Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Створення метаданих для класів об’єктів та растрових наборів



Питання, що розглядаються: Створення метаданих засобами ArcGIS, EPA Metadata Editor, Metavist

 

Загальні відомості

Під метаданими у системі геоданих розуміють інформацію, що характеризує дані, тобто наявність каталогів, довідників, реєстрів та інших форм опису наборів цифрових та аналогових даних, які включають відомості про склад, зміст, статус, походження, місцезнаходження, повноту, несуперечливість, достовірність, формати, форми представлення, умови доступу, купівлі та використання, авторських і майнових прав, інших датометричних характеристик

Метадані є елементом геоінформаційних ресурсів, що забезпечує ефективний пошук серед множини джерел, сховищ, фондів, баз та банків даних розміщених безпосередньо у виробників або власників даних.

Для проведення геоінформаційного картографування на різних регіональних рівнях (як і для вирішення інших завдань, пов’язаних з використанням метаданих) необхідно створювати спеціальні профілі метаданих.

Профіль метаданих – це сукупність специфічних для даного рівня картографування елементів метаданих, які дозволяють краще описати просторові дані за визначених умов. Основою для створення профілів є базовий набір елементів, що формує так зване «ядро метаданих» та включає інформацію про:

Ø власне метадані;

Ø дані;

Ø спосіб отримання даних;

Ø систему координат;

Ø походження даних.

Елементи «ядра метаданих» дозволяють одержати мінімальний обсяг інформації, необхідний для розуміння сутності й складу певного набору просторових даних, які потрібно описати.

Метадані створюються згідно міжнародного стандарту ISO 19115: 2003 Географічна інформація – метадані. Цей стандарт визначає обов'язкові та умовні розділи метаданих, їх сутності та елементи, мінімальний набір метаданих, необхідний для забезпечення всіх варіантів їх застосування (пошук даних та визначення їх придатності, доступ до даних, передача даних та їх використання).

 

Отже, стандарт ISO/TC211 19115 визначає склад базового мінімального комплексу елементів метаданих. Якщо вести мову в згагальному, то можна сказати, що він включає елементи метаданих, які дають відповідь на наступні питання: « чи існує набір даних по конкретній темі («що»)? », « Для конкретного місця («де»)? », «На конкретну дату або період («коли»)? ». «Контакт для одержання додаткової інформації про даний набір або для його придбання («хто»)? ». Більш детально перелік позицій, на які мають бути відображені в метаданих, можна подати наступним чином:

ВИЗНАЧЕННЯ - Ім'я набору даних? Автори набіру даних? Які географічні області він охоплює? Які теми інформацією він? Як струму є дані? Чи є обмеження на доступ або використання даних?

ЯКІСТЬ ДАНИХ - Наскільки якісні ці дані? Чи є інформація, яка дозволяє користувачеві вирішити, чи підходять дані для його задач? Яка позиційна та атрибутивна точність? Чи є ці дані повними (вичерпними)? Якою була перевірка цілісності даних? Які дані були використані для створення набору даних? Якою була обробка вхідних даних?

ПРОСТОРОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ДАНИХ - Яка просторова модель даних була використана для кодування просторових даних (перетворення даних в цифрову форму)? як багато є просторові об'єктів? Методи геокодування?

ПРОСТОРОВА ПРИВ'ЯЗКА – система координат, датум? Використано просторовий екстент чи географічний ідентифікатор місць?

ОБ’ЄКТИ І АТРИБУТИ - Яка географічна інформація (дороги, будинки, висоти, температури і т.д.) включена? Чи інформація закодована? Як працювати з кодами?

РОЗПОВСЮДЖЕННЯ – В кого я можу отримати дані? Які формати доступні? Які носії даних в наявності? Чи є ці дані доступні в Інтернеті? Яка вартість даних?

ПРИМІТКА ДО МЕТАДАНИХ - Коли були складені метаданих? Ким?

Використання рекомендованих опціональних елементів, поряд з обов’язковими, підвищує інтероперабельність, даючи можливість користувачам однозначно розуміти географічні дані й відповідні метадані, що надаються виробником або дистриб’ютором. Це ядро включається в профілі Міжнародного стандарту для метаданих до наборів даних.

 

Створення метаданих

Для створення метаданих доцільно використати ArcGIS ESRI, програму ArcCatalog. Також значної популярності завдяки своїй наочності у відображенні обов’язкових та факультативних елементів, а також можливості формування власної бази елементів метаданих, набула програма EPA Metadata Editor, яка може і вбудовуватись в оболонку ArcGIS, і працювати автономно. Свого часу була розроблена для Агенції захисту навколишнього середовища США і у вільному доступі є за адресою https: //edg.epa.gov/EME/. Названа програма реалізована за стандартом ISO 19115. Після короткої реєстрації користувачі мають можливість завантажити редактор метаданих.

Також варто ознайомитися з програмою Metavist 2005, яка розроблена для опрацювання даних, що подаються до Федерального комітету географічних даних США. Структура програми в цілому відповідає ISO 19115: 2003, тому вона може бути використана у нашій роботі. Програма Metavist 2005 цінна своїми інструкціями для користувачів (зберігаються у папці, куди було встановлено програму), що дає можливість глибше розібратися з питаннями створення метаданих. Софт можна завантажити, перейшовши за посиланням http: //nrs.fs.fed.us/pubs/2737


РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА ТА РЕСУРСИ

1. Світличний О.О., Плотницький С.В. Основи геоінформатики: Навчальний посібник. – Суми: „Університетська книга”, 2006. – 295 с.

2. ДеМерс Майкл Н. Географические информационные системы. Основы.: Пер.с.англ. – М.: Дата+, 1999. – 489с.

3. Суховірський Б.І. Геоінформаційні системи і технології в регіональному розвитку. – К.: „Знання України”, 2002.–210с.

 

Корисну інформацію можна знайти на сайті неформального товариства фахівців у сфері ГІС та ДДЗ www.gis-lab.info, cайті НДІ геодезії і картографії www.gki.com.ua та інших геоінформаційних ресурсах.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 47; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь