Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Розвиток та організація торгівлі в Західній Європі класичного середньовіча



Зростання міст у Західній Європі XI - XV ст. сприяло значному пожвав­ ленню внутрішньої і зовнішньої торгівлі, виникненню місцевих ринків, що створює передумови для формування національних і навіть міжнародного, європейського ринків. У торговельній діяльності міст переважала транзит­ на торгівля. В XI - XV ст. вона зосереджується у двох районах, де сходять­ ся торговельні шляхи. Це Середземномор'я, де сходилися інтереси Іспанії, Південної і Центральної Франції, Італії, Візантії і країн Сходу. З XI I - XII I ст., особливо у зв'язку з хрестовими походами, першість від візантій­ ців і арабів переходить до купців Венеції і Генуї, Марселя й Барселони. Зі Сходу переважно везли предмети розкоші, прянощі, галуни, вино і частко­ во зерно, а із Заход у йшли тканини, золото, срібло, зброя. Фігурувала також работоргівля. Іншим районом міжнародної торгівлі був регіон Балтійського і Північ­ ного морів, або т.зв. Ганзейський. Тут торгували Північна Німеччина, Скан динавські країни, Фландрія, Брабант, Північні Нідерланди, Північна Фран­ ція, Англія, а також Польща і Східна Балтика (Рига, Реввль, Данциг), північно- західні області Русі (Нарва, Новгород, Псков, Полоцьк). Основними товара­ ми були риба, сіль, хутра, вовна, сукно, льон, віск, смола, ліс (особливо корабельний), а з XV ст. - і хліб. Велику роль у торгівлі, в т.ч. міжнародній, відігравали ярмарки, широко розповсюджені в Італії, Франції, Німеччині й Англії. Тут велася оптова торгівля товарами підвищеного попиту: тканинами, шкірою, хутрами, сук­ ном, металевими виробами, зерном, вином, олією тощо. Особливою популяр­ ністю користувалис я ярмарк и у французь­ кому графстві Шампань , що тривали майже цілий рік. Італійські купці доставляли сюди східні товари, фламандські привозили сукна, німецькі - лляні тканини, чеські - шкіру і ме­ талеві вироби, з Англії везли вовну, свинець, олово і залізо. А в XIV - XV ст. з'являється ще один центр європейської ярмаркової торгівлі - м. Брюгге (Фландрія). Правда , масштаби тодішньої торгівлі не слід перебільшувати. її обсяги утруднювалися пануванням натурального господарства, фео­ дальною роздробленістю, численними митни­ ми кордонами, існуванням багатьох монетних систем тощо. Тому для обміну одних грошей Банкір на інші і встановлення еквівалентності вартос­ ті тієї чи іншої монети виділилася особлива професія міняйлів. Вони займа­ лися не лише обміном монет, але й переказом грошових сум, тому виникли і кредитні опера­ ції, і лихварство.

Розмінні і кредитні операції вели до ство­ рення спеціальних банківських контор. Упер­ ше вони виникли в містах Північної Італії - в Ломбарди. Тому слово «ломбардець» у Серед­ ні віки стало синонімом банкіра і лихваря та збереглося й донині у назві ломбардів. Хоча церкв а і засуджувал а лихварство, проте сама була одним із найбільших лихва­ рів Середньовіччя. У римську курію стікалися зеличезні грошові кошти зі всіх європейських країн, а роль кредитних кас найчастіше вико­ нували євреї, які з давніх-давен зналися на грошових операціях.

Д л я кращог о захист у політичних і торговельних інтересів міста об'єднують­ ся в союзи. Так, в XI - се­ редині XII I ст. сформував­ ся союз північноіталійських міст - Ломбардська ліга, у X I I - XII I ст. - союз іспан­ ських міст, у другій поло­ вині XIV ст. - Швабський і Ганзейські кораблі Рейнський союзи, в які вхо­ дило більше 50 південноні- мецьких міст. Наймогутнішим союзом міст був Ганзейський, що склався в середині XI I ст. і включав 160 міст Північної Європи, Прибалтики, земель Нижнього Рейну (Гамбург, Любек, Росток та ін.). Союз, який очолював Любек, заснував факторії від Лондона до Новгорода, міг виставити проти ворогів власний флот у 1000 суден, контролював експорт зерна, хутра, деревини з Прибалтики до Західної Європи, економічне житт я Норвегії і Швеції. Ганза успішно протистояла німецьким князям, данським королям і навіть могутнім голландцям і англійцям. Прот е наприкінці XV ст. розпо­ чалас я криз а Ганзи, що і привело до її розпаду після Тридцятирічної війни (1618 - 1648 рр.).

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 244; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.007 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь