Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Види та завдання судових експертиз, які призначаються під час під час розслідування корупційних злочинів, пов’язаних з розкраданням матеріальних цінностей.



Важливу роль у розкритті хабарництва можуть відігравати судові екс­пертизи. Так, як уже зазначалося, на предметі хабара або його пакованні часто можна виявити сліди пальців рук, у щоден­никах, зошитах, записниках - запису щодо давання-одержання хабара, на чистих аркушах блокнотів - сліди тиснення від тек­сту на попередній сторінці. Для дослідження зазначених слідів можуть призначатися техніко-криміналістична експертиза до­кументів, дактилоскопічна експертиза. У тих випадках, коли хабарництво пов'язане з учиненням іншого злочину, напри­клад, розкрадання, може призначатися судово-бухгалтерська або товарознавча експертиза, трасологічна експертиза щодо дослідження мікрооб'єктів, матеріалів і речовин, а іноді й комп­лексні експертизи.

• найчастіше призначаються криміналістичні експертизи матеріалів та засобів відео/звукозапису (або фоноскопічна експертиза)

• криміналістичні експертизи технічного дослідження документів, почеркознавчі. Так, техніко-криміналістичне дослідження документів дозволяє встановити наявність фальшування, часткової підробки документів (виправлень, підчистки, травлення і т ін.), достовірність реквізитів документа (відтисків печаток, штампів, підписів).

• Ще одним важливим видом експертних досліджень, у справах зазначеної категорії є судово-хімічна експертиза. Вона проводиться для встановлення тотожності хімічного складу спецречовини, якою оброблявся (нанесені помітки) предмет хабара зі змивами з рук, мікронакладень на одязі та з предмету хабара, вилучених у службової особи.

• Стосовно зброї то напевно все ж балістичну експертизу

++++

У сучасних умовах забезпечення повноти і всебічності слідства у більшості кримінальних справ неможливе без застосування науково-технічних засобів та спеціальних досліджень, зокрема призначення та проведення судових експертиз.

Як показує практика, при розслідуванні кримінальних справ про хабарництво найчастіше призначаються криміналістичні експертизи матеріалів та засобів відео/звукозапису (або фоноскопічна експертиза), судово-хімічні, дактилоскопічні, судово-біологічні експертизи, судово-технічні експертизи документів, почеркознавчі, фінансово-економічні, бухгалтерські та деякі інші.

Оскільки факти вимагання хабара та його отримання у більшості випадків документуються із застосуванням звуко-, відеозапису — слідством призначається криміналістична експертиза матеріалів та засобів відео/звукозапису. Експертиза проводиться для встановлення змісту записаної розмови, ідентифікації як голосів записаних осіб, так і інших звуків (наприклад, сигналу сирени конкретного автомобіля), визначення чи виготовлена фонограма на конкретному технічному засобі, чи не піддавалась фонограма монтажу тощо.

Цікавим моментом у встановленні факту та часу зустрічі, розмови фігурантів у справі щодо обставин давання-отримання хабара може виявитись, наприклад, ідентифікація голосу диктора теле–радіопередачі, яка записана на фонограмі «другим планом».

На дослідження експертам надаються (фонограми здійснених оперативних записів розмов хабарника з хабародавцем, технічний засіб, за допомогою якого здійснено оперативний запис, а також вільні та експериментальні зразки голосів вказаних осіб (чи інших джерел звуку).

Вільними зразками голосів можуть бути фонограми (у тому числі відеозаписи) допитів хабарника та хабародавця на слідстві, проведених з дотриманням вимог, зазначених у статтях 85-1 і 85-2 Кримінально-процесуального кодексу України.

Експериментальні зразки відбираються з дотриманням вимог ст. 199 КПК України.

Необхідно звернути увагу, що записи необхідно здійснювати на магнітний носій, а не на цифровий засіб фіксування інформації, оскільки методики експертних досліджень цифрових записів с недосконалими і висновки їх досить спірні.

Найбільш характерними експертними закладами є науково-дослідні інститути судових експертиз Міністерства юстиції України (лабораторії судових фоноскопічних та лазерних досліджень) або науково-технічні управління Служби безпеки України в обласних апаратах.

Ще одним важливим видом експертних досліджень, у справах зазначеної категорії є судово-хімічна експертиза. Вона проводиться для встановлення тотожності хімічного складу спецречовини, якою оброблявся (нанесені помітки) предмет хабара зі змивами з рук, мікронакладень на одязі та з предмету хабара, вилучених у службової особи.

На експертизу має бути представлений контрольний зразок спецречовини, якою оброблявся предмет хабара.

Сучасні можливості експертних досліджень дозволяють виявити на грошових купюрах (або іншому предметі хабара) сліди пальців рук та потожирові нашарування. Для цього призначаються дактилоскопічна (у першу чергу) та судово-біологічна експертизи.

У зв'язку з необхідністю забезпечення виключення сторонніх домішок на об'єктах, які мають досліджуватись експертами, упакування та вручення предмету хабара ,,хабародавцю”, його вилучення та огляд, вилучення мікронакладень з рук, одягу службової особи повинно проводитись у гумових рукавицях.

При отриманні хабара за виконання службовою особою протиправних дій, які супроводжувались фальсифікацією документів, внесенням в них змін, підробок, а також для встановлення особи, яка виконала ті чи інші записи у записниках, інших паперах, призначаються криміналістичні експертизи технічного дослідження документів, почеркознавчі. Так, техніко-криміналістичне дослідження документів дозволяє встановити наявність фальшування, часткової підробки документів (виправлень, підчистки, травлення і т ін.), достовірність реквізитів документа (відтисків печаток, штампів, підписів).

У випадку давання-отримання хабара у вигляді безпідставного перерахування коштів з розрахункового рахунку суб'єкта підприємницької діяльності на інший рахунок юридичної чи фізичної особи, призначаються фінансово-економічна, судово-бухгалтерська експертизи. У тих випадках, коли предметом хабара є державне або громадське майно, проводяться судово-бухгалтерські і технологічні експертизи для вирішення питання про розмір збитків завданих діями одержувача хабара, встановлення порушення порядку оформлення і проходження фінансових документів тощо.

 При проведенні трасологічної експертизи слідів взуття, вилучених з місця огляду вирішуються ідентифікаційні завдання, спрямовані на встановлення причетності осіб, якими залишені сліди (відбитки) взуття, до скоєного злочину.

 Якщо в процесі розслідування злочину виявляються і вилучаються частини якогось об’єкту, які раніше могли складати єдине ціле (шматки записок, квитанцій, упаковки предмета хабара та ін.), то проводиться трасологічна експертиза цілого по частинах, на вирішення якої виносяться питання про належність цих частин єдиному цілому, про механізм розподілу цілого на частини.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 250; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь