Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Періодичний закон Д. І. Менделєєва



 

На основі електронних конфігурацій незбуджених атомів проводять їх класифікацію за хімічними властивостями. Такою природною класифікацією елементів є періодична система Д. І. Менделєєва, яка є графічним відображенням періодичного закону:

Властивості хімічних елементів, а також форми і властивості утворюваних ними сполук, знаходяться у періодичній залежності від величин зарядів ядер їх атомів

Хімічні елементи у періодичній системі Д. І. Менделєєва розташовані у порядку зростання зарядів ядер їх атомів.

Форма періодичної системи повторює енергетичну діаграму заповнення електронами підрівнів у багатоелектронному атомі (табл. 5).

Класифікацію елементів здійснюють за двома незалежними ознаками: періодами та групами.

Період - це горизонтальний ряд елементів, які розташовані у порядку зростання зарядів ядер атомів (порядкового номеру). Номер періоду визначає кількість енергетичних рівнів в атомах елементів. Під час формування періоду електрони заповнюють підрівні з приблизно однаковим запасом енергії (табл. 6).

 

Таблиця 6. Послідовність заповнення електронами енергетичних підрівнів у формуванні перших шести періодів таблиці Д.І. Менделєєва

Період Номер періоду Порядок заповнення рівнів та підрівнів Число АО Число елементів

Малий

І 1s 1 2
ІІ 2s 2p 4 8
ІІІ 3s 3p 4 8

Великий

IV 4s 3d 4p 9 18
V 5s 4d 5p 9 18
VI 6s 4f 5d 6p 16 32

 

У межах періоду властивості елементів монотонно змінюються від типових металічних до типових неметалічних. Кожний період завершується елементом з повністю заповненими s- і р-підрівнями зовнішнього енергетичного рівня: ns26.

Залежно від того, на який з підрівнів потрапляє останній електрон під час формування електронної оболонки, розрізняють елементи s, p, d, f- електронних родин.

Приклад. Визначити належність елементів до електронних родин:

19K 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s1   

Хімічний елемент 19K належить до s-родини, оскільки останній 19-й електрон згідно з правилом Клечковського (табл. 5) заповнює s -підрівень;

33Аs 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 4p3  - елемент належить до р‑родини;

23V 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d3 -  елемент належить до d-родини.

 

Електрони, що останніми з’являються на АО найменш зв’язані з ядром і визначають хімічну поведінку атомів, називають валентними.

Валентні електрони елементів s- і р-електронних родин знаходяться на зовнішньому енергетичному рівні; валентні електрони елементів d- і f-електронних родин знаходяться на зовнішньому і неповністю заповнених глибинних підрівнях.

Група - це вертикальний ряд елементів, які мають однотипну електронну будову. Група об’єднує елементи головних і побічних підгруп.

  Головні підгрупи: s- і р-родини елементів
Група    
    Побічні підгрупи: d- і f-родини елементів

Номер групи для елементів s- і р-родин, а також для перших шести d-елементів великих періодів відповідає числу валентних електронів. Елементи однієї підгрупи мають назву елементів-аналогів. Такі елементи мають однотипні електронні конфігурації валентних підрівнів і подібні хімічні властивості.

За особливістю заповнення електронами зовнішнього енергетичного рівня елементи розподіляють за хімічними властивостями на метали і неметали. Атоми металів на зовнішньому енергетичному рівні містять до чотирьох електронів, а атоми неметалів - від чотирьох і більше.

 

Таблиця 7. Узагальнені електронні конфігурації атомів елементів
малих та великих періодів

 

Номер групи
(головні підгрупи)



Малі періоди

I II III IV V VI VII VIII
ns1 ns2 ns2 np1 ns2 np2 ns2 np3 ns2 np4 ns2 np5 ns2 np6

 

 

Номер групи

Великі періоди

I II III IV V VI VII VIII

Головні підгрупи

Побічні підгрупи

ns1 ns2 ns2 (n-1)d1   ns2 (n-1)d2 ns2 (n-1)d3 ns2 (n-1)d 4 ns2 (n-1)d 5 ns2 (n-1)d 6 - 8

 

 

Побічні підгрупи

Головні підгрупи


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 330; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь