Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ



ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ПРОКУРАТУРИ УКРАЇНИ

Інститут підвищення кваліфікації кадрів

             кафедра представництва інтересів громадян і держави у суді

               та нагляду за додержанням і застосуванням законів

 

Навчально-методичний комплекс з курсу

 „ПРОБЛЕМИ ЦИВІЛЬНОГО ТА ГОСПОДАРСЬКОГО ПРАВА”

 

 

Київ-2012

Рекомендовано до друку навчально-методичною радою Національної академії прокуратури України (протокол № від вересня 2012 року)

Нецька Л.С.Проблеми цивільного та господарського права: навчально-методичний комплекс. – К.: ІПКК Національної академії прокуратури України, 2012. – 45 с.

    Автор: Нецька Л.С., кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри

конституційного, адміністративного та фінансового права Інституту підготовки кадрів Національної академії прокуратури України.

   Рецензенти:

 

 

Навчально-методичний комплекс підготовлено для студентів денної та заочної форми навчання Інституту підготовки кадрів Національної академії прокуратури України. Вдало підібрані рекомендовані для вивчення джерела допоможуть підготуватися до семінарських занять та заліку, а також поповнити знання з цивільного та господарського права. Вивчення матеріалів судової та прокурорської практики сприятиме застосуванню отриманих знань, вмінь та навичок у професійній прокурорській діяльності.

Подані програма, тематичні плани навчальної дисципліни „Проблеми цивільного та господарського права” та плани лекційних і семінарських занять допоможуть студентам організувати самостійну підготовку до занять, визначитись з предметом вивчення даного курсу. 

 

 

ЗМ І С Т

1. Загальні методичні поради............................................................................4

2. Тематичні плани курсу “Проблеми цивільного та господарського права”…………………………….………………………………………........6

3. Навчальна програма курсу “Проблеми цивільного та господарського права…………………………………………………………………………...9

4. Зміст лекційних та семінарських занять……………………...................14

5. Питання для самостійного вивчення.........................................................72

6. Питання до заліку...........................................................................................73

7. Рекомендовані до курсу джерела….. ……………………………………..76

8. Список використаних скорочень………………………………………....79

 

 

ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ

Навчальна дисципліна “Проблеми цивільного та господарського права” має на меті поглиблення знань студентів, набутих під час вивчення нормативних курсів “Цивільне право” та “Господарське право”, з врахуванням специфіки прокурорської діяльності. Вона спрямована на розвиток самостійності та творчого підходу магістрантів при опрацюванні питань, пов’язаних з ключовими проблемами правового регулювання цивільних та господарських відносин. Формами роботи при вивченні даної дисципліни є лекції та семінари, самостійна робота. Під час лекції викладач подає основний матеріал теми, ознайомлює з проблемними питаннями, спрямовує на підготовку до дискусії чи на поглиблене опрацювання джерел. На семінарських заняттях здійснюється обговорення проблемних питань цивільного та господарського права, можливих шляхів їх вирішення, а також застосування виробленого судовою та цивільно-господарською практикою досвіду. Студенти повинні володіти знанням нормативного матеріалу з тем дисципліни, а також знанням наукових поглядів, теорій сучасних вчених і практиків-юристів щодо проблемних питань цивільного та господарського права. Для цього пропонується відповідна література. На семінарах вирішуються задачі, запропоновані студентам для самостійної роботи по конкретній темі. Пропонуються також теми для підготовки доповідей. На семінарах такі доповіді допоможуть розгорнути дискусію, поглибити правові знання, розвинути творче мислення та вміння застосувати набуті знання. Орієнтовно доповідь заслуховується до 15 хвилин. Теми доповідей обираються студентами із переліку запропонованих. Студент, керуючись власною заінтересованістю, може запропонувати свою тему, яка має бути погоджена з викладачем – керівником семінару – щодо повноти висвітлення теми, наявності необхідного бібліографічного матеріалу, можливостей використання матеріалів практики тощо.

   Доповіді мають бути результатом самостійної роботи студентів з нормативним матеріалом, науковими працями та матеріалами практики. При цьому увага має приділятися проблематиці обраної теми, аналізу теоретичних засад регулювання певного виду відносин, нормативно-правових актів та практики їх застосування з виявленням недоліків правового регулювання (прогалин, колізій, застарілих та неефективних норм тощо) і відповідно – з розробкою рекомендацій щодо його вдосконалення з порушених у доповіді питань. Необхідно обґрунтовувати власну думку зі спірних питань та запропонованих рекомендацій щодо вдосконалення правового регулювання та правозастосовної практики.

  Положення доповіді мають бути чіткими і зрозумілими, логічно викладеними та обґрунтованими; використані в доповіді терміни – відповідати законодавству, правовій доктрині (з посиланням на авторів) та/або розкриватися (з відповідним обґрунтуванням) самим студентом, якщо він пропонує своє визначення того чи іншого поняття. Слід користуватися юридичною лексикою, а при застосуванні (у разі необхідності) понять іншої галузевої належності (економічних, філософських, технічних тощо) давати їх визначення. Доповідь має бути оформлена в письмовій формі з дотриманням основних вимог до наукових робіт – з посиланням на джерела інформації, що використовується, із зазначенням авторів, думки яких наводяться чи аналізуються в доповіді, з переліком використаних в доповіді джерел.

Рекомендується для підготовки до занять використовувати наукові статті, опубліковані у журналах „Підприємництво, господарство і право”, „Актуальні питання цивільного та господарського права”, „Вісник господарського судочинства”, „Право України”, „Вісник Національної академії прокуратури України”.

При вивченні курсу постійно приділятиметься увага ролі і значенню прокуратури, яка згідно ст. 121 Конституції України, зокрема, представляє інтереси громадянина або держави в суді у випадках, передбачених законом, здійснює нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина та додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.

Тематичний план навчально ї дисципл і ни

“Проблеми цивільного та господарського права”

(денна форма навчання)

№ п/п Тема занять Всьо-го год. Ауди- торні год. Лек- ції Семі- нари Сам. роб.
1. Проблеми цивільно-правового регулювання особистих немайнових прав фізичної особи та їх захисту 5 4 2 2 1
2. Позовна давність 4 2 2   2
3. Недійсні правочини та їх правові наслідки   6   4   2   2   2
4. Цивільно-правовий захист інтелектуальної власності   6   4   2   2   2
5. Господарські зобов’язання 3   2   2       1
6. Договори у сфері господарю-вання (підприємництва).   5 4 2 2 1
7. Правове становище та види суб’єктів господарювання державного сектора економіки   4   2   2     2
8.  Правове регулювання майнових відносин у сфері господарювання. Захист прокуратурою майнових прав держави.     4     2     2       2
9. Господарсько-правова відповідальність   6   4   2   2   2
10. Актуальні питання відшкодування шкоди за цивільним законодавством     5     4     2     2     1
11. Особливості банкрутства суб’єктів господарювання державного сектора економіки   6   4   2   2   2
  Всього 54 36 22 14 18

Тематичний план навчально ї дисципл і ни

“Проблеми цивільного та господарського права”

 (заочна форма навчання)

 

 

№ п/п Теми занять Всьо- го год Ауди- торні год Лекції Семі-нари Сам. роб.
1. Проблеми цивільно-правового регулювання особистих немайнових прав фізичної особи та їх захисту 6 2 2   4
2. Позовна давність 4       4
3. Недійсні правочини та їх правові наслідки   6             6
4. Цивільно-правовий захист інтелектуальної власності   6               6
5. Господарські зобов’язання 4 1 1       3
6. Договори у сфері господа-рювання (підприємництва) 6 1 1   5
7. Правове становище та види суб’єктів господарювання державного сектора економіки   5   1   1     4
8.  Правове регулювання майнових відносин у сфері господарювання. Захист прокуратурою майнових прав держави.     5     1     1       4
9. Господарсько-правова відповідальність   4   2   2       2
10. Актуальні питання відшкодування шкоди за цивільним законодавством     4     2     2       2
11. Особливості банкрутства суб’єктів господарювання державного сектора економіки   4               4
  Всього 54 10 10   44

1 . Навчальна програма дисципліни “Проблеми цивільного та господарського права”

 

                                                 Тема 1.

Тема 2.

Позовна давність

Поняття позовної давності. Загальна позовна давність. Спеціальна позовна давність. Збільшення позовної давності. Співвідношення позовної давності з іншими строками (претензійними, гарантійними, процесуальними, набувальною давністю тощо).

Початок перебігу позовної давності. Право регресу і позовна давність. Обчислення позовної давності. Початок перебігу позовної давності. Зупинення перебігу позовної давності. Переривання перебігу позовної давності. Перебіг позовної давності у разі залишення позову без розгляду.

Застосування позовної давності до додаткових вимог. Наслідки спливу позовної давності. Вимоги, на які позовна давність не поширюється.

 

 

Тема 3.

Тема 4.

Тема 5.

Господарські зобов’язання

    Поняття господарського зобов’язання та підстави його виникнення. Види зобов’язань у сфері господарювання (підприємництва): майново-господарські, організаційно-господарські, соціально-комунальні, публічні.

     Виконання господарського зобов’язання. Делегування прав у господарських зобов’язаннях. Забезпечення виконання зобов’язання (неустойка, порука, гарантія (банківська гарантія), застава, притримання, завдаток, публічні гарантії, державна гарантія).

      Припинення господарського зобов’язання.

Тема 6.

Договори у сфері господарювання (підприємництва)

Цивільно-правові та господарські договори. Особливості господарського договору. Підприємницький договір.

 Загальний порядок укладення господарського договору. Особливості укладання окремих видів договорів. Укладання господарського договору за державним замовленням. Зміна господарського договору. Припинення господарського договору.

Договір купівлі-продажу. Договір поставки. Договір оренди державного та комунального майна. Об’єкти оренди. Договір перевезення вантажу.

Захист прокуратурою інтересів держави у договірних відносинах.

Тема 7.

Тема 8.

Правове регулювання майнових відносин у сфері господарювання.  Захист прокуратурою майнових прав держави.

Сучасні тенденції регулювання майнових відносин у сфері господарювання (підприємництва).

Майно у сфері господарювання. Право власності – основне речове право у сфері підприємництва. Похідні від права власності правові титули майна: право довірчої власності, право господарського відання, право оперативного управління, право користування.

Правовий режим майна підприємства. Правовий режим майна господарського товариства.

Особливості правового режиму державного майна у сфері господарювання.

Корпоративні права держави. Управління корпоративними правами держави.

Проблеми правового регулювання майнових відносин у сфері господарювання (підприємництва).

Участь прокуратури у захисті майнових прав держави. Нагляд за додержанням та застосуванням законів у сфері господарювання (підприємництва).

Тема 9.

Тема 10.

Актуальні питання відшкодування шкоди за цивільним законодавством

Поняття майнової та моральної шкоди. Співвідношення шкоди і збитків. Підстави та способи відшкодування шкоди. Проблемні питання обрахування шкоди. Особливості відшкодування моральної шкоди.

Відшкодування шкоди, завданої малолітніми та неповнолітніми.

Відшкодування шкоди, завданої органом державної влади, органом влади АР Крим, органом місцевого самоврядування або їх посадовими чи службовими особами.

Особливості відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду. Відшкодування шкоди органом дізнання, досудового слідства, прокуратури або судом на загальних підставах.

Відшкодування шкоди у порядку регресу.

Проблемні питання відшкодування шкоди державою.

 

Тема 11.

Банкрутство як правовий механізм регулювання підприємницької діяльності. Поняття і ознаки банкрутства. Підстави порушення справи про банкрутство; сторони у справі про банкрутство. Суб’єкти господарювання державного сектора економіки, що не можуть бути суб’єктами банкрутства.

Судові процедури, що застосовуються до боржника в процесі провадження у справі про банкрутство. Розпорядження майном боржника. Особливості судової санації державних підприємств. Особливості укладення мирової угоди, стороною-боржником у якій є державне підприємство. Ліквідаційна процедура у справі про банкрутство державного підприємства, комунального підприємства, містоутворюючого підприємства.

   Недоліки законодавства про банкрутство та проблеми його вдосконалення. Захист прокуратурою інтересів держави у випадках банкрутства суб’єктів господарювання державного сектора економіки.

Тематика доповідей

1. Проблеми реалізації і захисту права на медичну допомогу.

2. Проблемні аспекти реалізації права на опіку або піклування.

3. Право на інформацію: зміст, особливості реалізації та захисту.

4. Право на повагу до гідності та честі фізичної особи та право на недоторканність ділової репутації: зміст, реалізація, їх захист (взяти до уваги Постанову Пленуму ВСУ від 27.02.2009 року № 1)

5. Право на особисту недоторканність.

6. Цивільно-правовий захист особистих немайнових прав дитини.

Підведення підсумків.

Регламент для доповідей – 10 хвилин.

Рекомендовані джерела:

Нормативно-правові акти

Всемирная декларация об обеспечении выживания, защиты и развития детей. Принята 30 сентября 1990 г. //Права ребёнка: Основные международные документы. – М.: Дом, 1992.

Декларация о правах инвалидов от 9 декабря 1975 г. / СССР и международное сотрудничество в области прав человека. Документы и материалы. – М.: Международные отношения, 1989.

Декларация о правах умственно отсталых лиц от 20 декабря 1971 г. / СССР и международное сотрудничество в области прав человека. Документы и материалы. – М.: Международные отношения, 1989.

Декларация о защите всех лиц от пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания от 9 декабря 1975г. / СССР и международное сотрудничество в области прав человека. Документы и материалы. – М.: Международные отношения, 1989.

Деякі питання дослідження продукції, яка містить генетично модифіковані організми або отримана з їх використанням: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2010 року № 279-р //Електронний ресурс: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/279-2010-%D1%80

Житловий кодекс Української РСР від 30 червня 1983 року // ВВР УРСР. – Дод. до № 28. – Ст. 573 (з наступними змінами і доповненнями).

Загальна декларація прав людини, прийнята 10 грудня 1948 року Генеральною Асамблеєю ООН// Голос України. – 2008. - № 236. – 10 грудня.

Конституція України. Прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 року // ВВР України. - 1996.– № 30.– Ст. 141.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод: Конвенція. Міжнародний документ від 04.11.1950 року// Голос України. – 2001. - № 3. – 10 січня.

 Конвенція про права дитини, ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 // ВВР України. – 2002. - № 21-22. – Ст. 135 (з наступними змінами).

Конвенція Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуальної розбещеності від 25.10.2007 року // Електронний ресурс: http://zakon1.rada.gov.ua/cgiin/laws/main.cgi?nreg=994_927&myid=4/UMfPEGznhh79y.ZiMpM80qHI4acs80msh8Ie6

Конвенція про контакт з дітьми: Рада Європи. Конвенція. Міжнародний документ від 15.05.2003 року № ETSN 192 // ОВУ. – 2007. - № 91. – 10 грудня.

Основи законодавства України про охорону здоров’я: Закон України від 19 листопада 1992 року // ВВР України. – 1993. - № 4. – Ст. 19.

Про ратифікацію Конвенції про контакт з дітьми: Закон України від 20.09.2006 року №166// ВВР України. – 2006. - № 45. – Ст. 440.

Про ратифікацію Європейської конвенції про здійснення прав дітей: Закон України від 03.08.2006 року № 69// ВВР України. – 2006. - № 41. – стор.1415. – Ст. 354.

Про Загальнодержавну програму „Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини” на період до 2016 року: Закон України від 5 березня 2009 року // Відомості Верховної Ради України. – 2009. - N 29. - Ст. 395.

Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки: Закон України від 19 лютого 2009 року // Відомості Верховної Ради України. – 2009. - N 27. - Ст. 353 .

Про ратифікацію Європейської конвенції про правовий статус дітей, народжених поза шлюбом: Закон України від 14 січня 2009 року // Відомості Верховної Ради України. – 2009. - N 27. - Ст. 348.

Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів: Закон України від 31 травня 2007 року //  Відомості Верховної Ради України. - 2007. - N 35. - Ст.484.

Про безпечність та якість харчових продуктів: Закон України у редакції від 6 вересня 2005 р.// ВВР України. – 2005. - № 50. – Ст. 533.

Про психіатричну допомогу: Закон України від 22 лютого 2000 року // ВВР України. – 2000. - № 19. – Ст. 143.

Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції: Закон України №475/97 від 17.07.1997 року// ВВР України. – 1997. - № 40. – Ст. 263.

Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини: Закон України від 16.07.1999 р. // ВВР України. – 1999. - № 41. – Ст.377.

Про донорство крові та її компонентів: Закон України від 23.06.1995 р. // ВВР України. – 1995. - № 23. – Ст. 183 (з наступними змінами).

Про захист прав споживачів: Закон України у редакції від 1 грудня 2005 року // ВВР України. – 2006. - № 7. – Ст. 84.

Про інформацію: Закон України у редакції від 13 січня 2011 року// ВВР України. – 2011. - № 32. – Ст. 313.

Рішення Конституційного Суду України у справі щодо офіційного тлумачення статей 3, 23, 31, 47, 48 Закону України „Про інформацію” та статті 12 Закону України „Про прокуратуру” (справа К.Г. Устименка) від 30 жовтня 1997 року. Справа N 18/203-97 // Електронний ресурс: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/v005p710-97/ed20110509

Про доступ до публічної інформації: Закон України від 13 січня 2011 року // ВВР України. – 2011. - № 32. – Ст. 314.

Про захист персональних даних: Закон України від 1 червня 2010 року // ВВР України. – 2010. - № 34. – Ст. 481.

Про охорону дитинства: Закон України від 26 квітня 2001 року // Відомості Верховної Ради України. – 2001. - № 30.

 Про захист населення від інфекційних хвороб: Закон України від 6 квітня 2000 року //ВВР України. – 2000. - № 29. – Ст. 228 (із змінами від 5 червня 2003 року).

 Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз: Закон України від 5 липня 2001 року // ВВР України. – 2001. - № 49. – Ст.258.

Про екстрену медичну допомогу: Закон України від 5 липня 2012 року // Голос України. – 2012. - № 152. – 17 серпня.

 Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні: Закон України від 11 грудня 2003 року // ВВР України. – 2004. - № 15. – Ст. 332.

Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України від 25 червня 1991 року // ВВР України. – 1991. - № 41. – Ст. 546.

Про заборону репродуктивного клонування людини: Закон України від 14 грудня 2004 року // ВВР України. – 2005. - № 5. – Ст.111.

Про прокуратуру: Закон України від 5 листопада 1991 року // ВВР України. – 1991. - № 53. – Ст. 793.

Правила опіки та піклування, затв. Наказом Державного комітету у справах сім’ї та молоді України, Міністерства освіти України, МОЗ України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.99 р. // Офіційний вісник України. – 1999. - № 26. – Ст.1252.

Про затвердження Порядку етикетування харчових продуктів, які містять генетично модифіковані організми або вироблені з їх використанням та вводяться в обіг: Постанова КМУ від 13 травня 2009 року № 468// Електронний ресурс: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/468-2009-%D0%BF

Руководящие принципы регламентации компьютеризированных картотек, содержащих данные личного характера. Приняты резолюцией 49/95 Генеральной Ассамблеи ООН 14 декабря 1990 г. //Права человека. Сб. международных договоров. Т.1. Универсальные договора ООН. – Нью-Йорк и Женева, 1994.

Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 року // ВВР України. – 2002. - № 21-22. – Ст.135.

Цивільний кодекс України. Прийнятий 16.01.2003 р. // ВВР України. – 2003. - №№ 40-44. – Ст. 356.

Цивільний процесуальний кодекс України від 18.03.2004 року // ВВР України

 

Судова практика

Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусове лікування: Постанова Пленуму ВСУ від 3 червня 2005 року № 7 // Електронний ресурс: http: // www.scourt.gov.ua/ clients/vs.nsf/

Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичних осіб, а також ділової репутації фізичних та юридичних осіб: Постанова Пленуму ВСУ від 27 лютого 2009 року №1 // Електронний ресурс: http: // www.scourt.gov.ua/ clients/vs.nsf/

 

Додаткова література

   

Бірюков І. Межі цивільно-правового регулювання відносин, об’єктом яких є життя, здоров’я і тілесна недоторканність// Право України. – 2011. - № 1. – С.209-213.

Блащук Т., Пецко І. Роль стандартів у визначенні якості медичної допомоги //  Підприємництво, господарство і право. – 2011. - № 5. – С. 44-47.

Блащук Т., Пецко І. Якість медичної допомоги (послуги) та право на якість медичної допомоги (послуги)// Підприємництво, господарство і право. – 2011. - № 4. – С. 33-36.

Бобрик В.І. Особисте життя як об’єкт цивільно-правової охорони. Монографія. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2008. – 208 с.

Булеца С. Вік при наданні медичної допомоги: цивільно-правовий аналіз// Право України. - № 5. – С. 212-215.

Волинець Т. Загальна характеристика цивільно-правових засобів здійснення права на медичну допомогу// Право України. - 2007. - № 9. – С. 100-104.

     Волинець Т.В. Цивільно-правові засоби здійснення права на медичну допомогу: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 [Електронний ресурс] / Т.В. Волинець; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2008. — 16 с.

     Волкова Н.В. Цивільно-правові засоби індивідуалізації фізичних осіб: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 [Електронний ресурс] / Н.В. Волкова; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2008. — 19 с.

Галянтич М. Особливості цивільно-правової охорони та захисту прав на житло// Право України. – 2007. - № 7. – С. 98-102.

Гражданское право. Том 1. 3-е издание. / Под ред. Е.А. Суханова. – М.: Волтерс Клувер, 2006. – 720 с.

Гражданское право/ Под ред. Е.А. Суханова. Учебник. В 4-х томах. Т. 2. – М.: Волтерс Клувер, 2005. – 496 с. – С.402-434.

Грибанов В.П. Осуществление и защита гражданских прав. Изд. 2-е, стереотип. – М.: “Статут”, 2001. – 411с.

Дешко Л. Щодо вдосконалення спеціального законодавства про господарювання у сфері охорони здоров’я // Право України. – 2007. - № 8. – 112-116.

Занфіров В. Реалізація прав громадян на належне медичне забезпечення // Вісник прокуратури. – 2011. - № 11. – С. 14-20.

 Кашинцева О. Етико-правові роздуми щодо проблеми визначення статусу ембріона// Право України. – 2007. - № 12. – С. 96-100.

Козуліна С. Проблемні питання законодавчого регулювання прав неповнолітніх осіб// Право України. – 2007. - № 2. – С. 134-138.

Кохановська О.В. До питання про захист персональних даних в Україні //Вісник Верховного Суду України. – 2011. - № 6. – С. 28-33.

Левицький О. Позитивний досвід діяльності, спрямованої на захист прав громадян на належне медичне обслуговування// Вісник прокуратури. – 2011. – № 5. – С. 23-27.

Майданик Р. Питання цивільно-правової відповідальності за договором про надання медичних послуг// Право України. – 2011. - № 11-12. – С. 82.

Мікуліна М. Особисті немайнові права фізичних осіб: поліфонія ознак// Право україни. – 2011. - № 4. – С. 164.

Миронова Г. Етичні засади приватно-правового регулювання відносин у біомедичній сфері: сучасні європейські стандарти // Право України. – 2007. - № 10. – С. 106 -110.

     Морозова С.Є. Правове регулювання опіки та піклування за цивільним законодавством України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 [Електронний ресурс] / С. Є. Морозова; НАН України, Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. — К., 2011. — 20 с.

   Мухамєдова Е. Класифікація особистих немайнових прав фізичних осіб у цивільному праві // Підприємництво, господарство і право. – 2009. - № 7.

  Мухамєдова Е.Е. Цивільно-правові аспекти реалізації особистих немайнових прав фізичної особи в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 [Електронний ресурс] / Е. Е. Мухамєдова; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 20 с.

Підлубна Т. Поняття захисту суб’єктивних цивільних прав та інтересів// Підприємництво, господарство і право. – 2009. - № 9.

Погребняк О. Визначення цивільної юрисдикції щодо справ про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку // Підприємництво, господарство і право. – 2011. - № 5. – С.53-56.

   Погребняк О.С. Судовий захист законних інтересів фізичних осіб при примусовому наданні медичної допомоги: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 [Електронний ресурс] / О. С. Погребняк; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2011. — 20 с.

Попов Г.В.Діяльність органів прокуратури у сфері захисту прав дітей / Монографія. – К.: Алерта, 2012. – 168 с. (Примітка: опрацювати розділ 2).

Права людини: міжнародні договори Організації Об’єднаних Націй та Ради Європи / Упоряд. В. Павлик, В. Тесленко. – К.: Факт, 2001.

Сенюта І. Права й обов’язки суб’єктів медичних правовідносин: деякі проблеми реалізації// Право України. – 2011. - № 11-12. – С. 67.

Стеценко С.Г., Прасов О.О. Представництво прокуратурою інтересів людини у суді у випадках ненадання або неналежного надання медичної допомоги / Навч. пос. – К., 2010. – 114 с.

Стефанчук Р. Сучасні тенденції та перспективи розвитку права фізичної особи на особисту безпеку// Вісник Національної академії прокуратури України. – 2008. - № 4. – С. 53-59.

До теми 2. Позовна давність

Лекція (2 год)

1. Роль інституту позовної давності у сучасному цивільному праві.

2. Співвідношення позовної давності з іншими строками (строками набувальної давності, присічними, гарантійними, строками придатності, пільговими строками і ін.)

3. Особливості обчислення строків позовної давності.

3. Підстави переривання та зупинення перебігу позовної давності.

4. Наслідки спливу строку позовної давності.

Рекомендовані джерела:

Нормативно-правові акти

Закон України “Про державний матеріальний резерв” // ВВР України. – 1997. - № 13. – Ст.112.

Конвенція ООН про позовну давність у договорах міжнародної купівлі-продажу товарів від 14 липня 1974 року, ратифікована Постановою ВР України від 14 липня 1993 року // Комп’ютерно правова база “Нормативні акти України”.

Протокол об изменении Конвенции об исковой давности в международной купле-продаже товаров от 11 апреля 1980 года (Вена) // Компьютерно-правовая база НАУ.

Судова практика

Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Кампус Коттон клаб" щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів) від 9 липня 2002 року N 15-рп/2002 // http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=v015p710-02

Роз’яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 16 квітня 1993 року “Про деякі питання застосування позовної давності при вирішенні господарських справ” // Збірник роз’яснень Вищого господарського суду України. – К., 2003.

 

Додаткова література

Грек Б.М., Буряк О.В. Загальна характеристика поняття «позовна давність» та його роль у вирішенні правових спорів// Вісник господарського судочинства. – 2009. - № 2. – С. 79-85.

Ейвазова С.Р. Про судову практику вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням позовної давності // Вісник господарського судочинства. – 2012. - № 1. – С.75-79.

Никитченко Н. Давність в господарських відносинах // Підприємництво, господарство і право. – 2010. - № 8.

Ромовська З. Українське цивільне право. Загальна частина. Академічний курс. Підручник. – К.: Атіка, 2005. – 560 с.

Ромовская З.В. Спорные вопросы учения об исковой давности //Вестник Львовского государственного университета имени Ивана Франко. – Серия юридическая. – 1988. – Вып. 26.

Толстой Ю.К. Исковая давность // Правоведение. – 1992. - № 4.

Цікало В.І. Сфера застосування позовної давності // Збірник наукових праць “Становлення правової держави в Україні: проблеми та шляхи вдосконалення правового регулювання”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001.

Цікало В. Вимоги, на які не поширюється позовна давність // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ. – Львів, 2001.

Черепахин Б.Б. Спорные вопросы понятия и действия исковой давности. Исковая давность в новом советском гражданском законодательстве // Труды по гражданскому праву (Серия “Классика российской цивилистики”). – М.: Статут, 2001.

Судова практика

Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними: Постанова Пленуму ВСУ від 6 листопада 2009 року № 9 // Електронний ресурс: http: // www.scourt.gov.ua/ clients/vs.nsf/

 

Матеріали прокурорської практики

Збірник документів з актуальних питань представницької діяльності, підготовлених прокуратурами регіонів у 2011 році. – К.: Генеральна прокуратура України, 2012. – 249 с. – С.112-113; с. 95-96; с. 7-13; с. 23-29; с. 29-31; с.31-36.

 

Додаткова література

Беляневич О. А. До питання про недійсність господарських договорів // Вісник господарського судочинства.– 2004.– № 2.– С. 200–206.

Беляневич О. Деякі проблеми договірного права за Цивільним та ґгосподарським кодексами України // Вісник Центру комерційного права. – 2005. - № 19. – С. 2-3.

Беляневич О. А. До питання про недійсність господарських договорів // Вісник господарського судочинства.– 2004.– № 2.– С. 200–206.

Бобко Т. Письмова форма правочинів: проблеит законодавчого регулювання //Право України. – 2007. – № 11. – С. 110 -114.

Бродовський С.О. Правові наслідки недійсності правочину // Вісник господарського судочинства. – 2011. - № 2. – С. 93-97.

Кухар В.І., Афанасьєв В.В., Токар М.В., Бережна О.Д. Узагальнення практики перегляду судових рішень у справах, пов’язаних з визнанням договорів недійсними // Актуальні питання цивільного та господарського права. – 2008. - № 3. – С.42-53.

Кучер В.О. Нікчемні правочини: Автореф. дис….канд. юрид. наук: 12.00.03/ Львів, 2005. – 16с.

Науково-практичний коментар до Господарського кодексу України / За ред. В. К. Мамутова. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 688 с.

Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України / За ред. В.М. Коссака. – К.: Істина, 2004. – 976 с.

Подоляк С.А. Правові підстави та наслідки визнання господарських договорів недійсними та неукладеними в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.04 [Електронний ресурс] / С.А. Подоляк; НДІ приват. права і підприємництва НАПрН України. — К., 2010. — 20 с.

Потопальський С.С. Правові проблеми розмежування недійсних та неукладених договорів // Вісник господарського судочинства. – 2005. – № 4. – С. 177–180.

Потопальський С.С. Проблеми правового регулювання недійсності договорів Реалізація чинних Цивільного та Господарського кодексів України: проблеми та перспективи. Збірник наукових праць (за матеріалами науково-практичної конференції, м. Київ, 24 листопада 2005 року) – К.: НДІ приватного права і підприємництва, 2006. – 320 с. - С. 276-280.

Романюк Я.М. Особливості визнання недійсними договорів, укладених на прилюдних торгах // Вісник верховного Суду України. – 2011. - № 12. – С. 40-45.

Спасибо-Фатєєва І.В. Наслідки недійсності правочинів // Вісник господарського судочинства. – 2008. – № 2. - С. 79-86.

Томчишен С.В. Правові наслідки вчинення правочинів та інших вольових актів із перевищенням повноважень органу правління господарського товариства та/або його представника (проблеми теорії та практики) // Актуальні питання цивільного та господарського права. – 2010. - № 5.

Томчишен С.В. Визнання договору неукладеним за Цивільним та Господарським кодексами України// Актуальні питання цивільного та господарського права. – 2006. - № 1.

Томчишен С.В. Співвідношення правових інститутів дієздатності та недійсності правочину при визначенні наслідків перевищення повноважень членами органу управління господарського товариства // Вісник господарського судочинства. – 2011. - № 3. – С. 29-38.

Хатнюк Н.С. Заперечні угоди та їх правові наслідки: Автореф. дис… канд. юрид. наук. – К., 2003.

      

Додаткова література

Боденхаузен Г. Парижская конвенция по охране промышленной собственности. Комментарий.– М.: Прогресс, 1977.

Бошицький Ю.Л., Козлова О.О., Андрощук Г.О. Комерційні найменування: основні правові аспекти. – К.: Юридична думка, 2006. - 216 с.

Закорецька Л. Деякі проблемні питання щодо поняття окремих об’єктів авторського права// Право України. – 2008. - № 9. – С. 51-55.

Капіца Ю. Особливості гармонізації законодавства країн СНД із законодавством Європейського Союзу у сфері охорони інтелектуальної власності // Право України. - № 3. – 2011. – С. 92-95.

Капіца Ю., Воробйов В. Охорона корисних моделей в Європейському Союзі й Україні// Підприємництво, господарство і право. – 2009. – № 12.

Контарєва С.О. Право попереднього користувача об’єктом інтелектуальної власності: окремі аспекти встановлення в порядку господарського судочинства // Вісник господарського судочинства. – 2011. - № 2. – С.165-173.

Кохановська О. Основні теорії права інтелектуальної власності та їх вплив на розвиток сучасного законодавства в Україні // Право України. – 2011. - № 5. – С. 52.

Крижна В.М. Порушення прав на комерційне найменування за законодавством України// Вісник господарського судочинства. – 2008. - № 4. – С. 82-86.

Крижна В.М. Правова охорона добре відомих торговельних марок за законодавством України// Вісник господарського судочинства. – 2009. - № 1. – С. 74-78.

Кузнєцова Н., Кохановська О. Проблеми захисту прав інтелектуальної власності в Україні // Право України. – 2011. - № 3. – С.21-24

Мироненко Н. Захист прав на торговельні марки: українська практика та європейський досвід // Право України. – 2011. - № 3. – С. 30-34.

Особисті немайнові права інтелектуальної власності творців. Монографія / За ред. В.В. Луця. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2007. – 256 с.

Право інтелектуальної власності. Академічний курс. Підручник / За ред. О.А. Підопригори, О.Д. Святоцького. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 670 с.

Рассомахіна О. Проблема визначення підстави набуття прав на торговельні марки, які визнані добре відомими // Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 9.

Соловйова В.В. Об'єкти права інтелектуальної власності, які створюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, державних цільових фондів // Актуальні питання цивільного та господарського права. – 2009. - № 1. – С. 95-116.

Соловйова В.В. Колізії правозастосування, що виникають при класифікації службовими об’єктів права інтелектуальної власності та набутті роботодавцем і працівником майнових прав інтелектуальної власності //Актуальні питання цивільного та господарського права. – 2008. - № 4. – С. 30-45.

Цивілістичні читання з проблем права інтелектуальної власності, присвячені пам’яті професора О.А. Підопригори (18 квітня 2007 року): Збірник наукових доповідей та статей. – К.: ТОВ «Лазуріт-Поліграф», 2008. – 304 с.

Ярошевська Т. Договір про гідну винагороду за створений службовий винахід // Право України. – 2007. - № 6. – С. 101-105.

Ярошевська Т. Кому повинні належати права на службові винаходи?// Право України. – 2008. - № 4. – С. 41-45.

 

 

Лекція

1. Поняття, підстави виникнення і зміст господарського зобов’язання.

2. Види господарських зобов’язань.

3. Особливості виконання господарських зобов’язань.

4. Банківська гарантія, публічні гарантії, державні гарантії як специфічні засоби забезпечення виконання господарського зобов’язання.

5. Підстави і порядок припинення господарських зобов’язань.

Рекомендовані джерела:

Нормативно-правові акти

Про зовнішньоекономічну діяльність: Закон України від 16.04.1991 р. // ВВР УРСР. – 1991. – № 29. – Ст. 377.

Про інвестиційну діяльність: Закон України від 18.09.1991 р. // ВВР України. – 1991. – № 47. – Ст. 646 (з наступними змінами).

Про господарську діяльність у Збройних Силах України: Закон України від 21.09.1999 р. // ВВР України. – 1999. - № 48. – Ст. 408.

Про приватизацію державного майна: Закон України від 04.03.1992 р. (в редакції Закону від 19.02.1997 р.) // Голос України. – 1997.– 20.03.

Про заставу: Закон України від 02.10.1992 р. // ВВР України. – 1992. – № 47. – Ст. 642 (з наступними змінами та доповненнями).

Про оренду державного та комунального майна: Закон України від 14.03.1993 р. // ВВР України. – 1995. – № 15.– Ст. 99, № 31.– Ст. 244; Офіційний вісник України. – 1998. – № 3. – Ст. 72.

Про здійснення державних закупівель: Закон України від 01.06.2010 року // ВВР України. – 2010. - № 33. – Ст. 471 (з наступними змінами і доповненнями).

Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності: Закон від 24.05.2012 року// Голос України. – 2012. - № 110. – 16 червня.

Про захист прав споживачів: Закон України від 12.05. 1991 року (в редакції Закону від 01.12.2005 р.) // ВВР України. – 2006. – № 7 – Ст. 84.

Про транспорт: Закон України від 10.11.1994 р. // ВВР України.– 1994.– № 51.– Ст. 446 (з наступними змінами).

Про наукову і науково-технічну експертизу: Закон України від 10.02.1995 р. // ВВР України. – 1995.– № 9.– Ст. 56.

Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах: Закон України від 15.09.1995 р.  // Голос України. – 1995.– № 206–207 (з наступними змінами).

Про поставки продукції для державних потреб: Закон України від 22.12.1995 р. // ВВР України. – 1996.– № 3.– Ст. 9.

Про режим іноземного інвестування: Закон України від 19.03.1996 р. // ВВР України. – 1996 р.– № 19.– Ст. 80.

Про трубопровідний транспорт: Закон України від 15.05.1996 р. // ВВР України. – 1996.– № 29.– Ст. 139.

Про захист від недобросовісної конкуренції: Закон України від 07.06.1996 р. // ВВР України. – 1996. – № 36. – Ст. 164.

Про залізничний транспорт: Закон України від 04.07.1996 р. // ВВР України. – 1996. – № 40. – Ст. 183.

Про фінансовий лізинг: Закон України від 16 грудня 1997 р. (в редакції Закону від 11.12.2003 р.)  // ВВР України. – 1998. – № 16. – Ст. 68; 1999. – № 9–10. – Ст. 67.

Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності: Закон України від 23.12.1998 р. // Урядовий кур’єр. – 1999. – 21 січня.

Про державне оборонне замовлення: Закон України від 03.03.1999 р. // Голос України. – 1999. – 3 квітня.

Про концесії: Закон України від 16.07.1999 р. // Голос України. – 1999.– 7 вересня.

Про концесії на будівництво та експлуатацію автомобільних доріг: Закон України від 14.12.1999 р. // Голос України. – 2000. – 11 січня.

Про перевезення небезпечних вантажів: Закон України від 06.04.2000 р. // Урядовий кур’єр. – 2000. – 7 червня.

Про автомобільний транспорт: Закон України від 05.04.2001 р. // Офіційний вісник України. – 2001. – № 17. – Ст. 719.

Про електроенергетику: Закон України від 16.10.1997 року // ВВР України. – 1998. - № 1. - Ст.1.

Про платіжні системи та переведення грошей в Україні: Закон України від 05.04.2001 р // ВВР України. – 2001. – № 29. – Ст. 137.

Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг: Закон України від 12.07.2001 р. // ВВР України. – 2002. – № 1. – Ст. 1.

Про нафту і газ: Закон України від 12.07.2001 р. // ВВР України. – 2001.– № 50.– Ст. 262.

Про систему гарантування вкладів фізичних осіб: Закон України від 23.02.2012 р. // Голос України. – 2012. – № 51. – 21 березня.

Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. // ВВР України. – 2002. – № 3–4. – Ст. 27.

Про затвердження Статуту залізниць: Постанова Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 р. № 457 // Урядовий кур’єр. – 1998. – 25 червня.

Про Статут автомобільного транспорту УРСР: Постанова Ради Міністрів УРСР від 27.06.1969 р. // ЗП УРСР. – 1969. – № 7. – Ст. 89.

Об утверждении Положения о постав­ках продукции производственно-технического назначения, Положения о поставках товаров народного потребления и Основных условий регулирования договорных отношений при осуществлении экспорто-импортных операцій: Постановление СМ СССР от 25.07.1988 р. № 888  // СП СССР. – 1988. – № 24–25. – Ст. 70.

Інструкція про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за кількістю (затверджена постановою Держарбітражу СРСР від 15 червня 1965 року № П-6 // Бюллетень нормативных актов министерств и ведомств СССР. – 1975. – № 2.

Інструкція про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за якістю (затверджена постановою Держарбітражу СРСР від 25 квітня 1966 року № П-7 // Бюллетень нормативных актов министерств и ведомств СССР. – 1975. – № 2.

 

Матеріали прокурорської практики

 

Методичні рекомендації по проведенню перевірок з питань перевезення пасажирів та багажу залізничним транспортом, схвалені науково-методичною радою Генеральної прокуратури України 01.02.2005 // Електронна бібліотека НАПУ.

Збірник документів з актуальних питань представницької діяльності, підготовлених прокуратурами регіонів у 2011 році. – К.: Генеральна прокуратура України, 2012. – 249 с. – С. 14-17.

 

Додаткова література

Барабаш А.Г. Правове регулювання лізингових відносин в Україні. Автореферат дис…канд.юрид.наук. – Донецьк, 2004. – 18 с.

Безклубий І. До питання про виникнення грошового зобов’язання // Право України.– 2004.– № 4.– С. 57–60.

Боднар Т. В. Виконання договірних зобов’язань у цивільному праві. Монографія. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 270 с.

Булгакова І. В. Правове регулювання перевезення вантажів залізничним транспортом в Україні. Автореферат дис. … канд. юрид. наук. – К., 2003.– 20 с.

Віхров О. Роль і місце організаційно-господарських зобов’язань у сучасній економіці // Право України. – 2004.– № 4.– С. 53–57.

Гофман О. Функції державної гарантії як засобу забезпечення виконання господарських зобов’язань // Підприємництво, господарство і право. – 2011. – № 3.– С. 141–143.

Гриджук Д. Застава як спосіб забезпечення виконання зобов’язань. – К.: Оріяни, 2002.– 324 с.

Гусак М., Данішевська В., Попов Ю. Недійсність господарського зобов’язання за Господарським кодексом України // Право України. – 2007. - № 7. – С. 45-49.

Звєрєва О.В. Господарсько-правове забезпечення права споживача на безпечність товарів, робіт, послуг // Вісник господарського судочинства. – 2008. - № 2 – С. 93-97.

Зобов’язальне право: теорія і практика. Навчальний посібник для студентів юридичних вузів і факультетів університетів / О. В. Дзера, Н. С. Кузнєцова, В. В. Луць та ін.; За ред. О. В. Дзери.– К.: Юрінком Інтер, 1998.– 912 с.

   Кузьміна М.М. Господарсько-правові засоби забезпечення якості продукції: автореф. дис. ... канд. юрид. наук [Електронний ресурс] / М.М. Кузьміна; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2010. — 20 с.

Орлова І. Визначення державних гарантій виконання господарських зобов’язань// Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 9.

Подцерковний О. Грошові зобов'язання учасників господарських відносин як інститут господарського права// Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 2.

Пронська Г. В. Новели в правовому регулюванні господарсько-договірних відносин // Сучасні проблеми держави та права. – К.: Либідь, 1992.– С. 52–54.

   Розробка механізму правового регулювання договірних відносин у підприємницькій діяльності/ За заг. ред. В.В. Луця. – К: НДІ приватного права і підприємництва АПрН України, 2009. – 300 с.

Пучковська І. Захисна природа видів забезпечення виконання зобов’язань// Право України. - № 9. – С. 215- 218.

  Трофуненко Н.В. Господарсько-правове забезпечення якості будівельних робіт: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.04 [Електронний ресурс] / Н. В. Трофуненко; НАН України, Ін-т екон.-прав. дослідж. — Донецьк, 2011. — 20 с.

До теми 6. Договори у сфері господарювання (підприємництва)

Лекція

1. Цивільно-правові та господарські договори. Особливості господарського договору.

2. Особливості укладання окремих господарських договорів.

3. Договір на виконання державного замовлення.

4. Оренда державного і комунального майна.

5. Захист органами прокуратури інтересів держави у договірних відносинах.

Семінар

1. Виконання господарського зобов’язання та види забезпечення його виконання.

2. Порядок укладання, внесення змін, розірвання господарського договору.

3. Енергопостачання.

4. Підрядні договори.

5. Транспортні договори.

6. Особливості договору на виконання державного замовлення.

 

Нормативно-правові акти

Про зовнішньоекономічну діяльність: Закон України від 16.04.1991 р. // ВВР УРСР. – 1991. – № 29. – Ст. 377.

Про інвестиційну діяльність: Закон України від 18.09.1991 р. // ВВР України. – 1991. – № 47. – Ст. 646 (з наступними змінами).

Про приватизацію державного майна: Закон України від 04.03.1992 р. (в редакції Закону від 19.02.1997 р.) // Голос України. – 1997. – 20.03.

Про заставу: Закон України від 02.10.1992 р. // ВВР України. – 1992. – № 47. – Ст. 642 (з наступними змінами та доповненнями).

Про оренду державного та комунального майна: Закон України від 14.03.1993 р. (в редакції Закону від 14.03.1995 р.) // ВВР України. – 1995. – № 15.– Ст. 99, № 31.– Ст. 244; Офіційний вісник України. – 1998. – № 3. – Ст. 72.

Про здійснення державних закупівель: Закон України від 01.06.2010 року // ВВР України. – 2010. - № 33. – Ст. 471 (з наступними змінами і доповненнями).

Про захист прав споживачів: Закон України від 12.05. 1991 року // ВВР України. – 1991. – № 30 – Ст. 379.

Про транспорт: Закон України від 10.11.1994 р. // ВВР України. – 1994. – № 51.– Ст. 446 (з наступними змінами).

Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах: Закон України від 15.09.1995 р.  // Голос України. – 1995.– № 206–207 (з наступними змінами).

Про поставки продукції для державних потреб: Закон України від 22.12.1995 р. // ВВР України. – 1996. – № 3. – Ст. 9.

Про захист від недобросовісної конкуренції: Закон України від 07.06.1996 р.« // ВВР України. – 1996.– № 36. – Ст. 164.

Про залізничний транспорт: Закон України від 04.07.1996 р. // ВВР України. – 1996. – № 40. – Ст. 183.

Про фінансовий лізинг: Закон України від 16 грудня 1997 р. (в редакції Закону від 11.12.2003 р.)  // ВВР України. – 1998.– № 16.– Ст. 68; 1999.– № 9–10.– Ст. 67.

Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності: Закон України від 23.12.1998 р. // Урядовий кур’єр. – 1999.– 21 січня.

Про державне оборонне замовлення: Закон України від 03.03.1999 р. // Голос України. – 1999.– 3 квітня.

Про концесії: Закон України від 16.07.1999 р. // Голос України. – 1999. – 7 вересня.

Про угоди про розподіл продукції: Закон України від 14.09.1999 р. // Голос України. – 1999. – 12 жовтня.

Про концесії на будівництво та експлуатацію автомобільних доріг: Закон України від 14.12.1999 р. // Голос України. – 2000. – 11 січня.

Про перевезення небезпечних вантажів: Закон України від 06.04.2000 р. // Урядовий кур’єр. – 2000. – 7 червня.

Про автомобільний транспорт: Закон України від 05.04.2001 р. // Офіційний вісник України. – 2001. – № 17. – Ст. 719.

Про електроенергетику: Закон України від 16.10.1997 року // ВВР України. – 1998. - № 1. Ст.1.

Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг: Закон України від 12.07.2001 р. // ВВР України. – 2002.– № 1.– Ст. 1.

Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. // ВВР України. – 2002.– № 3–4.– Ст. 27.

Про електронні документи та електронний документообіг: Закон України від 22.05.2003 р. // ВВР України. – 2003.– № 36.– Ст. 276.

Про електронний цифровий підпис: Закон України від 22.05.2003 р // ВВР України. – 2003.– № 36.– Ст. 276.

Про застосування Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів ІНКОТЕРМС: Указ Президента України від 4.10.1994 р. // Урядовий кур’єр. – 1994.– № 154–155.

Про затвердження Статуту залізниць: Постанова Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 р. № 457 // Урядовий кур’єр.– 1998.– 25 червня.

Про реєстр концесійних договорів: Постанова Кабінету Міністрів України від 18.01.2000 р. № 72 // Урядовий кур’єр. – 2000. – 3 лютого.

Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу: Постанова КМУ від 3 жовтня 2011 року № 1064 // ОВУ. – 2011. - № 81. – Ст. 2970.

Про затвердження Порядку реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення експортних операцій з металобрухтом: Постанова Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 р. № 155 // Офіційний вісник України. – 2002. – № 8. – Ст. 341.

Про затвердження Типового договору оренди землі: Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. // Офіційний вісник України. – 2004. – № 9.– Ст. 527.

Типовий договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства (структурного підрозділу підприємства): Затверджено наказом Фонду державного майна України від 23.08.2000 р. № 1774 // Офіційний вісник України. – 2001. – № 52 (12.01).

Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів): Затверджено наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції від 6.09.2000 р. № 201 // Офіційний вісник України. – 2001. – № 39. – Ст. 1784.

 Про Статут автомобільного транспорту УРСР: Постанова Ради Міністрів УРСР від 27.06.1969 р. // ЗП УРСР. – 1969. – № 7. – Ст. 89.

Об утверждении Положения о постав­ках продукции производственно-технического назначения, Положения о поставках товаров народного потребления и Основных условий регулирования договорных отношений при осуществлении экспорто-импортных операцій: Постановление СМ СССР от 25.07.1988 р. № 888  // СП СССР.– 1988.– № 24–25.– Ст. 70.

Інструкція про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за кількістю (затверджена постановою Держарбітражу СРСР від 15 червня 1965 року № П-6 // Бюллетень нормативных актов министерств и ведомств СССР.– 1975.– № 2.

Інструкція про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за якістю (затверджена постановою Держарбітражу СРСР від 25 квітня 1966 року № П-7 // Бюллетень нормативных актов министерств и ведомств СССР.– 1975.– № 2.

Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу за нерегульованим тарифом підприємствам теплоенергетики на виробництво теплової енергії для надання населенню послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води: Постанова КМУ від 07.10.2009 № 1087// ОВУ. – 2009. - № 79. – Ст. 2682.

Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. N 2246: Постанова КМУ вiд 05.07.2006 № 938 //ОВУ. – 2006. –№ 27. – ст. 1965.

Про затвердження Типового договору доручення на здійснення представником ФДМУ функцій з управління акціями (частками) господарського товариства, які перебувають у державній власності: Наказ ФДМУ від 11.09. 2001 р. № 1645 //ОВУ. – 2001. - № 40. – Ст. 1822.

Про затвердження Типового договору доручення на здійснення уповноваженою особою функцій управління державними корпоративними правами: Наказ ФДМУ від 07.08. 2000 р. № 1647 // ОВУ. – 2000. - № 37. – Ст.1596.

Про затвердження Типового договору купівлі-продажу пакетів акцій ВАТ: Наказ ФДМУ від 16.09.1996 № 1076 //Електронний ресурс: http: zakon 1. rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi

Про затвердження "Типового договору доручення на здійснення уповноваженою особою функцій з управління акціями, паями, частками господарських товариств, які перебувають у загальнодержавній власності": Наказ ФДМУ від 21.02.1996 р. № 199/18/34/4/5 // Електронний ресурс: http: zakon 1. rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi

Про затвердження форм актів перевірки виконання умов договорів купівлі-продажу: Наказ ФДМУ від 09.04.2012 року № 472 // ОВУ. – 2012. - № 36. – Ст. 1350.

Матеріали прокурорської практики

Збірник документів з актуальних питань представницької діяльності, підготовлених прокуратурами регіонів у 2011 році. – К.: Генеральна прокуратура України, 2012. – 249 с. – С. 108-111.

 

Додаткова література

Беляневич О. А. Господарський договір та способи його укладання: Навчальний посібник.– К.: Наукова думка, 2002.– 279 с.

Беляневич О. А. Тлумачення договорів // Вісник господарського судочинства.– 2001.– № 2.– С. 157–164.

Беляневич О. А. Теоретичні питання тлумачення договорів // Вісник господарського судочинства.– 2002.– № 2.– С. 187–196.

Беляневич О. А. Державний контракт як правовий засіб поєднання публічного та приватного інтересу в сфері економіки // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матеріали ІХ регіональної науково-практичної конференції (13–14 лютого 2003 р.). – Львів.– С. 237–238.

Беляневич О. Деякі проблеми договірного права за Цивільним та Господарським кодексами України // Вісник Центру комерційного права. – 2005. - № 19. – С. 2-3.

Беляневич О.А. Теоретичні проблеми господарського договірного права. Автореф. дис….докт. юрид. наук. – К, 2006. -20 с.

Боднар Т.В. Укладання цивільно-правових договорів (питання форми, процедури та моменту укладення)//Вісник господарського судочинства. – 2008. - № 2. – С.87-93.

Булгакова І. В. Поняття та значення договору залізничного перевезення вантажів за законодавством України // Вісник господарського судочинства.– 2001.– № 1.– С. 164–157.

Вінник О. М. Щодо питання про критерії розмежування адміністративних і господарських договорів// Вісник господарського судочинства. – 2010. - №2. – С.71-80.

Воронин В. В. Заключение хозяйственных договоров с участием органов местного самоуправления // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 574-577.

Гуйван П. Особенности сделок электроснабжения и их место в системе договоров // Предпринимательство, хозяйство и право. – 2000.– № 2.– С. 13–16.

Дозорець О. Договір перевезення вантажу різними видами транспорту: правова характеристика // Підприємництво, господарство і право. – 2001.– № 7.– С. 21–23.

Зверева Е. В. Договор как средство обеспечения качества товаров // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 489-492.

ІНКОТЕРМС. Офіційні правила тлумачення торговельних термінів Міжнародної Торгової Палати (редакція 2000 року) // Урядовий кур’єр.– 2002.– № 63, 68.

Кафарський В.В. Інвестиційні договори в Україні: поняття, види, зміст, правове регулювання. Автореф. дис…канд..юрид. наук. – К., 2006. – 20 с.

Кисіль С. Проблемні аспекти лізингових угод // Предпринимательство, хозяйство и право. – 2000.– № 7.– С. 9–13.

Кисіль С. Типовий договір лізингу // Предпринимательство, хозяйство и право. – 2000.– № 10.– С. 30–36; № 11.– С. 21–30.

Клєпікова О. В. Правова природа договору морського перевезення вантажів // Вісник Вищого арбітражного суду України.– 2000.– № 3.– С. 222–226.

Клепікова О. В. Правове регулювання перевезень вантажів морським транспортом. Автореферат дис. … канд. юрид. наук. – К., 2003.– 20 с.

Кобан А. М. Правове регулювання лізингу: проблеми вдосконалення законодавства // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 500-502.

Колонтирська М. Виконання договору поставки продукції для державних потреб як основа належного функціонування України // Проблеми вдосконалення правового регулювання щодо забезпечення прав та основних свобод людини і громадянина в Україні: Матеріали регіональної міжвузівської наукової конференції молодих вчених та аспірантів. – Івано-Франківськ, 2003.– С. 122–126.

Коморний О. Правова природа угод про розподіл продукції // Право України.– 2002.– № 4.– С. 43–46.

Коссак В. М. Співвідношення категорій «розірвання» та «припинення» договірних зобов’язань // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права.– 2002.– № 2.– С. 34–36.

Кузьміна М. Визначення поняття «якість продукції» та критерії її оцінки // Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 12.

Луць В. В. Контракти в підприємницькій діяльності: Навчальний посібник.– К.: Юрінком Інтер, 2008.– 576 с.

Магідін Б. Обмеження свободи договору, укладеного за участю військової частини // Підприємництво, господарство і право. – 2010. - № 11.

Мілаш В. С. Підприємницький (комерційний) договір: поняття та правові особливості. Монографія. – Полтава: Асмі, 2004.– 148с.

Мілаш В. Нові підходи до визначення договору в господарському праві// Право України. – 2007. - № 9. – С. 31-35.

Мілаш В. Про розвиток господарсько-правового регулювання договірних відносин// Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 5.

  Мілаш В.С. Комерційний договір у господарському праві: теоретичні проблеми становлення та розвитку: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.04 [Електронний ресурс] / В.С. Мілаш; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2008. — 40 с.

 

Мілаш В. Окремі питання, пов’язані з укладенням господарських договорів// Підприємництво, господарство і право. – 2010. - № 1. – С. 63-67.

Ніколенко Л., Шмат Г. Правові проблеми класифікації господарських зобов’язань// Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 11.

Саніахметова Н. О. Поняття та класифікація підприємницьких договорів // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – 2002.– № 2.– С. 31–33.

Свистун Л. Особливості укладання договорів перевезення вантажів автомобільним транспортом// Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 12.

Свистун Л. Деякі питання правової природи договорів перевезення вантажів автомобільним транспортом// Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 11

Серебрякова Ю. О. Деякі аспекти регулювання оренди нерухомого майна в нових Цивільному та Господарському кодексах // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 93-96.

Сімсон О. Е. Правові особливості договорів інвестиційного характеру. Автореферат дис. … канд. юрид. наук. – Х., 2001.– 20 с.

Симсон О. Существенные условия и классификация инвестиционных договоров // Підприємництво, господарство і право. – 2001.– № 3.– С. 18–21.

Трофімова О. В. Об’єкт лізингу: проблеми правового регулювання // Проблеми вдосконалення правового регулювання щодо забезпечення прав та основних свобод людини і громадянина в Україні: Матеріали регіональної міжвузівської наукової конференції молодих вчених та аспірантів.– Івано-Франківськ, 2003.– С. 96–100.

Трофімова О.В. Поняття та ознаки договору лізингу // Вісник господарського судочинства. – 2004. - № 4. – С. 173-179.

Усенко Я. Б. Відмінності лізингу від оренди // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію.– 1998.– № 2.– С. 73–76.

Устименко В. А. Деякі аспекти договірних відносин у діяльності органів місцевого самоврядування // Питання вдосконалення економіки на сучасному етапі.– Донецьк, 1993.

Федоров О.М. Тлумачення господарських договорів в законодавстві України та праві європейських країни // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С.142-146.

Черешнюк В. Зміст принципу належного виконання господарського договору// Право України. – 2007. - № 4. – С. 85-89.

Черешнюк В. Пропозиція укласти господарський договір: національний і міжнародний підходи// Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 2.

 

До теми 7. Правове становище та види суб’єктів господарювання державного сектора економіки

Лекція (2 год)

1. Поняття суб’єктів господарювання відповідно до Господарського кодексу України. Їх співвідношення із суб’єктами організаційно-господарських повноважень.

2. Загальна характеристика та види суб’єктів господарювання державного сектора економіки. Особливості їх створення.

3. Державні акціонерні товариства.

4. Державні підприємства (унітарні і корпоративні, казенні, комерційні). Їх об’єднання.

Нормативно-правові акти

Про акціонерні товариства: Закон України від 17.09. 2008 року //Відомості Верховної Ради України. - 2008. - N50-51. - Ст.384.

Про господарські товариства: Закон України від 19.09.1991 р. // ВВР України. – № 49. – Ст. 682.

Про приватизацію державного майна: Закон України від 04.03.1992 р. (в ред. Закону від 19.02.1997 р.) // ВВР України. – 1997. – № 17.– Ст. 122.

Про природні монополії: Закон України від 20.04.2000 року// ВВР України. – 2000. - № 30. – Ст. 238.

Про господарську діяльність у Збройних Силах України: Закон України від 21.09.1999 р. // ВВР України. – 1999. - № 48. – Ст. 408.

Про оборону України: Закон України від 6 грудня 1991 року // ВВР України. – 1992. - № 9. – Ст. 106.

Про оренду державного та комунального майна: Закон України від 10.04.1992 р. (в редакції Закону від 14.03.1995 р.) // ВВР України – 1995. - № 15. – Ст. 99 (з наступними змінами).

Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування: Закон України від 23.02.2012 року // Голос України. – 2012. - № 51. – 21 березня.

Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 р. // Урядовий кур’єр. – 1999. – 1 вересня.

Про ліцензування певних видів господарської діяльності : Закон України від 01.06.2000 р. // Урядовий кур’єр. – 2000.– 2 серпня.

Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: Закон України від 15.05.2003 р. // Юридичний вісник України. – 2003. – № 28 (12–18 липня).

Про холдингові компанії в Україні: Закон України від 15.03.2006 р. // Голос України. – 2006. – 18 травня. – С. 7.

Декрет Кабінету Міністрів України від 31.12.1992 р. «Про впорядкування діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, створених за участю державних підприємств» // ВВР України. – 1993. – № 11. – Ст. 94, № 23. – Ст. 248.

Декрет Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 р. «Про об’єднання державних підприємств вугільної промисловості» // ВВР України. – 1993. – № 13. – Ст. 116.

Декрет Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 р. «Про об’єднання державних підприємств зв’язку і введення ліцензування деяких видів діяльності в галузі зв’язку»// ВВР України. – 1993. – № 13. – Ст. 115.

Декрет Кабінету Міністрів України від 13.03.1993 р. «Про об’єднання державних підприємств транспорту та шляхового господарства» // ВВР України. – № 19. – Ст. 204.

Декрет Кабінету Міністрів України від 29.04.1993 р. «Про об’єднання державних підприємств нафтової, газової, нафтопереробної промисловості та нафтопродуктозабезпечення» // ВВР України. – 1993. – № 26. – Ст. 280.

Декрет Кабінету Міністрів України від 29.04.1993 р. «Про об’єднання державних електроенергетичних підприємств» // ВВР України. – 1993. – № 26. – Ст. 279.

Про корпоратизацію підприємств : Указ Президента від 15.06.1993 р. // Урядовий кур’єр. – 1993.– 17 червня. – С. 2.

Указ Президента України від 11.05.1994 р. «Про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації» // Урядовий кур’єр. – 1994. – 19 травня.

Про утворення Державного концерну „Укроборонпром”: Постанова КМУ від 29 грудня 2010 року № 1221 // ОВУ. – 2011. – № 1. – Ст. 6.

Деякі питання Державного концерну „Укроборонпром”: Постанова КМУ від 31.08.2011 р. № 993 // ОВУ. – 2011. - № 74. – Ст. 2767.

Положення про порядок корпоратизації підприємств: Затв. постановою КМУ від 05.07.1993 р. № 508 // Урядовий кур’єр 1993. – 15 липня. – С. 10.

Типовий статут казенного підприємства: затв. постановою КМ України від 16.06.1998 р. № 914 // Вісник Вищого арбітражного суду України. – 1998. – № 3. – С. 26–31.

Постанова КМ України від 30.06.1998 р. № 987 «Про перетворення державних підприємств у казенні» // ОВУ. – 1998. – № 26 (16.07.1998).

Постанова КМ України від 22.07.1998 р. № 1129 «Про деякі питання управління казенним підприємством» // Офіційний вісник України. – 1998.– 13 серпня.

Типовий статут відкритого акціонерного товариства, створеного шляхом корпоратизації державного підприємства, яке не підлягає приватизації: Затв. наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки від 25.06.2001 р. № 1129/134 // Вісник господарського судочинства. – 2001.– № 4.– С. 82–87.

Додаткова література

Беляневич О. А. Відокремлені підрозділи підприємства як учасники господарського обороту // Вісник Вищого арбітражного суду України. – 1998.– № 2.– С. 248–251.

Бондаренко І. Особливості державного регулювання господарської діяльності казенних підприємств // Право України. – 2000.– № 12.

Винар Л. Окремі аспекти адаптації правового статусу юридичних осіб, заснованих державою до стандартів Європейського Союзу // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні. Матеріали ХІ регіональної науково-практичної конференції (3-4 лютого 2005 р.). – Львів, ЛНУ ім. Івана Франка, 2005. – С. 213-214.

Винар Л. Правовий режим майна юридичних осіб публічного права// Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 8.

Вінник О. Правове становище дочірніх підприємств // Предпринимательство, хозяйство и право. – 2000.– № 1.– С. 3–7.

Гринюк Р. Ф. Правовой статус коммунальных предприятий в Украине. Монография. – Донецк, 2002. – 183 с.

Грудницька С. М. Правовий статус об’єднань підприємств у промисловості. Автореферат дис. … канд. юрид. наук.– Донецьк, 1997.– 24 с.

Грудницкая С. Экономико-правовая сущность и понятие предприятия на современном этапе // Підприємництво, господарство і право. – 2010. - №11-12.

Ершова И.В. Проблемы правового статуса государственных корпораций // Государство и право. - 2001. - № 6.- С. 35-41.

  Любімов І.М. Правовий статус державних підприємств: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.04 [Електронний ресурс] / І. М. Любімов; Ін-т екон.-прав. дослідж. НАН України. — Донецьк, 2010. — 19 с.

Никифоров О. Поняття й основні ознаки холдингової компанії // Підприємництво, господарство і право. – 2011.– № 2.– С. 55–57.

Пєсков В. Правові аспекти організації дочірніх підприємств // Право України. – 1999.– № 10.– С. 22–23.

Повар П.О. Загальна процедура ліквідації суб’єктів господарювання: новели законодавства та актуальні проблеми правового регулювання// Вісник господарського судочинства. – 2012. – № 1. – С. 133-140.

Потюк М. Дочірні підприємства як юридичні особи // Предпринимательство, хозяйство и право. – 1999.– № 1.– С. 124–125.

Труш І. Порядок створення комунальних унітарних підприємств // Підприємництво, господарство і право. – 2010. - № 10.

   Удосконалення правового статусу учасників відносин у сфері господарювання. Збірник наукових праць (за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Київ, 20 листопада 2008 р.) / Ред. кол.: О.Д. Крупчан, В.В. Луць, М. К. Галянтич та ін. – К.: НДІ приватного права і підприємництва АПрН України, 2009. – 407 с.

Уманців Г.В.  Холдингові компанії та промислово-фінансові групи у сучасній економіці. – К.: Альтер-прес, Віра-В, 2002. – 430 с.

Черненко О. Державні підприємства за законодавством України // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні. Матеріали ХІ регіональної науково-практичної конференції (3-4 лютого 2005 р.). – Львів, ЛНУ ім. Івана Франка, 2005. – С. 232-234.

Черненко О. Особливості правового статусу корпоративних державних підприємств за законодавством України // Підприємництво, господарство і право. – 2011. - № 1. – С.109-113.

Черненко О. Особливості правового статусу казенних підприємств за законодавством України // Підприємництво, господарство і право. – 2010. - № 2. – С.66-69.

Щербак И.А. Обособленные подразделения хозяйственных организаций: понятия отдельных видов // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 202-205.

Щербак І. Необхідність розвитку господарсько-правового регулювання статусу відокремлених підрозділів підприємств. // Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 2.

Щербак І. Правове забезпечення зовнішньоекономічної діяльності відокремлених підрозділів підприємств. // Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 5.

Щербина В.С. Суб’єкти господарського права. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 264 с.

 

Судова практика

1.  Постанова Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду судами корпоративних спорів” від 24 жовтня 2008 року // Вісник господарського судочинства. – 2009. - № 2. – С.7.

2.  Рекомендації Вищого господарського суду України „Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин” від 28.12.2007 року N 04-5/14 // Вісник господарського судочинства. – 2008. - № 1. – С. 22.

 

Нормативно-правові акти

Кодекс адміністративного судочинства від 06.07.2005 року //ВВР України. – 2005. - № 35-36, № 37. – Ст. 446.

 Про державну податкову службу: Закон України від 04.12.1990 р. (в редакції Закону від 24.12.1993 р.) // ВВР України 1994.– № 15.– Ст. 84 (з наступними змінами та доповненнями).

Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні: Закон України від 26.01.1993 року // Голос України.– 1993.– № 39.

Про захист прав споживачів: Закон України (в редакції Закону від 15.12.1993 р.) // ВВР України.– 1994.– № 1.– Ст. 1.

Про відповідальність підприємств, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування: Закон України від 14.10.1994 р. // ВВР України.– 1994.– № 46.– Ст. 411.

Про захист від недобросовісної конкуренції: Закон України від 07.06.1996 р. // ВВР України. – 1996. – № 36. – Ст. 164.

Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань: Закон України від 22.11.1996 р. // ВВР України. – 1997. – № 5. – Ст. 28.

Про оподаткування прибутку підприємств: Закон України від 22.05.1997 р. // ВВР України. – 1997. – № 27.– Ст. 181.

Про ліцензування певних видів господарської діяльності: Закон України від 01.06.2000 р. // Урядовий кур’єр. – 2000. – 2 серпня.

Про захист економічної конкуренції: Закон України від 11.01.2001 р. // ВВР України. – 2001. – № 12. – Ст. 64.

Про стандартизацію: Закон України від 17.05.2001 р. // ВВР України.– 2001.– № 31.– Ст. 145.

Про метрологію та метрологічну діяльність: Закон України від 11.02.1998 року// ВВР України. – 1998. - №30-34. – Ст.194.

Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції: Закон України від 14.01.2000 року //ВВР України. – 2000. -№12. - Ст.95.

Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування: Закон України від 17.01.2002 р. // Урядовий кур’єр. – 20 лютого 2002. – Орієнтир. – С. 7–8.

Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: Закон України від 15.05.2003 р. // ВВР України. – 2003. – № 31–32. – Ст. 263.

Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції: Закон України від 2 грудня 2010 року // ВВР України. – 2011. - № 21. – Ст. 144.

Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг: Закон України від 06.07.1995 року// Голос України. – 1995. - № 139.

Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини: Закон України від 23.12.1997 року// ВВР України. – 1998. - № 19. – Ст. 98.

Положення про Державну податкову службу України: Затверджено Указом Президента України від 12.05.2011 р. // Урядовий кур’єр. – 2011. - № 97. – 31 травня.

Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів: Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 р. № 1177 // Урядовий кур’єр. – 2002. – 28 серпня.

Про затвердження Порядку застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства: Наказ Державної податкової адміністрації України від 04.10.1999 р. № 542 // Офіційний вісник України. – 1999. – № 42.

Положення про валютний контроль: Затверджено постановою Правління Національного банку України від 08.02.2000 р. № 49 // ОВУ. – 2000. – № 14. – Ст. 573.

 

Додаткова література

 Адамовська О. Штрафні санкції та заздалегідь встановлені збитки// Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 8.

Бервено С.М. Поняття збитків за Цивільним та Господарським кодексами України // Реалізація чинних Цивільного та Господарського кодексів України: проблеми та перспективи. Збірник наукових праць (за матеріалами науково-практичної конференції, м. Київ, 24 листопада 2005 року) – К.: НДІ приватного права і підприємництва, 2006. – 320 с. - С. 266-270.

Браницький О., Шароватова А. Інститут неустойки в господарських правовідносинах: теоретичний і практичний аспекти // Підприємництво, господарство і право. – 2011. - № 4. – С. 48-52.

Булгакова І. В. Особливості відповідальності сторін за договором залізничного перевезення вантажів // Вісник господарського судочинства.– 2002.– № 4.– С. 207–212.

Вінник О. М. Проблеми відповідальності суб’єктів господарювання, їх учасників і власників майна // Вісник Вищого арбітражного суду України.– 1998.– № 3.– С. 130–136.

Вінник О. Проблеми майнової відповідальності посадових осіб органів акціонерного товариства // Предпринимательство, хозяйство и право.– 1999.– № 3.– С. 115.

Віхров О. Оперативно-господарські та адміністративно-господарські санкції як засоби забезпечення виконання організаційно-господарських зобов’язань // Право України. – 2009. - № 8. – С. 99-105.

Віхров О., Віхрова І. До питання про види та форми господарсько-правової відповідальності // Підприємництво, господарство і право. – 2011. - № 4. – С. 129-133.

Гапало С.Ю. Санкції в господарському праві України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.04 [Електронний ресурс] / С. Ю. Гапало; ДВНЗ "Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана". — К., 2011. — 20 с.

Гелевей О. Способи визначення розміру неустойки // Підприємництво, господарство і право.– 2001.– № 7.– С. 50–52.

Гелевей О. І. Зміст неустойки в новому ЦК України // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права.– 2002.– № 2.– С. 141–143.

Горевий В., Куліш А. Участь юридичної особи у відшкодуванні збитків, заподіяних суб’єкту господарювання (підприємництва) контрагентами // Підприємництво, господарство і право. – 2009. - № 10.

Заярний О.А. Оперативно-господарські санкції у механізмі правового регулювання господарських відносин // Вісник господарського судочинства. – 2010. – № 2. – С.112-118.

  Заярний О.А. Відповідальність в організаційно-господарських відносинах: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.04 [Електронний ресурс] / О. А. Заярний; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 18 с.

Кабальський Р. Господарсько-договірні зобов’язання: порушення та відповідальність / Р. Кабальский. – Х.: Фактор, 2008. – 224 с.

Кравченко К. В. Правові аспекти компенсації моральної (немайнової) шкоди // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права.– 2002.– № 2.– С. 84–87.

Кравчук В. Відповідальність за порушення учасниками обов’язків з формування статутного капіталу//Право України. - 2007. - № 10. - С. 73-78.

Липницкий Д. Х. Проблемы хозяйственно-правовой ответственности // Проблемы становления хозяйственного законодательства Украины.– Донецк, 1993.– С. 124–133.

Липницький Д., Болотова Г. Нове у відповідальності по Господарському кодексу України // Підприємництво, господарство і право.– 2004.– № 6.– С. 8–10.

Мосейчук Р. О. Відшкодування збитків у сфері господарювання // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 451-453.

Нам К. В. Убытки и неустойки как формы договорной ответственности // Актуальные проблемы гражданского права: Сб. статей / Под ред. М. И. Брагинского.– М.: Статут, 1999.– С. 330–379.

Ненюк Н. Пеня у сфері зовнішньоекономічної діяльності: основна характеристика, проблеми застосування та шляхи їх вирішення // Підприємництво, господарство і право. – 2009. - № 3.

Осетинська Г.А. Неустойка як міра відповідальності за порушення прав споживачів // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 458-459.

Отраднова Л. А. Проблеми співвідношення неустойки та подібних цивільно-правових конструкцій // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. Випуски 45–48.– : ВГЦ, 2002.– № 46.– С. 138–142.

Отраднова О. О. Неустойка в цивільному праві. Автореферат дис. … канд. юрид. наук.– К., 2002.– 20 с.

Подцерковный О., Черновол А. Законодательные пробелы, способствующие умышленному неисполнению хозяйственных обязательств // Підприємництво, господарство і право.– 2001.– № 7.– С. 10–13.

Примак В. Д. Непереборна сила у контексті цивільно-правової відповідальності // Вісник господарського судочинства.– 2001.– № 4.– С. 167–173.

Рим Т. Проблеми визначення розміру збитків у цивільному законодавстві України// Підприємництво, господарство і право. – 2009. - № 6.

Свистун Л. Щодо питання відповідальності сторін за договором перевезення вантажів автомобільним транспортом// Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 10.

Селіванова І.А. Співвідношення Цивільного та Господарського кодексів України в регулюванні відповідальності за порушення у сфері господарювання // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 75-78.

Сергєєв Р. Спірні питання про «три відсотки річних» та пеню в електроенергетиці// Підприємництво, господарство і право. – 2009. - № 7.

Сергєєв Р. Прогалини щодо питання стягнення збитків із споживачів електроенергії // Підприємництво, господарство і право. – 2009. - № 8.

Ткачук А. Л. Значення вини у відносинах відповідальності за порушення договірних зобов’язань. Автореферат дис. ... канд. юрид. наук.– К., 2002.– 22 с.

Уланова В. Про відповідальність за користування чужими коштами // Підприємництво, господарство і право. – 2001. - № 5. – С. 41-44.

Фонова О.С. Подвійна відповідальність за порушення виконання господарських зобов’язань // Вісник господарського судочинства. – 2011. - №1. – С.159-163.

Фролов Е. Г. Об ответственности за хозяйственные правонарушения и разграничения хозяйственного законодательства с другими отраслями законодательства // Проблемы становления хозяйственного законодательства Украины.– Донецк, 1993.– С. 133–137.

Хомченков Д.М. Про стягнення з боржника інфляційних нарахувань на суму боргу, трьох процентів річних та пені внаслідок повернення банківського вкладу з порушенням встановленого договором банківського вкладу строку// Вісник господарського судочинства. – 2011. - № 6. – С. 66-69.

Цюра В., Білий Я. Проблемні аспекти класифікації неустойки, її оціночні і штрафні властивості // Підприємництво, господарство і право. – 2010. - № 6.

Чернадчук В., Чернадчук Т. До питання щодо оперативно-господарських санкцій // Підприємництво, господарство і право. – 2001.– № 3.– С. 13–15.

Шевченко Н. Понятие административно-хозяйственных санкций // Підприємництво, господарство і право. – 2005. - №7. – С.80-82.

Шуміло І. А. Відповідальність за порушення законодавства про захист конкуренції. Автореферат дис. … канд. юрид. наук. – Донецьк, 2001.– 18 с.

Щербина В. С. Попередження господарських правопорушень.– К.: Либідь, 1993.– 132 с.

Щербина В. С. Проблеми попередження господарських правопорушень в умовах становлення ринкової економіки. Автореф. дис. … докт. юрид. наук.– К., 1996.– 46 с.

Шуміло І. А. Відповідальність за порушення законодавства про захист конкуренції. Автореферат дис. … канд. юрид. наук. – Донецьк, 2001.– 18 с.

 

 

До теми  10. Актуальні питання відшкодування шкоди за цивільним законодавством

Лекція (2 год)

1. Поняття та види шкоди у цивільному праві. Загальні підстави відповідальності за завдану майнову і моральну шкоду.

2. Проблеми обрахунку розміру шкоди. Способи і порядок її відшкодування. 

3. Колізії законодавства і особливості відшкодування шкоди, завданої органами прокуратури.

4. Відшкодування шкоди державою за ЦК України.

5. Особливості відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт, послуг.

Семінар (2 год)

1. Відшкодування шкоди, завданої малолітніми і неповнолітніми.

2. Особливості відшкодування шкоди, завданої у стані крайньої необхідності та у разі здійснення самозахисту.

 3. Відшкодування шкоди, завданої органом державної влади або місцевого самоврядування.

4. Відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю працівника.

5. Судова практика про відшкодування шкоди.

Рекомендовані джерела:

Нормативно-правові акти

Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду: Закон України від 1 грудня 1994 року // ВВР України. – 1995. - № 1. – Ст.1. Про внесення змін до Положення про застосування Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду": Наказ Міністерства юстиції України, Генеральної прокуратури України, Міністерства фінансів України № 14/5/6/52 від 03.04. 1998 року

Судова практика

Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди: Постанова Пленуму ВСУ від 27 березня 1992 року № 6 // Постанови Пленуму ВСУ із загальних питань судової діяльності та в цивільних справах / За заг. ред. В.Т. Маляренка. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – С. 164-186.

Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди: Постанова Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31 березня 1995 року (у ред. від 25 травня 2001 року) // Відшкодування моральної та матеріальної шкоди. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – С. 270-279.

Додаткова література

Відшкодування матеріальної та моральної шкоди/ Упор. В.С. Ковальський, Л.П. Ляшко. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 384 с.

Єрьоменко Г.В. Відшкодування моральної шкоди / Цивільне право України. Акад. курс: Підр. У 2 т. / За заг. ред. Я.М. Шевченко. – Т.2. – К., 2003. – С. 388.

Жеребной І. Особливості розгляду справ про відшкодування неповнолітніми особами матеріальної та моральної (немайнової) шкоди // Підприємництво, господарство і право. – 2010. - № 12.

Звєрєва О.В. Захист прав споживачів. Навч. пос. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 192с.

Ківалова Т.С. Зобов’язання відшкодування шкоди у цивільному законодавстві України (теоретичні аспекти): монографія / Т.С. Ківалова. – Одеса: Юридична література, 2008. – 360 с.

Отраднова О.О. Недоговірні зобов'язання в цивільному праві України: Навч пос. / О.О. Отраднова. – К.: Юрінком Інтер, 2009. – 240 с.

Палиюк В.П. Возмещение морального (неимущественного) вреда: Монография: изд. 2-е, испр. и доп. / В.П. Палиюк. – К.: Право, 2000. – 272 с.

Присяжнюк В.П. Цивільно-правова відповідальність за збиток і шкоду, що завдані працівникам правоохоронних органів: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 [Електронний ресурс] / В. П. Присяжнюк; Нац. акад. прав. наук України, НДІ приват. права і підприємництва. — К., 2011. — 18 с.

Руденко Л. Порядок відшкодування шкоди, завданої порушенням права суб'єкта господарювання на комерційну таємницю// Право України. – 2008. - № 10. – С. 86-90.

Савенков О. Форми відшкодування моральної шкоди, заподіяної особі незаконним засудженням// Вісник Національної академії прокуратури України. – 2011. - № 4. – С. 119-123.

Самко Р. Деякі аспекти відповідальності держави та її права регресу до винних осіб //Вісник прокуратури. – 2011. - № 12. – С. 71-79.

Сенін Ю.Л. Відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю працівника // Вісник Верховного Суду України. – 2011. - № 11. – С. 33-40.

 Ольшанченко В. Деякі аспекти правового регулювання деліктної відповідальності держави перед підприємцями // Підприємництво, господарство і право. – 2010. - № 5.

 

До теми  11. Особливості банкрутства суб ’ єктів господарювання державного сектора економіки

Лекція (2 год)

Нормативно-правові акти

Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: Закон України від 14.05.1992 р. (у редакції Закону України від 22.12.2011 р.) // ВВР України. - 1999. – № 42–43. – Ст. 378 (з наступними змінами та доповненнями).

Про аудиторську діяльність: Закон України від 22.04.1993 р. // ВВР України. - 1993.– № 23.– Ст. 243; 1995.– № 14.– Ст. 88.

Про виконавче провадження: Закон України від 21 квітня 1999 р. // ВВР України. - 1999.– № 24.– Ст. 207.

Про введення мораторію на примусову реалізацію майна: Закон України від 29.11.2001 р. // Урядовий кур’єр. - 2001.– 26 грудня.

Про судоустрій України: Закон України від 07.02.2002 р. // ВВР України. - 2002. –№ 27–28. – Ст. 180.

Про структуру, повноваження та особливості правового і економічного режиму майнового комплексу Національного виробничо-аграрного об’єднання “Масандра”: Закон України від 04.06.2009 року// ВВР України. – 2009. - № 42. – Ст. 633.

Про утворення в арбітражних судах України спеціальних колегій з розгляду справ про банкрутство: Указ Президента України від 21.04.1998 р. // Вісник Вищого арбітражного суду України. - 1998. – № 3. – С. 14.

Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України: Указ Президента від 06.04.2011 року № 395 // ОВУ. – 2011. - № 28. – Ст. 1162.

Про затвердження Порядку розбронювання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, які зберігаються на підприємствах, щодо яких порушено справу про банкрутство або які ліквідуються: Постанова КМУ від 17 листопада 2001 року № 1526 // ОВУ. – 2001. - № 47. – Ст.2086.

Про Положення про реєстр неплатоспроможних підприємств та організацій: Постанова Кабінету Міністрів України від 25.11.1996 р. № 1403 // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. - 1997.– № 5.– С. 24–28.

Про особливості проведення санації підприємств агропромислового комплексу: Постанова Кабінету Міністрів України від 16.06.1998 р. № 922 // Урядовий кур’єр. - 1998.– 2 червня.

Про затвердження Порядку проведення досудової санації державних підприємств: Постанова Кабінету Міністрів України від 17.03.2000 р. № 515 // ОВУ. – 2000. - № 12. – Ст. 467.

Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: Постанова Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. № 765 // Урядовий кур’єр. - 2000.– 21 червня.

Положення про систему підготовки арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затверджене Наказом Міністерства юстиції України від 12 вересня 2011 року № 2094/5 // ОВУ. – 2011. - № 73. – Ст. 2762.

Про затвердження Порядку внесення господарському суду пропозицій щодо кандидатур арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів): Наказ Міністерства юстиції України від 05.03.2012 р. № 368/5-а // ОВУ. – 2012. - № 18. – Ст. 679.

Положення про порядок проведення досудової санації господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави перевищує 25 відсотків, та державних підприємств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію: Затверджено наказом Фонду державного майна України від 12.10.2001 р. № 1865 // Вісник господарського судочинства. - 2002.– № 1.– С. 104–108.

Про затвердження Положення про Єдину базу даних про підприємства, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство: Наказ Міністерства юстиції України від 15 вересня 2011 року № 3018/5 // ОВУ. – 2011. -№ 74. – Ст. 2784.

Про затвердження Положення про порядок погодження планів санації, мирових угод і переліків ліквідаційних мас: Наказ ФДМУ від 06.06.2007 р. № 895 (з наступними змінами) // ОВУ. – 2007. - № 54. – Ст. 2197.

Про затвердження Типового плану реструктуризації та досудової санації господарських товариств, у статутних фондах яких державна частка становить більше ніж 50 %: Наказ ФДМУ від 17.11.2004 року № 2502// Електронний ресурс: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z1598-04.

Про деякі питання організації проведення експертизи фінансового стану та підготовки висновків про наявність ознак приховуваного, фіктивного банкрутства або доведення до банкрутства: Наказ Міністерства юстиції України від 14.09.2011 року № 3010/5 // Електронний ресурс: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/v3010323-11

Методичні рекомендації щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства: Затверджено наказом Міністерства економіки України від 19.01.2006 р. № 14.

Матеріали судової практики

Про деякі питання практики розгляду справ про банкрутство (за матеріалами Вищого господарського суду України: Оглядовий лист Вищого господарського суду України від 25.03.2002 р. № 01-8/339 // Вісник господарського судочинства. - 2002.– № 3.– С. 116–122.

Про судову практику у справах про банкрутство: Постанова Пленуму ВСУ від 18 грудня 2009 року № 15 // Електронний ресурс: http: // www.scourt.gov.ua/ clients/vs.nsf/

Додаткова література

Бондик В.А., Подцерковний О.П. Окремі проблеми банкрутства містоутворюючих та особливо небезпечних підприємств // Вісник господарського судочинства. – 2010. - № 1. – 121-126.

Вечірко І.О. Про деякі питання практики порушення провадження у справі про банкрутство громадянина-підприємця // Вісник господарського судочинства. – 2010. - №2. – С.138-144.

Дмумагельдиева Г. Арбитражный управляющий как особый субъект хозяйственного права // Підприємництво, господарство і право.– 2001.– № 8.– С. 15–18.

Джунь В. В. Про доцільність створення спеціальних судів для розгляду справ про неспроможність // Вісник Вищого арбітражного суду України. - 2000.– № 1. – С. 75-79.

Джунь В. В. Інститут неспроможності: світовий досвід розвитку і особливості станов­лення в Україні. - Львів: Інститут технології, бізнесу і права, 2000.– 180 с.

Джунь В. В. Сучасні тенденції розвитку та визначальні риси законодавства про неспроможність // Вісник господарського судочинства. - 2002.– №. 3.– С. 155–160.

Джунь В.В. Принципы конкурса кредиторов // Юридическая практика. – 2003. - № 10 (272). – 11 марта.

Дудоров О.О. Злочини у сфері господарської діяльності: кримінально-правова характеристика. – К.: Юридична практика, 2003. – 924 с. – С.592-702.

Закурін М. К. Проблеми реалізації мирової угоди у разі її невиконання обома або однією зі сторін // Вісник господарського судочинства. - 2002.– № 2.– С. 45–46.

Камша Н.М. Підстави порушення справи про банкрутство // Актуальні питання цивільного та господарського права. – 2010. - № 2. – С. 77-86.

Коломієць О. О. Визнання громадянина-підприємця банкрутом // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. - 2002.– № 2.– С. 51–52.

Міньковський С. Правове положення кредиторів у процедурі розпорядження майном боржника у справах про банкрутство // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 464-469.

Міньковський С.В. Розпорядження майном боржника як судова процедура банкрутства // Вісник господарського судочинства. – 2010. - № 1. – С. 187-194.

Міньковський С.В. Правовий статус розпорядника майна Бортника у справі про банкрутство// Підприємництво, господарство і право. – 2011. - № 4. – С. 134-138.

Поляков Б. М. Процедура банкротства в Украине: теория и практика.– Донецк: Изд-во «Донбасс», 2001.– 480 с.

Поляков Б. М. Совершенствование правового регулирования отношений несостоятельности (банкротства) в Украине.– Донецк: Донбасс, 2001.– 340 с.

Поляков Б. Правове становище кредиторів у процедурі банкрутсва // Право України.– 2001.– № 7.– С. 39–43.

Поляков Б. М. Право несостоятельности (банкротства) в Украине. – К.: Ин Юре, 2004. – 440 с.

Радзивілюк В. В. Санація як судова процедура банкрутства: порівняльно-правове дослідження: Монографія.– К.: Атіка, 2005.– с.

Радзивілюк В. В. Судова процедура санації: проблеми визначення і термінології // Віс­ник господарського судочинства.– 2002.– № 2.– С. 197–203.

Радзивілюк В. В. До питання про класифікацію санаційних процедур // Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Юридичні науки. Випуски 49–51.– 2003.– № 51.– С. 144–146.

Раевский Д. В. Хозяйственно-правовое обеспечение предупреждения неправомерного банкротства // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 549-553.

Рябцева Я. Арбитражный управляющий: квалификационные требования и этика профессиональной деятельности // Юридический журнал. – 2003. - № 9. – С. 73-82.

Рябцева Я. Г. Відповідальність арбітражного керуючого // Вісник господарського судочинства.– 2004.– № 1.– С. 356–359.

Степанов О. Мораторій на задоволення вимог кредиторів: окремі проблеми правозастосування // Правничий часопис Донецького університету. – 2004. - № 2 (12). – С. 46-50.

Степанов О. Проблемні питання визнання недійсними правочинів боржника у процедурі неспроможності (банкрутства) // Право України. – 2004. - № 12. – С. 44-48.

Степанов О.О. Самобанкротство как средство предупреждения ликвидации должника // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 424-426.

Татькова З. Ф. Работники предприятия-должника как участники в процедуре банкротства // Хозяйственное законодательство Украины: практика применения и перспективы развития в контексте европейского выбора: Сб.науч.тр./ НАН Украины.ИЭПИ; Редкол: Мамутов В.К. (отв.ред.) и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд, 2005. – С. 460-463.

Сгара Э. Мировое соглашение в процедуре санации // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – № 1.

Сгара Е.В. Використання інституту мирової угоди в процедурі банкрутства. Автореферат дис…канд.юрид.наук. – Донецьк, 2005. – 19 с.

 

 

Питання для самостійного вивчення

1. Цивільно-правовий захист особистих немайнових прав дитини.

2. Судова практика про визнання правочинів недійсними.

3. Порушення авторських і суміжних прав.

4. Спеціальні способи захисту права інтелектуальної власності.

5. Порушення прав інтелектуальної власності на торговельну марку.

6. Права інтелектуальної власності працівника і роботодавця.

7. Органи державної влади, наділені компетенцією щодо управління і розпорядження майном держави та здійснення контролю за його використанням.

8. Особливості відчуження майна, що перебуває у державній власності.

9. Договір перевезення вантажу.

10. Договір оренди державного майна.

11. Договір енергопостачання.

12. Договір державної закупівлі.

13. Створення АТ за участю держави.

14. Відшкодування шкоди, завданої малолітніми і неповнолітніми.

15. Судова практика про відшкодування шкоди.

16. Порушення законодавства про банкрутство.

17. Особливості банкрутства державних підприємств.

 

 

Питання до заліку

1. Особливості цивільно-правового регулювання особистих немайнових прав фізичної особи.

2. Особливості цивільно-правового захисту права на медичну допомогу.

3. Проблеми реалізації права на опіку або піклування.

4. Особисті немайнові права, що забезпечують соціальне буття фізичної особи.

5. Особливості реалізації та цивільно-правового захисту права на ім’я.

6. Проблемні аспекти захисту права на повагу до гідності та честі, права на недоторканність ділової репутації.

7. Проблеми реалізації права на інформацію.

8. Особливості реалізації та захисту права на недоторканність житла.

9. Участь прокуратури у захисті особистих немайнових прав фізичних осіб.

10. Нікчемні та оспорювані правочини.

11. Правові наслідки вчинення правочину фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена, за межами їх цивільної дієздатності, малолітніми та неповнолітніми особами за межами їх цивільної дієздатності.

12. Правові наслідки вчинення правочину без дозволу органу опіки та піклування.

13. Правові наслідки вчинення правочину дієздатною особою, яка у момент його вчинення не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними.

14. Правові наслідки вчинення правочину обмеженодієздатною та недієздатною фізичною особою.

15. Правові наслідки укладення юридичною особою правочину, якого вона не мала права вчиняти. Правові наслідки вчинення правочину, який порушує публічний порядок.

16. Правові наслідки правочину, який вчинено під впливом помилки, обману, насильства.

17.  Правові наслідки правочинів, вчинених у результаті зловмисної домовленості представника однієї сторони з другою стороною, під впливом тяжкої обставини.

18. Правові наслідки фіктивного та удаваного правочинів.

19. Цивільно-правові та господарські договори.

20. Договір державної закупівлі.

21. Особливості господарського договору.

22. Договір оренди державного майна.

23. Договір енергопостачання.

24. Договір перевезення вантажу.

25. Забезпечення виконання господарського зобов’язання.

26. Суб’єкти господарювання  державного сектора економіки.

27. Поняття та види державних підприємств.

28. Державна акціонерна компанія.

29. Сучасні тенденції регулювання майнових відносин у сфері господарювання (підприємництва).

30. Право власності – основне речове право у сфері підприємництва.

31.  Похідні від права власності правові титули майна: право господарського відання, право оперативного управління.

32. Правовий режим майна підприємства.

33. Правовий режим майна господарського товариства.

34. Захист прокуратурою майнових прав держави у процесі приватизації.

35. Правова охорона торговельної марки в Україні.

36. Захист права інтелектуальної власності на твір.

37. Проблеми захисту права інтелектуальної власності на об’єкт, створений за трудовим договором.

38. Порушення авторських і суміжних прав.

39. Порушення прав інтелектуальної власності на торговельну марку.

40. Спеціальні способи захисту права інтелектуальної власності.

41. Особливості управління корпоративними правами держави у товариствах з державною часткою майна.

42. Захист корпоративних прав держави.

43. Поняття, ознаки та функції господарсько-правової відповідальності.

44. Принципи та межі застосування господарсько-правової відповідальності.

45. Види та форми господарсько-правової відповідальності.

46. Особливості застосування штрафних санкцій за ГК України.

47. Оперативно-господарські санкції.

48. Адміністративно-господарські санкції.

49. Відшкодування збитків за ЦК і ГК.

50. Відшкодування шкоди за участю органів прокуратури.

51. Відшкодування шкоди, завданої малолітніми і неповнолітніми.

52. Проблемні питання відшкодування шкоди державою.

53. Зупинення і переривання позовної давності.

54. Загальна і спеціальна позовна давність. Наслідки спливу позовної давності.

55. Початок перебігу позовної давності. Особливості її обрахунку.

56.  Вимоги, на які позовна давність не поширюється.

57. Банкрутство як правовий механізм регулювання підприємницької діяльності.

58. Типові порушення законодавства про банкрутство.

59. Судові процедури, що застосовуються до боржника в процесі провадження у справі про банкрутство: поняття, види, мета застосування.

60. Ліквідаційна процедура у справі про банкрутство. Проблеми її здійснення.

61. Особливості банкрутства державних підприємств.

62. Проблеми вдосконалення законодавства про банкрутство.

 

Рекомендовані до курсу джерела

 

1. Актуальні проблеми господарського права. Навч. пос. / За заг. ред. В.С. Щербини. – К.: Юрінком Інтер, 2012. – 528 с.

2. Актуальні проблеми правового регулювання розвитку підприємницької діяльності в Україні. Монографія/ За ред. Н.М. Мироненко. – Київ-Тернопіль: «Підручники і посібники», 2008. – 368 с.

3. Альманах цивилистики. Сборник статей. Вып.1/ Под ред. Р.А. Майданика. К.: Всеукраинская ассоциация издателей «Правова еднисть», 2008. – 312 с.

4. Вінник О.М. Господарське право: Навч. пос. – К.: Правова єдність, 2009. – 766 с.

5. Господарський кодекс України. Прийнятий 16.01.2003 р. // ВВР України. – 2003. - № 18, №№ 19-20, №№ 21-22. – Ст. 144.

6. Господарський процесуальний кодекс України від 06.11.1991 р. // ВВР України. –1992. – № 6. – Ст. 56 (з наступними змінами та доповненнями).

7. Договірне право України. Загальна частина. Навч пос. / За ред. О.В. Дзери. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 896 с.

8. Договірне право України. Особлива частина. Навч пос. / За ред. О.В. Дзери. – К.: Юрінком Інтер, 2009. – 1200 с.

9. Кодекс адміністративного судочинства від 06.07.2005 року// ВВР України. – 2005. – № 35 /35 - 36, 37/ - Ст. 446.

10. Кодекс торговельного мореплавства України від 23.05.1993 р. // Голос України. – 1993. – № 127–128.

11.  Конституція України. Прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 року // ВВР України. - 1996. – № 30. – Ст. 141.

12. Луць В.В. Контракти в підприємницькій діяльності. Навч. пос. - К.: Юрінком Інтер, 2008. – 576 с.

13. Методологія приватного права: сучасний стан та перспективи розвитку. Збірник матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції/ Ред.кол. О.Д. Крупчан, Н.С. кузнєцова, Я.М. Шевченко та ін. – К.: НДІ приватного прва і підприємництва АПрН України, 2009. – 424 с.

14. Науково-практичний коментар до Господарського кодексу України / За ред. В. К. Мамутова. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 688 с.

15. Науково-практичний коментар до Господарського кодексу України / За ред. Г.Л. Знаменського, В.С. Щербини. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 720 с.

16. Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України / За ред. В.М. Коссака. – К.: Істина, 2004. – 976 с.

17. Повітряний кодекс України від 19.05.2011 р. // ВВР України.– 2011.– № 48.– Ст. 536.

18. Про міжнародне приватне право: Закон України від 23 червня 2005 р. // Урядовий кур’єр. - 2005. - № 163 (31 серпня).

19.  Про міжнародні договори України: Закон України від 22.12.1993 р.  // ВВР України. - 1994.– № 10.– Ст. 45.

20. Ромовська З. Українське цивільне право. Загальна частина. Академічний курс. Підручник. – К.: Атіка, 2005. – 560 с.

21. Саниахметова Н. А. Предпринимательское (хозяйственное) право Украины: Учебное пособие. – Х.: Одиссей, 2004. – 800 с.

22. Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 року // ВВР України. – 2002. - № 21-22. – Ст.135.

23.  Хозяйственное право: Учебник / Под общ. ред. академика Мамутова В. К.- К.: Юринком Интер, 2002.- 970 с.

24. Цивільний кодекс України. Прийнятий 16.01.2003 р. // ВВР України. – 2003. - №№ 40-44. – Ст. 356.

25.  Цивільний процесуальний кодекс України: Закон України № 1618-IV від 18.03.2004 року // Голос України. – 2004. – № 89. - 18 травня.

26. Цивільне право України: Підручник: у 2-х кн. Загальна частина / За ред. О. В. Дзери, Н. С. Кузнєцової, Р.А. Майданика. 3-є вид., доп. і перероб. – К: Юрінком Інтер, 2010. – 976 с.

27. Цивільне право України: Підручник: у 2-х кн. Особлива частина / За ред. О. В. Дзери, Н. С. Кузнєцової, Р.А. Майданика. 3-є вид., доп. і перероб. – К: Юрінком Інтер, 2010. – 1176 с.

28. Цивільне право України. В 2-х томах / За ред. В.Борисової . – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 1030 с.

29. Щербина В.С. Господарське право: Підр. / В.С. Щербина. – 4-е вид., перероб. і допов. – К.: Юрінком Інтер, 2009. – 640 с.

30. Шербина В.С. Суб’єкти господарського права: Монографія / В.С. Щербина. – К.: Юрінком Інтер, 2008. - 264 с.

 

 

Список використаних скорочень:

 

ВВР України – Вісник Верховної Ради України

ВР України - Верховна Рада України

ВОІВ – Всесвітня організація інтелектуальної власності

ГК України – Господарський кодекс України

ЗП України - Зібрання постанов Уряду України

КМУ - Кабінет Міністрів України

МОН України – Міністерство освіти і науки України

НБУ – Національний банк України

ОВУ - Офіційний вісник України

ФДМУ – Фонд державного майна України

ЦК України – Цивільний кодекс України

ЦПК України – Цивільний процесуальний кодекс України

 

 

ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 178; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (1.127 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь