Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені АЛЬФРЕДА НОБЕЛЯ



ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені АЛЬФРЕДА НОБЕЛЯ

КА ФЕДРА ТОВАРОЗНАВСТВА І ТОРГОВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

                                                                                                              

Методичні вказівки

для студентів заочно-дистанційної форми навчання

Щодо вивчення дисципліни

“Хімія”

для напряму підготовки

6.030510 «Товарознавство і торговельне підприємництво»

 

 

Затверджено на засіданні кафедри

Протокол № 1 від 28.08.2015р.

 

 

Дніпропетровськ

2015


Методичні вказівки для студентів заочно-дистанційної форми навчання щодо вивчення дисципліни „Хімія” / В.М. Орлова – Д.: Вид-во Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля, 2015. – 35 с.

 

Укладач: В.М. Орлова, к.т.н., доцент.

 

Відповідальна за випуск: В.А. Павлова, д.е.н., професор, зав. кафедри товарознавства і торговельного підприємництва.

 

 


ЗМІСТ

 

 

1. Зміст дисципліни                                                                              3

2. Орієнтовний перелік питань для підсумкового контролю                      12

3. Тематика контрольних робіт                                                           15

4. Рекомендована література                                                              34



ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ

Розділ 1. Основи загальної, неорганічної та аналітичної хімії

Тема 1. Основні закони хімії як базис хімічних методів аналізу

Предмет та завдання дисципліни «Хімія та методи дослідження сировини та матеріалів». Основні поняття. Еквівалент та його обчислення. Основні кількісні закони хімії: закон сталості складу, закон еквівалентів, закон кратних відношень, закон об'ємних відношень. Рівняння Менделєєва-Клайперона.

Періодичний закон, періодична система, як основа для вивчення хімічних і фізичних властивостей простих та складних речовин. Залежність хіміко-аналітичних властивостей елементів від розташування у періодичній системі.

 

Тема 2. Залежність властивостей речовин від будови атомів та

Природи хімічних зв'язків

Теорія будови атомів. Квантові числа. Основні принципи розташування електронів на рівнях, підрівнях і орбіталях у стаціонарному та збудженому станах атомів. Електронні конфігурації елементів. Принцип мінімальної енергії. Правила В. Клечковського. Принцип заборони Паулі. Правило Гунда. Електронні формули та валентні можливості елементів. Енергія іонізації атомів та спорідненість до електрона. Електронегативність.

Визначення хімічного зв'язку. Правило октету. Енергія та довжина зв'язку. Позначення хімічного зв'язку. Особливості ковалентного зв'язку: насиченість, спрямованість. -зв'язок (сігма зв'язок).; -3в'язок (пі-зв'язок). Гібридизація атомних орбіталей. Полярні молекули та їх характеристика, координаційний, водневий і металічний зв'язки. Стан речовини. Кристалічні решітки.

Тема 3. Класифікація неорганічних сполук.

Тема 5. Окисно-відновні реакції, їх застосування в одержанні речовин

Та у методах аналізу

Природа окисно-відновних процесів. Типи окисно-відновних реакцій. Найважливіші окисники і відновники. Складання рівнянь окисно-відновних реакцій. Метод електронного балансу. Вплив температури, концентрації реагуючих речовин, середовища на перебіг окисно-відновних реакцій. Окисно-відновні потенціали і направленість окисно-відновних реакцій. Одержання речовин електролізом. Застосування окисно-відновних реакцій у методах виявлення та визначення речовин.

Тема 6. Хімія металів

Фізичні та хімічні властивості металів. їх поширення в природі, біологічна роль. Металічні сплави і композити. Хімія з-металів. Загальні властивості з-металів. Лужні метали. Берилій і магній. Хімія деяких р-металів. Алюміній, олово, свинець. Основні закономірності хімії сі-елементів. Перехідні метали ІV-VII груп (Ti, Zr, Hf; V, Nb, Та; Сг, Мо, W; Мn, Тс, Rе). Перехідні метали VIII групи періодичної системи. Родина феруму (Fе, Со, Ni), родина платинових металів (Ru, Rh, Pd, Os, Ir, Рt). Хімія -елементів І і II груп періодичної системи. Метали І групи (Сu, Аg, Аu). Метали II групи періодичної системи (Zn, Сd, Нg). Хімія -елементів III групи. Лантаноїди. Актиноїди.

Тема 7. Хімія неметалів

Елементи IV А-групи періодичної системи. Загальні властивості неметалів IV групи періодичної системи. Силікати. Скло. Цемент. Германій. Елементи V А-групи. Загальна характеристика елементів V А-групи. Азот. Сполуки нітрогену. Фосфор та його сполуки. Елементи VI А-групи періодичної системи. Загальні властивості халькогенів (O, S, Se, Te, Ро). Кисень, сполуки оксигену. Сірка, селен, телур і їх сполуки. Елементи VI А-групи періодичної системи. Галогени та їх сполуки.

Тема 16. Дисперсні системи.

Тема 19. Вуглеводні

Природа хімічних зв'язків у вуглеводнях.

Алкани (насичені вуглеводні). Знаходження парафінів у природі. Методи їх одержання із природних джерел і за допомогою хімічних реакцій. Фізичні та хімічні властивості алканів. Реакції заміщення. Склад, властивості і переробка органічного палива.

Алкени (етиленові вуглеводні). Структурна і просторова (цис-, транс-) ізомерія. Методи одержання. Фізичні та хімічні властивості алкенів. Реакції приєднання. Полімеризація олефінів як метод одержання високомолекулярних сполук. Хімічні методи виявлення алкенів.

Алкіни (ацетиленові вуглеводні). Промислові методи одержання ацетиленових вуглеводнів. Фізичні та хімічні властивості. Реакції приєднання та реакції заміщення. Полімери на основі ацетилену.

Алкадієни (дієнові вуглеводні). Три типи дієнових вуглеводнів. Номенклатура. Спряжені системи, ефект спряження. Методи одержання дивінілу та ізопрену. Фізичні та хімічні властивості алкадієнів. Полімеризація дієнів як методи одержання синтетичних каучуків.

Арени (ароматичні вуглеводні). Поняття про ароматичність. Гомологічний ряд бензолу. Номенклатура, ізомерія. Джерела одержання ароматичних сполук. Методи одержання бензолу та його гомологів. Фізичні та хімічні властивості ароматичних сполук. Реакції заміщення та приєднання. Правила заміщення в бензольному ядрі. Поняття про багатоядерні арени та канцерогенні сполуки. Застосування похідних бензолу для виготовлення полімерів, фармпрепаратів, гербіцидів, вибухівки тощо. Реакції, що лежать в основі виявлення ароматичних сполук.

Тема 20. Спирти та феноли

Спирти та феноли. Класифікація, ізомерія і номенклатура спиртів. Фізичні та хімічні властивості спиртів. Багатоатомні спирти. Етиленгліколь, гліцерин, способи їх одержання, товарів, технічних рідин. Використання етилового спирту в харчовій хімічні властивості. Феноли і нафтоли. Ізомерія, номенклатура, способи одержання, фізичні й хімічні властивості. Етери. Спирти та феноли як сировина для одержання полімерів, фармпрепаратів, парфумерно-косметичних промисловості. Хімічні та фізико-хімічні методи аналізу спиртів та фенолів.

Тема 23. Гідроксикислоти

Класифікація, ізомерія, номенклатура гідроксикислот. Методи одержання, фізичні і хімічні властивості. Особливості гідроксикислот. Оптична активність органічних сполук. Асиметричний атом вуглецю. Оптичні антиподи, рацемати. Діастереомери. Молочна, яблучна й винна кислоти. Стереоізомерія цих кислот. Застосування гідроксикислот для виготовлення і консервування харчових продуктів. Ароматичні гідроксикислоти. Саліцилова кислота, салол, галова кислота, таніни, їх застосування для протравлення та дублення шкір. Поняття про альдегідо- та кетокислоти.

Тема 24. Вуглеводи

Класифікація вуглеводів. Знаходження в природі. Вуглеводи в процесах харчування і обміну речовин. Застосування бродіння вуглеводів для виробництва спирту. Моносахариди. Класифікація, будова, карбонільна і напівацетальна форми. Стереохімія моноз, просторові конфігурації моносахаридів. Таутометрія і явище мутаротації. Способи одержання моносахаридів. Фізичні і хімічні властивості: реакції окислення («срібного дзеркала», взаємодія з рідиною Фелінга, відновлення, з лугами, бродіння. Вітамін С. Пентози: арабіноза, рибоза, ксилоза. Гексози: глюкоза, заноза, галактоза, фруктоза. Дисахариди, відновлювальні і не відновлювальні дисахариди. Гідроліз дисахаридів. Мальтоза, целобіоза лактоза. Сахароза. Інверсія сахарози. Полісахариди. Крохмаль, амілоза, амілопектин, декстрини.

Целюлоза, складні ефіри целюлози. Штучний шовк. Піроксилін. Целофан. Пектинові речовини. Слизи. Камеді. Методи визначення вуглеводів у харчових продуктах.

ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ

ДЛЯ ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ

І семестр

1. Загальні поняття та закони хімії.

2. Періодичний закон і періодичні система.

3. Зв’язок між електронною будовою атомів і хімічними властивостями елементів.

4. Ковалентний зв’язок, види зв’язку.

5. Теорія розчинів, концентрація розчинів.

6. Теорія електролітичної дисоціації.

7. Гідроліз солей, його застосування.

8. Методи якісного та кількісного аналізу.

9. Значення елементарного аналізу для дослідження сировини та матеріалів.

10. Методи аналітичної хімії як експрес-контроль якості сировини і матеріалів.

11. Окисно-відновні реакції. Оксидиметрія. Перманганатометрія.

12. Застосування окисно-відновних реакцій в якісному та кількісному аналізі.

13. Поняття про хімічну термодинаміку. Рівновага хімічних реакцій.

14. Фазова рівновага у двокомпонентних системах та фізико-хімічний аналіз.

15. Теорія розчинів. Класифікація розчинів.

16. Закон Рауля та причини відхилень від нього.

17. Електропровідність розчинів та розплавів електролітів. Теорія сильних електролітів.

18. Електроліз та його використання для одержання речовин та матеріалів.

19. Корозія металів, методи захисту металів та виробів з них від корозії.

20. Хімічна кінетика та каталіз.

21. Взаємозв’язок між класами хімічних сполук.

22. Основи якісного та кількісного аналізу хімічних сполук.

23. Методи дослідження сировини і матеріалів.

24. Методика приготування розчинів заданої концентрації.

25. Види концентрації розчинів. Масова та об’ємна концентрація.

26. Характеристика металів періодичної системи елементів (І-ІІІ група).

27. Характеристика неметалів елементів періодичної системи (IV-VII групи).

28. Характеристика лужніх металів періодичної системи елементів.

29. Змінювання властивостей хімічних елементів за періодами та групами періодичної системи.

30. Фізичні та хімічні властивості комплексних сполук.

31. Поняття про фізичні та хімічні явища.

32. Агрегатні стани хімічних речовин.

33. Закон збереження маси та енергії.

34. Загальні газові закони. Закон Авагадро.

35. Поняття про кількісні речовини.

36. Число Авагадро, використання сталої Авагадро для розв’язання задач.

37. Масова концентрація розчинів. Масова частка.

38. Обємна концентрація.

39. Види хімічного зв’язку. Ковалентний зв'язок.

40. Типи загальних хімічних реакцій.

ІІ семестр

1. Класифікація вуглеводнів. Фізичні та хімічні властивості.

2. Ароматичні вуглеводнів. Хімічні властивості.

3. Кисневмісні сполуки. Спирти. Хімічні властивості. Багатоатомні спирти.

4. Альдегіди та кислоти. Фізичні та хімічні властивості.

5. Класифікація вуглеводів. Моносахариди, фізичні та хімічні властивості.

6. Дисахариди, хімічні властивості.

7. Полісахариди. Застосування вуглеводів як сировини для виробництва продовольчих і непродовольчих товарів.

8. Амінокислоти, їх будова і властивості.

9. Білки, пептидний зв’язок. Фізичні та хімічні властивості.

10. Фізико-хімічні методи дослідження сировини і матеріалів.

11. Особливості колоїдного стану речовини.

12. Методи одержання та очищення золів.

13. Особливості оптичних властивостей колоїдних систем.

14. Адсорбція на рідких поверхнях. Ізотерми адсорбції. Поняття про адсорбцію з розчинів.

15. Електрокінетичні явища в колоїдних системах.

16. Електролітична коагуляція і стабілізація золів.

17. Особливості мікрогетерогенних систем.

18. Загальні уявлення про напівколоїди. Стабілізуюча та миюча дія мил.

19. Особливості розчинів полімерів, процеси структурування в розчинах.

20. Властивості драглів та їх практичне використання в харчовій промисловості та виробництві непродовольчих товарів.

21. Реакція етерифікації, особливості використання.

22. Аналітичний аналіз сировини та матеріалів.

23. Насичені вуглеводні. Властивості, способи одержання, застосування.

24. Ненасичені вуглеводні. Властивості, способи одержання, застосування.

25. Альдегіди. Властивості, способи одержання, застосування.

26. Кетони. Властивості, способи одержання, застосування.

27. Карбонові кислоти. Властивості, способи одержання, застосування.

28. Методи дослідження сировини і матеріалів.

29. Взаємозв’язок між класами органічних сполук.

30. Полімери. Розповсюдження пластмас.

31. Відповідні властивості вуглеводнів на прикладі глюкози.

32. Якісні хімічні реакції на багатоатомні спирти, гліцерин.

33. Кольорові хімічні реакції на білки.

34. Амінокислоти. Властивості, способи одержання, застосування.

35. Реакція полімеризації як метод одержання полімерних матеріалів.

36. Ненасичені вуглеводні на прикладі етилену. Поліетилен.

37. Реакція одержання поліпропілену.

38. Каучуки. Ізопреновий каучук.

39. Використання електрохімічних методів для одержання сполук в чистому виді.

40. Фізико-хімічні методи дослідження сировини і матеріалів.

ТЕМАТИКА КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ

Виконуючи контрольну роботу з дисципліни " Хімія та методи досліджень сировини та матеріалів", студент-заочник повинен глибоко та самостійно опрацювати одну з тем курсу, набути навички роботи з навчальними посібниками, літературою, вміти робити самостійні висновки та узагальнення.

Студент виконує один з десяти запропонованих варіантів (див. нижче) контрольної роботи, номер якого визначається за останньою цифрою шифру студента.

Контрольна робота виконується в окремому учнівському зошиті чи на чистих стандартних аркушах білого паперу.

На титульній сторінці повинні бути вказані: шифр (номер варіанта) контрольної роботи, її назва (тема), прізвище, ім'я та по батькові студента, номер його групи (спеціальності). На початку тексту роботи, що виконується, наводяться план, на останній сторінці - список використаної літератури.

 

Контрольна робота № 1

Варіант № 1

Теоретичні питання

1. Закон збереження маси. Стехіометрія. Хімічні рівняння.

2. Аналітична класифікація катіонів та аніонів.

3. Галогени, знаходження в природі, одержання, фізичні та хімічні властивості. Застосування. Сполуки з воднем, металами, киснем. Застосування соляної кислоти та кухонної солі для виробництва продовольчих і непродовольчих товарів. Хлорати та їх застосування.

Задачі

1. Обчислити кількість речовини: а) азоту масою 14 г; б) кисню масою 48г; в) заліза масою 112 г; г) фосфору масою 31 г.

2. Обчислити масову частку (у %) кисню у наступних сполуках: а) HNO3; б) Ag2O; в) КОН; г) Са3(РО4)2.

3. Визначити істину формулу речовини з масовою часткою вуглецю 80% та водню 20 %. За нормальних умов 1 л цього газу має масу 1, 34 г.

4. Методом електронного балансу скласти ріняння окисно-відновної реакції:

HNO2 ® HNO3 + NO + H2O.

5. Визначити об’єм 0, 5 М розчину гідроксиду натрію, що треба витратити для реакції з 0, 1 М розчином хлориду заліза (ІІІ) об’ємом 20 мл.

6. Написати рівняння реакції в молекулярній та іонній формах, за допомогою яких можна здійснити наступні перетворення:

а) Fe ® FeCl2 ® FeCl3 ® Fe(OH)3 ® Fe2O3;

б) Fe ® Fe(SO4)3 ® FeCl3 ® Fe(NO3)3 ® Fe2O3;

в) Fe ® Fe(NO3)2 ® Fe ® Fe(NO3)3 ® Fe2O3 ® Fe.

7. Написати рівняння гідролізу в повній та скороченій іонній формі наступних солей:

AlCl3, KNO3, CuSO4, Na2CO3, (NH4)2S.

Методичні вказівки

1. У відповідях на запитання 1 -3 треба навести:

- пояснення причин збереження маси сполук у хімічних перетвореннях, суть хімічних явищ, правила складання хімічних рівнянь та їх обчислення;

- сутність класифікації іонів, опис групових реагентів, залежність властивостей іонів від будови електронних оболонок;

- загальна характеристика р-елементів, будова їх електронних оболонок;

- хімічні рівняння щодо одержання та хімічні властивості галогенів, їх найважливіших похідних.

2. Алгоритм розв'язання задач може бути таким:

- спочатку треба уважно прочитати умову задачі і намагатися зрозуміти її сутність;

- записати скорочено умову і вимогу задачі, використовуючи при цьому загальновживані позначення величин;

- проаналізувати умову задачі, встановити логічні зв'язки між даними величинами і шуканою;

- виконати розрахунки в тих одиницях вимірювання, які задані умовою задачі;

- записати повну відповідь.

 

Варіант № 2

Теоретичні питання

1. Закони сталості складу простих вагових та об'ємних співвідношень.

2. Умови утворення і розчинення осадів.

3. Халькогени. Кисень, властивості, добування і застосування.

Задачі

1. Яка кількість речовини вміщується: а) у 4, 9 г Cu(OH)2; б) у 0, 2 кг NaOH; в) у 0, 056 г КОН?

2. Обчислити масову частку (у %) азоту: а) у NH4OH; б) у NH4NO3;

в) у N2O.

3. Виведіть істину формулу речовини, що складається з атомів водню, вуглецю та кисню з масовим співвідношенням 1: 6: 4 та з густиною за воднем, що дорівнює 22.

4. Методом електронного балансу скласти рівняння окисно-відновної реакції:

Zn + KNO3 + KOH ® K2ZnO2 + NH3 + H2O

5. Написати рівняння в молекулярному та іонному вигляді, за допомогою яких можна здійснити наступні перетворення:

а) N2O5 → KNO3 → HNO3 → Cu(NO3)2 → NO2;

б) HNO3 → Fe(NO3)3 → Al(NO3)3 → NaAlO2 → Al(NO3)3.

6. Cкільки мл азотної кислоти з масовою часткою HNO3 20 % та густиною 1, 115 треба використати для нейтралізації розчину, який вміщує КОН масою 5, 6 г?

7. Написати можливі реакції гідролізу в іонному вигляді наступних солей: BaCl2, Pb(NO3)2, K3PO4, Na2CO3, ZnBr2.

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 повинні бути наведені:

- пояснення причин існування речовин сталого та змінного складу;

- теоретичні основи осадження водорозчинних сполук;

- загальна характеристика елементів головної підгрупи шостої групи, будова їх зовнішнього енергетичного рівня. Хімічні рівняння щодо одержання та хімічні властивості кисню, його найважливіших похідних.

 

Варіант № З

Теоретичні питання

1. Закон Авогадро, його наслідки, універсальна газова стала.

2. Аналіз катіонів першої аналітичної групи.

3. Головна підгрупа шостої групи.

Задачі

1. Cкільки молей вміщується: а) у NaСІ масою 5, 85 кг; б) у СuО масою 0, 8т; в) у Na2СО3 масою 106 кг?

2. Обчислити масову частку (у %) наступних речовин: а) NaOH;

б) СО2; в) KHCO3; г) FeOHSO4; д) H4P2O7.

3. Напишіть істині формули різних речовин, що мають однакову елементарну формулу, склад яких (у масових долях, %) 87, 5 [C] та 14, 3 [H] Густина за повітрям цих речовин дорівнює 1, 45; 1, 93; 1, 89; 3, 36 відповідно.

4. Методом електронного балансу скласти рівняння окисно-відновної реакції:

AsH3 + AgNO3 + H2O ® H3AsO4 + Ag + HNO3.

5. Написати рівняння реакцій в молекулярному та іонному виді, за допомогою яких можна здійснити наступні реакції перетворення:

а) CuO ® CuCl2 ® Cu(NO3)2;

б) CaO ® Ca(OH)2 ® Ca(NO3)2;

в) MgO ® MgSO4 ® MgCl2.

6. При упарюванні розчину хлориду натрію масою 500 г з масовою часткою NaCl 1 % одержано новий розчин масою 150 г. Яка масова частка (у %) нового розчину?

7. Написати реакції гідролізу в молекулярному та іонному виді наступних солей: NaNO3, MgS, CuI2, (NH4)2CO3.

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 треба навести:

- пояснення причин існування речовин сталого та змінного складу;

- загальна характеристика елементів головної підгрупи шостої групи, будова їх зовнішнього енергетичного рівня. Хімічні рівняння щодо одержання та хімічні властивості сірки, її найважливіших похідних.

 

Варіант № 4

Теоретичні питання

1. Періодичний закон і періодична система елементів.

2. Аналіз катіонів другої аналітичної групи.

3. Головна підгрупа п'ятої групи. Азот. Азотна кислота. Азотні добрива.

Задачі

1. Скільки молей вміщується у 100 г наступних речовин при нормальних умовах (н.у.): а) кисню; б) брому; в) хлору; г) метану; д) аміаку?

2. Руда має наступний склад: Fe2O3 (масова частка 80 %), FeS2 (10 %), FeAsS (10 %). Скільки заліза вміщується у руді масою 100 кг?

3. При розчиненні в сірчаній кислоті цинку масою 15 г було одержано водень об’ємом 4, 5 л при нормальних умовах. Визначити масову частку домішок (у %).

4. Методом електричного балансу скласти рівняння окисно-відновної реакції:

SnCl2 + K2Cr2O7 + H2SO4 ® Sn(SO4)2 + SnCl4 + Cr2(SO4)3 + K2SO4 + H2O.

5. Написати рівняння реакцій в молекулярній та іонній формах, за допомогою яких можна здійснити наступні перетворення:

а) SO2 ® H2SO3 ® KHSO3 ® K2SO3;

б) P2O5 ® H3PO4 ® Ca(H2PO4)2 ® Ca3(PO4)2;

в) CO2 ® Ca(HCO3)2 ® CaCO3 ® CaCl2.

6. Визначити масову частку (у %) хлориду натрію в розчині, що одержано при змішуванні розчину масою 20 г з масовою часткою NaCl 20 % та розчину об’ємом 100 мл з масовою часткою NaCl 30 % та густиною 1, 15.

7. Написати реакції гідролізу наступних солей в молекулярному та іонному виді: CuSO4, K2SO3, (CH3COO)2Ba, (NH4)3PO4.

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 повинні бути наведені:

- основа класифікації хімічних елементів Д.І. Менделєєва та сучасна;

- будова періодичної системи;

- залежність властивостей елементів від положення в періодичній системі;

-  значення періодичного закону та періодичної системи;

- загальна характеристика елементів головної підгрупи п'ятої групи, будова їх зовнішнього енергетичного рівня. Хімічні рівняння щодо одержання та хімічні властивості азоту, аміаку, солей амонію, оксидів азоту, азотної кислоти, солей азотної кислоти, азотних добрив.

 

Варіант № 5

Теоретичні питання

1. Сучасна теорія будови атомів.

2. Аналіз катіонів третьої аналітичної групи.

3. Головна підгрупа п'ятої групи. Фосфор. Кисневі сполуки фосфору. Фосфорні добрива.

Задачі

1. Визначити густину за воднем та повітрям пару насичених речовин:

а) О2; б) N2; в) Сl2; г) СО (молярна маса водню дорівнює 2, повітря – 29).

2. Визначити масу фосфору:

а) у Са3(РО4)2 масою 1 т, що вміщує домішки (масова частка 10 %);

б) у суперфосфаті масою 100 г, що вміщує Ca(H2PO4)2  (95 %);

в) у преципітаті масою 5 т, що вміщує CaH2PO4 · 2 Н2О (98 %).

3. Скільки літрів СО2 (при н.у.) може бути одержано при згорянні вугля масою 5 т, що вміщує масову частку вуглецю 95 %?

4. Методом електронного балансу екласти рівняння окисно-відновної реакції:

HgS + HNO3 + HCl → HgCl2 + S + NO + H2O.

5. Написати рівняння в молекулярній та іонних формах, за допомогою яких можна здійснити наступні перетворення:

а) PbO → Pb(NO3)2 → Na2PbO2 → Pb(OH)2;

б) ZnO → ZnSO4 → Na2ZnO2 → Zn(OH)2;

в) Al2O3 → AlCl3 → NaAlO2 → Al(OH)3.

6. До 200 мл розчину H2SO4 (густиною 1, 066) з масовою часткою H2SO4 10 % додали 1 л води. Визначити масову частку (у %) H2SO4 в одержаному розчині.

7. Написати реакції гідролізу наступних солей в молекулярному та іонному виді: Fe(OH)2NO3, AlOHCl2, Na2HPO4.

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 треба навести:

- визначення атома, його склад, масу та заряд, масове число. Визначення ізотопу, ізотопної маси. Зв'язок відносної ізотопної маси з масовим числом. Будову електронних оболонок атомів, квантові числа, електронні конфігурації;

- загальну характеристику елементів головної підгрупи п'ятої групи, будову їх зовнішнього енергетичного рівня. Хімічні рівняння щодо одержання та хімічні властивості фосфору, його найважливіших похідних. Фосфорні добрива.



Варіант №6

Теоретичні питання

1. Хімічний зв’язок.

2. Аналіз катіонів четвертої аналітичної групи.

3. Головна підгрупа четвертої групи. Вуглець. Кисневі сполуки. Вугільна кислота. Кремній. Германій. Олово. Свинець.

Задачі

1. Визначити у скільки разів повітря важче ніж: а) H2S; б) CO2; в) HCl.

2. В якій кількості речовини сульфату алюмінію Al2(SO4)3 вміщується:

а) алюмінію масою 108 г;

б) сірки масою 288 г;

г) кисню масою 96 г.

3. Скільки літрів СО2 (н.у.) треба пропустити в розчин Са(ОН)2, щоб одержати:

а) карбонат кальцію СаСО3 кількстю речовини 0, 5 моль;

б) СаСО3 масою 200 г;

в) СаСО3 масою 1 т?

4. Методом електронного балансу скласти рівняння окисно-відновної реакції:

CuCl2 + SO2 + H2O → CuCl + HCl + H2SO4.

5. Написати рівняння в молекулярній та іонній формах, за допомогою яких можна здійснити наступні перетворення:

а) ZnSO4 → Zn(OH)2 → ZnCl2 → Zn;

б) AlCl3 → Al(NO3)3 → Al(OH)3 → NaAlO2;

в) Pb(NO3)2 → Pb(OH)2 → PbO → Na2PbO2.

6. До 300 мл КОН з масовою часткою 20 % КОН (густиною 1, 2) додали КОН масою 40 г. Визначити масову частку (у %) КОН у новому розчині.

7. Написати реакції гідролізу наступних солей: AlCl3, KNO3, CuSO4, Na2SO3, (NH4)2S в молекулярному та іонному виді.

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 повинні бути наведені:

- визначення типів хімічних зв'язків; електронегативність, полярність молекул; властивість твердих речовин залежно від типу зв'язку;

- загальна характеристика елементів головної підгрупи четвертої групи, будова їх зовнішнього енергетичного рівня. Хімічні рівняння щодо одержання та хімічні властивості вуглецю та кремнію, їх найважливіших похідних.

 

Варіант № 7

Теоретичні питання

1. Хімічні реакції та закономірності їх перебігу.

2. Аналіз катіонів п'ятої аналітичної групи.

3. Метали, загальна характеристика. Корозія металів. Метали та сплави в техніці.

Задачі

1. Густина газу за киснем дорівнює 2. Визначити густину цього газу за воднем.

2. Вивести елементарну формулу речовини, що вміщує: Na (масова частка 43, 2 %), С (11, 3%), О (45, 5%).

3. Скільки літрів водню виділиться при взаємодії заліза масою 2, 8 г з сірчаною кислотою (н.у.)?

4. Методом електронного балансу скласти рівняння окисно-відновної реакції:

К2MnO4 + H2O → KMnO4 + MnO2 + KOH.

5. Написати рівняння реакцій в молекулярній та іонній формах, за допомогою яких можна здійснити наступні перетворення:

а) Fe2(SO4)3 → FeCl3 → Fe(OH)3 → FeOH(NO3)2;

б) K → KOH → KHSO4 → K2SO4 → KCl → KNO3;

в) Cu(OH)2 → Cu(OH)NO3 → Cu(NO3)2 → CuSO4.

6. На реакцію карбонату натрію масою 0, 44 г витрачається 12 мл розчину сірчаної кислоти. Визначити молярну концентрацію розчину сірчаної кислоти.

7. Написати можливі реакції гідролізу солей в іонному виді: CaCl2, Pb(NO3)2, Na3PO4, K2CO3, ZnBr2.

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1 -3 повинні бути наведені:

- класифікація хімічних реакцій; визначення електродного потенціалу, теплового ефекту хімічних реакцій, каталізу та хімічної рівноваги;

- загальна характеристика металів, положення у періодичній системі елементів, поширення в природі, хімічні властивості, одержання. Ряд стандартних електродних потенціалів металів. Хімічна та електрохімічна корозія металів. Металічні сплави, роботи Курнакова М.С.

 

Варіант № 8

Теоретичні питання

1. Розчини. Способи вираження складу розчинів.

2. Аналіз аніонів першої аналітичної групи.

3. Класифікація неорганічних сполук.

Задачі

1. Чому дорівнює маса газів об’ємом 1 м3 за нормальних умов (н.у.):

а) N2, б) Не, в) SO2?

2. Вивести формулу кристалогідрату, що вміщує Mg (масова частка 9, 8%), S (13 %), O (26 %), Н2О (51, 2 %).

3. Скільки літрів СО2 можна одержати при взаємодії вуглецю масою 4 г з киснем об’ємом 11, 2 л (н.у.)? Надлишок якої речовини і в якій кількості залишиться після реакції?

4. Методом електронного балансу скласти рівняння окисно-відновної реакції:

MnO2 + KClO3 + KOH → K2MnO4 + KCl + H2O.

5. Написати рівняння реакцій в молекулярній та іонній формах, за допомогою яких можна здійснити наступні перетворення:

а) Са → Са(ОН)2 → CaCl2 → Ca(NO3)2 → Ca(SO4)3

б) Cu → Cu(NO3)2 → Cu(OH)2 → CuSO4 → Al2(SO4)3

в) Mg → MgSO4 → MgCl2 → MgOHCl → Mg(OH)2

6. Скільки мл концентрованої сірчаної кислоти густиною 1, 84, що вміщує масову частку Н24 98 %, треба взяти для ЗМ розчину об’ємом 500мл?

7. Написати три ступеня гідролізу для розчину CrCl3 в молекулярній та іонних формах. Привести назви всіх солей.

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 повинні бути наведені:

- основні поняття теорії розчинів, розчинність, способи вираження складу розчинів, зв'язок між розчинністю та природою речовин. Масова і молярна концентрація речовин;

- загальна характеристика класів неорганічних сполук, визначення оксидів, основ, кислот та солей.

 

Варіант № 9

Теоретичні питання

1. Основні положення теорії електролітичної дисоціації.

2. Аналіз аніонів другої аналітичної групи.

3. Хімія S-елементів. Лужні метали.

Задачі

1. Визначити об’єм, що займає при нормальних умовах (н.у.):

а) 11 г СО2; б) 4 г СН4; в) 71 г Сl2; Г) 8 г О2.

2. Знайти елементарну формулу гіпосульфіту натрію, якщо склад цієї сполуки наступний: натрій (масова частка 29, 1 %), сірка (40, 5 %), кисень (30, 4%).

3. Скільки літрів кисню, що взятий при нормальних умовах, витрачається при спалюванні алюмінію масою 9 г?

4. Методом електронного балансу скласти рівняння окисно-відновної реакції:

KI + KMnO4 + H2SO4 → I2 + MnSO4 + К2SO4 + H2O.

5. Написати рівняння реакцій в молекулярній та іонній формах, за допомогою яких можна здійснити наступні перетворення:

а) CuSO4 → CuCl2 → ZnCl2 → Na2ZnO2 → Zn(OH)2;

б) Hg(NO3)2 → Al(NO3)3 → NaAlO2 → Al(OH)3 → AlOHCl2;

в) ZnSO4 → Zn(OH)2 → ZnCl2 → AlCl3 → Al(OH)3.

6. Визначити молярну концентрацію розчину азотної кислоти з масовою часткою HNO3 40 % та густиною 1, 35.

7. Написати рівняння гідролізу в молекулярній та іонній формах для розчину Na3РO4. Привести назви всіх солей.

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1 -3 повинні бути наведені:

- основні поняття теорії електролітичної дисоціації, її механізм; властивості кислот, основ та солей з точки зору теорії електролітичної дисоціації;

- загальна характеристика лужних металів. Натрій і калій. Гідроксиди, натрію та калію. Застосування натрію, калію та їх солей.

Варіант №10

 

Теоретичні питання

1. Солі. Гідроліз солей.

2. Аналіз аніонів третьої аналітичної групи.

3. Хімія d-елементів. Залізо. Комплексні сполуки заліза. Чавун і сталь.

Задачі

1. Знайти молярну масу газу, якщо густина його за гелієм дорівнює 20.

2. Визначити формулу мінералу, що вміщує ZnO (масова частка 73 %), SіO2 (27 %).

3. Який об’єм повітря (при н.у.) потрібен для спалювання сірки масою
4 г до SO2 (вміст кисню в повітрі дорівнює 1/5 за об’ємом)?

4. Методом електронного балансу скласти рівняння реакції:

Na2SO3 + KMnO4 + H2SO4 → Na2SO4 + MnSO4 + K2SO4 + H2O

5. Написати реакції в молекулярній та іонній формах, за допомогою яких можна здійснити наступні перетворення:

а) CuCl2 → Cu(OH)2 → CuSO4 → ZnSO4 → Na2ZnO2;

б) Fe(NO3)3 → FeOH(NO3)2 → Fe(OH)3 → FeCl3 → Fe(NO3)2;

в) Al2O3 → AlCl3 → Al(OH)3 → NaAlO2 → NaNO3;

г) Mg(OH)2 → MgSO4 → MgCl2 → Mg(NO3)2 → Mg(OH)2.

6. Визначити молярну концентрацію розчину, одержаного змішуванням 0, 5 М розчину нітрату натрія об’ємом 200 мл з 0, 2 М розчином об’ємом 400мл.

7. Написати рівняння гідролізу в молекулярній та іонній формах наступних основних солей: BiOH(NO3)2, (CuOH)2SO4, FeOHCl, Fe(OH)2NO3. Привести назви всіх солей.


Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1 -3 повинні бути наведені:

- визначення класу солі в світлі теорії електролітичної дисоціації; класифікація, номенклатура, хімічні властивості. Комплексні солі. Гідроліз солей;

- електронна будова і загальна характеристика d-елементів І-VІІІ груп. Найважливіші ступені окислення. Внутрішня періодичність. Комплексотворна і окисновідновна здатність d-елементів та їх сполук. Найважливіші хімічні властивості елементів родини заліза. Оксиди та гідроксиди заліза. Комплексні сполуки заліза, їх застосування в аналітичній хімії. Хімічні основи металургії заліза. Сплави на основі заліза.

Контрольна робота №2

Варіант № 1

 

Теоретичні питання

1. Квантово-механічне трактування ковалентного зв'язку. Параметри хімічного зв'язку. Направленість та насиченість ковалентних зв'язків. Гібридизація атомних орбіталей і просторова конфігурація молекул. σ -, π - та δ - зв’язки. Полярний і неполярний тип зв'язку. Донорно-акцепторний і водневий зв'язки. Характерні особливості іонного зв'язку: ненасиченість і ненапрямленість. Металічний зв'язок. Зв'язок між будовою речовин та їх фізичними властивостями.

2.Основи хімічного аналізу сировини та матеріалів. Ідентифікація індивідуальних хімічних сполук та аналіз сировини і матеріалів. Вимоги до реакцій у якісному і кількісному аналізі.

3. Предмет і основні поняття органічної хімії. Класифікація органічних сполук за напрямком та механізмом. Функціональні групи

Задачі

1. Напишіть формули органічних сполук за їх назвою:

а) 2, 2 -диметил-2-гексен;

б) 2, 3, 4 -триметилоктан;

в) пропаналь-1.

2. Написати ізомери н-гептану, вказати назви хімічних сполук.

3. За допомогою яких реакцій можна здійснити наступні перетворення:

С2Н2 → СН3ОН → С5Н5ОН → СН3СООН → СН3СООСН3.

4. Який об’єм водню виділяється при взаємодії етилену з атомарним киснем, що виділився з перманганату калію масою 15, 8 г?

5. Вивести формулу речовини, що містить вуглець (масова частка 81, 8%) та водень (18, 2 %).

6. При згорянні речовини масою 5, 64 г одержали Н2О масою 3, 84 г та СО2 масою 15, 94 г. Крім С та Н у складі речовини знаходиться азот (15, 38 %). Визначити емпіричну формулу речовини. До якого класу органічних сполук вона належить?

7. Дано три органічні речовини: етиловий спирт, оцтовий альдегід та оцтова кислота. За допомогою якісних хімічних реакцій визначити кожну сполуку. Обґрунтуйте відповідь, складіть рівняння реакцій.

Методичні вказівки

1. У відповідях на запитання 1-3 треба навести:

- пояснення причин утворення хімічних зв'язків, сутність ковалентних зв’язків, гібридизації атомних орбіталів і залежність просторової конфігурації молекул від типу хімічних зв'язків; характерні особливості σ -, π - та δ - зв'язків: зв'язок між будовою речовин та їх фізичними властивостями;

- суть хімічного аналізу сировини та матеріалів, методи ідентифікації індивідуальних хімічних сполук та аналіз сировини і матеріалів. Визначити вимоги до реакцій у якісному і кількісному аналізі;

- визначити поняття " органічної хімії" та " органічної речовини"; навести класифікацію органічних сполук за напрямком, механізмом та присутністю функціональних груп.

2. Алгоритм розв'язання задач може бути таким:

- спочатку треба уважно прочитати умову задачі і намагатися зрозуміти її суть;

- записати скорочено умову і вимогу задачі, використовуючи при цьому загальновживані позначення величин;

- проаналізувати умову задачі, встановити логічні зв'язки між даними величинами і шуканою;

- виконати розрахунки в тих одиницях вимірювання, які задані умовою задачі;

- записати повну відповідь.

 

Варіант № 2

Теоретичні питання

1. Протолітична теорія кислот і основ.

2. Об'ємний аналіз. Метод нейтралізації. Розрахунки в титриметрії. Визначення твердості води.

3. Вуглеводні. Алкани. Гомологічний ряд, номенклатура та ізомерія насичених вуглеводнів. Знаходження у природі. Способи одержання. Фізичні та хімічні властивості алканів. Поняття про ланцюгові реакції. Нафта, її склад та шляхи переробки. Крекінг.

Задачі

1. Напишіть формули органічних сполук за їх назвою:

а) 3-метил-бутен-1;

б) 2, 2, 4, 4-тетрометилпентан;

в) 2, 4, 4-триметилгексанова кислота.

2. Написати ізомери н-бутану, вказати назви хімічних сполук.

3. За допомогою яких реакцій можна здійснити наступні перетворення:

О

 ||

СН2 = СН2 ® СН3 – С – ОС2Н5 ® С2Н5ОН ® СН2 = СН2

4. Визначити молекулярну формулу речовини, що вміщує вуглець (иасова частка 83, 72 %) та водень (16, 28 %), якщо молекулярна маса речовини дорівнює 86.

5. Як визначити гліцерин і глюкозу за якісною реакцією з розчином Сu(ОН)2. Обґрунтувати відповідь, навести рівняння реакції.

6. Напишіть рівняння реакцій, за допомогою яких можливо з целюлози одержати:

а) етанол;

б) оцтово-етиловий ефір;

в) триацетат целюлози.

7. Який об’єм водню буде витрачено на відновлення глюкози масою 36 г та скільки грамів шестиатомного спирту (сорбіту) при цьому може бути одержано?

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 треба навести:

- пояснення теорії Льюіса – Бренстеда, визначити поняття кислоти та основи;

- сутність об'ємного аналізу, методу нейтралізації. Пояснити проведення розрахунків у титриметрії та визначення твердості води. Описати способи усунення твердості води;

- визначити поняття вуглеводні, алкани, гомологічний ряд;

- пояснити номенклатуру та ізомерію насичених вуглеводнів;

- описати знаходження алканів у природі, способи одержання, фізичні та хімічні властивості;

- розкрити поняття про ланцюгові реакції.

Варіант № 3

Теоретичні питання

1. Комплексні сполуки. Комплексонометрія. Індикатори комп-лексонометрії.

2 Алкени. Загальна формула. Структурна і просторова ізомерія. Номенклатура. Знаходження у природі та способи синтезу. Фізичні та хімічні властивості. Реакції електрофільного приєднання та їх механізм. Приєднання галогенів, галогеноводнів, води, сірчаної кислоти. Сучасне трактування правила Марковникова. Окислення олефінів.

3. Електричні та оптичні властивості молекул. Поляризація та молекулярна рефракція. Діелькометрія і рефрактометрія.

Задачі

1. Напишіть формули органічних сполук за їх назвою:

а) 2, 5-диметил-3-гептан;

б) 2 метил-бутен-2;

в) 2, 2-диметилпропанова кислота.

2. Напишіть ізомери н-пентану, вкажіть назви хімічних сполук.

3. За допомогою яких реакцій можна здійснити наступні перетворення:

СаС2 ® С2Н6 ® СН3СОН ® СН3СООН ® СН3СООС2Н5

4. Один літр газу при нормальних умовах (н.у.) має масу 2, 58 г. Визначити його відносну молекулярну масу та густину за повітрям.

5. Дано три органічні сполуки: пропаналь, гліцерин, оцтовоетиловий ефір. Визначити кожну сполуку за допомогою якісних реакцій.

6. Глюкоза масою 9 г реагує у лужному середовищі з гідроксидом міді(ІІ) за наступною реакцією:

О

С6Н7О(ОН)5 + Сu(ОН)2 ® С6Н7О(ОН)3        Сu + 2 Н2О

О

Скільки грамів глюконату міді при цьому може бути одержано?

7. Який об’єм водню за нормальних умов потрібен для перетворення триоометану масою 13, 26 кг у твердий жир, якщо виробничі залишки водню складають 15 %?

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 треба:

- навести пояснення будови комплексних сполук, проведення комплексонометріі. Описати індикатори комплексонометрії;

- навести визначення етиленових вуглеводнів, їх номенклатуру, особливості ізомерії, знаходження у природі, фізичні та хімічні властивості та способи синтезу;

-  визначити електричні та оптичні властивості молекул, їх поляризацію та використання молекулярної рефракції для установлення будови молекул.

Варіант № 4

Теоретичні питання

1. Гравіметричний аналіз. Аргентометрія. Сутність, позитивні і негативні сторони вагового методу та сфери його застосування. Техніка роботи, обладнання та обчислення у гравіметрії. Методи Мора та Фольгарда.

2. Алкіни. Загальна формула, номенклатура. Гомологічні ряди, ізомерія. Фізичні та хімічні властивості. Промислові методи одержання ацетиленових вуглеводнів. Приєднання водню, галогенів, галогеноводнів, води, спиртів, карбонових кислот, ціановодневих кислот. Механізм реакцій електрофільного і нуклеофільного приєднання. Ацетилен і полімери на його основі.

3. Фотометрія та емісійна спектроскопія. Молекулярна спектроскопія як метод дослідження сировини та матеріалів.

Задачі

1. Напишіть формули органічних сполук за їх назвою:

а) 2, 4-диметил-3, 3-диетилпентан;

б) 2, 2, 4, 4-тетраметил-3, 5-диетилгептанова кислота;

в) α -аміномасляна кислота.

2. Напишіть ізомери н-гексану, вкажіть назви хімічних сполук..

3. За допомогою яких реакцій можна здійснити наступні перетворення:

СН4 ® С2Н6 ® С2Н4 ® СН3СОН ® С2Н5ОН ® СН3СООН

4. Написати формулу гомолога метану, при згорянні якого виділяється у 5 разів більше диоксиду вуглецю.

5. Дано три органічні сполуки: етиловий спирт, оцтовий альдегід та оцтова кислота. Визначити кожну сполуку за допомогою якісних реакцій.

6. Утворення глюкози в процесі фотосинтезу можна представити у вигляді наступних рівнянь:

6 СО2 + 6 Н2О ® С6Н12О6 + 6 О2 + 2692 кДж

Кожен квадратний сантиметр земної поверхні за хвилину одержує приблизно 2 Дж сонячної енергії. Скільки часу потрібно, щоб в 10 листочках з’явилась глюкоза масою 0, 9 г, якщо площа кожного листочка складає 10 см2, а сонячна енергія використовується тільки на 10 %?

7. Скільки грамів кислоти та спирту одержано в результаті реакції гідролізу метилпропіонату масою 80 г?

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 треба:

- дати пояснення основ гравіметричного аналізу та аргентометрії. Висвітити сутність, позитивні і негативні сторони вагового методу. Описати сутність методів Мора та Фольгарда;

- навести визначення ацетиленових вуглеводнів, їх загальну формулу та номенклатуру. Пояснити особливості ізомерії, фізичних та хімічних властивостей. Розкрити механізм реакцій електрофільного і нуклеофільного приєднання;

- визначити сутність фотометрії та емісійної спектроскопії. Викласти основу молекулярної спектроскопії як метод дослідження сировини та матеріалів.

 

Варіант № 5

Теоретичні питання

1. Хімічна кінетика. Швидкість реакцій та фактори, що її визначають. Закон діючих мас та константа швидкості реакції. Теорія активних зіткнень молекул. Енергія активації. Каталіз.

2. Алкадієни. Три типи дієнових вуглеводнів. Номенклатура. Спряжені системи, ефект спряження. Способи одержання дивінілу та ізопрену. Фізичні та хімічні властивості.

3. Поверхневі явища та адсорбція на рідких та твердих поверхнях. Поверхневий натяг, поверхневоактивні речовини. Рівняння адсорбції Гіббса. Ізотерма адсорбції.

Задачі

1. Напишіть формули органічних сполук за їх назвою:

а) метилетилацетилен;

б) 3, 4-диметил-пентен-1;

в) 3, 5-дипропіланілін.

2. Напишіть ізомери н-гептану, вкажіть назви хімічних сполук.

3. За допомогою яких реакцій можна здійснити наступні перетворення:

СаС2 ® С2Н2 ® С2Н4 ® С2Н5ОН ® СН3 – С = О

О             О                     Н

||              ||

С2Н3 – С – Н С2Н4 – С – Н

4. Напишіть формулу гомолога метану, якщо відомо, що маса 5, 6 л його за нормальних умов (н.у.) дорівнює 11 г.

5. Дано три органічні сполуки: етан, етилен, ацетилен. Визначити кожну речовину за допомогою якісних реакцій.

6. Скільки літрів етилового спирту (густиною 0, 79) з масовою часткою С2Н5ОН 95 % буде отримано при спиртовому бродінні глюкози масою 36 кг?

7. Скільки мл 2 М розчину NаОН треба витратити на реакцію гідролізу триотеорату, щоб одержати стеарат натрія масою 15, 3 г?

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 треба:

- навести пояснення основ хімічної кінетики та факторів, що впливають на швидкість хімічних реакцій. Описати закон діючих мас та константу швидкості реакції. Визначити сутність теорії активних зіткнень молекул та енергії активації реакції;

- навести визначення алкадієнів, їх типи. Пояснити номенклатуру та особливість властивостей сполучених систем. Описати способи одержання дивінілу та ізопрену, їх фізичні та хімічні властивості;

- визначити сутність поверхневих явищ та адсорбції на рідких та твердих поверхнях. Пояснити рівняння адсорбції Гіббса, ізотерм адсорбції.

 

Варіант № 6

 

Теоретичні питання

1. Основи хімічної термодинаміки. Термодинамічний метод дослідження. Перший початок термодинаміки. Термодинамічні функції стану. Внутрішня енергія та ентальпія. Термохімія. Закон Гесса. Хімічна рівновага.

2. Арени. Поняття про ароматичність. Джерела одержання, застосування. Формула Кекуле. Сучасні уявлення про будову бензолу. Гомологічний ряд бензолу. Номенклатура, ізомерія. Методи одержання бензолу та його гомологів. Фізичні та хімічні властивості. Реакції електрофільного заміщення і їх механізм. Правила заміщення у бензольному ядрі.

3. Гетерогенні системи. Рівновага в гетерогенних системах. Правило фаз Гіббса.

Задачі

1. Напишіть формули органічних сполук за їх назвою:

а) триметилетилен;

б) 2, 5-диметил-5-етил-3-ізопропілгептан;

в) a-аміномасляна кислота.

2. Напишіть ізомери н-пентану, вкажіть назви хімічних сполук.

3. За допомогою яких реакцій можна здійснити наступні перетворення:

СН4 ® С2Н2 ® С6Н6 ® С6Н5Сl ® С6Н5ОН

4. Скільки грамів метилхлориду отримали при хлоруванні метану об’ємом 10 л при н.у.?

5. Дано три органічні сполуки: глюкоза, цукроза, крохмаль. Визначити кожну речовину за допомогою якісних реакцій.

6. Скільки грамів метилформіату можна одержати з 40 г спирту з масовою часткою 96 % та кислоти масою 60 г з масовою часткою 40 %, якщо вихід його дорівнює 90 % від теоретичного?

7. Через 3 М розчин оцтової кислоти, об’ємом 3 л, пропустили аміак, об’ємом 44, 8 л. Скільки грамів карбонату кальцію може вступити в реакцію з розчином кислоти після пропускання через нього аміаку?

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 треба:

- пояснити основи хімічної термодинаміки та термодинамічного методу дослідження. Визначити термодинамічні функції стану, внутрішню енергію та ентальпію;

- навести визначення аренів, розкрити поняття про ароматичність та сучасні уявлення про будову бензолу. Описати правила заміщення у бензольному ядрі;

- визначити сутність гетерогенних систем, рівноваги у гетерогенних системах.

Варіант № 7

Теоретичні питання

1. Електрохімія. Стандартні електроди, рівняння Нернста. ЕРС електрохімічного елемента Потенціометрія і полярографія.

2.  Альдегіди і кетони. Будова, ізомерія і номенклатура. Фізичні і хімічні властивості. Реакції з ціановодневою кислотою, магнійгалогеналкілами, гіпосульфатом натрію, аміаком, гідроксил аміном, гідразином, утворення ацеталів і напівацеталів. Полімеризація альдегідів. Альдольна і кротонова конденсації. Реакція срібного дзеркала.

3. Напівколоїди та розчини високомолекулярних сполук. Агрегатний стан полімерів. Набухання, осмотичний тиск, в'язкість. Визначення молекулярної маси.

Задачі

1. Напишіть формули органічних сполук за їх назвою:

а) тетраметилметан;

б) 4-метилпентен-1;

в) аміно оцтова кислота.

2. Назвіть ізомери н-гептану, вкажіть назви хімічних сполук.

3. За допомогою яких реакцій можна здійснити наступні перетворення:

СаС2 ® С2Н2 ® С2Н4 ® С2Н6 ®С2Н5Сl ® С2Н5ОН

4. Визначити вміст вуглецю в 1 м3 природного газу, що вміщує метан (92%), етан (4 %) та неорганічні домішки.

5. Дано три органічні сполуки: гліцерин, анілін, мурашина кислота. Визначити кожну речовину за допомогою якісних (або характерних) реакцій.

6. Визначити масу технічної оцтової кислоти з масовою часткою домішок 10 %, що необхідно для одержання оцтового ангідриду масою 10, 2 г.

7. Яка маса оксиду срібла (І), що вміщує 5 % домішок, потрібна для окиснення глюкози кількістю речовини 0, 5 моль до глюконової кислоти?

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 треба:

- пояснити основи електрохімії. У чому сутність стандартних електродів, рівняння Нернста, потенціометрії та полярографії?

- визначити альдегіди і кетони. Опишіть їх будову, ізомерію та номенклатуру, схожість та різницю між фізичними і хімічними властивостями;

- визначити сутність напівколоїдів та розчинів високомолекулярних сполук, явища набухання, осмотичного тиску та в'язкості.

 

Варіант № 8

Теоретичні питання

1. Дисперсні системи. Особливості колоїдного стану речовини. Діаліз, електродіаліз, ультрафільтрація. Правило Пєскова-Фаянса.

2. Карбонові кислоти та їх похідні. Класифікація, номенклатура та ізомерія. Способи одержання, фізичні та хімічні властивості. Галогенангідриди, аміди, нітрили.

3. Оптичні методи дослідження колоїдних систем. Молекулярно-кінетичні властивості колоїдних систем. Седиментаційний аналіз.

Задачі

1. Напишіть формули органічних сполук за їх назвою:

а) диметилпропілізопропілметан;

б) 3-метил-5-пропіл-3-бутил-4-карбоксідекан;

в) 2-метилпропаналь.

2. Напишіть ізомери н-гексану, вкажіть назви хімічних сполук.

3. За допомогою яких реакцій можна здійснити наступні перетворення:

С ® СН4 ® СН3Сl ® С2Н4 ® С2Н5ОН

4. Визначіть молекулярну формулу газоподібної сполуки, якщо її густина за повітрям дорівнює двом, а масова частка вуглецю 82, 76 % та водню 17, 24 %.

5. Який об’єм аміаку потрібен для перетворення бромоцтової кислоти масою 27, 8 г у гліцин, якщо витрати аміаку дорівнюють 5 %?

6. Напишіть рівняння реакції повного окиснення глюкози. Визначте об’єм оксиду вуглецю (ІV), що зявиться при повному окисленні глюкози кількістю речовини 2 моль.

7. Скільки грамів етилброміду одержано при нагріванні етилового спирту у розчині бромоводневої кислоти (густиною 1, 2) об’ємом 120 мл з масовою часткою НВr 40 %?

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 треба:

- дати визначення дисперсних систем, пояснити особливості колоїдного стану речовини, пояснити сутність діалізу, електродіалізу та ультрафільтрації;

- дати визначення карбонових кислот та їх похідних. Описати їх класифікацію, номенклатуру та ізомерію. Розкрити особливість фізичних та хімічних властивостей;

- визначити сутність оптичних методів дослідження колоїдних систем та седиментаційного аналізу.

 

Варіант № 9

Теоретичні питання

1. Мікрогетерогенні системи. Класифікація, одержання, властивості, стійкість.

2. Вуглеводи. Класифікація, знаходження у природі. Моносахариди. Стереохімія моноз. Таутомерія і явище мутаротації. Пентози, гексози. Полісахариди.

3. Математична обробка результатів аналізу.

Задачі

1. Напишіть формули органічних сполук за їх назвою:

а) метилетилпропілбутилметан;

б) 2-метил-3-пропіл-4-карбоксінонан;

в) 2-амінобутан.

2. Напишіть ізомери н-пектану, вкажіть назви хімічних сполук.

3. За допомогою яких реакцій можна здійснити наступні перетворення:

С ® СН4 ® СН3Сl ® С3Н8 ® С3Н7Вr

4. Виведіть молекулярну формулу речовини, яка вміщує вуглець (масова частка 85, 7 %) та водень (14, 3 %), густина за воднем дорівнює 21.

5. Скільки грамів аніліну необхідно взяти для нейтралізації розчину хлоридоводневої кислоти (густиною 1, 19) об’ємом 7, 7 мл з масовою часткою НСl 40 %?

6. Який об’єм повітря (кисню 21 %) необхідно витратити на спалювання етилового спирту (густиною 0, 8) з масовою часткою С2Н5ОН 96 % об’ємом 500 мл та скільки літрів СО2 при цьому виділиться?

7. Скільки необхідно взяти розчину С2Н5ОН (густиною 0, 8) з масовою часткою С2Н5ОН 96 % для одержання оцтової кислоти масою 30 кг?

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 необхідно:

- дати визначення мікрогетерогенних систем, пояснити особливості їх стану та стійкості;

- дати визначення вуглеводів, описати їх класифікацію, знаходження у природі. Поясніть особливість будови моносахаридів та стереохімії моноз. Описати їх класифікацію та номенклатуру. Розкрити особливість фізичних та хімічних властивостей пентоз, гексоз та полісахаридів;

- визначити сутність математичної обробки результатів аналізу. Описати класифікацію помилок вимірювання, визначення точності вимірювання та точності розрахунків.

 

Варіант № 10

Теоретичні питання

1. Гелі та драглі. Структурно-механічні властивості. Механізм утворення. Класифікація.

2. Полімери. Поняття про високомолекулярні сполуки. Методи синтезу (полімеризація, співполімеризація, конденсація). Фізико-хімічні властивості полімерів. Натуральний та синтетичний каучук.

3. Коагуляція та стабілізація колоїдних систем. Кінетична та агрегативна стійкість дисперсних систем. Теорія Дерягіна та Ландау.

Задачі

1. Напишіть формули органічних сполук за їх назвою:

а) диметилбутилізобутилметан;

б) 2-метил-3-етил-4-нітродекан;

в) п-нітроанілін.

2. Напишіть ізомери н-бутану, вкажіть назви хімічних сполук.

3. За допомогою яких реакцій можна здійснити наступні перетворення:

СН4 ® СН3Сl ® С2Н6 ® С2Н5Сl ® C3Н8

4. При спалюванні газоподібної сполуки вуглеводню одержали диоксид вуглецю масою 3, 3 г та води масою 2, 02 г. Густина його за повітрям становить 1, 04. Вивести структурну формулу вуглеводню.

5. Скільки тон спирту з масовою часткою 96 % можна одержати прямою гідралізацією етилену масою 1 т?

6. Скільки тон цукрового буряку з масовою часткою цукру 20 % буде взято для гідролізу, щоб отримати глюкозу масою 1 т?

7. Яка маса аніліну може бути отримана при пропусканні водню крізь розчин нітробензолу, що одержаний при взаємодії заліза з 0, 5 М розчином хлоридоводневої кислоти об’ємом 200 мл?

Методичні вказівки

У відповідях на запитання 1-3 необхідно:

- дати визначення гелів та драглів, описати механізм утворення та структурно-механічні властивості;

- дати визначення полімерів, високомолекулярних сполук. Описати їх методи синтезу та особливості фізико-хімічних властивостей полімерів;

- визначити сутність процесів коагуляції та стабілізації колоїдних систем, описати їх кінетичну та агрегативну стійкість.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

 

1. Яворський В.Т. Основи теоретичної хімії: підручник / В.Т. Яворський. – Львів: Львівська політехніка, 2008. – 348с. – (базовий підручник).

2. Вдовенко О.П. Загальна хімія: навчальний посібник / О.П. Вдовенко. –Вінниця: Нова книга, 2005. – 288с.

3. Ахметов Н.С. Общая и неорганическая химия: учебник для вузов, -6-е изд. / Н.С. Ахметов. – М.: Высшая школа, 2005. – 743с. – (базовий підручник).

4. Малиновський В.В. Неорганічна хімія: навч. посіб. / В.В. Малиновський, А.Г. Нагорний. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2006.

5. Пасальський Б.К. Хімія та методи дослідження сировини та матеріалів:

6. Скоробогатий Я.П. Хімія і методи дослідження сировини і матеріалів. Фізична та колоїдна хімія та фізико-хімічні методи дослідження: навч. посіб. / навч. посіб. / Б.К. Пасальський. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005.Я.П. Скоробогатий, В.Ф. Федорко. – Львів: Компакт-ЛВ, 2005.

7. Романова Н.В. Загальна та неорганічна хімія. Практикум: навчальний посібник / Н.В. Романова. К.: Либідь, 2003. – 208с.

8. Ерохин Ю.М. Сборник задач и упражнений по химии: учебное пособие / Ю.М. Ерохин, В.И. Фролов.– М.: Высшая школа, 1998. – 304 с. – (базовий підручник).

9. Коровин Н.В. Лабораторные работы по химии: учебное пособие / Н.В. Коровин, Э.И. Мингулина, Н.Г. Рыжова. – М.: Высшая школа, 1998. – 256 с.

10. Хімія. Опорний конспект лекцій / В.М. Орлова. – Д.: Вид-во Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля, 2012. – 96 с. – (базовий підручник).

11. Хімія. Опорний конспект лекцій. Частина 2 / В.М. Орлова. – Д.: Вид-во Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля, 2012. – 88 с. – (базовий підручник).

12. Бобровник А.Д. Органічна хімія / А.Д. Бобровник, В.М. Руденко, Г.А. Лезенко. – К.: Перун, 2002.

13. Артеменко А.И. Органическая химия: учебник. – М.: Высшая школа, 1985. – 544 с.

14. Органічна хімія. Практикум, задачі та вправи: навч. посіб. / Чумаков В.А., Геваза Ю.І., Буряк В.Ю. та ін. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2003.

15. Каданер Л.І. Фізична і колоїдна хімія / Л.І. Каданер. – К.: Вища шк., 1983.

 

Навчальне видання

Методичні вказівки для студентів

заочної форми навчання з дисципліни

“Хімія”

______________________________________________________________________________________________

Підписано до друку            Формат 60х80/16

Оперативна поліграфія. Тираж      прим.

Умов. друк. арк. 1, 75. Зам. №

______________________________________________________________________________________________

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля

49000, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Леніна, 18.

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені АЛЬФРЕДА НОБЕЛЯ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 203; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.543 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь