Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Знову ж таки тут посилання на старі статті кпку, їх треба опускати або заміняти новими, загальна процедура ж не змінена.



Коли службову особу затримали „на гарячому” з речовими доказами (предметами хабара), є законні підстави для затримання її як підозрюваного у скоєні злочину з додержанням вимог, визначених у ст. 106 КПК України. При цьому з додержанням вимог, передбачених ст. 184 КПК України, проводиться обшук затриманої особи. Якщо при помітці предмету хабара вживались спеціальні барвники, відповідно до вимог ст. 193 КПК України проводиться освідування затриманої особи, під час якого за участю спеціаліста відшукуються сліди барвників на тілі зазначеної особи, а також проводиться аналогічний огляд її одягу. З метою перевірки можливої версії одержувача хабара про появу барвників на його тілі та одязі через контакт із хабародавцем, також, необхідно проводити й освідування особи, яка давала хабар. 

Відповідно до ст. 43-1 КПК України затриманому необхідно роз’яснити процесуальні права (перерахувати їх у протоколі затримання або окремим протоколом), з’ясувати, чи має він намір давати показання, чи є у нього клопотання, чи бажає мати захисника і т. ін.

 Перед допитом підозрюваного необхідно скласти план слідчої дії, враховуючи можливість рефлексійного мислення (мислення за іншу особу, імітація мислення особи, яку допитують) і маючи на увазі обмежений обсяг доказової інформації.

Тактика проведення першочергових допитів підозрюваного повинна обиратись з урахуванням поведінки одержувача хабара у момент його затримання. Під час цієї слідчої дії необхідно ретельно зафіксувати всі висунуті ним версії про обставини одержання винагороди, а також можливі посилання на ті чи інші дані, які, на його ж думку, підтверджують його невинуватість, з метою наступної перевірки. Доцільно допити здійснювати з використанням аудіотехніки. Запис голосу підозрюваного потім може бути використаний як зразок у разі проведення судово-фоноскопічної експертизи, якщо підозрюваний відмовиться дати такі зразки для її проведення.

Під час цих допитів необхідно зберегти таємницю подальшого використання аудіо- і відеозапису, його наслідки, дати можливість підозрюваному висловитись спокійно.

У ході допиту підозрюваного необхідно також з’ясовувати, чи не є він депутатом будь-якого рівня.

Водночас при проведенні перших допитів підозрюваного слідчий повинен вжити всіх заходів, щоб шляхом переконання спонукати підозрюваного до визнання факту вчинення ним злочину.  

Після затримання підозрюваного проводять обшуки за місцем його проживання (роботи), інших місцях (дача, гараж), а в деяких випадках – за місцем проживання рідних і близьких, попередньо отримавши відповідну санкцію прокурора чи постанову суду. Головна мета таких обшуків – пошук предмета хабара, документів і інших доказів, що вказують на розмір хабара; встановлення даних щодо інших учасників злочинної діяльності, характер їх взаємовідносин, а також слідів підготовки, вчинення і схову злочинів, опис майна, яке підлягає конфіскації.

Про все це необхідно вказати в постанові на обшук, націливши виконавців даної слідчої дії на те, що конкретно вони мають шукати, що повинно бути видано особою, у якої здійснюється обшук; під час обшуку вимагати видачі тих речей та предметів, про які зазначено у постанові. Водночас вживаються заходи до забезпечення можливої конфіскації майна, для чого виноситься постанова про накладення арешту на майно, і якщо під час обшуку будуть вилучені цінності, на них необхідно накласти арешт (ст.ст. 29, 126, 127 КПК України).

Таким чином, перелічені слідчі дії (обшуки) найкраще виконувати одночасно, тому після порушення справи, відповідно до ст. 119 КПК України, потрібно створити групу з декількох слідчих і з постановою про це ознайомити підозрюваного, щоб з’ясувати, чи не заявить він відводу кому-небудь.

    Поряд із такими слідчими діями як допити, обшуки проводяться й інші слідчі дії, які мають важливе значення – огляд місця події, виїмка тощо.

Огляду місця події при розслідуванні кримінальних справ про хабарництво з криміналістичної точки зору не існує. У даному випадку йдеться про подію, в якій матеріальні зміни, що характеризують місце події, відсутні. Але в такій ситуації слід мати на увазі, що коли виникає потреба у доказах фактів перебування учасників злочинних дій в тому або іншому місці, їх кількості, характерних діях, то проводяться огляди робочих приміщень службових осіб і квартир всіх учасників злочинної діяльності для можливого виявлення слідів пальців рук, взуття, слини (наприклад, на посуді, недопалках цигарок), волосся, волокон одягу тощо.

На початковому етапі розслідування даного виду злочинів проводяться також виїмка і огляд документів, що свідчать про виконання службовою особою будь-яких дій (бездіяльності) в інтересах хабародавця, і про характер цих дій.

Враховуючи, що злочинці, дізнавшись про порушення кримінальної справи, можуть знищити або фальсифікувати компрометуючі їх документи, слідчий повинен проводити зазначені слідчі дії без зволікання. При цьому важливо враховувати необхідність проведення виїмки як за місцем роботи, так і за місцем проживання учасників злочинної діяльності, пов’язаної з хабарництвом.  

Огляду підлягають правові документи (наприклад, статути, інструкції, накази, положення), регламентуючі повноваження і порядок діяльності службових осіб, службові документи щодо виконання службовою особою дій в інтересах хабародавця, а також записні книжки з адресами, номерами телефонів, датами зустрічей, робочі зошити, календарі з позначками тощо.

Огляд документів дозволяє з’ясувати широкий спектр фактичних даних щодо предмета доказування при розслідуванні по справах про кваліфіковане хабарництво, а саме:

-   коло причетних до злочину осіб;

-   наявність фальшивих документів;

-   розмір предмета хабара;

-   порядок оформлення тих чи інших операцій;

-   характер виконаних службовою особою дій (бездіяльності) і незаконність таких службових дій;

-   порушення порядку проходження документів по інстанціях (через канцелярію, відділи);

-   обставини, що сприяли хабарництву (порушення при прийнятті на роботу і призначенні на посаду, несвоєчасний контроль за діяльністю службових осіб або його відсутність тощо);

-   інші злочини, наприклад крадіжки державного або громадського майна.

При огляді документів особливу увагу треба приділяти вивченню їх змісту, дотриманню встановленої форми і наявності всіх реквізитів. Важливе значення при цьому має встановлення часу, який пройшов з моменту надходження документа до прийняття і реалізації відповідного рішення, що дозволить виявити факт відступу від правил, регламентуючих подібну діяльність організації, підприємства, установи.

Для вирішення цих питань слідчому доцільно запросити для участі в огляді фахівців, зокрема з бухгалтерського обліку, фахівців-криміналістів та інших.

Слід відзначити, що в результаті виїмки і огляду документів можуть бути отримані докази вчинення ряду інших злочинів, наприклад: реєстрація незаконних актів на землю, незаконна банківська діяльність, незаконне отримання кредиту. Це пояснюється високим ступенем інформативності документів як джерел доказів у таких категоріях кримінальних справ.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 191; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь