Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 7. Конституційні повноваження Президента України 2 год.



Мета

Освітня (навчальна): поглиблення і конкретизація знань конституційно-правового інституту президентської влади в Україні; систематизація опорних понять і посутніх ознак інституту глави держави; конкретизація знань, засвоєних під час лекційних занять та у процесі самостійної підготовки до семінару загальних і особливих рис інституту глави держави з моменту заснування президентської влади в Україні, в умовах дії Конституції 1996 р., внесених до неї змін у 2004 році та в сучасних умовах (після 2010 р.).

Розвивальна: розвиток логічного мислення курсантів, студентів і слухачів   про сутність і відмінність конституційних формул: «глава держави» і «вища посадова особа держави»; «глава держави і виконавчої влади», «глава держави»; набуття умінь працювати з нормативними актами та спеціальними  літературними джерелами з питань інституту президентської влади.  

Виховна: виховання відповідальності, працездатності і культури наукового спілкування і мислення з питань президентської влади, поваги до неї та її символів; прищеплення інтересу до вивчення конституційного права України.

Основні поняття: Адміністрація Президента; акти Президента України; відставка; глава держави; дискреційні повноваження; дострокове припинення повноважень Президента України; імпічмент; інавгурація; контрасигнатура; неможливість виконання повноважень за станом здоров'я; повноваження Президента України; право відкладального вето; президент; президентські вибори; президентські звернення та послання; промульгація закону; Рада національної безпеки і оборони України; функції Президента України

ПЛАН

1. Місце і роль Президента України в системі органів державної влади.

2. Порядок обрання Президента України.

3. Компетенція (функції та повноваження) Президента України.

4. Дострокове припинення повноважень Президента України: підстави, процедура та правові наслідки. 

ТЕМИ  РЕФЕРАТІВ

1. Інавгурація Президента України: сутність і законодавче врегулювання.

2. Організаційно-правові способи гарантування Президентом України здійснення положень Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.

3. Механізм стримувань і противаг у системі Президент України та інші органи державної влади.

4. Організаційно-правові засади взаємовідносин Президента України з органами державної влади України.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ТА ПЕРЕВІРКИ

1. Визначте місце і роль Президента в конституційній системі державних органів України?

2. Які вимоги висуває Конституція до кандидата на посаду Президента України? Чому серед вимог - неможливість обіймати посаду більш як два строки підряд?

3. Які способи заміщення посади глави держави відомі конституційній практиці? У чому їх практичність і недоліки?

4. Назвіть способи конституційного обмеження влади Президента України, передбачені конституційним законодавством, який їхній характер і причини?

5. Визначте напрямки взаємовідносин глави держави з виконавчою та законодавчою гілками влади України. Чи змінився зміст цих відносин у процесі трансформації форми правління, за наслідками конституційної реформи 2004-2006 рр, та після скасування змін до Конституції 30 вересня 2010 року?

6. Чому деякі акти Президента України вимагають контрасигнації? Що таке контрасигнатура? Який порядок здійснення цієї процедури передбачає чинне законодавство?

7. Яка структура Адміністрації Президента України та в чому полягають її основні завдання?

8. Назвіть повноваження Президента України в сфері організації оборони країни?

9. Який порядок виконання указів і розпоряджень Президента України? Чи є досконалим цей механізм? Аргументуйте сво міркування.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Нормативно-правові акти

Закон України "Про вибори Президента України" від 5 березня 1999 р. Із змінами і доповненнями в новій редакції закону від 21 серпня 2009 року № 1616-VI// http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/474-14

Закон України "Про Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим" від 2 березня 2000 р.// Відомості Верховної Ради України. – 2000. – № 21.

Закон України "Про Раду національної безпеки і оборони України" від 5 березня 1998 р.// Відомості Верховної Ради України. – 1998. – № 35.

Регламент Верховної Ради України. Затверджено Законом України від 10 лютого 2010 року № 1861-VI. // Відомості Верховної Ради України. – 2010. - № 14-15, № 16-17. Глава 28 - ст.ст. 163-166; Глава 29 - ст.ст. 167-169; Глава 30 – ст.ст. 170-188.

Рішення Конституційного Суду України про офіційне тлумачення положень частини першої статті 105, частини першої статті 111 Конституції України від 10 грудня 2003 р. № 19-рп/2003 (справа щодо недоторканності та імпічменту Президента України) // Офіційний вісник України. – 2005. – № 51.

Про Положення про Адміністрацію Президента України //Указ Президента України від 2 квітня 2010 р. № 504/2010 // Офіційний вісник України. – 2010. – № 25.

Семінарське заняття № 11


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 240; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь