Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Парламентська система правління.
Парламентська демократія є протилежністю президентській демократії. У світі існує кілька різновидів парламентських систем правління. Одна з них - парламентська система, яка використовується у Великобританії. Вона є мажоритарно-конфронтаційною системою і відома також як Вестмінстерська парламентська модель. За нею прем'єр-міністр, який є політичним главою виконавчої влади, є також головою партії більшості в Палаті Общин парламенту. Він формує уряд з числа членів партії більшості в парламенті, який несе колективну відповідальність перед Палатою Общин. Поки зберігається більшість у парламенті, прем'єр-міністр може розраховувати на ухвалення всіх законопроектів, запропонованих його прихильниками, без внесення яких-небудь змін з боку опозиції. Прем'єр-міністр несе відповідальність перед парламентом і повинен зберігати підтримку правлячої партії. Варіанти Вестмінстерської парламентської системи використовуються в багатьох країнах, у тому числі у Канаді, Греції, Ірландії. Варто виділити наступні принципові відмінності між парламентською і президентською системами влади:
1. У парламентській системі влади глава уряду і його кабінет підзвітні перед законодавчою владою, залежать від довіри парламенту і можуть бути відправлені у відставку при висловленні їм вотуму недовіри. За президентської системи влади президент обирається на встановлений конституцією термін і при звичайних обставинах не може бути відправлений у відставку шляхом винесення йому вотуму недовіри парламентом. Він призначає уряд. 2. Президенти обираються шляхом прямого народного голосування, або через колегію виборників, а прем'єр-міністри обираються парламентами. Однак варто пам'ятати, що процес такого вибору може мати різноманітні форми. 3. Третя фундаментальна відмінність має особливе значення для країн перехідного періоду, які перебувають в процесі побудови демократичних держав. У парламентській системі правління виконавча влада є колективною чи колегіальною, у той час як у президентських системах правління влада є одноособовою, неколегіальною. У суто парламентських системах становище прем'єр-міністра в уряді може сильно відрізнятися, починаючи від величезної переваги до фактичної рівності з іншими міністрами, але при цьому завжди зберігається відносно високий ступінь колегіальності при прийнятті рішень. На противагу цьому, члени уряду в президентських системах влади є лише радниками чи підлеглими президента. Слід зазначити, що найбільш важливі рішення у парламентських системах влади повинні прийматися всім складом кабінету міністрів, а не лише прем'єр-міністром. Навпаки, у президентських системах правління найбільш важливі рішення можуть прийматися президентом за узгодженням, без узгодження, чи навіть усупереч пораді уряду. 38. Сутнісні характеристики політичних режимів, їх типологія. П,Р. - система конституційних законних порядків і конкретне втілення цієї системи на практиці.\ М.Дюверже: певне поєднання системи партій, спосіб голосування, одного чи кількох способів ухвалень рішень, однієї чи кількох груп тиску.
-сукупність форм і методів п. панування, що визначає характер відносин між владою і народом, рівень гарантованих прав і свобод громадян, ставлення владних структур до до правових основ своєї діяльності. критерії: -спосіб формування органів влади -співвідношення між гілками влади -рівень політичної стабільності -характер реалізації силових функцій держави.
14.Типи політичних режимів та їх характеристика. Моска: -аристократично-авторитарний -аристократично-ліберальний -демократично-ліберальний -демократчно-авторитарний Курашвілі: -тоталітарний -жорстко авторитарний -авторитарно-демократичний -демократично-авторитарний -розгористо демократичний -анархо-демократичний Авторитаризм - влада в одних руках Ознаки: -носієм влади є одна людина або група людей -режим опирається на силу -монополізує владу і політику -опозиція існує умовно -кадри призначають "згори" різновиди: -військовий -монархічний -персоніфікований Типи: -військовий: сильна персоналізація влади -конкурентна олігархія: достатня відкритість і легітимність при збереженні монополії на владу більш могутніх економічних кланів -популістський (мобілізаційний): базується на основі однієї партії, яка проголошує модернізацію -авторитаризм розвитку: на меті економічна модернізація, але ступінь авторитарності визначається потребою збереження єдності і цілісності суспільства при зростанні конфліктів.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 235; Нарушение авторского права страницы