Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Механізм пострілу та утворення слідів використання вогнепальної зброї.



Застосування вогнепальної зброї у вчиненні злочинів призводить до виникнення численних слідів на місці події. Сліди зброї різноманітні і залежать від багатьох чинників: моделі зброї; використаних боєприпасів; умов вчинення злочину; дій, що їх виконує суб’єкт для приховування слідів злочину.
Сліди зброї - це насамперед, сліди-предмети: залишені зброя, боєприпаси, різні речі (шомпол, протирка, кобура, пакувальний матеріал (тканина, папір, у якому зберігалась зброя). Крім того, це сліди взаємодії зброї та боєприпасів із предметами навколишнього середовища (пробоїни, вм’ятини, зруйновані предмети); сліди на тілі людини (рани, розриви та кіптява на тканині одягу, опіки тощо).
Сліди-предмети - патрони зі слідами осічки, гільзи, дріб, клейтухи, прокладки, незгорілі порошинки, сліди кіптяви.
Під час пострілу зі зброї пороховий заряд, набій (куля, дріб) і перепона взаємодіють, внаслідок чого виникають зміни, які називаються слідами пострілу.
Найбільша кількість слідів зброї залишається на гільзах, набоях, перешкодах, тілі особи, що стріляла в потерпілого. Тому під час огляду місця події саме на ці джерела інформації слід звертати особливу увагу, проводити їх огляд і дослідження за участі спеціаліста. Вид слідів, особливість їхнього розміщення допоможуть розв’язати низку питань у ході розслідування злочину. Крім того, належна їх фіксація забезпечить успішне проведення судово-балістичної та інших експертиз.
Утворення слідів зброї на кулі за пострілу
На поверхні кулі залишаються сліди від нарізів і полів за проходження кулею каналу дула. Експертне дослідження слідів на кулі (кількість нарізів, напрям, ширина нарізів і полів, їхня крутизна, крок нарізів) дозволяє встановити, зі зброї якої моделі проведено постріл.
У результаті пострілу на кулі утворюються сліди від стінок каналу дула і перешкоди, в яку вона потрапила. На початковому етапі куля рухається прямолінійно без обертання, і на оболонці утворюються сліди у вигляді трас, направлені паралельно осі кулі (первинні сліди). Рухаючись під дією порохових газів, куля врізається у нарізи дула. Оскільки діаметр кулі дещо більший за калібр дула, на зовнішній частині її оболонки утворюються сліди від полів у вигляді правонахилених (лівонахилених) борозденок і валиків. Сліди від нарізів і полів називають вторинними.
За кількістю слідів (від 4 до 8), шириною (від 0,3 до 3,3 мм), крутизною (від 2 до 9-12 градусів) та їхнім напрямом можна визначити вид і систему зброї. За первинними і вторинними слідами на кулі можна провести ідентифікацію зброї. Від зіткнення з твердою перешкодою на кулі залишаються сліди її деформації (вм’ятини, сліди ковзання, розриви) та частини перешкоди.
Утворення слідів зброї на гільзі за пострілу
На гільзах, вистрілених з автоматичної зброї (пістолети, автомати) сліди утворюються від дії різних частин зброї під час заряджання, проведення пострілу і вилучення вистріленої гільзи:
- на капсулі: слід бойка у вигляді вм’ятини і сліди чашки замка (патронного упору) - у вигляді бороздок і валиків;
- на дні гільзи: сліди відбивача, сліди від сигнальної спиці (вказівника патрона в патроннику);
- на ребрі та дні кільцевої проточки: слід від викидача;
- на корпусі гільзи: можуть відбитися сліди патронника у вигляді поздовжніх трас і дрібні вм’ятини від країв кожух-замка.
На гільзах, вистрілених з неавтоматичної зброї (мисливські рушниці, гвинтівки, револьвери), утворюються такі сліди:
- на капсулі: слід бойка і переднього зрізу замка, або щитка колодки, а на корпусі гільзи - сліди патронника. Окремі зразки зброї залишають на гільзах слід відбивача та викидача.
Для визначення моделі зброї, з якої було вистрілено гільзу, досліджують сліди, які виникають на гільзі у процесі досилання патрона у патронник, пострілу та викидання (екстрактування) гільзи після пострілу. Сліди дії набою на перешкодах за пострілу називаються основними, а сліди, які утворюються за допомогою явищ, що супроводжують постріл,- додатковими.
Основними слідами пострілу є наскрізний або сліпий отвір; сліди рикошету.
Додатковими слідами пострілу є поясок обтирання (навколо вхідного отвору на перешкоді), поясок осаднення (навколо рани на тілі людини), сліди дії порохових газів і полум’я (у вигляді розриву та опалення тканини одягу), зони проникнення незгорілих порошинок і відкладення порохової кіптяви, відбиток дулового зрізу зброї «штанцмарка» (за пострілу впритул).
Додаткові сліди пострілу в багатьох випадках залежать від дистанції пострілу.






















Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 256; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь