Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Кошти від продажу землі і нематеріальних активів.



Продаж землі здійснюється відповідно до Земельного кодексу України. Передбачається 10 % коштів від продажу земельних ділянок несільськогоспо-дарського призначення зараховувати до державного бюджету, а 90 % – до відповідних бюджетів АРК, областей, міст Києва і Севастополя;

П одатки на фінансові операції та операції з капіталом .

В Україні, відповідно до прийнятого Податкового кодексу, з 2014 р. запроваджується оподаткування доходів по депозитах за ставкою 5 %, але одночасно вже з 2011 р. ставку оподаткування дивідендів буде знижено з 15 %  до 5 %.

У 2010 р. скоротилися надходження доходів від операцій з капіталом. До державного бюджету надійшло 0,6 млрд. грн. таких доходів, що на 0,5 млрд. грн., або на 44,6 %, менше, ніж у 2009 р. І якщо доходи від продажу основного капіталу збільшилися на 41,6 %, то надходження від реалізації державних запасів товарів зменшилися на 53,7 %, доходи від продажу землі практично не змінилися [54].

Офіційні трансферти.

Трансферти – це кошти, одержані від інших органів державної влади, органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших держав або міжнародних організацій на безоплатній та безповоротній основі [2].

Офіційні трансферти розподілено на дві складові:

4.1. Трансферти від органів державного управління поділяються на:

– кошти, що надходять з інших бюджетів;

– дотації;

– субвенції.

4.2. Трансферти від урядів зарубіжних країн та міжнародних організацій, які включають:

- кошти, отримані від секретаріату ООН, ОБСЄ або іншої регіональної організації за участь українського контингенту та персоналу у миротворчих операціях; 

- гранти (дарунки), що надійшли до бюджетів усіх рівнів; 

- надходження в рамках програм допомоги Європейського Союзу; 

- надходження в рамках програм секторальної бюджетної підтримки Європейського Союзу;

- інша допомога, надана Європейським Союзом;

Існування цільових фондів пов’язане з вирішенням певних соціально-економічних завдань шляхом формування більш мобільної ресурсної бази, оскільки використання цих фінансових коштів не потребує затвердження законодавчими органами влади. Рішення про фінансування тих чи інших заходів приймається правлінням фонду.

Склад цільових фондів державного бюджету періодично змінюється. Згідно із останніми змінами, внесеними до Бюджетної класифікації наказом Міністерства фінансів України № 11 від 14 січня 2011 р. з переліку цільових фондів вилучили всі чотири фонди загальнодержавного соціального страхування (Пенсійний фонд, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) [28]. Перелік позицій, що залишилися є таким:

- надходження до Фонду соціального захисту інвалідів; 

- інші фонди; 

- цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади.

Частка надходжень державного бюджету за цільовими фондами у 2010 р. збільшилися на 3,0 в. п. і склала 0,5 % від загальної суми доходів бюджету [54].

Склад видатків бюджету

У Бюджетному кодексі України у видатковій складовій бюджету запроваджено розподіл на видатки та витрати бюджету.

Видатки бюджету – це кошти, які спрямовуються на здійснення програм, передбачених відповідним бюджетом [2].

До видатків бюджету не належать:  

- погашення боргу; 

- надання кредитів з бюджету;

- розміщення бюджетних коштів на депозитах;  

- придбання цінних паперів; 

- повернення надміру сплачених до бюджету сум податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету, проведення їх бюджетного відшкодування [2].

Видатки бюджетів поділяються на:

1)видатки на забезпечення конституційного ладу, державної цілісності та суверенітету, незалежного судочинства, а також інші видатки, які не можуть бути передані на виконання Автономній Республіці Крим та місцевому самоврядуванню – здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України;

2)видатки, які визначаються функціями держави і можуть бути передані на виконання Автономній Республіці Крим та місцевому самоврядуванню з метою забезпечення найбільш ефективного їх виконання на основі принципу субсидіарності – здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів, у тому числі трансфертів з Державного бюджету України;

3)видатки на реалізацію прав та обов'язків Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування, які мають місцевий характер і визначені законами України – здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів, у тому числі трансфертів з Державного бюджету України [2].

Видатки державного бюджету регламентуються Бюджетним кодексом України, Податковим кодексом України, Законом про Державний бюджет та іншими юридичними актами органів влади.

На різноманітність видів бюджетних видатків впливають такі фактори:

–  природа та функції держави;

–   адміністративно-територіаль­ним устрій держави;

–   рівень соціально-економічного розвитку країни;

–   розгалуженість зв’язків бюджету з економікою;

– види та форми надання бюджетних коштів (бюджетні асигнування, дотації, субвенції, субсидії тощо);

– норми надання бюджетних коштів та ін.

Поєднання цих чинників породжує ту або іншу систему видатків бюджету будь-якої держави на певному етапі соціально-економіч­ного розвитку.

Витрати бюджету – це видатки бюджету, а також надання кредитів з бюджету, погашення боргу та розміщення бюджетних коштів на депозитах, придбання цінних паперів [2].

З 2005 р. в Україні запроваджено розподіл витрат загального та спеціального фондів бюджету на витрати розвитку і витрати споживання.

Витрати розвиткуце видатки розвитку з урахуванням надання кредитів з бюджету.

Видатки розвиткуце видатки бюджетів на фінансове забезпечення наукової, інвестиційної та інноваційної діяльності, зокрема:

 фінансове  забезпечення  капітальних  вкладень  виробничого  і невиробничого призначення;

фінансове забезпечення структурної перебудови економіки;

  інші видатки, пов'язані з розширеним відтворенням.

Витрати споживанняце видатки на споживання з урахуванням погашення боргу.

Видатки споживаннячастина видатків бюджетів, які забезпечують поточне функціонування органів державної влади та місцевого самоврядування, бюджетних установ, поточні міжбюджетні трансферти та видатки на фінансове забезпечення заходів соціального захисту населення та соціально-культурної сфери, а також інші видатки, не віднесені до видатків розвитку та нерозподілених видатків.

Видаткову частину державного бюджету (як і дохідну) розподіляють на дві складові:

– видатки загального фонду;

– видатки спеціального фонду.

Видатки загального фонду фінансуються за рахунок доходів загального фонду бюджету та не мають конкретних (закріплених) джерел фінансування.

Видатки спеціального фонду фінансують за рахунок цільових фондів, які виділені під конкретну ціль.

Фінансування видатків – це плановий, цільовий, безповоротний відпуск коштів для забезпечення виконання загальнодержавних функцій (управління, оборони, безпеки та ін.), утримання соціально-культурної сфери, забезпечення соціальних гарантій та обов’язків держави.

Розподіл видатків бюджету базується на таких принципах:

▪ плановість;

▪ безповоротність виділених державних ресурсів;

▪ безоплатність;

▪ дотримання режиму економії;

▪ контроль за їх використанням.

Видатки державного бюджету складаються з різновидів, зображених на рис. 6.3.

 

                                                                                             

 

                                                                                                  

 

Рис. 6. 3 . Склад видатків державного бюджету

Фінансування видатків здійснюється за допомогою Бюджетної класифікації.

Суб’єктами бюджетного фінансування є державні органи, підприємства, установи й організації державної та комунальної форм власності.

Сучасна Бюджетна класифікація видатків включає підрозділи, зображені на рис. 6.4 [28].

Функціональна структура видатків та кредитування бюджету побудована згідно з основними функціями держави, які умовно можна поділити на чотири групи.

§ державні видатки на послуги загальнодержавного значення: державне управління, судова влада, фінансова та фіскальна діяльність, зовнішньополітична діяльність, фундаментальні дослідження, оборона, проведення виборів та референдумів, видатки на обслуговування внутрішнього та зовнішнього боргу, громадський порядок та безпека держави;

§ видатки на суспільні послуги, які надаються державою (освіта, охорона здоров’я, духовний та фізичний розвиток);

§ видатки, пов’язані з економічною діяльністю, зокрема видатки, пов’язані з економічним розвитком галузей, торговельної та трудової діяльності, охороною навколишнього середовища, розвитком житлово-комунального господарства та ін.;

§ видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення населення.

 

 


Рис. 6.4  Класифікація видатків та кредитування бюджету


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 193; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.031 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь