Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Центральні банки, їх походження, призначення, функції та операції
Вивчаючи цю тему, слід звернути особливу увагу на центральний банк (в Україні Національний банк – НБУ), як головну ланку кредитної системи та його функції. Головним завданням центрального банку є забезпечення стабільності національної грошової одиниці. Це завдання реалізується шляхом виконання центральним банком його функцій. Під час вивчення теми треба зрозуміти головні функції Національного банку: - грошово-кредитне регулювання економіки; - емісійна; - “банк банків”; - фінансове обслуговування держави (“банкір уряду”); - зберігання централізованого золотовалютного запасу; - банківський нагляд і контроль. Розглядаючи функцію грошово-кредитного регулювання, зауважимо, що саме на розробці та реалізації на грошово-кредитної (монетарної) політики базується вирішення основної задачі НБУ – забезпечення сталості валюти. При розробці монетарної політики центральний банк переслідує цілі: – стратегічні, тобто кінцеві цілі загальноекономічної політики держави – сприяння економічному зростанню, повній зайнятості та стійкості цін; – проміжні – пожвавлення чи стримування ринкової кон’юнктури задля досягнення стратегічних цілей; – тактичні – зміни грошової маси та процентної ставки в напрямку, що забезпечує досягнення проміжних цілей.
Вивчаючи функцію грошово-кредитного регулювання, треба зосередити увагу на інструментах грошово-кредитної (монетарної) політики: – обліковій ставці процента; – нормі обов'язкового резервування коштів комерційних банків; – операціях на відкритому ринку. Сутність емісійної функції центрального банку полягає в тому, що тільки йому законодавчо надано право випускати в обіг готівку – банкноти і розмінну монету, при цьому обсяги емісії регулюються з урахуванням загальних задач грошово-кредитної політики. Сам випуск готівки здійснюється шляхом продажу банкнот і монети комерційним банкам в обмін на їх резерви в НБУ. Функція банку банків з’явилась у зв’язку з формуванням банківської системи, що вимагало централізації деяких банківських функцій (перш за все емісійної), що спричинило централізацію косового обслуговування комерційних банків. Це в свою чергу вимагало відкриття банками своїх рахунків в центральному банку і зберігання на них вільних грошей (резервів). Таким чином, центральний банк перетворився у банк банків. Функція фінансового обслуговування держави полягає в тому, що центральний банк виступає головним (але не єдиним) банком держави та радником уряду з фінансових та монетарних проблем. Як банкір держави він виконує такі операції: веде рахунки державних установ і відомств; здійснює за дорученням уряду емісію та розміщення на ринку нових випусків державних цінних паперів; купує державні цінні папери на вторинному ринку для свого портфеля та вживає заходів щодо курсу вказаних паперів; як виняток, видача короткострокових кредитів уряду за його проханням (зауважимо, що розміри прямих касових кредитів законодавчо лімітуються), щоб не допустити прямого залучення емісійних ресурсів в покриття бюджетного дефіциту. Функція зберігання централізованого золотовалютного запасу полягає в тому, що разом з запасами іноземної вільноконвертованої валюти, золоті запаси (незважаючи на демонетизацію золота) продовжують зберігатися в центральних банках країн як гаранто-страхові фонди для міжнародних платежів і для підтримки курсів національних валют шляхом інтервенцій на валютних ринках. Інтервенція на валютному ринку – операції центрального банку з купівлі-продажу іноземної валюти на ринку з метою регулювання валютного курсу. Функція нагляду і контролю за діяльністю комерційних банків тісно пов’язана з діяльністю центрального банку як банку банків. Здійснюючи касове, розрахункове і кредитне обслуговування інших банків, він має можливість систематично наглядати за дотриманням ними вимог всіх нормативів і правил, що регламентують банківську діяльність в країні.
Національний банк України відповідно до своїх функцій здійснює такі операції: – надає комерційним банкам кредити; – веде рахунки банків-кореспондентів, здійснює розрахунково-касове обслуговування комерційних банків та інших кредитних установ; – купує та продає цінні папери, що випускаються державою; – надає кредити банкам під заставу цінних паперів; – виступає гарантом кредитів, що надаються суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності; – купує і продає іноземну валюту і платіжні документи в іноземній валюті; – проводить операції з резервними фондами грошових знаків; – організує інкасацію й перевезення грошових знаків та інших цінностей; – здійснює інші операції відповідно до своїх функцій.
У зв'язку з виконанням своїх функцій НБУ: – бере участь у розробці основних напрямів розвитку народного господарства України, державного бюджету України, прогнозу грошових доходів і витрат населення; – розробляє основні напрями єдиної грошово-кредитної політики; – концентрує кредитні ресурси, створені за рахунок коштів статутного та інших фондів, республіканського бюджету, коштів на депозитних рахунках і коштів в обігу та в міжбанківських розрахунках, а також переданих за плату Ощадним банком коштів, які формуються за рахунок вкладів населення: – на договірних засадах продає і купує кредитні ресурси; – утворює фонд регулювання кредитних ресурсів банківської системи за рахунок частини залучених банками ресурсів і депозитів, визначає розміри формування цього фонду; – проводить єдину кредитну політику в республіці, установлює правила розрахунків і ведення касових операцій, порядок ведення обліку і звітності в банках, визначає розмір плати за залучені з інших банків ресурси, виходячи із загальної процентної політики; – організує і здійснює касове виконання державного бюджету республіки; – зосереджує на рахунках своїх установ валютні кошти валютного фонду Кабінету Міністрів України, бере участь у розробці зведеного валютного плану, забезпечує проведення єдиної валютної політики, представляє інтереси України у відносинах з банками інших країн, у міжнародних банках, розробляє порядок і правила здійснення операцій в іноземній валюті, із золотом і дорогоцінними металами. Установлює офіційні курси іноземних валют до національної валюти, публікує ці курси в пресі, організує роботу валютної біржі; – спільно з комерційними банками здійснює обслуговування державного боргу, виконує операції, пов'язані з розміщенням державних позик, їх погашенням і виплатою процентів по них; – реєструє новостворені комерційні банки; – дає дозвіл на створення комерційних банків за участю іноземних юридичних осіб та іноземних громадян; – дає дозвіл комерційним банкам на відкриття їх філій і представництв як на території України, так і за її межами; – визначає порядок видачі ліцензій на проведення операцій комерційними банками; – готує кадри для банківської системи у середніх спеціальних навчальних закладах, проводить перепідготовку банківських спеціалістів на договірних умовах; – установлює комерційним банкам економічні нормативи.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 219; Нарушение авторского права страницы