Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Під час карантину з 12.02.2018р. по 16.02.2018р.



З предмета «Бухгалтерський облік»

Професія: 4121 «Офісний службовець (бухгалтерія)»

Група № 35.15

№ теми Назва теми Дата

уроку

К- сть год на урок

Тема уроку

Питання, що розглядаються

1 2 3

4

5

6

7

ІІІ. Особливості обліку в інших сферах

3.1     Бухгалтерський облік на підприємствах різних форм господарювання  

13.02.2018

 

177-178

2

Особливості обліку в будівництві.

Особливості обліку в сільському господарстві.

1. Особливості обліку в будівництві. 2. Особливості обліку в сільському господарстві.
                   

Викладач         Т.С.Назарова


13.02.2018р.


Тема уроку: Особливості обліку в будівництві. Особливості обліку в сільському господарстві.

1. Особливості обліку в будівництві.

2. Особливості обліку в сільському господарстві.

Завдання1.  Опрацюйте та законспектуйте особливості  обліку в будівництві.

Визначення основних понять взаємовідносин при організації будівельно-монтажних робіт

З 01.01.2002 року набуло чинності Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №18 “Будівельні контракти”, затвердженого Наказом МФУ № 205 від 28.04.2001 р,

Даний стандарт застосовується підрядниками та визначає порядок формування у бухгалтерському обліку інформації про доходи та витрати, пов’язані з виконанням будівельно-монтажних контрактів, розкриття її в фінансовій звітності.

    будівництво (Згідно П(С)БО №18 ) – це спорудження нового об’єкта , реконструкція, розширення, добудування, реставрація і ремонт об’єктів, виконання монтажних робіт.

Особливості будівельної галузі
період будівництва може продовжуватися декілька звітних періодів;  
покупець (замовник) наперед відомий і з ним попередньо узгоджується контрактна ціна;  
замовник частіше за все здійснює періодичні платежі в межах загальної контрактної вартості б/м робіт;  
кінцевий продукт , як правило, має досить високу вартість.  
продукт ( об’єкт будівництва ) знаходиться не за місцем розташування виконавця , а на окремій ділянці зазначеній замовником;  
З економічної точки зору галузь будівництво має ряд особливостей , рис1.1

 

            

 

с. 1.1 Основні особливості галузі будівництва .

Наказом Мінекономіки України, МФУ ТА Держкоммістобуду України за № 127/201/173 від 23.09.1996 року затверджено “Положення про фінансування та державне кредитування капітального будівництва, що здійснюється на території України”.

Даним Положенням регламентується сфера ділових відносин та кінцевих розрахунків за виконані будівельно-монтажні роботи ( БМР) і передбачається визначення основних їх сторін, рис.1.2

Замовник (забудовник) – це юридична (фізична) особа, якій належить рішення про видачу замовлення на будівництво об’єкту , укладання контракту , контроль за ходом будівництва, фінансування його та прийняття завершених робіт.  
Підрядник  - це юридична особа , яка укладає будівельний контракт , виконує передбачені будівельним контрактом роботи і передає їх замовнику. Частина таких робіт виконується підрядником своїми силами, а спеціальні види робіт передаються іншим організаціям.  
Субпідрядник  - це спеціалізована організація, яка виконує санітарно-технічні роботи , монтаж металоконструкцій на будівництві об’єкта на основі договору укладеного із підрядником . Однак за узгодженням з підрядником такий договір може укладатися безпосередньо між замовником і субпідрядником .

 


Рис. 1.2 Основні сторони взаємовідносин при організації б/м робіт


Способи виконання будівельно-монтажних робіт та укладання договорів в будівництві.

Організації або підприємства, які здійснюють капітальні інвестиції в будівництво, можуть виконувати будівельні роботи двома способами, рис.2.1

Рис. 2.1 Способи виконання будівельно – монтажних робіт

Способи виконання БМР  
Підрядний
Господарський
Змішаний  

 



Підрядний спосіб

           Визначення поняття підрядних будівельних робіт розкривається Державними будівельними нормами (ДБН), затвердженими Наказом Держбуду України № 4 від 16.01.1998 року.

При такому способі замовник укладає Генеральний договір підряду на капітальне будівництво, який регламентується ст.. 353, 355, 356 цивільного кодексу України. При цьому підрядник зобов’язується своїми силами і засобами побудувати і здати замовнику передбачений об’єкт у відповідності із затвердженою проектно-кошторисною документацією і в установлені строки.

Замовник , в свою чергу, зобов’язується :

· надати підряднику будівельний майданчик,

· передати затверджену проектно-кошторисну документацію ;

· забезпечити своєчасне фінансування будівництва.

Замовник здійснює контроль і технічний нагляд за відповідністю об’єму , вартості і якості виконуваних робіт проектам і кошторисам. Він має право контролювати хід і якість БМР , не втручаючись при цьому в господарську діяльність підрядника.

До Генерального договору підряду прикладаються річні договори підряду, додаткові узгодження , а також особливі умови. Якщо капітальне будівництво не виходить за рамки календарного року , в якому воно почалося , то наявність Генерального договору не потрібна, роботи ведуться на основі річного договору підряду.

           Підрядний спосіб виконання БМР більш ефективний , так як в будівельно-монтажних організаціях працюють постійні кваліфіковані кадри , які в своєму розпорядженні мають необхідну будівельну техніку. Продуктивність праці в них значно вища , а собівартість більш низька.

Господарський спосіб

           Це спосіб при якому роботи виконуються самими забудовниками , тобто своїми силами і засобами. Основним недоліком господарського способу будівництва є , частіше за все, його разовий характер, втрата набутого досвіду будівництва після його закінчення Але в той же час , якщо це підприємство яке має достатньо коштів для постійного утримування кваліфікованих будівельних кадрів, придбання необхідної техніки, а також відчуває необхідність в будівництві нових об’єктів , то таке будівництво буде

Змішаний спосіб

 При змішаному способі будівництва господарський спосіб поєднується із залученням підрядних будівельних , монтажних та спеціалізованих організацій для виконання частини робіт за прямими договорами

Договір на виконання підрядних робіт є основним документом, що забезпечує узгоджену діяльність учасників будівництва.

Порядок укладання договору і його виконання регламентується Правилами про договори підряду на капітальне будівництво , затвердженими Постановою Ради Міністрів СРСР від 26.12.1986 р. № 1550.

Істотними умовами договору підряду є предмет договору, строки виконання робіт, обов'язки і відповідальність сторін, вартість робіт та порядок розрахунків із замовниками.

Предмет договору -- результат виконання підрядником умов договору .Строки виконання робіт і представлення кінцевого продукту - визначення моменту початку робіт і моменту представлення їх результатів замовнику. Практикується встановлення проміжних термінів (поетапне виконання робіт) і, відповідно, створення проміжного продукту. Це дає можливість замовнику контролювати хід і якість виконуваних робіт, а також проводити ритмічне й обґрунтоване відображення витрат. Порядок оплати та приймання такого проміжного продукту має встановлюватись договором.

Основним документом, що регулює взаємовідносини між замовником і генеральним підрядником протягом всього періоду будівництва, є генеральний договір (будівельного) підряду.

Договір будівельного підряду -- це угода, на підставі якої одна сторона (генеральний підрядник) зобов'язується виконати за завданням іншої сторони певний комплекс будівельно-монтажних робіт з її або своїх матеріалів, а інша сторона (замовник) зобов'язується забезпечити підрядника обсягом робіт, передати йому затверджену проектно-кошторисну документацію, прийняти та оплатити виконану роботу. Договори підряду є найбільш поширеними видами господарських договорів, що регулюють: практично всі відносини в будівництві, виконання різних ремонтів, частину сфери послуг.

Законодавством передбачено два види договорів підряду :

· звичайний підряд

· підряд на капітальне будівництво.

Звичайний підряд в будівництві застосовується для виконання різних ремонтних, монтажних та інших подібних робіт. За звичайним договором підряду підрядник зобов'язується виконати на свій ризик певну роботу за завданням замовника з його або власних матеріалів, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

При виконанні підрядником робіт повністю або частково з матеріалів замовника, підрядник зобов'язаний звітуватись перед замовником про використання матеріалів та повернути їх залишок. Підрядник також зобов'язаний вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження довіреного йому замовником майна. Він також несе відповідальність за будь-які події, що спричинили втрату або пошкодження цього майна.

Замовник за договором підряду зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно з договором, оглянути її, у разі виявлення допущених в роботі відхилень від проектно-кошторисної документації або інших недоліків одразу заявити про них підряднику.

За договором підряду на капітальне будівництво підприємство-підрядник зобов'язується власними силами та коштами побудувати і в установлений строк здати підприємству-замовнику передбачений планом об'єкт відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язаний надати підряднику будівельний майданчик, передати йому затверджену проектно-кошторисну документацію, забезпечити своєчасне фінансування будівництва, прийняти закінчені будівництвом об'єкти та провести оплату виконаних робіт.

Договір підряду на капітальне будівництво укладається замовником з одним будівельним підприємством - генеральним підрядником, який, в свою чергу, на основі договору субпідряду може доручати виконання окремих комплексів робіт спеціалізованим підприємствами (субпідрядникам).

Основними учасниками підрядного контракту є замовник і підрядник.                              

Учасником підрядного контракту можуть бути і субпідрядники, які виконують спеціальні та окремі види робіт за домовленістю з генеральним підрядником.

Функції замовника за рішенням інвестора можуть бути доручені посередницьким, управлінським, консультаційним та іншим подібним структурам. Повноваження інвестора і замовника в цьому випадку повинні чітко розмежовуватись шляхом укладання між ними договору, угоди або іншого подібного документа. Інвестор може залишати за собою право вирішення основних питань будівництва об'єкта: визначення ціни і строків здачі в експлуатацію. При цьому майнову відповідальність перед підрядником, якщо інше не передбачено контрактом, за порушення прийнятих зобов'язань несе сам замовник.                

Тобто, замовник передає частину своїх функцій за контрактом іншій особі, яка діє від імені замовника і представляє його інтереси у взаємовідносинах з підрядником.

Підрядниками можуть бути юридичні та фізичні особи, які одержали у встановленому законодавством порядку право (ліцензію) на здійснення будівельної діяльності, або посередницькі, управлінські консультаційні та інші подібні структури, які здійснюють підбір безпосередніх виконавців, укладають з ними контракти, координують їх діяльність, забезпечують здачу об'єктів в експлуатацію. При виконанні обов'язків підрядника спеціальними посередницькими, управлінськими, консультаційними та іншими подібними структурами вони можуть відповідати за підготовку проектної документації, забезпечувати управління будівництвом об'єкта, координувати діяльність безпосередніх виконавців. Коло цих функцій може змінюватись залежно від домовленості сторін.

Сторони самостійно визначають спосіб укладання контракту, взаємні зобов'язання, особливості будівництва об'єкта, умови та організаційно-правову форму контракту.

Головними принципами укладання та виконання підрядних контрактів є:

· врахування і дотримання вимог чинного законодавства;

· економічна самостійність та незалежність учасників;

· чітке розмежування у контракті прав і обов'язків сторін;

· майнова відповідальність за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань;

· розмежування ризиків між учасниками контракту, визначення обов'язкових для страхування ризиків;

· надання гарантій виконання договірних зобов'язань;

· зобов'язання сторін за узгодженим вирішенням суперечностей, що виникають в процесі укладання і виконання контракту.

Способи укладання контракту визначаються замовником з урахуванням складності, особливостей будівництва об'єкта, можливостей конкурсного відбору підрядника, організаційно-правової форми контракту, інших подібних факторів.

Часто при виконанні будівельних робіт виникає необхідність внесення змін в проектно-кошторисну документацію , як зі сторони замовника так і зі сторони підрядника. Це обумовлено в Положенні про підрядні контракти в будівництві України затверджене Науково - технічною радою міністерства України в справах будівництва і архітектури, протокол № 9 від 15.12.1993 р. Тут же обумовлена відповідальність за забезпечення проектною документацією , яка в основному покладається на замовника.

Замовник має право вносити в процесі будівництва зміни і доповнення кошторисну документацію і обсяги робіт. Підрядник зобов’язаний приймати до виконання ці зміни якщо він може їх виконати. І вони були внесені в строки обумовлені контрактом до початку таких робіт.

Зміни і доповнення оформляються в письмовій формі шляхом підписання додаткового узгодження

Укладання контракту може здійснюватись шляхом

· прямих переговорів між сторонами

· через тендерні торги (відкриті або закриті).

 

Прямі переговори, як правило, не передбачають конкурсного відбору підрядника.

В окремих випадках прямі переговори можуть проводитися з декількома претендентами для вибору підрядника на більш прийнятних умовах. Учасниками прямих переговорів щодо уточнення умов контракту укладається передконтрактна угода (протокол намірів), відповідно до якої вони беруть зобов'язання укласти контракт у подальшому на умовах, що передбачені передконтрактною угодою (протоколом намірів).

Згідно передконтрактної угоди учасники планують свою діяльність, організовують підготовчу роботу для укладання контракту, підготовлюють необхідну документацію, розміщують замовлення на матеріали, устаткування, укладають аналогічні угоди з субпідрядниками та постачальниками.

Передконтрактні угоди є обов'язковими для виконання.

Поважними причинами, які дозволяють відмовитись від укладання контракту, є обставини непереборної сили, суттєва зміна умов контракту замовником, недоцільність або неможливість інвестування коштів у будівництво об'єкта, інші подібні обставини, відображені в передконтрактній угоді.

Укладання контрактів через тендерні торги створює умови для конкурсного відбору підрядників, конкуренції і змагання між ними. Такі контракти укладаються, насамперед, на будівництво об'єктів, що фінансуються за рахунок державних капітальних інвестицій. Проведення торгів здійснюється замовником у порядку, передбаченому законодавством.

 

           Умови контракту визначаються сторонами та обов'язково відображаються в контракті на виконання будівельно-монтажних робіт


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 286; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2025 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (4.224 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь