Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема.2.2. Конституція України і соціальна практика 2 год.



Мета

Освітня (навчальна): з’ясування механізму дії конституційного права і відповідно до цього усвідомлення форм реалізації конституційних норм; поглиблення і конкретизація знань сутності констиуційної законності та шляхів її забезпечення; оволодіти знаннями щодо існуючих концепцій тлумачення конституції.

Розвивальна: вироблення навичок орієнтування в системі забечення чинності Конституції України 1996 р.; розуміння її верховенства в системі законодавства України; розвиток логічного мислення курсантів, студентів і слухачів умінь працювати з різними конституційними нормами, формування умінь і навичок аналізу конституційно-правових фактів і соціальних явищ, урегульованих конституцією.

Виховна: виховання відповідальності, працездатності, толерантності, навичок правової культури; прищеплення інтересу до вивчення конституційного права України.

Основні поняття: механізм дії конституційного права; верховенство конституції; форми реалізації констиутційних норм; тлумачення конституції; констиуційна законність; забезпечення чинності конституції; порядок внесення змін до Конституції України; механізм охорони конституції; «правова конституція»; «жорстка» і «гнучка» (звичайна) конституція.

ПЛАН

1. Форми реалізації Конституції України.

2. Правова охорона Конституції України. Конституційна законність і форми її забезпечення в Україні.

3. Тлумачення Конституції України.

 

ТЕМИ РЕФЕРАТІВ

1. Внесення змін до Конституції України: поняття, доцільність, процедура.

2. Роль Конституції у формуванні громадянського суспільства в Україні.

3. Політико-правові механізми і засоби охорони Конституції України.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ТА ПЕРЕВІРКИ

1. Чи співпадає за своїм змістом застосування консти-туційних норм з існуючими формами реалізації конституційних норм?

2. Розкрийте сутність поняття конституційної закон-ності та в яких організаційно-правових засадах вона знаходить свій вияв в Україні?

3. За якими ознаками визначається ефективність дії конституційних норм? Обгрунтуйте ефективності дії консти-туційних норм в Україні.

4. Якщо є вірним вислів про те, що стабільність конституції виявляється у непорушності її приписів, у збереженні її високого рівня усталеності та неможливості на неї впливу політичних сил, які змінюються при владі, то як би ви пояснили такі факти: Верховна Рада України у 2004-2006 рр. започаткувала нову конституційну реформу. Внесені зміни до Конституції діяли до 29 вересня 2010 р. Конституційний Суд України  Рішенням № 20-рп/2010 від 30.09.2010 р. визнав Закон "Про внесення змін до Конституції України" від 08.12.2004 р. таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

5. Схарактеризуйте механізм процедури внесення змін до Конституції України 1996 р.?

                          РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Нормативно-правові акти

 

Висновок Конституційного Суду України від 7 вересня 2005 року № 1-в/2005 (справа про внесення змін до статей 85, 118, 119, 133, 140, 141, 142, 143 Конституції України) //Офіційний вісник України. - 2005. - № 38.

Закон України «Про правонаступництво України» від 12 вересня 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – № 46.

Закон України «Про міжнароднi договори України» від 29 червня 2004 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 50.

Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійснені правосуддя» від 1 листопада 1996 р. № 9 // Право України. – 1996. – № 12.

ТЕМА ІІІ. ТЕОРЕТИКО-ПРАВОВІ ЗАСАДИ

КОНСТИТУЦІЙНОГО ЛАДУ

Семінарське заняття № 4

Тема 3. Конституційно-правове регулювання засад державного і суспільного ладу України   2 год.

Мета

Освітня (навчальна): поглиблення знань, понять і теоретичних положень науки конституційного про конституційний лад і його засади; вивчення і конкретизація основних положень про конституційну державу, що закріплені в Основному Законі та конституційному законодавстві України; систематизація знань про громадянське суспільство і його співвідношення з демократичною, правовою державою.

Розвивальна: розвиток логічного мислення курсантів, студентів та слухачів щодо розкриття посутніх ознак засад конституційного ладу України; вироблення вмінь працювати з конституційним законодавством і нормами, які закріплюють засади конституійного ладу України; вміння визначати та аналізувати структуру генерального інституту – інституту конституційного ладу і знати систему його норм, принципів тощо;  вміти визначати особливості формування громадянського суспільства в Україні та знати проблеми його.

Виховна: виховання поваги до інститутів української держави та її символів; виховання відповідального ставлення до інтересів суспільства і держави;  виховання правової  культури в контексті принципів конституційного ладу України, громадянського суспільства.

Основні поняття: засади конституційного ладу; принципи конституційного ладу; принцип поділу влади; система стримувань і противаг; республіканська форма правління; демократична держава; правова держава; соціальна держава; народний суверенітет; державний суверенітет; народовладдя; електоральна демократія; плебісцитарна демократія; конституційні характеристики Української держави; громадянське суспільство; політична та ідеологічна багатоманітність; економічна багатоманітність; об'єднання громадян; політичні партії; недержавні організації.

ПЛАН

1. Поняття і посутні ознаки конституційного ладу України.

2. Конституційні засади державного ладу України.

3. Конституційне закріплення механізму Української держави.

4. Поняття, посутні ознаки, основні принципи та система суспільного ладу України.

4.

5. Конституційні засади політичних відносин в Україні.

ТЕМИ РЕФЕРАТІВ

1. Конституційні форми народовладдя в Україні.

2. Конституційний принцип поділу влади в системі стримувань та противаг.

3. Гуманістичні засади конституційного ладу України.

4. Особливості форми правління і політичного режиму в Україні.

5. Конституційно-правове регулювання недержавних організацій в Україні.

6. Конституційне закріплення засад економічних‚ соціальних і духовно-культурних відносин в Україні.

4. Держава і церква: конституційно-правового регулювання меж взаємовідносин.

 

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ТА ПЕРЕВІРКИ

 

1. Дайте визначення конституційного ладу. Назвіть конституційні приписи, які є засадничими для визначення основ конституційного ладу України. У якій частині Конституції вони зосереджені?

2. Розкрийте значення таких понять як: «суспільний лад», «конституційний лад». Встановіть співвідношення між ними.

3. Що означає державний, народний та національний суверенітет? Співставте ці категорії між собою.

4. Складіть схему: «Принципи конституційного ладу України». Завдання виконується письмово.

5. У чому полягає сутність принципу народовладдя та у яких конституційних нормах воно закріплюється?

6. Назвіть характерні риси республіканської форми правління в України. Відповідь аргументуйте посиланнями на Коснтитуцію України.

7. У чому полягає сутність принципу поділу влади?

8. Що таке громадянське суспільство? В працях яких мислителів різних історичних епох аналізувались проблеми громадянського суспільства?

9. Якими рисами характеризується громадянське суспільство? Назвіть його структурні компоненти.

10. Назвіть конституційні положення, які є визначальними (засадничими) для закріплення засад громадянського суспільства в Україні. У якій частині Конституції вони зосереджені?

11. Що означають принципи політичної, ідеологічної та економічної багатоманітності? Яке значення вони мають для закріплення засад громадянського суспільства?

12. Що означає поняття «соціальна держава»? Яке значення для громадянського суспільства має конституційне положення про соціальну державу?

13. Яке значення для громадянського суспільства має конституційне положення про власність? Що складають конституційні основи економічних відносин?

14. Норми Конституції України створюють засади для формування політичних відносин в Україні. Підберіть ті конституційні норми які несуть це навантаження.

15. Чи можуть бути змінені конституційні положення з розділу першого («Загальні засади»), у яких закріплені засади конституційного ладу України? Аргументуйте свою відповідь, використовуючи відповідні статті Конституції.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Нормативно-правові акти

Закон України «Про Державний Гімн України» від 6 березня 2003 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 24.

Закон України «Про міжнароднi договори України» від 29 червня 2004 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 50.

Закон України «Про мови в Українській РСР» від 28 жовтня 1989 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1989. – № 45.

Постанова Верховної Ради України «Про державний герб України» від 19 лютого 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 40.

Постанова Верховної Ради України «Про державний прапор України» від 28 січня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 19.

Рішення Конституційного Суду України у справі про офіційне тлумачення положень частин другої, третьої, четвертої статті 5 Конституції України від 5 жовтня 2005 р. № 6-рп/2005 (справа про здійснення влади народом) // Офіційний вісник України. – 2005. – № 41.

Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 р. № 10-рп/99 (справа про застосування української мови) // Офіційний вісник України. – 2000. – № 4.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 254; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.02 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь