Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Основні властивості біосфери



 

Біосфері, як і її іншим складовим екосистемам більш низького рангу, властива система властивостей, які забезпечують її функціонування, саморегулювання, стійкість і інші параметри. Розглянемо основні з них.

1. Біосфера - централізована система. Центральною ланкою її виступають живі організми (жива речовина). Ця властивість всебічно розкрито В. І. Вернадським, але, на жаль, часто не дооцінюється людиною і в даний час: у центр біосфери або її ланок ставиться тільки один вид - людина (антропоцентрізм).

2. Біосфера - відкрита система. Її існування неможливо без надходження енергії ззовні. Вона відчуває вплив космічних сил, перш за все сонячної активності. 

Біосфера - саморегулююча система, для якої, як зазначав

 В. І. Вернадський, характерна організованість. В даний час це властивість називають гомеостазом, розуміючи під ним здатність повертатися в початковий стан, гасити виникаючі обурення включенням ряду механізмів. Гомеостатичні механізми пов'язані в основному з живою речовиною, її властивостями і функціями, розглянутими вище. Біосфера за свою історію пережила ряд таких збурень, багато з яких були значними за масштабами, і справлялася з ними завдяки дії гомеостатичних механізмів і, зокрема, принципу, який в даний час носить назву Ле Шательє-Брауна: при зовнішній дії, що виводить систему зі стану стійкої рівноваги, ця рівновага зміщується в напрямку послаблення ефекту зовнішньої дії. Цей принцип в рамках біосфери порушується сучасною людиною, і як наслідок - регіональні кризи. У стадію глобальної кризи біосфера, можливо ще не вступила. Але окремі великі обурення вона вже гасити не в силах. Результатом цього є або розпад екосистем (наприклад, розширюються, площі пустельних земель або глобальне потепління)

4. Біосфера - система, що характеризується великою різноманітністю Різноманітність - найважливіша властивість всіх екосистем. Біосфера, як глобальна екосистема характеризується максимальною серед інших систем різноманітністю. В даний час описано близько 2 млн. видів (приблизно 1,5 млн. тварин і 0,5 млн. рослин). Вважають, проте, що кількість видів на Землі в 2-3 рази більше, ніж їх описано. Не враховано багато комах і мікроорганізми, особливо в тропічних лісах, глибинних частинах океанів і в інших малоосвоєних місцепроживання. 

Прості екосистеми з малою різноманітністю зручні для експлуатації, вони дозволяють у короткий час отримати значний обсяг потрібної продукції (наприклад, з сільськогосподарських полів), але за це доводиться розраховуватися зниженням стійкості екосистем, їх розпадом і деградацією середовища.

П р и м і т к а. Не випадково, що біологічне різноманіття віднесено Конференцією ООН з навколишнього середовища і розвитку (1992 р.) до числа трьох найважливіших екологічних проблем, по яких прийняті спеціальні Заяви або Конвенції.

5. Важлива властивість біосфери - наявність у ній механізмів, що забезпечують кругообіг речовин і пов'язану з ним не вичерпність окремих хімічних елементів і їх з'єднань.  При відсутності кругообігу, наприклад, за короткий час був би вичерпаний основний «будівельний матеріал» живого - вуглець, який практично єдина здатна утворювати між елементарні (вуглець-вуглецеві) зв'язки і створювати величезну кількість органічних сполук. Тільки завдяки кругообігу і наявності невичерпного джерела сонячної енергії забезпечує безперервність процесів в біосфері та її потенційне безсмертя. Як відзначав академік-грунтознавець В. Р. Вільямс, є єдиний спосіб зробити якийсь процес нескінченним - пустити його по дорозі кругообігів. Одне з найпотужніших антиекологічних дій людини пов'язано з порушенням і навіть руйнуванням природних кругообігів

 

 


[1] Реймерс Н. Ф. Природопользование: Словарь-справочник. — М.: Мысль, 1990. — С. 592—594.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 296; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.006 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь