів економічного та соціального розвитку країни і відповідної території, а також державних цільових програм.

За бюджетними програмами, які забезпечують протягом декількох років виконання інвестиційних програм (проектів), Кабінет Міністрів України (Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцева державна адміністрація, виконавчий орган відповідної місцевої ради) вживає заходів щодо пріоритетності передбачення бюджетних коштів на наступний бюджетний період у проекті закону про Державний бюджет України (проекті рішення про місцевий бюджет) для продовження таких інвестиційних програм (проектів) з урахуванням необхідності поетапного їх завершення та введення в дію відповідних об'єктів.

Наступною стадією бюджетного процесу є виконання бюджету.

Виконання бюджету полягає у мобілізації запланованих доходів і фінансуванні передбачених видатків. Організація виконання бюджету покладається на Кабінет Міністрів; оперативна робота ведеться Міністерством фінансів і Державною казначейською службою України.

Виконання бюджету здійснюється на підставі розпису доходів і видатків.

Розпис бюджету – документ, в якому встановлюється розподіл доходів, фінансування бюджету, повернення кредитів до бюджету, бюджетних асигнувань головним розпорядникам бюджетних коштів за певними періодами року відповідно до Бюджетної класифікації [2].

Розпис бюджету затверджується Міністром фінансів України відповідно до бюджетних призначень у місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України відповідно до підрозділів Бюджетної класифікації, яка містить повну деталізацію видів доходів і напрямів видатків.

Складові розпису Державного бюджету України наведено на рис. 6.6.

Розпис доходів і видатків складається з поквартальним розбиттям, що дає змогу збалансувати бюджет на різні періоди.

До затвердження бюджетного розпису Міністерство фінансів затверджує тимчасовий розпис на відповідний період.

Примірник затвердженого розпису бюджету передається до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету з подаль­шим інформуванням про внесені до нього зміни.

Розписи доходів і видатків:

§ республіканського бюджету А втономної Республіки Крим складає Міністерство фінансів АРК;

§ обласних бюджетіві бюджетів міст Київ і Севасто­ поль – фінансові управління обласних і міських державних адміністрацій;

§ районних, сільських, селищних, місь­ ких бюджетів – фінансові відділи відповідних виконавчих органів.

Забезпечення збалансування бюджету протягом року та кожного місяця досягається рівномірним розподілом видатків та встановленням відповідних термінів надходження доходів.

Розпис доходів і видатків складають відповідно до кодів надходжень та видатків бюджету, які зазначені у Бюджетній класифікації.

 

 

Рис. 6.6. Складові розпису Державного бюджету України

 

Під касовим виконанням бюджету слід розуміти організацію і здійснення розрахунково-касових операцій (прийом, зберігання та видачу бюджетних коштів) щодо виконання бюджету відповід­ного рівня.

Касове виконання бюджету (зарахування коштів на рахунки бюджету та перерахування з них) може здійснюватись за трьома системами: банківською, казначейською і змішаною.

За умов банківської системи рахунки бюджету відкриваються в установах банківської системи.

За умов казначейськоїстворюється спеціальна структура – казначейство, яке веде рахунки бюджету, мобілізує кошти і фінансує видатки.

Змішана система передба­чає можливість відкриття та ведення рахунків для виконання бю­джету, як в установах банківської системи, так і в казначействі.

До 1993 р. в Україні діяла банківська система касового виконання бюджету. У 1993 р. з виходом ряду нормативних актів, а саме Указу Президента України від 18 червня 1993 р. № 210/93 «Про порядок виконання Державного бюджету України» та Тимчасових методичних вказівок «Про порядок касового виконання Державного бюджету України по доходах та видатках», затверджених Міністерством фінансів України і НБУ від 28 червня 1993 р. за № 17010/1338, касове виконання бю­джету зазнало ряд змін.

З 1 липня 1993 р. касове виконання державного бюджету почало здійснюватись Національним банком України через свої регіональні управління та за його дорученням, погодженим з Міністерством фінансів України, – через Укрсоцбанк, «Промінвестбанк» та інші уповноважені комерційні банки.

Новий порядок касового обслуговування означав, що фінансування повинно було здійснюватися в межах доходів, які реально надійшли, а також одержаних кредитів банку. Державний бюджет України почав виконуватися за схемою, аналогічною місцевим бюджетам.

З моменту утворення Державного казначейства України (1995 р.) розпочався поступовий перехід від банківської до казначейської системи касового виконання бюджету.

З 1 квітня 1997 р. було запроваджено казначейську систему касового виконання видаткової частини державного бюджету.

Указом Президента України від 9 грудня 2010 р. № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» Державне казначейство України було реорганізовано у Державну казначейську службу України, яку було виведено з підпорядкування Міністерства фінансів України.

Касове виконання державного бюджету в Україні здійснюється Державною казначейською службою України з використанням методу єдиного казначейського рахунку.

Єдиний казначейський рахунок – це консолідований рахунок, відкритий Державній казначейській службі України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів (СЕП) Національного банку України.

Система електронних платежів Національного банку (СЕП) – державна банківська платіжна система, що забезпечує проведення міжбанківського переказу через кореспондентські рахунки банків (філій) у Національному банку із застосуванням електронних засобів приймання, оброблення, передавання та захисту інформації у файловому режимі або режимі реального часу.

Казначейство має єдиний казначейський рахунок в Національному банку України та його регіональних управліннях та через нього провадить усі операції розпорядників коштів Державного бюджету України, забезпечує чіткий контроль за надходженням коштів до бюджету та їх використанням.

Казначейське обслуговування передбачає:

§ розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства;

§ контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями;

§ ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з отриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку;

§ здійснення інших операцій з бюджетними коштами.

На розпорядника бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби заводиться особиста справа для відкриття реєстраційного рахунка.

Реєстраційні рахунки – відкриваються в органах Державної казначейської служби розпорядникам бюджетних коштів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків для обліку операцій з виконання загального фонду кошторисів.

У разі, коли в ході виконання бюджету рівень дефіциту бюджету перевищує встановлений, або виникає значне зниження надходжень з дохідних джерел, Верховна Рада України за пропозицією Кабінету Міністрів України приймає рішення або про запровадження зниження окремих видів видатків, або про секвестр бюджету.

Завершальною стадією бюджетного процесу є складання і затвердження звіту про виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

Звіт про виконання державного бюджету складає Міністерство фінансів України, а за бюджетами нижчого рівня бюджетної системи це роблять відповідні фінансові органи.

Доповідь за звітом про виконання Державного бюджету України здійснюється Міністром фінансів на засіданні Верховної Ради України.

Відносно звіту приймається постанова про його затвердження (до 1 травня наступного за бюджетним року), після чого він публікується в засобах масової інформації у двотижневий строк.

Затверджені місцевими радами народних депутатів звіти про виконання місцевих бюджетів також підлягають опублікуванню.

ПРАКТИКУМ

План семінарського заняття

 

1. Економічна сутність та призначення бюджету.

2. Склад доходів бюджету.

3. Склад видатків бюджету.

4. Бюджетна система та принципи її побудови.

5. Бюджетний процес.

 

Теми рефератів

 

1. Бюджет – основний фінансовий план держави.

2. Порівняльна характеристика бюджетної системи України та однієї із зарубіжних країн.

3. Особливості бюджетної політики України на сучасному етапі.

4. Роль державного бюджету в соціально-економічному розвитку держави.

5. Порівняльний аналіз доходів і видатків державного бюджету за два роки.

6. Використання програмно-цільового методу у бюджетному плануванні.

 

Контрольні запитання

 

1. Дайте визначення бюджету як економічної категорії.

2. У чому полягає економічна роль бюджету як самостійної категорії?

3. Які фактори впливають на формування бюджетного фонду?

4. Які функції виконує державний бюджет?

5. Визначить сутність поняття «доходи бюджету».

6. Як класифікуються доходи бюджету?

7. Визначте основні види податкових надходжень.

8. Назвіть основні види неподаткових надходжень

9. Яким чином поділяються доходи бюджету від операцій з капіталом?

10. Дайте визначення трансфертів. Для чого вони використовуються?

11. Визначить сутність понять «видатки державного бюджету» і «витрати державного бюджету». Які економічні відносини виражають видатки?

12. Охарактеризуйте систему видатків бюджету.

13. У чому полягає сутність функціональної класифікації видатків і кредитування бюджету?

14. Охарактеризуйте економічну класифікацію видатків, її призначення.

15. Дайте визначення відомчої та програмної класифікації видатків.

16. Які принципи покладено в основу розподілу видатків між бюджетами?

17. Охарактеризуйте форми бюджетного фінансування.Дайте визначення бюджетної системи України.

18. Охарактеризуйте склад та структуру бюджетної системи.

19. Принципи побудови бюджетної системи.

20. В чому полягає сутність бюджетного процесу? Назвіть його основні стадії.

21. Охарактеризуйте етапи складання проекту бюджету.

22. Охарактеризуйте порядок розгляду проекту Державного бюджету Кабінетом Міністрів.

23. Охарактеризуйте порядок розгляду закону про Державний бюджет України Верховною Радою.

24.  Охарактеризуйте порядок виконання бюджету.

25.  Що означає поняття «казначейська система виконання бюджету»?

26.  Охарактеризуйте порядок звітування про виконання бюджету.

 

 

Тести

1. Державний бюджет – це:

1) система економічних відносин, що складаються в суспільстві в процесі формування, розподілу та використання централізованого фонду грошових коштів держави;

2) грошові відносини, що виникають між державою та юридичними особами в зв’язку зі створенням централізованих фондів;

3) план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення функцій, які здійснюються органами державної влади протягом бюджетного періоду.

 

2. Державний бюджет України, як фінансовий план держави, затверджується:

1) постановою Кабінету Міністрів;

2) Указом Президента;

3) Верховною Радою і має силу закону;

4) розпорядженням Національного банку.

 

3. Під бюджетною системою розуміють сукупність:

1) бюджетних відносин;

2) бюджетів;

3) бюджетних установ.

 

4. Сукупність показників усіх бюджетів, що входять до складу бюджетної системи – це:

1) бюджетний устрій;

2) зведений бюджет;

3) бюджетна система.

 

5. Принцип самостійності бюджетів полягають в тому, що:

1) кожен вид бюджету самостійно визначає потребу в доходах, які йому виділяються бюджетом вищого рівня;

2) кожен вид бюджету має свої джерела доходів і визначає напрямки видатків.

 

6. Бюджет існує:

1) тільки у держави;

2) у держави та підприємств реального сектора економіки;

3) у всіх економічних суб’єктів;

4) у важливих державних структурах.

 

7. В унітарних державах бюджетна система має характер:

1) багаторівневий;

2) трьохрівневий;

3) дворівневий;

4) однорівневий.

 

8. Зазначте функцію не властиву Державному бюджету України:

1) державний бюджет використовується для сплати видатків, пов’язаних з обороною країни;

2) з державного бюджету виплачується заробітна платня робітникам промислових підприємств;

3) з державного бюджету виплачується заробітна платня службовцям державного апарату.

 

9.  Зведений бюджет України:

1) затверджується Верховною Радою України;

2) затверджується Кабінетом Міністрів України;

3) не затверджується, використовується для аналізу та визначення засад державного регулювання.

 

10.   Відповідно до Бюджетного Кодексу України проект бюджету розробляє…

1) Міністерство фінансів;

2) Бюджетна комісія Верховної Ради;

3) Міністерство економічного розвитку та торгівлі.

 

11.   Механізм секвестру бюджету означає:

1) пропорційне зниження бюджетних витрат щомісяця за всіма статтями бюджету (крім захищених), протягом залишку бюджетного періоду;

2) зменшення видатків розвитку.

 

12.   Структура доходів бюджету України включає:

1) податкові та неподаткові надходження;

2) доходи від операцій з капіталом;

3) офіційні трансферти;

4) державні цільові фонди;

5) усі відповіді вірні.

 

13. За порядком та умовами зарахування доходів у бюджети вони поділяються на:

1) зовнішні та внутрішні;

2) власні та позичкові;

3) закріплені та регулюючі.

 

14. Видатки бюджету – це витрати:

1) що виникають за умов виконання державою своїх обов`язків;

2) які спрямовані на капітальні вкладення;

3) які передбачають поворотність і платність.

 

15. Видатки бюджету класифікуються за такими ознаками:

1) функціями держави;

2) економічною характеристикою операцій;

3) головними розпорядниками бюджетних коштів;

4) бюджетними програмами;

5) всі відповіді вірні.

 

16. Функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету означає склад видатків за:

1) галузями економіки;

2) розпорядниками коштів;

3) завданнями, з виконанням яких пов`язані видатки.

 

17. Відповідно до економічної класифікації видатки бувають:

1) внутрішні та зовнішні;

2) поточні та капітальні.

3) всі відповіді правильні;

 

18. Поточні бюджетні видатки – це:

1) фінансування інвестиційної діяльності

2) фінансування органів державної влади, бюджетних установ;

3) фінансування інноваційної діяльності.

19. Структура Бюджетної класифікації в Україні розробляється:

1) Верховною Радою;

2) Кабінетом Міністрів;

3) Міністерством фінансів;

4) Національним банком.

 

20. Відомча структура видатків Бюджетної класифікації будується відповідно до:

1) основних економічних ознак;

2) головних розпорядників коштів;

3) основних функцій держави.

21. Економічна структура видатків Бюджетної класифікації будується відповідно до:

1) основних економічних характеристик операцій, при проведенні яких здійснюються видатки;

2) головних розпорядників коштів;

3) основних державних програм.

 

22. Захищені статті бюджету – це:

1) статті видатків, що закріплені за певними доходами;

2) статті видатків, що не підлягають скороченню через невиконання доходної частини бюджету.

 

23. Секвестр бюджету застосовується для:

1) міжбюджетного регулювання;

2) бюджетного контролю;

3) зменшення видатків у процесі виконання бюджету.

 

24. До однієї з найважливіших історичних передумов формування категорії фінансів у середньовіччі можна віднести:

1) виникнення поняття загальнодержавного фонду грошових коштів;

2) розвиток дипломатичних зв’язків між Західною Європою та країнами Близького Сходу;

3) інтенсивний розвиток сільського господарства та промисловості.

 

25. Бюджет має такі складові частини:

1) загальний фонд;

2) спеціальний фонд;

3) резервний фонд;

4) додатковий фонд;

5) всі відповіді вірні.

 

26. Зведений бюджет використовують для:

1) аналізу і прогнозування економічного і соціального розвитку держави;

2) визначення складових бюджетної класифікації;

3) забезпечення принципу субсидіарності.

 

27. Бюджетна класифікація затверджується:

1) Наказом Міністерства фінансів України;

2) Постановою Кабінету Міністрів України;

3) Законом Верховної Ради України.

Завдання 1

До даних термінів доберіть єдине правильне визначення серед тих, що наведені нижче.

Терміни:

1. Бюджет

2. Бюджетний процес  

3. Головні розпорядники бюджетних коштів

4. Бюджетна система

5. Зведений бюджет

6. Секвестр бюджету

 

Визначення:

А. Регламентований бюджетним законодавством процес складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання, а також контролю за дотриманням бюджетного законодавства

Б . Бюджетні установи в особі їх керівників, які отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.

В. Сукупність усіх бюджетів, які формуються і діють на території даної країні згідно з її бюджетним устроєм.

Г. Сукупність економічних відносин з приводу формування, розподілу та використання централізованого фонду грошових коштів держави.

Д. Запровадження пропорційного скорочення бюджетних видатків, що затверджені, щомісячно по всіх статтях бюджету, крім статей, що потребують захисту, до кінця бюджетного року.

Е. Сукупність показників усіх бюджетів, що використовуються для аналізу і прогнозування економічного та соціального розвитку держави.

Задачі

 

Задача 6.1.

На підставі даних про Зведений, Державний та місцеві бюджети України за два роки, наведених у табл. 6.2:

1. Розрахуйте відносні показники, які дозволять визначити процент виконання плану. Результати занесіть у таблицю.

2. Розрахуйте величину міжбюджетних трансфертів.

3. Зробіть висновки про структурні зрушення у складі бюджетів і найбільш вагомих показниках бюджетів в абсолютних та відносних величинах.

4. Для ілюстрації структури та структурних зрушень побудуйте секторальні діаграми.

 

Таблиця 6.2


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 215; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.122 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь